Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Android 4.4 KITKAT anuntat

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Android 4.4 KITKAT anuntat

    Iata ca parteneriatele intre branduri mari sunt inca profitabile... In incercarea de a "indulcii" cumparatorii, Sundar Pichai a anuntat astazi numele urmatoarei variante Android: Kitkat. Telul declarat este de a realiza o experienta de utilizare uimitoare pentru toata lumea. Anuntul a venit in urma unei calatorii a lui Sundar in Asia, la principalii parteneri Google (Samsung, HTC, LG si Sony), deci toate canalele media pariaza deja pe o unificare a interfetei vizuale la toate brandurile, teorie sustinuta si de "unificarea mai multor bucati distincte de ciocolata sub acelasi ambalaj - KitKat".

    Cu ocazia parteneriatului, Nestle va adauga pe ambalajul ciocolatei deja cunoscutul robotel verde si vor premia cativa norocosi castigatori cu tablete Nexus 7 si credit pentru Google Store, promotie ce nu va ajunge in Romania, cel mai probabil.

    Lansarea este asteptata in luna Octombrie, datorita aniversarii de 5 ani a sistemului de operare dar si datorita terminarii stocului de Nexus 4 de pe site-ul Google, semn care de obicei arata ca o versiune noua este pe drum. Pana atunci, astept cu nerabdare sa "imi rup si eu o bucata" din desertul dulce pe care ni-l promit :evil:.

    Android KitKat
    Attached Images Attached Images kitkat.jpg android-kitkat.jpg

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar



  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    KitKat? Seriously? Imi pare rau ca au ratat Android Coca Cola... dar nu-i nimic, vor prinde Android Pepsi

    P.S. Le recomand celor de la Microsoft sa inceapa si ei parteneriate, cu auto manufacturers. M-am saturat sa compar Windows 7 cu Windows 8. Nu mai bine avem Windows BMW vs Windows Mercedes? La tine cum merge Loganul?

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sincer, a prins extraordinar de bine campania asta a lor. In cateva ore, americanii si britanicii au umplut site-urile de stiri pe tema asta si forumurile internationale misuna de zvonuri si pareri. Multi lauda, putini sunt nedumeriti dar nimeni nu critica... rar asa ceva!

    Daca am avea un comparativ Windows BMW vs Mac OSAudi, nu m-ar deranja. Atata timp cat nu vin cu pretul premium al marcilor "partenere"

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mie mi se pare ciudat faptul ca au dat cu piciorul la o asemenea ocazie. Adicatalea, daca tot implineau 5 ani, ar fi fost ocazia perfecta sa anunte Android 5.0... dar nah, ei prefera dulciurile. Nici nu vreau sa stiu cat a platit Nestle pt. asa ceva... de fapt, i am evil: vreau sa stiu cat a platit Nestle!

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    BBC News - Android KitKat unveiled in Google surprise move

    Quote Originally Posted by John Lagerling, director of Android global partnerships
    This is not a money-changing-hands kind of deal
    Sunt destul de sigur ca au existat si ceva sume in spate, nu neaparat tranzactionate de Google-Nestle ci poate prin doua din zecile de companii mai micute care stau sub umbrela lor mare... Dar nu avem cum afla mai mult de atat

    Ma gandeam ca exista posibilitatea sa fie doar o re-branduire rapida, fara sa aduca ceva modificari importante. Totusi, pana acum, nu au schimbat denumirea softului fara sa aduca imbunatatiri substantiale. Nici nu trebuie sa repare multe lucruri: ceva mai multa fluenta in utilizare, utilizare mai eficienta a bateriei si daca unifica softul la toti producatorii oricum castiga mult mai multi fani...

    Pentru cei ce nu sunt la curent, una din principalele probleme ale platformei Android este fragmentarea: prea multe device-uri de la prea multi producatori se duc prea departe de sistemul stock de operare; daca apare un update nou pe linia Nexus, mai dureaza multe luni pana producatorii pot implementa pe cateva din modele, nici macar pe toate.

    De ceva timp incoace se observa o reimpartire a softului de baza Android pe elemente, lucru care ar fi extrem de util in scenariul in care toti producatorii de telefoane vor folosii varianta aceasta, peste care vor adauga modificarile lor hardware/software (vezi GS4 si HTC one Google Edition, care isi pastreaza functiile speciale, chiar daca nu mai au interfata proprie sense/touchwiz), in loc sa modifice fiecare soft in parte.

  7. #7 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mie mi se pare ciudat faptul ca au dat cu piciorul la o asemenea ocazie. Adicatalea, daca tot implineau 5 ani, ar fi fost ocazia perfecta sa anunte Android 5.0... dar nah, ei prefera dulciurile. Nici nu vreau sa stiu cat a platit Nestle pt. asa ceva... de fapt, i am evil: vreau sa stiu cat a platit Nestle!
    5ani? hmm...impresionant, au evoluat mult.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cel mai aiurea inainte de aniversarea de 5 ani la Android este insa sa vezi asa ceva: http://www.consolegames.ro/forum/f64...neaza-corabia/

  9. #9 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    Ce e asa "Seriously?" in numele asta. Toate au fost deserturi pana acum. Nu inteleg gloata de lume care intreaba: "KitKat? Seriously?". Explicati-mi va rog si mie: Ce...are?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Thclaw View Post
    Ce e asa "Seriously?" in numele asta. Toate au fost deserturi pana acum. Nu inteleg gloata de lume care intreaba: "KitKat? Seriously?". Explicati-mi va rog si mie: Ce...are?
    Ai mai vazut pana acum un nume de OS, sau versiune... care sa contina numele unei alte companii? Adica sa faca "reclama pe fata" la un produs care nu are nici cea mai mica legatura? Mai ales din partea unei companii care se declara ca e open, free, etc...

    Sper sa nu devina un precedent... ca altfel o sa vedem Windows Dero, Linux Cola sau MacOS KFC.

  11. #11 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    KitKat e un desert, ba chiar indragit de multa lume. "Deal-ul" nu a presupus schimb de bani, ci doar un win-win situation pentru ambele companii. Iar versiunea e 4.4. KitKat e doar un codename ca sa sune dragut, si asa a fost si pana acum. Jelly Bean, Ice Cream Sandwich etc. aveau vreo legatura cu android? Si de ce nu mai poate fi considerat Google "Open" daca si-au numit produsul dupa alt produs indragit de ceva lume?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca tu nu ai auzit de Nestle. KitKat (corect scris este Kit Kat) nu e un desert ci un produs comercializat de Nestle, cu multe E-uri in el (difera de la tara la tara). Si da, cand vezi cum a ajuns Google sa scrie cod impreuna cu cei de la NSA, sa-si denumeasca produsele in functie de sponsori, numai Open nu te gandesti ca mai e. De fapt ai dreptate, e foarte Open pentru NSA & Co

  13. #13 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    Din cate stiu eu, Google i-au contactat pe cei de la Nestle, nu invers. Si again, versiunea oficiala e 4.4. Faza cu deserturile e for fun. Iar ciocolata asta de la Nestle daca nu e desert ce e? Ciorba?

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Thclaw View Post
    Iar versiunea e 4.4.
    Quote Originally Posted by Thclaw View Post
    Si again, versiunea oficiala e 4.4.
    Ok.. scrie si in titlu asta, dar nu e prea important. Este doar o cifra... Numele de desert, in schimb, este cel important; daca se schimba litera, inseamna ca este un update important.

    De ce facem atata caz de branding? Pentru ca atunci cand o sa apara Google Dristor edition, search engine-ul cu de toate, nu o sa mai fie atat de dragut, nu? Pana acum au folosit nume de deserturi generice... acum s-a folosit ceva branduit. E un pas destul de mare in marketing...

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Telefonul meu deja isi face update-ul cu kitkat

    Attached Images Attached Images kitkat.jpg

  16. #16 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Telefonul meu deja isi face update-ul cu kitkat

    Vad ca esti pe reddit . Si totusi ... inca exista i****, nu va opreste nimeni sa treceti la Crapple daca vi se pare mai "open/friendly/ne-disperat dupa bani".

  17. #17 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Pe pagina oficiala de Facebook din Germania a aparut data de lansare: octombrie. Desigur, mereu exista posibilitatea ca persoana responsabila cu postarile sa nu fi fost atenta, dar pana la negarea oficiala, informatia pune paie pe foc.

    Sursa: Android 4.4 ab Oktober? — Android Forum - AndroidPIT
    Attached Images Attached Images h228aemo.png

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Via Google Adds Probable Android 4.4 Screenshot To Keyboard Update, Shows New Status Bar With Gray Icons And KLP Debug Icon

    These gray status bar icons could be just the tip of the iceberg. The rumors have been pointing to a more significant update to the UI of Android with 4.4. We have heard (but cannot yet confirm) the status bar icon colors may be adjustable as well.
    Attached Images Attached Images nexusae0_kk2.png nexusae0_icons2.jpg

  19. #19 SP
    is the man! trickz's Avatar

  20. #20 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Thclaw View Post
    KitKat e un desert, ba chiar indragit de multa lume.
    Este, dar problema e alta. Pana acum Google a dat nume generice, normal era sa numeasca noua versiune "chocolate-covered wafer biscuit bar". Sau "waffer biscuit". Sau doar "biscuit".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  2. Android 4.4 KITKAT By trickz in forum Android
    Replies: 49 Last Post: 21-12-2013, 15:20
  3. Android de Romania By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 22-09-2011, 10:49
  4. Android Games By iUser in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 16-01-2011, 01:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts