Single post: Jocurile si cine a castigat de fapt E3 in acest an

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Jocurile si cine a castigat de fapt E3 in acest an

    Multi oameni, atat din presa cat si gameri obisnuiti, au sustinut dupa terminarea E3 din acest an ca marele castigator a fost PS4, insa din punctul de vedere al unui gamer sau a unui om care iubeste jocurile aceasta afirmatie este putin paradoxala. In primul rand vreau sa mentionez ca m-am saturat si nu cred ca sunt singurul, de acest razboi intre PS4 si X1, pana la urma fiecare va alege consola care i se potriveste cel mai mult, asa ca nu cred ca are rost sa convingem pe nimeni ca X1 este cel mai tare sau ca PS4 is the greatest console in the universe, asa ca va propun sa ne intoarcem la cel mai important lucru: jocurile.

    Probabil ca afirmatia mea de mai sus v-a pus putin pe ganduri si va intrebati cum naiba vine Andrewqp asta sa ne zica ca nu PS4 a fost marele castigator si ce stie asta, insa trebuie sa recunoasteti ca Sony a castigat E3 din acest an nu prin prisma jocurilor, ci din alte considerente, pe care le stim deja cu toti, nu neg ca aceste lucruri nu sunt importane, ba sunt extrem de importante si cantaresc greu atunci cand vrem sa alegem noua consola din sufrageria noastra. Eu vreau acum sa privim lucrurile putin diferit de cum le-am vazut cu totii in ultimele saptamani, de cand cu prezentarea noului X1 si controvesele legate de acest eveniment, mai exact din punctul de vedere al unui entuziasmat de jocuri.

    Cand un membru nou venea pe forum si intreba ce consola sa-si aleaga, raspunsul era unul singur si sustinut de ambele tabere, consola cu cele mai multe exclusivitati si care ti se potrivesc ce mai mult. Daca e sa ne luam dupa acest mod de gandire castigatorul de la E3 a fost nimeni altul de cat... Wii U cu 13 jocuri exclusive, nu stiu daca este o mare surpriza pentru voi, insa Nintendo ne-a obisnuit cu numarul mare de exclusivitati in ultimii ani. Iar pe locul 2, cea mai placuta surpriza la E3 din acest an pentru mine, X1 cu 8 jocuri exclusive. Microsoft s-a speriat foarte tare de reactia fanilor si chiar daca nu au renuntat la DRM sau conectatul cel putin o data la 24 de ore, au avut o conferinta foarte buna la E3 prezentand o gramada de jocuri multi-platform si un numar mult mai mare de jocuri exclusive. Pe ultimul loc se claseaza PS4, care a avut un E3 putin mai sarac, avand doar 5 jocuri exclusive, 4 dintre ele fiind deja dezvaluite in februarie si astfel am ramas doar cu un singur joc prezentat la E3 care intra in categoria exclusivelor The order: 1886.

    Repet pentru ultima data, acest articol priveste lucrurile doar din punctul de vedere al jocurilor prezentate la E3 si stiu ca Sony s-a concentrat pe alte aspecte la conferinta din acest an si de aceea a si castigat E3, insa nu jocurile au avut rolul important in aceasta victorie, ci pretul mic, politica de a permite jocurile SH, de-a nu fi nevoiti sa ne conectam la internet periodic si multe altele. Iar PS4 are mai multe jocuri anuntate, atat free-to-play, cat si indie, dar in articol am vorbit strict de jocurile din cadrul conferintei si cele mai importane. In plus avem timp destul ca atat Nintendo, Microsoft cat si Sony sa dezvaluie noi jocuri.

    Wii U: Bayonetta 2, Donkey Kong Country: Tropical Breeze, Game & Wario, The Legend of Zelda: A Link Between Worlds, Mario Kart 8, New Super Luigi U, Pikmin 3, Super Mario 3D World, Wii Fit U, Wii Party U, The Wonderful 101, X, Yarn Yoshi

    X1: Dead Rising 3, Halo, Forza Motorsport 5, Killer Instinct, Minecraft, Quantum Break, Ryse: son of Rome, Sunset Overdrive

    PS4: DriveClub, inFamous: Second Son, Killzone: Shadow Fall, Knak, The order: 1886

    PS: nu doar PS4, dar si X1 are mai multe jocuri anuntate in afara conferintei sau care fac parte din categoria indie sau free-to-play
    Attached Images Attached Images e3.jpg