Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Canon a lansat EOS 1D X pentru profesionisti

  1. #1 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar

    Canon a lansat EOS 1D X pentru profesionisti

    EOS-1D X este noua camera foto a celor de la Canon, aceasta vine cu un senzor full frame de 18 MpX si procesoare Dual DIGIC 5+, senzorul CMOS de cadru intreg de 18,1 MPx de la Canon asigura perfomante excelente, producand imagini de inalta rezolutie, chiar si in conditii de lumina foarte redusa, rezolutia imaginii depasind calitatea solicitata de agentiile foto de varf fiind un must buy pentru pasionati si nu numai.

    Pe o piata care sunt prezente multe alte aparate de acest gen nu stiu ce succes va avea aceasta camera, totusi ramane de vazut.
    Attached Images Attached Images canon_eos1_dx.jpg

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    "Full frame" nu are traducere pe romana. M-am speriat ca au lansat ceva nou, zilele astea...

    Hands-on:


    VS Nikon D4:


    VS Canon 5D3:


    Nu sunt multe aparate pe piata lui... chiar putine.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A se tine cont de faptul ca totusi 1D X-ul a fost anuntat in Octombrie 2011! Si vorba lui trickz, chiar daca se va vinde la 6.799 USD (doar body-ul!) pret oficial, este pe un target unde nu prea e mare concurenta.

    Pentru un utilizator de rand poate parea foarte scumpa "jucaria"... insa avand in vedere ca la o sesiune de shooting pro, un fotograf poate cere peste 5-10.000 USD (atentie, o zi de munca!), eu zic ca are target. Mai ales ca la o astfel de camera, mai bagi cel putin 10.000 in lentile

  4. #4 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Eu personal sunt fan Nikon.Intradevar acest Canon si modelul 1D C sunt superbe,dar in rest la modele mai ieftine mi se pare ca Nikon este net superior.Si inca ceva,ca sa ai acest aparat trebuie sa ai si obiective de top ca sa atingi nivelul de performanta dorit si asta mai inseamna inca cel putin vreo 6500 euro

  5. #5 SP
    Junior Member radufirstro's Avatar
    Orice brand ai alege, tot trebuie sa investesti in optica. Asta este o axioma...

    Modelele Canon sub 5Dmk3 stau mai bine decat sinonimele de la Nikon la capitolul video, dar unele pierd la dinamic range. Senzorii Nikon scot, in general, culorile mai captivante, dar pierd la viteza.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu recunosc ca nu sunt fan Canon sau Nikon (sau orice alta firma for that matter)... sunt fanul imaginilor de calitate. Si pana acum, din ce am testat (din aceeasi gama), ochii mei au vazut rezultate mult mai bune la Canon. Poate fi chestie de perceptie, motiv pentru care de multe ori cand fac testele, aleg imaginile din comparatie fara sa stiu cu ce aparat/producator au fost facute. De fiecare data, fara exceptie, a iesit Canon castigator.

    Repet, vorbim de aparate din aceleasi clase (consumer si prosumer)... nu vorbim aici de nebunii de la Hasselblad sau Leica de zeci de mii de dolari care s-ar simti jignite in mainile unui non-profi ca mine.

    Din ce am observat pe la firmele de profil cu care am lucrat (atat in domeniul foto cat si al print-ului), proportia ar fi de 50% Canonisti, 25% Nikkoristi si 25% Restul lumii. Oricum ar fi, japonezii detin peste 90% din ceea ce inseamna optica de calitate in ziua de azi. Chiar si in domeniul medical sau al astronomiei...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 09-02-2015, 23:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts