Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Dell sparge normele si prezinta un monitor 5K

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Dell sparge normele si prezinta un monitor 5K

    Avand in vedere nebuniile in 4K lansate in ultima perioada, chiar simteam dorinta sa fac o gluma si sa spun fraza asta: "Imi pare rau, dar 4K is dead!". Well, not really, dar tot e funny. Nu, nu vorbim despre 8K (inca), ci despre un pas intermediar, facut de data aceasta de cei de la Dell. Acestia, in cadrul IFA Berlin 2014 au prezentat un nou model de monitor: Dell UltraSharp 27 Ultra HD 5K. 5K-ul respectiv vine de la numarul de pixeli pe orizontala, rezolutia fiind de 5120x2880 pixeli (wow, aproape 15 milioane de pixeli).

    La un calcul sumar rezulta 218 ppi. Cu toate ca rezolutia ar putea fi considerata impresionanta, daca aruncam o privire la un iPad Mini cu Retina (sa zicem), avem 324 ppi. Sau la un LG G3, avem chiar 534 ppi (practic mai mult decat dublu). Personal nu inteleg o densitate atat de mare pe device-urile mobile, insa accept cu placere acest lucru pe un monitor.

    Revenind la Dell Ultrasharp 27 Ultra HD 5K, acesta se lauda cu tehnologia PremierColor, precum si "anti-smudge/anti-reflection edge-to-edge glass" (whatever that means). Avem si o pereche de boxe integrade de la HK (Harman Kardon) de 16W, 6 porturi USB (nu este specificat dar presupun ca vorbim de USB 3.0) si in card reader. Din pacate mai multe detalii tehnice nu am primit (m-ar fi interesat timpul de raspuns, daca are HDMI 2.0 sau Display Port-uri, la fel cum mi-as fi dorit sa stiu daca vorbim de un IPS sau un panou pt. gaming), insa voi updata imediat ce vor fi facute publice.

    In caz ca va doriti un astfel de monstru, va recomand sa incepeti sa strangeti suma de $2,499 pana in al patrulea trimestru al acestui an, perioada in care va fi lansat pe piata. Si puneti deoparte si pentru cateva placi video. :evil:
    Attached Images Attached Images dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atasez si imaginile oficiale pentru Dell Ultrasharp 27 Ultra HD 5K. Enjoy!
    Attached Images Attached Images dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_1.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_2.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_3.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_4.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_5.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_6.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_7.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_8.jpg dell_ultrasharp_27_ultrahd_5k_monitor_9.jpg

  3. #3 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Monky iti pot spune sigur ca panoul nu va fi pentru gaming. Insa daca vine vorba la reproducerea cu acuratete a culorilor atunci sigur va fi un produs de exceptie. Detin si eu un U2410 de aproape 4 ani si overall sunt foarte multumit.

  4. #4 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Ce este acela panou de gaming?

  5. #5 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Panou de gaming = display cu tehnologie TN (Twisted nematic). Timpul de raspuns pt. TN este mai mic decat la un display cu tehnologie IPS
    (In-plane switching). Pt jocurile tip FPS ne intereseaza timpul de raspuns in defavoarea acuratetii culorilor.

  6. #6 SP
    Member paulone's Avatar
    frate ma dispera astia cu jdemii de k cand noi inca avem inca posturi 4/3...si doar vreo 20 de canale HD(UPC)
    chiar nu stiu rostul acestor standarde cata vreme nu exista nici macar un amarat de post tv 4k si abia a scos Popcornul un mediaplayer 4k.....

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aici e vorba de monitor, nu de TV. Rezulta ca your argument is invalid.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristache07 View Post
    Monky iti pot spune sigur ca panoul nu va fi pentru gaming.
    Eu unul nu sunt atat de sigur. Cei de la Anandtech au banuiala ca monitorul de fapt foloseste 2 panouri 2560x2880, caz in care ar putea fi orice...
    Quote Originally Posted by Cristache07 View Post
    Insa daca vine vorba la reproducerea cu acuratete a culorilor atunci sigur va fi un produs de exceptie. Detin si eu un U2410 de aproape 4 ani si overall sunt foarte multumit.
    Dap, si eu sunt posesorul a 2 Dell-uri care m-au tinut ani buni: Dell 2407WFP si Dell U3011. Chiar sunt curios care va fi urmatorul meu monitor, avand in vedere ca 30" e cam maximul pe care-l pot folosi pe birou. Mi-as dori un OLED ceva, dar se misca astia... ca melcul.

  9. #9 SP
    Member Cristache07's Avatar
    HA!!! am avut si eu 2407wfp, mi l-a spart sotia intr-o disputa. Fallout 3 is to blame
    Oricum recomand Dell la monitoare.

  10. #10 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Quote Originally Posted by Emeraldu View Post
    Panou de gaming = display cu tehnologie TN (Twisted nematic). Timpul de raspuns pt. TN este mai mic decat la un display cu tehnologie IPS
    (In-plane switching). Pt jocurile tip FPS ne intereseaza timpul de raspuns in defavoarea acuratetii culorilor.
    Am IPS si ma joc foarte bine pe el. Chiar rup curul in unele fps-uri online ... Si se vede mult mai bine decat un TN. Eu n-am simtit niciodata diferente de timp de raspuns intre cele doua panouri. Probabil o sa vezi diferenta intre cele cu 144Hz cu G-Sync. Acolo sa zicem ca e o vrăjeală mai bine ... și asta doar dacă ești jucător pro și faci bani din asta. Altfel nu văd de ce aș lua un monitor care se vede mai prost dar se mișcă cu 1ms mai bine.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eXist: nu ai ce sa le faci. Sunt oameni care simt instant diferenta dintre 25fps si 60fps, si sunt altii care nu simt lag-ul dat de latenta unui TV cu peste 100ms (dar la care se bucura ca scrie "pe el" cum ca are 8ms timp de raspuns).

    Cat despre diferenta de 1ms la monitoare, trebuie spus ca acolo vorbim de G2G (grey to grey), insa un monitor TN cu 2ms (sa zicem), poate avea real peste 30ms timp de raspuns, in timp ce un IPS bun cu 8ms G2G poate avea timp real de raspuns de 25ms. De aceea si recomand sa ignorati specificatiile producatorilor (mai ales cand acestea vin de la LG, Benq & Co) si sa cautati teste reale pe web.

    La fel cum va recomand sa verificati si revizia monitorului si sa cautati daca producatorul a schimbat panoul la anumita revizie. De exp. puteti gasi un un anumit model de monitor cu revizia A01 (care apare prin reviews) care sa fie excelent la uniformitate, timp de raspuns, nivel de negru, etc... si cand achizitionati sa fie revizie A03, care sa aiba probleme la toate capitolele, si sa fie de 2 ori mai lent. Am vazut cazuri in care producatorul (chiar si Dell) a schimbat complet producatorul panoului (a trecut de la LG la AU de exp.) - de obicei Dell cand face lucrul acesta este inspre bine, dar altii fac acest lucru pt. ca iese mai ieftin. So beware!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Dell prezinta noul Alienware 13 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 28-10-2014, 16:14
  2. Replies: 0 Last Post: 25-07-2013, 09:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts