Nu am zis ca la tine nu a fost asa. Citesti si intelegi doar ce vrei din ce scriu eu. Am spus ca politica Apple e de a oferi la schimb produse refurbished si nu noi noute. S-or mai face si exceptii la unele persoane, nu zic ca nu, dar nu asta e politica si uzanta generala.

Si pentru ca sa iti exemplific si ultima fraza care ai spus-o. La Orange am patit cu iPhone 4 de 2 ori probleme. Primul care l-am luat l-am schimbat pe loc ca nu mergea senzorul de proximitate. EFECTIV am desigilat cutia telului de nou, dupa care vanzatorul a mers in spate si mi-a adus alt iPhone 4 in folie invelit jur imprejur si cu un plastic tinand toata folia peste tel. Acel tel era impecabil ca neatins, dar era refurbished. Deci nu nou. Asa e. Apoi dupa 1 sapt am observat ca are 3 pete galbene pe ecran ce se vedeau mai tare cand telu se incalzea mai mult. L-am dus inapoi, telu a fost trimis la Bucuresti pentru constatare defect si am primit altul dar in aceeasi conditie, refurbished. Am avut astfel 3 IMEI-uri pe garantie. Asta din urma a fost ok. Deci am trecut prin ambele situatii.. La fel a patit un prieten din Bucuresti cu Macbook pro, dar alt defect.