Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Casti pentru gaming - recomandare

  1. #1 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

    Casti pentru gaming - recomandare

    Salut,

    Jucand Resident Evil si Returnal de curand mi-am dat seama ca am nevoie de o noua pereche de casti pentru gaming.
    Momentan detin castile Sennheiser HDR 170 de care am fost multumit pana acum, dar pur si simplu simt nevoia de mai mult.

    Daca aveti ceva recomandari de casti cu o calitate ok pentru gaming (3D Audio, Surround & draci/laci) va rog sa-mi dati un sfat.

    Setup:
    Le voi folosi strict pentru XSX/PS5, deci trebuie sa existe o metoda easy de a face switch intre cele doua console.
    Imi plac foarte mult castile Pulse 3D pentru PS5 (le-am testat la cineva), dar nu mi-as dori probleme de incompatibilitate cu XSX. Nici nu stiu daca merg (merg?).

    Buget:
    Undeva pana in 1000 RON (+/- o suma decenta). Nu dau 2 bani pe microfon, poate sa lipseasca.

    Multumesc frumos!

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am pus eu acum dongle-u de la Pulse 3D in Xbox One X si desi se aprinde beculetul pe dongle, castile nu se conecteaza la consola.

    Cat de casti, sincer, nu recomand Pulse 3D-urile la pret full, doar daca prinzi mega oferta. Nu sunt nici confortabile si nu au nici sunet prea ok.

    Pe Xbox am Turtle Beach Stealth 600, true wireless (se conecteaza fara dongle) si sunt 10 clase peste Pulse 3D-urile, atat la confort (sunt ovale, la fel ca urechea, au material cu care nu transpiri si daca porti ochelari, nu te deranjeaza, avand buretele putin mai subtire acolo unde sunt ramele), cat si la sunet, am testat la multe melodii pe Spotify si se aud mai multe sunete si are bass-ul mai puternic, dar mai ales in jocuri cu Atmos for headphones.

    Iar motivul adevarat pentru care nu recomand Pulse 3D-ul si recomand celelalte este/sunt butoanele cretine.
    Le am de cand s-au lansat si inca bajbai dupa butoanele de volum, de volum separat pt party, on/off-u mi se pare oribil de facut switch fara sa le dai jos de pe cap, iar microfonul, cel putin din ce-i aud pe ceilalti care au asa ceva, este slab rau, zici ca vorbesc cu totii din vreo baie.

    La Stealth ai microfon fizic care se muta oriunde ai nevoie + cand il ridici, se pune automat mute. Iar butoanele alea inutile sunt inlocuite de rotite foarte usor de folosit.

    Inteleg ca tu vrei niste casti pe care sa le folosesti pe cablu la ambele console, deci cu o recomandare nu te pot ajuta, pentru ca au am vrut casti wireless separate pentru fiecare consola, dar daca stiam cat de slabe sunt Pulse 3D-urile, luam inca o pereche de Stealth 600 pt PS si nu-mi bateam capu.

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc frumos!

    Acum imi dau seama ca am gresit exprimarea... ma pricep la casti de ma rup... vreau casti wireless nu cu fir, ma refeream ca dock-ul castilor, daca exista, sa intre direct in TV cum am acum.
    Prin TV exista vreo metoda sa scoata sunet 3D/Surround si sa fac switch intre XSX si PS5, sau trebuie peer to peer consola-casca?

    Deci wireless is fine, cu sau fara dock pana la urma, calitative sa fie.
    Important este sa pot face switch usor intre XSX si PS5 fara sa stau mereu sa scot/mut vreun cablu sau vreun usb.

  4. #4 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu am Arctis 7P dar poti lua Arctis 7X si iti merg pe ambele console, doar trebuie sa muti dongle-ul de la o consola la alta.

    Sunt f comode, nu le simti.
    Nu se incing, au buretii aia inveliti cu ceva textil, nu piele.
    Bateria tine vreo 24 de ore.
    Sunt over ear nu on ear cum sunt pulse.
    Se aud super in jocuri, slabe pt muzica si okish pentru filme.
    Arata fain.
    Microfon retractabil, nu iti atarna nimic in fata daca nu il folosesti.
    Merg si pe PC daca o sa ai nevoie vreodata.

    Eu le recomand si sunt la 180E pe site la ei, deci in bugetul tau.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Oare nu s-o putea pune USB-ul/dongle-u direct in TV si sa scoata sunetul pe acolo?

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu stiu sa existe vreun TV cu output audio prin USB. Toate au audio out prin HDMI ARC. Posibil sa fie ceva adaptoare, nu cunosc, dar nu stiu daca merita bataia de cap pentru a automatiza o actiune asa de simpla. De cate ori pe zi poti sa si alternezi jocurile intre 2 console?

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ce-i drept nu des, e un caz acum ca joc in paralel Returnal si RE Village.
    Nu este un blocker daca nu se poate, mut USB-ul ala si gata, important e sa fie castile de calitate.

    Va multumesc pentru sfaturile de pana acum!

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Necroposting dar hijacking pentru nevoile personale - am o pereche de Logitech Artemis G933 destul de batrana, cred ca a facut saraca 10 ani sau ceva de genul, si vreau sa imi iau o pereche noua.

    O s-o folosesc la gaming mostly + muzica in timp ce lucrez si ocazionalul call la munca, dar ma intereseaza mult urmatoarele aspecte:
    - Surround bun, jucand mult shootere pvp unde daca-l aud pe bulangiu cum se furiseaza un etaj mai jos e diferenta intre viata si moarte.
    - Calitate buna a sunetului, mai ales ca mai ascult si muzica in timp ce lucrez, vreau un sunet curat si atotcuprinzator pe toate frecventele - evident nu sunt audiofil si nu caut casti de genul ca nu le bag in pickup sau amplificator, dar tot n-as vrea sa fie parnaie.
    - Grad inalt de comfort, mai ales ca G933 sunt grele, as vrea ceva mai usor si ergonomic daca se poate, potrivit pentru ore in sir de gaming fara sa imi lase santuri in cap sau sa oboseasca urechile. Seara port si ochelari de monitor deci e bonus daca pot sa le trec peste ochelari (evident, overear). Un plus daca buretii nu sunt de piele, desi aia se pot schimba la majoritatea castilor.
    - Calitate buna de microfon, mai ales ca joc pe discord in fiecare seara si mai stau in call-uri la munca. Momentan mic-ul de la G933 e defect asa ca folosesc unul detasabil de la Antlion care isi face treaba bine, dar n-am chef sa pun magneti si pe astea noi si sa mai stau si cu ala, as vrea sa mearga bine din prima. DAR DAR DAR daca exista perechea perfecta de casti out there si nu are microfon deloc, pot renunta la el si il folosesc tot pe asta.
    - Ah da, neaparat sa fie wireless, nu vreau sa aud de cablu. Acuma, as vrea sa folosesc castile si la PC si la PS5, doar ca sunt in camere separate, deci nu prea merge cu statie centrala unde sa leg ambele platforme, m-ar ajuta sa fie ceva ce pot sa comut usor de la una la alta fara batai de cap.

    Bugetul e nelimitat deci go crazy, stiu ca am cerut marea cu sarea. Momentan m-am uitat la Logitech Astro A50+ si Steelseries Arctis Nova Pro wireless, dar nu stiu care e mai ok dintre ele - tind spre A50, doar ca nebunia aia de setup cu station-ul ala e clar ca nu ma avantajeaza avand in vedere ce am mentionat vizavi de PC si PS5 ca sunt in camere separate. Idei, sugestii?

  9. #9 SP
    Member VictusG's Avatar
    Salut, nu prea scriu pe forum dar cand am vazut Astro A50, nu puteam sa ma abtin, nici la 200 lei sa nu cumperi castile alea, eu am cumparat in urma cu 2 ani parca, dau copy paste la review-ul meu de pe Emag:

    Le-am cumparat de 1 an de zile de afara(De aceea nu am cerut refund) nu prea las review-uri, dar am intrat special pentru aceste casti.
    Nu merita nici 100 lei.
    E adevarat ce zic colegii, se aud bine dar atata
    In rest:
    - Plasticul se 'beleste' dupa vreo 5 luni de zile deja a inceput sa mearga jos ceva folie de pe ele
    - Banda de plastic care trece peste cap se desprinde continuu si tot trebuie sa dai jos sa o pui la loc
    - cand le pui in stand nu tot timpul incarca, trebuie sa le aranjezi precis, dureaza cateva incercari
    - Sunt cu multi prieteni pe DIscord, microfonul e de nota 1, am prieteni care au casti de 70 lei si se aude perfect
    - Probabil ca cei care au dat 3-5 stele nu au avut mai mult de 1luna de zile cu ele, altfel nu imi explic.
    Si toate astea nu stiu daca am folosit castile dintr-un an, maxim un total de vreo 3 luni de zile, ma joc ocazional sambata-duminica cate 2-3 ore, deci nici nu sunt asa folosite.
    Nici daca ar costa 300 de lei nu merita

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Haha, am vazut review-ul ala si am mai cautat si mai multi au semnalat problemele descrise de tine. E ok, pana la urma mi-am comandat azi Steelseries, dupa ce am vazut mai multe review-uri si comparatii. Mersi frumos!

  11. #11 SP
    Member codpin's Avatar
    Steelseries all the way. Ia versiunea de xbox ca merge pe toate platformele.

    Eu le folosesc de vreun an si sunt super multumit. Am avut varianta Arctis 7P si apoi am facut upgrade la Arctis Nova de Xbox cand mi-am luat si un series X. Merg schimbate de pe PC pe PS5 pe Xbox sau pe Switch. Rapid si usor.

  12. #12 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Eu am de aproape 2 ani SteelSeries Arctis 7X si ofera in continuare o experienta extraordinara. Am ales modelul asta pentru compatibilitate cu toate consolele, este magnific ca le pot folosi atat la XSX cat si la PS5! Nu s-a deteriorat nimic pana acum si le folosesc 2h zilnic, zici ca sunt noi!
    Pe partea de surround in jocuri sunt extraordinare. Pe Xbox au o setare pentru Dolby Atmos dar indiferent ce sursa alegi se aud superb.

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum schimbati intre platforme? Cum se conecteaza de fapt la ele?
    Din ce vad, au dongle, nu?

  14. #14 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Le conectez prin USB la sursa si in capat la receiver (sau cum s-o numi ala ) are un switch mic de tot cu 2 canale, unul dedicat pentru Xbox si altul generic USB si merg efectiv la orice, PS5, Switch, PC, orice ai nevoie, pleaca absolut instant nu e nevoie de nici un sync de nimic.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am inteles. Deci tot dongle - nu inteleg de ce se tot incapateaneaza Sony cu mizeriile alea de dongles, dar fara USB-uri suficiente (alta discutie pentru alta data).

    Teoretic daca ai doar console, lasi dongle-u in PS5 si asa il ai pe ambele console, all the times. Dar daca ai si PC, trebuie mutat dongle.

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da, eu tre sa tot mut ala. Daca as avea consola langa PC ar fi perfect ca le-as tine pe ambele conectate in acelasi timp, dar n-am, asa ca tre sa ma tot frec cu ala dupa mine. Dar e ok ca nu prea ma joc pe PS5 cu casti oricum.

    Ma bucur sa aud ca recomandati Steelseries, eu n-am avut absolut nimic de la ei niciodata si pe partea de sunet cel putin G933-urile de le am acum au fost absolut ireprosabile, ba chiar citeam ca nici macar castile noi de la Logitech nu ajung la nivelul lor
    Vedem cum e, azi imi ajung. Cred ca o sa iau si niste earcups noi ca vad ca astea vin cu piele din-aia ecologica si o sa crape, o sa transpire...

  17. #17 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Singura chestie pe care ti-o recomand sa o incerci daca esti entuziast este softul ala al lor (Engine parca ii spune), vezi ca exista un soft proprietar al lor unde ai un EQ destul de stufos cu care te poti juca. Unii pe internet spun ca le poti face nu stiu ce draci de enhancement din acel EQ dar eu am preferat sa il las la un preset default si imi este suficient, de cate ori umblam la ala simteam ca 'le stric' asa ca i-am dat uninstall

    Eu am avut niste casti (nu foarte ieftine dar nici top of the top) de la Sennheiser inainte de astea si pot spune ca nu exista termen de comparatie. Unii m-ar contrazice dar cred ca depinde si de modelul ales, n-am pus niciodata mana pe o pereche de casti high end de la Sennheiser...

  18. #18 SP
    Member tudort's Avatar
    Eu am luat BeoPlay Portal Xbox si sunt multumit. Olx - 1000 lei sigilate - las link pe site oficial aici :

    https://corporate.bang-olufsen.com/e...ectronics/xbox

    https://audiomonkey.ro/products/cast...beoplay-portal

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare casti gaming pc + muzica By HoTSaucE in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 15-04-2015, 22:34
  2. Recomandare CASTI GAMING 5.1/7.1 PC / PS4 By PumaS in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-01-2015, 16:24
  3. Replies: 38 Last Post: 06-12-2014, 14:47
  4. Recomandare Casti pentru PC By JamiroQuai in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 07-12-2012, 21:16
  5. Recomandare casti gaming By Hazer in forum HiFi
    Replies: 5 Last Post: 19-10-2011, 13:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts