Stiu ca e tarziu dar am gasit .txt-ul cu notele pe care mi le-am facut in timpul conferintei MS. L-am facut pentru ca eram destul de pissed off si chiar ma asteptam la niste jocuri care sa ma faca sa-mi doresc Xbone. Didn't happen. Here's why, e scurt, simplu dar sincer si va rog sa nu ezitati sa contestati ce-am gasit.

Am inceput sa fac nota asta pentru ca au spus ca prezinta pe scena E3 jocuri "New and Original" and I respectfully disagree. Mi s-a luat de munciuni si vorbe dulci: au impresia ca suntem idioti. (nu doar MS e vinovat aici)

RYSE:
New? Yes . Original? No: quick time events (nici macar nu exista penalizari pt failed QTE) stil GOW cu violenta gratuita. (prezentat pe un PC din cate am inteles)

Killer Instinct:
New? No. Original? No.

Sunset Drive
New? Yes. Original? CGI trailer, nu mi-am dat seama.

Forza Motorsport 5:
New? No. Original? No. CGI superb dar nu pot spune ca modul automat drivatar e chiar fun intr-un simulator unde trebuie sa inveti sa conduci de unul singur. Un mecanic care sa-ti tuneze masina la stilul tau de joc (cu explicatii) ar fi fost superb in schimbul automatizarii drivatar.

Minecraft:
Nu e nou, a fost original, dar il stim cu totii.

Quantum Break:
New? Yes. Original? Yes cu toate ca a fost in game cinematic cu un dialog pueril. Yes cu indulgenta, astept real in-game play.

D4:
New? Yes. Original? No.Din putinele secunde prezentate: nu mi-am dat seama, ma tot gandeam la The Walking Dead.

Project Spark:
New? Yes. Original? No.

Crimson Dragon:
New? Yes. Original? No. (Lair anyone?)

Dead Rising 3:
New? No. Original? No. Ca tot vorbeau de puterea fantastica Xbox One inainte sa-l prezinte: nu m-a impresionat deloc.

The Witcher 3:
Not new. Imo, e E3 WIN dar a fost aratat pe un PC.

Battlefield 4: not new, not original, aratat pe un PC.

Below:
New and Original, asta da.

Halo:
Not new, CGI.

Titanfall:
New? Yes. Original? No. Weak graphics, COD with robots and jetpacks.

Sorry, Microsoft didn't win anything.

Jocurile care au castigat E3 nu sunt exclusive:
The Witcher
Watch Dogs
Destiny
The Division