Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Motorola Droid Ultra, Maxx & Mini: octocore pe steroizi

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Motorola Droid Ultra, Maxx & Mini: octocore pe steroizi

    Desi in Romania Motorola nu are asa mare succes (si sincer nu inteleg de ce), in US continua sa fie o optiune viabila fata de concurenta. Dupa succesul avut cu Droid RAZR HD si HD Maxx, cei de la Motorola impreuna cu Verizon vin si prezinta noul Droid Ultra impreuna cu Droid Maxx si Droid Mini. Din nou avem design-ul clasic cu unibody si kevlar, si asa cum am avut si in variantele precedente (Motorola detinand inca recordul la baterie pentru un smartphone), o viata a bateriei pe masura: pana la 48 de ore de folosire (pe Droid Maxx)!

    Partea interesanta ca aceste 48 de ore pe care le promite Motorola, nu vin cu reducerea de performanta sau cresterea dimensiunilor. Ba din contra, grosimea scade la 7.18mm (la Droid Ultra) si 9.3mm (la Droid Maxx) iar noul procesor este unul custom de la Motorola, denumit X8. Practic acesta are un procesor dual-core (1.7GHz Qualcomm 8960 Pro) plus un GPU quad-core (Adreno 320 GPU) plus doua core-uri aditionale (unul pentru language/comenzi vocale si unul pentru toata gama de senzori). Noul X8, conform celor de la Motorola, aduce o crestere de performanta de 24% la CPU si 100% extra performanta la GPU.

    Noile Motorola Droid Ultra precum si Droid Maxx vin cu ecran de 5" Super AMOLED (fara Pentile sub-pixel) in rezolutie 1280x720, au o camera pe spate de 10 Megapixeli cu lentile f2.4 si o camera frontala de 2 Megapixeli. In plus un mare bravos celor de la Motorola care acum reintroduc butoanele capacitive, in loc sa se bazeze pe cele contextuale din Android (i hate that!).

    Diferenta foarte mare intre cele 2 modele (Ultra si Maxx) este data de baterie. Ultra cu ai sai 7.18mm vine cu o baterie de 2130mAh iar Maxx promite 48 de ore de usage cu o baterie de 3500mAh.

    Motorola Mini vine pentru a complementa cererea celor care nu suporta smartphone-urile mari. Cu un ecran de 4.3" TFT (no more AMOLED), cu acelasi design unibody din Kevlar, cu acelasi procesor, ba chiar si aceeasi capacitate RAM (2GB RAM), eu zic ca e o lectia din partea lor. Aproape toti producatorii, cand creeaza un Mini, il fac de n ori mai lent... pun mai putin RAM, and so on... Ca si cand cei care vor smartphone-uri mai mici trebuie sa se multumeasca cu ceva lent/prost. Deci nu pot decat sa laud ceea ce face Motorola. Ba chiar ma bucur ca nu e AMOLED si avand o densitate de pixeli mai mare (pt. ca are diagonala mai mica dar aceeasi rezolutie), eu cred ca va fi sublim. O alta diferenta la Mini este desigur bateria, care acum a coborat la 2000mAh (totusi eu cred ca are un ratio mai bun chiar decat Droid Ultra).

    Ca spatiu de stocare, Maxx va avea maximum 32GB, pe cand Ultra si Mini vor urca pana la 16GB.

    Bineinteles ca toate cele trei modele vin cu LTE/4G, WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 si NFC. Nu sunt uitate nici functiile specifice Motorola: Droid Zap, Active Display, Touchless Controls, Quick Capture si bineinteles mult trambitatul Voice Control - Always On (o functie pe care multi au asemuit-o cu cea de la Xbox One cu al sau Kinect 2).

    Ca optiuni de culori, Droid Ultra se va regasi in high-gloss black, white si red. Droid Maxx se va vinde doar in varianta "soft-touch" black, iar despre Mini nu stiu (dar presupun ca va exista doar varianta black).

    Ca preturi desigur ca nu va pot vorbi decat despre ceea ce am vazut la conferinta celor de la Verizon, in US. In ordine crescatoare, Droid Mini va costa 99$ la contract, urmat de Ultra la 199$ si Maxx la 299$. Ultra si Maxx vor fi disponibile incepand cu 20 August 2013 (preorder-ul a inceput deja) iar Droid Mini va fi disponibil incepand cu 29 August.

    Vor veni si in Romania? Sincer... ma indoiesc. Eu cel putin sunt happy ca totusi Motorola continua sa inoveze si sa-si imbunatateasca produsele, desi multi au spus ca dupa preluarea Google vor muri incet-incet.
    Attached Images Attached Images verizon_motorola_maxx_ultra_mini.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti si cateva "hands-on" de la prezentare:






  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai multe detalii gasiti pe paginile oficiale:

    Droid Ultra - Motorola Mobility LLC. USA
    Droid Mini - Motorola Mobility LLC. USA
    Droid Maxx - Motorola Mobility LLC. USA

    Si cateva imagini
    Attached Images Attached Images droid_maxx_1.jpg droid_maxx_2.jpg droid_mini_1.jpg droid_mini_2.jpg droid_mini_3.jpg droid_ultra_1.jpg droid_ultra_2.jpg droid_ultra_3.jpg droid_ultra_4.jpg

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ce mi se pare interesant e ca in comunitatile internationale toata lumea e incredibil de interesata de functia "always on". Desi are chip dedicat, unii developeri sunt siguri ca pot aduce functia pe orice telefon. Dezavantajul ar fi o autonomie mai mica, dar userii tot vor asta...

    Si mai spune lumea ca cei de la M$ au gresit cand au declarat ca stiu ce vor cumparatorii...

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Am un Motorola Defy Mini de care sunt super multumit, il spal saptamanal la robinet, face fata linistit la caderi din buzunare de la peste 1m si in plus se misca bine pentru un procesor single la 600 mHz. Ce ma deranjeaza este ca cei 100 mb instalabili se umplu al naibii de repede si nu pot muta aplicatiile pe SD fara root ( nu ma pricep sa-i fac root... ).
    Mi-as lua fara frica Droid Mini sau Maxx. Ultra...poate, cu toate ca ma incanta bateria aia de 3500 mAh. Dar la noi pana vor aparea in oferta deja vor fi concurati de Motorola Moto X a carui lansare pe 1 August la New York este iminenta... Iar telefonul ala vine cu niste ++++ interesante.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  2. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts