Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Farpoint

  1. #1 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar

    Farpoint

    Farpoint is an unnerving VR space adventure set on a hostile alien planet. On a mission to pick up scientists studying an anomaly near Jupiter, a rupture from the anomaly transports the player and scientists to an unknown alien world.
    Attached Images Attached Images original.jpg

  2. #2 SP
    Member Victor420's Avatar
    Dudeee asta o sa fie in VR!


  3. #3 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    am vazut ca jocul se lanseaza pe 17.05.2017.
    A facut cineva precomanda?

  4. #4 SP
    Junior Member babone22's Avatar
    Yeap, eu am facut precomanda la bundle-ul care include si Aim controller . Abia astept

  5. #5 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Si eu la fel. Sper sa nu avem parte de prea mult motion sickness. O sa incerc sa il joc din picioare, dar aici survine alta problema, sa nu cazi sau, mai rau, sa nu cazi peste televizor

  6. #6 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Si eu am facut precomanda, cine stie daca Altex/ MG vor avea stoc pentru lansarea de maine...

  7. #7 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Eu astept inca recenziile. In legatura cu jucatul din picioare, cred ca e chiar periculos sa joci fiind practic legat la ochi. Doar daca ai o camera cu mult spatiu si saltele in jurul tau ai fi cat de cat in siguranta!.
    Din cele spuse de diferiti oameni care au testat jocul (versiuni incipiente) la diverse evenimente, nu ai niciun „feedback” in timp ce mergi, practic ai impresia ca levitezi. Sper sa se ridice la inaltimea asteptarilor si sa scoata PSVR din anonimat.

  8. #8 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Pai, sincer, asa se intampla si in Resident Evil, ai senzatia ca levitezi la ~ 1m deasupra solului. Nici nu vad ce feedback ar putea sa-ti ofere, insa orice truc vizual n-ar face altceva decat sa amplifice eventualul rau de miscare.

    Au aparut deja recenzii aici.

  9. #9 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Ma refeream la ceva palpabil, cum e la Killzone sau la alte FPS. Se „simte” un mers greoi.

  10. #10 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Pai "ceva palpabil" ar insemna niste miscari suplimentare ale camerei. Ori asta ar insemna ca ti se misca perspectiva cu totul in neconcordanta cu miscarile capului tau, deci probabilitate crescuta de motuon sickness. Avand in vedere ca este "standing experience" nu cred ca senzatia de levitatie va fi atat de pregnanta.

  11. #11 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    L-am jucat azi in jur de o ora, din lipsa de timp. Clar este must buy pt PS VR.
    Din punct de vedere al aspectului grafic este la nivelul PS VR Worlds, deci arata destul de bine pt ce poate oferi PS VR acum. (jucat pe Pro)

    Este o sensatie tare folosirea unui controller dedicat pe post de arma. Miscare in joc se face cu ajutorul Left Stick, iar directia de mers este data de directia in care este arma. Exista si optiunea de a te roti din Right Stick, ca in Resident Evil, dar mi se pare foarte buna cea folosing Aim-ul.
    Nu a reusit deloc sa imi dea vreo senzatie de greata sau ameteala cat l-am jucat (stand in picioare), tinta se pune foarte usor si este destul de precisa. A reusit sa ma sperie de vreo 2 ori cand mi-au sarit niste alieni mici direct in fata.
    Povestea pare generica momentan, dar, totodata, pare a fi destul de ok, cat si lumea in care se desfasoara actiunea.

  12. #12 SP
    Junior Member babone22's Avatar
    Mi-a venit si mie azi pachetul, precomandat prin Altex

  13. #13 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Mie unuia mi se pare extrem de slab, dar e doar parerea mea. Am jucat doar o ora si n-am tragere de inima sa-l reiau. Dpdv vizual se prezinta intre foarte bine si foarte prost. Nu stiu cum poate aparea imersiv de vreme ce sub picioarele tale este mereu aceeasi textura low-rez in aceleasi culori cafenii-rosiatice, iar tot ce se intampla mai departe de 3-5 metri de personajul tau e un amalgam de chestii relativ neclare, cu jaggiez peste tot. Norii volumetrici sunt cel mai spectaculos efect vizual pe care l-am vazut. Poate si reactia mediului la proiectilele tale. Iar scuza ca "e Marte, ce te-ai astepta sa vezi altceva?!" e slaba, e un SF, s-ar fi putut juca cu lumina, cu tipurile de suprafete etc. Am jucat jocuri VR care costa un sfert din pretul astuia si ofera mult mai mult, in termeni de varietate, precizie a trackingului si cate si mai cate.

  14. #14 SP
    Member gabytro's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Mie unuia mi se pare extrem de slab, dar e doar parerea mea. Am jucat doar o ora si n-am tragere de inima sa-l reiau. Dpdv vizual se prezinta intre foarte bine si foarte prost. Nu stiu cum poate aparea imersiv de vreme ce sub picioarele tale este mereu aceeasi textura low-rez in aceleasi culori cafenii-rosiatice, iar tot ce se intampla mai departe de 3-5 metri de personajul tau e un amalgam de chestii relativ neclare, cu jaggiez peste tot. Norii volumetrici sunt cel mai spectaculos efect vizual pe care l-am vazut. Poate si reactia mediului la proiectilele tale. Iar scuza ca "e Marte, ce te-ai astepta sa vezi altceva?!" e slaba, e un SF, s-ar fi putut juca cu lumina, cu tipurile de suprafete etc. Am jucat jocuri VR care costa un sfert din pretul astuia si ofera mult mai mult, in termeni de varietate, precizie a trackingului si cate si mai cate.
    care sunt jocurile alea? (nu sunt ironic)

  15. #15 SP
    Member PayPerView's Avatar
    Se controleaza bine cu aim controller? sau e mai bine cu dualshock 4?
    PS: Vinde cineva farpoint + aim controller? ca ma bate gandul sa l incerc asa...

  16. #16 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Nu vad cum ar putea fi mai bine cu dualshock. Tot farmecul jocul asta rezida fix in a avea senzatia ca tii o arma in mana. Da, se controleaza bine, atunci cand arma nu incepe sa aiba o pozitie stranie fata de felul in care tii tu aim controllerul in mana sau pana cand incepe sa trepideze arma de pe ecran. In rest e spot on.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts