Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 19 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 ... LastLast
Results 241 to 260 of 366

Thread: Death Stranding / Director's Cut

  1. #241 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta e jocul. Nu stiai de la inceput ca o sa livrezi pachete tot jocul? Sau te asteptai ca dupa cateva ore de livrat pachete, sa treci la curse de masini, dupa aia niste golf, eventual niste batai in ring?

    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    P.S. si nu am zis ca e un joc prost e un joc decent, bun, dar e departe de rangul acela de a fi ridicat in slavi cum fac multi. Fac pariu ca daca oricine altcineva ar fi facut acelasi joc lumea nu ar fi avut aceleasi comentarii dar pentru ca e Kojima atunci desfacem picioarele.
    Din punctul meu de vedere putea sa fie facut si de Gigel de la Topoloveni, cat timp campania de marketing era la fel, iar jocul era acelasi, eu tot in top 3 pe anul acesta in consideram. Si asta pentru ca jocul este foarte bun si bine facut. E asa greu de inteles?

  2. #242 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Fara suparare dar tu chiar nu intelegi, poate deaia te si evervezi cand cineva te priveste cu superioritate.

  3. #243 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Puteti sa ramaneti la ideia sa povestiti doar de joc ?
    Fiecare om e diferit in felul lui ,unuia ii va place altuia nu .

  4. #244 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Fiecare om e diferit dar unii ca PoisonRemedy se rezuma la baliverne. Asta nu tine de gusturi, tine de ura. Nu cred ca intereseaza pe nimeni ce jocuri te-au satisfacut pe tine sau ca te doare ca jocul e ridicat in slavi. " Decent "

    E normal daca nu atrag jocurile lui Kojima. Nu a facut niciodata jocuri sa fie pe placul tuturor. Si e normal si sa nu ii intelegi jocurile pentru ca nu e de ajuns sa intelegi povestea. Ok, ai inteles despre ce e vorba dar sunt multe chestii in jocurile lui care te fac sa te gandesti mai departe. Primul joc Kojima pe care l-am jucat a fost Metal Gear Solid 3 prin 06-07, m-a dat pe spate dar am fost prea mic sa inteleg cu adevarat jocu asta. E mult mai deep decat pare si ai nevoie cat de cat de ceva experienta in viata sa intelegi. Si chiar daca intelegi uneori nu e de ajuns, mai trebuie si sa simti. La fel si cu Death Stranding, sunt unele persoane care inca nu sunt pregatite pentru jocul asta. Kojima tot timpu baga cate ceva special in ele. Acum o lupta cu cineva mi-a amintit in prima faza de o lupta cu cineva din MGS 3 si in ultima faza de una din MGS 4. Alta faza mi-a amimtit de un film, alta de un poster etc. Sunt momente importante in joc dar in acelasi te fac sa te gandesti la momente importante pe care le-ai trait candva. In fuctie de toate lucrurile astea la sfarsit o sa te gandesti daca e top 3 pentru tine pe anu asta, daca e GOTY sau daca e mai mult de atat. Depinde de fiecare, e un joc foarte bun, asta e clar ca lumina zilei. Ca e sau nu pentru tine, asta e partea a doua.

    Cum am spus, e normal daca nu te atrage un joc Kojima, nu trebuie sa te simti lasat pe dinafara. Nu toate persoanele au o directie artistica. De aici e cale lunga pana la a inventa tot felul de narative false ca "nici Kojima nu intelege ce se intampla in jocul lui" , "a luat o mecanica deja perfecta si a facut-o enervanta" , "daca nu era un joc Kojima bla bla" etc.

    Mersul, pe langa faptul ca e cel mai bun mers de pana acum, inseamna mai mult. Exista o satisfactie cand alegi o ruta pe care nu mai folosit-o cineva si dupaia primesti mesaje ca altcineva a folosit poteca pe unde ai trecut tu. Exista o satisfactie cand construiesti un drum pe care nu il constuiesti doar pentru tine sa mergi cu motocicleta sau camionu pe el. Apreciezi cand esti in varful muntelui si cineva a mers pana acolo incarcat cu materiale sa construiasca un safe house de care poti sa te bucuri si tu. etc.

    Am spus

    Nu pot sa zic ca imi place in mod special sa fac deliveries, cel putin asa aveam impresia la inceput. Acum le gasesc destul de relaxante, mai ales cand dupa 15-20 min intra o melodie

    Mersul in jocu asta nu e ca mersul in alte jocuri. E cumva terapeutic asa.


    Espiritus

    " Însă nu e pentru oricine.*"

    Daca tot nu ti-a raspuns nimeni pana acum la intrebarea "de ce e asa apreciat Kojima?" o sa-ti raspund eu exact prin ce ai scris aici.
    Sa nu faci jocuri pe placul tuturor, asta nu e un lucru rau, ba chiar e un lucru bun si o sa-ti zic exact de ce. Cand faci jocuri sau filme sau orice altceva sa fie pe placul tuturor trebuie sa renunti la multe chestii care le-ar face deosebite. O sa fie multi care o sa le joace si o sa le placa dar o sa uite de ele dupa un an, doi, trei, cinci. In schimb cand faci ceva deosebit o sa existe persoane la care o sa le placa ce ai facut, la unele nu o sa le placa, iar la unele o sa le placa la nebunie. Kojima are un cult following si la jocuri ca Snatcher sau Policenauts care nu sunt asa cunoscute. Are un cult following si la P.T. care e doar un demo. Nu are rost sa zic de MGS. In orice domeniu oamenii care creeaza chestii deosebite sunt mai apreciati decat restul pentru ca nu e deloc usor. In plus e si un trendsetter care a revolutionat industria, majoritatea developerilor se uita la el ca la un guru. Pe langa toate astea mai are si foarte mult talent, sunt si movie directors care il apreciaza, nume legendare chiar.


    Si nu, nu am exagerat nimic din ce am scris.

  5. #245 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Kojima e un drogat pe ceva combinatie de ciuperci si cocaina, egocentric, excentric, dus cu pluta. Si ii multumesc pentru asta. Industria asta mai are nevoie si de un wildcard din-asta din cand in cand, daca analizezi jocurile lui o sa vezi nu numai o atentie la detalii greu de egalat, dar vezi exact unde a tras linie intre "realizare" si "fun". Ca exemplu, pe cat de realist e movementul si toata mecanica din jurul lui, atunci cand iei pachete de pe jos spamezi triunghi si le ia ca Flash, instant, prin niste animatii de-a dreptul ridicole. Unii devi probabil ar fi zis "nu domne, tre sa stea sa se aplece, sa gafaie, sa vezi cum le pune incet in spate, etc. sa fie ancorat in realitate ca tot jocul e bazat pe actiuni lente", dar Kojima-boi si-a dat seama ca gameplay-ul primeaza in fata elementelor de realizare si te lasa sa intri in animatia aia de Benny Hill de zici ca-i din cu totul alt joc, tocmai ca sa nu fie frustrant si ca stie ca o s-o tot faci in momente intense. De-aia il apreciez, stie cand sa sacrifice astfel de lucruri pentru a face ok experienta jucatorului.

    In rest, f*ck, sa-i spuna cineva sa nu se mai atinga de meniuri ca omul e praf acolo.

  6. #246 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Peetzy View Post
    Stau si ma intreb cum si de ce putem sa pierdem timp urmarind tot ce misca pe iutub in loc sa punem mana sa incercam jocul, mai cinstit. My two cents, cinstiti si aia...
    Pentru ca e 60 de euro. In momentul in care nu ai un demo, mi se pare de bun simt fata de tine insuti sa te informezi inainte sa spargi banii aia pe un joc. Clar youtuberi gen Dunkey sau Yahtzee (care pot fi entertaining, dar sub nicio forma luati in serios) nu intra in categoria celor de la care poti sa iei informatii relevante, dar sunt multi altii care fac review-uri serioase.

  7. #247 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Culmea e ca lumea da reviews de la cei 2 indivizi ca fiind pe bune si spun altora sa stea departe de joc din cauza lor.

    Back on toppic, am ajuns la chapter 5 dupa ce mi-am rupt din suflet si nu am mai facut livrari la chapter 3, desi mai erau o gramada (sunt curios daca se termina efectiv).

    Foarte interesant si diferit Chapter 4 si sunt curios ce ma asteapta acum, pentru ca am un drum lung de facut

    Btw, 31h and counting

  8. #248 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Vezi sa faci misiunea aia junk dealer cu nu stiu ce prototip. E importanta cu ea deblochezi camionu si ceva chestii la backpack. Daca nu ai facut-o in ep 3. Eu am carat tot jocu grenade in spate in loc sa le car frumos in grenade pouch

  9. #249 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am si pouch si camionul (chiar ala defensive), deci all good

  10. #250 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Ep 4


  11. #251 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ep.8 here, din ce in ce mai epic...

  12. #252 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Hideo Kojima
    As to make the scariest horror game, I’ll watch the scary movies in order to awaken my horror soul. THE EYE is the Thai horror movie I rent when making PT but was too scary to finish watching. The package is scary so I rented the disc only. Will I be able to finish watching?
    HIDEO_KOJIMA on Twitter

    Kojima wants to make "the scariest horror game" - VG247

  13. #253 SP
    Member SeCeX's Avatar
    L am terminat aseara,platinum acum,pentru mine este goty,a fost o experienta deosebita,nu am mai avut de cativa ani buni un joc la care sa ma gandesc constant.

  14. #254 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Cred ca esti un fan Kojima care ii considera inferiori pe ceilalti gameri. Cum sa consideri GOTY un walking simulator? yikes

    Lasand gluma deoparte, nici mie nu mi-a iesit din cap. Pentru mine e mai mult decat GOTY.

    Poti sa dai click daca l-ai terminat

  15. #255 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Quote Originally Posted by Sekiro View Post
    Cred ca esti un fan Kojima care ii considera inferiori pe ceilalti gameri. Cum sa consideri GOTY un walking simulator? yikes

    Lasand gluma deoparte, nici mie nu mi-a iesit din cap. Pentru mine e mai mult decat GOTY.

    Poti sa dai click daca l-ai terminat
    Nu ii consider inferiori pe ceilalti gameri dar trebuie sa ai un anumit mindset ca sa poti sa le digeri, la fel si cu miyazaki, depinde de cat de deschis esti, cat despre acel spoiler tag...mind blown.poate imi fac timp si ma uit .

    P.S. mai mult decat GOTY suna bine, e pur si simplu genial.

  16. #256 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Glumeam ...

    Iti mai recomand si alte anime movies ca Akira, Nausicaa of the Valley of the Wind.
    Ghost in the Shell (1995) - mai ales daca esti fan MGS si nu l-ai vazut.

    Filme

    Stalker, Solaris - Tarkovsky
    https://twitter.com/Kojima_Hideo/sta...90854098321408

    2001: A Space Odyssey

    Ep 11


  17. #257 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Stiu ca glumesti
    Am vazut doar apocalypse now si 2001:A space odyssey, stalker e pe lista de ani buni dar stiu ca e foarte lung, cat despre anime , nu am vazut nici macar unul dintre ele, dar am sa incerc, momentan ma lupt cu cowboy bepop, este genial, timp mai mult daca ar fi

    Iti recomand into the heart of darkness de Joseph Conrad, e la baza apocalypse now si spec ops the line daca ai jucat.

  18. #258 SP
    Junior Member Sekiro's Avatar
    Am vazut si Cowboy Bepop, le-am vazut pe toate cand eram mic.

    La twitter dai zoom la poza 2, pagina unde sunt 2 poze, are o inima pe cap. Nu mai stiu daca nu are par in zona aia sau daca e alb, are o inima asta stiu sigur.

  19. #259 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu sunt la ep 5 si desi pot usor sa continui in story, mi-am facut un scop in a ajuta restul jucatorilor. Asa ca am decis sa fac soseaua cat mai lunga, chit ca eu de obicei nu prea o folosesc, si am decis sa pun pentru ceilalti jucatori ziplines pentru a ajunge repede de la weather station la Mountain Knot. Am sarit astfel de la 40K likes la 100K in 2 zile, pentru aceste ziplines si cateva bucati de sosele create.

    AM asa o satisfactie cand intru in bridge links si vad o gramada de jucatori care au apreciat ca i-am ajutat cu mii de lke-uri. Eu nu am dat like-uri pe FB sau Instagram niciodata cat am dat in 5 zile jucand jocul asta. Pur si simplu nu ma satur de el, nu vreau sa merg mai departe pentru ca mai am o groaza de cosntruit si livrat.

  20. #260 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^E incredibil cum jocul asta creeaza un sens al comunitatii fara ca macar sa aiba o componenta reala de multiplayer. Playerii chiar depun efort ca sa ii ajute pe altii fara sa astepte nimic inapoi, spre deosebire de toxicitatea din jocuri precum League sau Overwatch. Nu l-am jucat inca dar sunt profund impresionat de ce aud despre el.

    Singurul alt joc care a reusit sa aduca acest sentiment a fost

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 19 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Death Stranding PS4 By Rukax in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 7 Last Post: 26-03-2020, 16:10
  2. Vand death stranding By flonils in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 24-12-2019, 06:51
  3. Vand Death Stranding PlayStation 4 By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 17-12-2019, 11:17
  4. Vand/ Schimb Death Stranding By kragod in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 3 Last Post: 13-12-2019, 19:04
  5. Deadlight: Director's Cut By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 22-06-2016, 01:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts