Exagerati cu vina asta data pe Microsoft. Daca chiar credeti ca Sony sunt nevinovati va inselati amarnic. Toti sunt mana in mana.

Sa nu credeti ca va fi diferit pe PS4. O sa fie aceasi treaba. Sony o sa faca pe victima si o sa zica ca sunt obligati sa faca treaba asta. Sunt convins. Sunt la fel de vinovati toti. Eu sunt curios daca chestia cu protectia discurilor chiar e tehnologie Sony. In cazul asta ei castiga si mai mult, primind bani si de la Microsoft.

Pentru mine ce se intampla e foarte trist. Cred ca incet incet ma voi indrepta catre PC. Eu mereu am cumparat multe jocuri ca apoi dupa ce am strans un numar mai maricel, le-am vandut si am luat-o de la capat. Cu nou generatie nu cred ca voi mai face asta. Nu imi voi mai permite sa dau mereu bani pe jocuri la lansare, sau in caz ca le iau la mana a doua sa dau de fapt jumatate din pretul de lansare. Pentru mine nu va functiona. Totusi pe PC avem Steam cu oferte incredibile. Am luat cele doua Witcher cu 7euro, ieri am luat Alan Wake CE si American Nightmare pentru 2euro. Ce naiba, doar pe PC se poate? Stiu ca sunt variante digitale, dar la banii astia nu ma deranjeaza sa dau 2 euro pe primul Witcher ca apoi sa nu-l mai pot vinde. La 2 euro nu e deranjant. Dar avand in vedere ce ne asteapta pe XBL Marketplace si pe PS Store cu ditamai preturile, nu cred ca imi voi perminte sa imi cumpar multe. Am cred in total 10 jocuri digitale in 6 ani. Combinat PS3 si X360. Si asta numai din cauza preturilor. Daca pe Bastion am dat vreo 12 euro pe X360, pe PC a fost la oferta cu inca 10 jocuri la 1 euro. Diferenta mi se pare colosala si e doar un exemplu, exista mult mai multe.

Eu chiar ma consider un cumparator serios cumparand multe jocuri lunar, dar uitandu-ma la cum merg lucrurile, nu cred ca voi mai fi asa. Desigur, exista unii mai gameri decat mine care vor sa joace orice mereu. Dar eu chiar si in generatia asta am fost foarte calculat, rareori cumparand la lansare si mereu cautand cea mai buna oferta. Nu cred ca o sa mai am aceasi bafta in generatia care vina sa fac aceasi treaba. Chiar cred ca voi migra spre PC pentru jocurile multiplatform.

Pentru mine asta iar e o problema. Dau un mic exemplu. Imi place si Halo, dar si Uncharted. Unul e pe Xbox, celalalt pe PS. Inseamna ca daca vreau sa le joc, imi trebuie amandoua. Dar avand in vedere directia in care merge industria jocurilor de console, mai mult ca sigur voi renunta la una din ele si voi lua doar o singura consola. Si nici pe asta la lansare.

Ma oftic foarte mult. Eram convins inainte de evenimentul lui PS4 ca o sa iau ambele console la lansare. Acum insa, dupa evenimentul lui Xbox One, si dupa ce am aflat ce pun la cale cei de la Microsoft am realizat ca nu doar ei fac asta, si mai mult ca sigur si Sony va face acelasi lucru, iar eu nu mai am dorinta de a cumpara niciuna dintre cele doua console.