Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 20 of 25 FirstFirst ... 10 18 19 20 21 22 ... LastLast
Results 381 to 400 of 496

Thread: Ghost of Tsushima / Director's Cut

  1. #381 SP
    Member codpin's Avatar
    Nu l-as numi chiar copie penibila de AC. Mie mi se pare ca e un mic improvement fata de AC, dar eu sunt si subiectiv, in sensul ca nu suport ce a devenit seria asta.

    Sunt de acord cu ultimele 2 posturi aproape la litera. Cam la fel am simtit si eu cand l-am jucat, nu inteleg cum a ajuns sa se bata cu TLoU2 la GOTY si nici hype-ul din jurul lui.

    Nu e un joc rau, doar ca nu a fost pentru mine si clar nu e vreo capodopera. Pentru mine un joc trebuie sa fie mai mult decat eye candy, ori sa aiba un story care sa ma bantuie zile sau saptamani dupa ce l-am terminat ori sa fie fun si sa nu se ia in serios prea mult. Iar GoT e fix invers, se ia mult prea in serios desi ca story e zero...

  2. #382 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pentru ca se pare ca se critica compania si nu jocul, oricat de bun ar fi el (vezi pana si Immortals Fenyx Rising care daca ar fi fost scos de Nintendo sau Sony, primea doar 9 si 10 si GOTY peste GOTY).
    Nu e și immortals clona repetitivă după AC cu poveste pe care o uiți repede și aceleași câteva activități care se repeta de mai multe ori? Nu e retorică, nu am jucat încă immortals dar așa îmi pare din reviews și sunt puțin contrariat când zici că e bun.
    Din punctul meu de vedere anomalia nu e că lumea nu baga in seama immortals, ci într-adevăr că laudă GoT.

  3. #383 SP
    Member codpin's Avatar
    Hai ca scriu eu despre Immortals: e repetitiv, dar nu se ia in serios, e fun si funny. Spre deosebire de GoT unde tot ce faci e sa omori mongoli si ai cam aceleasi tabere de mongoli peste tot unde mergi, aici macar mai ai si puzzle-uri o tona de facut.

    In loc sa descoperi si sa faci grind pentru skinuri, in immortals descoperi si arme noi cu proprietati noi.

    Da, daca stai sa le compari obiectiv, sunt cam tot pe acolo, dar unul e un joc serios, grav, cu poveste zero iar celalalt e colorat, funny si cu o poveste zero. Niciunul nu o sa ma rascoleasca cum au facut-o alte jocuri memorabile, dar macar ma distrez mai bine in immortals decat in GoT.

  4. #384 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da si nu. Cred ca toate jocurile open world sunt. Mergi din punctul A in punctul B prin orice metoda vrei/orice drum vrei, ajungi, iei o misiune, faci misiunea, te intorci de unde ai luat-o si repeti.
    Ce diferentiaza Immortals de AC-uri (si ce aseamana mai mult de Zelda BotW), as zice ca sunt puzzles (3-4 feluri + dungeons) variate si care te pun sa si gandesti, nu doar hack and slash + stealth.

    Are si GoT asa ceva la altare (sau cum le zice) dar sunt prea putine si sunt doar climbing puzzles.

    Desigur, mai sunt si alte aspecte care diferentiaza Immortals, gen faptul ca poti merge de la inceput absolut oriunde pe harta vrei si te poti bate cu absolut oricine, daca esti destul de bun la dodge/parry, pe cand GoT are bucati de harta blocate complet.

    Asta cu povestea, desigur ca este subiectiva. Dar ce diferentiaza la Immortals fata de restul, este comicul din poveste/personaje si faptul ca nu se ia prea in serios.
    Personal am uitat complet si povestea de la Zorizon Zero Dawn, un joc care mi-a placut teribil de mult cand l-am jucat. Pe de alta parte, am rejucat complet Days Gone si am ramas surprins ca tinean minte cam 80% din poveste desi il jucasem in urma cu 2 ani, la aparitie.

  5. #385 SP
    Member Syni's Avatar
    Mie mi-a plăcut foarte mult și asta datorită in primul rând pentru partea de combat asemănătoare destul de mult cu jocurile Souls la care eu sunt mare fan. L-am jucat pe cel mai ridicat nivel de dificultate îmbrăcat doar in armura Ronin, și m-am distrat la maxim. Și grafic, pe oled-ul din dotare arăta super, nu știu, probabil nu am eu ochiul format pentru micile detalii pe care le-ați menționat. Povestea nu m-a dat pe spate, sincer nici nu o mai țin minte , oricum făcând o analogie cu jocurile Souls nici ele nu sunt ceva capodopere ca și poveste, ele plusând la altceva. Acel altceva m-a atras pe mine (și pe mulți alții cred) foarte mult, asta spre deosebire cu AC Valhalla la care prin decembrie din lipsa de altceva am zis sa-i dau o șansa. Mare greșeală, am jucat așa vreo 15-20 ore și acum zace prin consola plictisit la maxim (de arătos, da este!). Poate mai încolo mai continui la el, nu știu. Acum când am timp, prefer sa mi-l ocup cu Nioh 2



    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  6. #386 SP
    Junior Member pippo's Avatar
    De fiecare data vad ca sa postat ceva pe trandul Ghost of Tsushima intru cu emotie sper ca e ceva nou ceva content sau ori ce nou legat de joc si ce gasesc, de cele mai multe ori 1 din 3 posturi e cum e de naspa fata de TLOU2, sau uni care se plang ca nu le-a placut, si e ok nu toti avem aceleasi gusturi ,doar ca aici e aceptata ori ce comparatie cu TLOU2 in favoarea TLOU2 , dor ca sunt aceasi care daca zici ceva naspa despre TLOU2 pe trandul dedicat , sar pe tine de parca ai fi fluierat in bisericasi ,te ataca de parca ai fi inamicul public nr1 ,mie personal desi am cumparat TLOU2 limited edition la precomanda iar Ghost of Tsushima la reducere cred ca asta e mult mai bun si poate merita GOTY

  7. #387 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta este foarte ok. Este un forum de discutie si cat timp nu se ajunge la jigniri/cearta si nu se incalca regulamentul, este in regula sa aduci argumente si sa ai discutii in contradictoriu.
    Oamenii si gusturile sunt diferite

  8. #388 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by Syni View Post
    Mie mi-a plăcut foarte mult și asta datorită in primul rând pentru partea de combat asemănătoare destul de mult cu jocurile Souls la care eu sunt mare fan. L-am jucat pe cel mai ridicat nivel de dificultate îmbrăcat doar in armura Ronin, și m-am distrat la maxim. Și grafic, pe oled-ul din dotare arăta super, nu știu, probabil nu am eu ochiul format pentru micile detalii pe care le-ați menționat. Povestea nu m-a dat pe spate, sincer nici nu o mai țin minte , oricum făcând o analogie cu jocurile Souls nici ele nu sunt ceva capodopere ca și poveste, ele plusând la altceva. Acel altceva m-a atras pe mine (și pe mulți alții cred) foarte mult, asta spre deosebire cu AC Valhalla la care prin decembrie din lipsa de altceva am zis sa-i dau o șansa. Mare greșeală, am jucat așa vreo 15-20 ore și acum zace prin consola plictisit la maxim (de arătos, da este!). Poate mai încolo mai continui la el, nu știu. Acum când am timp, prefer sa mi-l ocup cu Nioh 2



    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Have fun in nioh 2, este genial! Din pacate nu am avut rabdare sa mai joc si dlc-urile dupa ce am facut platina, dar am vazut ca e interesant

  9. #389 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by lucicleric View Post
    Have fun in nioh 2, este genial! Din pacate nu am avut rabdare sa mai joc si dlc-urile dupa ce am facut platina, dar am vazut ca e interesant
    Eu l-am terminat anul trecut când a apărut, acum fac un nou run cu toate DLC-urile apărute între timp


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  10. #390 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Acuma l-am început si eu dar mie mi se pare greu sau nu-s prea obisnuit cu combatul de genul. De abia am inceput Act 1, m-am oprit la un side quest in drum spre main story, un mythic tale sau cum ii spune in joc, misiunea se termina cu ceva boss/mini boss dar mi-o trage rău ăla. Heavenly strike parca ii zice misiunii!

  11. #391 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    E ceva learning curve pana esti stapan pe combat, dar neaparat schimba stance-ul in functie de inamici, si foloseste block/parry.
    Si mie mi s-a parut putin overwhelming la inceput, dar pe parcurs a devenit chiar usor.

  12. #392 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Acuma l-am început si eu dar mie mi se pare greu sau nu-s prea obisnuit cu combatul de genul. De abia am inceput Act 1, m-am oprit la un side quest in drum spre main story, un mythic tale sau cum ii spune in joc, misiunea se termina cu ceva boss/mini boss dar mi-o trage rău ăla. Heavenly strike parca ii zice misiunii!
    Daca joci pe dificultate mare, pune pe easy ca sa nu spargi tv-ul. Am incercat sa joc pe dificultate mare, dupa 3-4 ore de joc am cedat psihic. Mai inainteaza putin in poveste daca ti se pare greu, sau mergi pe harta dupa collectibles pentru viata si stamina pentru skilluri.

  13. #393 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Il joc pe dificultate medie, nu știu dacă pot renunța la misiunea actuala sa renunt la confruntarea cu mini boss-ul ăsta.

  14. #394 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Ar trebui sa poti, daca te indepartezi de locul respectiv iti spune daca vrei sa dai abandon...sau daca esti in fight deja, ar trebui sa fie o optiune ceva.

  15. #395 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu am putut sa abandonez ca eram in fight dar am fost mai atent la block and evade si l-am batut până la urma. Vroiam sa intreb daca sâbiile ce le echipez au vreo importanță, damage diferit sau alte plusuri/minusuri? Am acum trei săbii dar vad doar o scurta descriere la ele.

  16. #396 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Sunt doar skin-uri. Sabia e practic aceeasi tot jocul.

  17. #397 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Am platinat recent 4 jocuri Ac (printre care Origins si Odyssey, cu tot cu DLC-uri si 100% completion), iar acum m-am apucat de GoT. Jocurile se aseamana intre ele, dar nu as putea spune ca GoT e o copie fidela.

    Desi conceptul de combat e similar (stealth, tragi cu arcul si te lupti cu sabia), in acelasi timp implementarea lor este diferita. Ai nevoie de mai mult skill sa tragi cu arcul in GoT (hitbox mai mic, sagetile mai putin numeroase, sageata pierde altitudine daca esti la distanta mare). Cand vine vorba de lupta cu sabia, esti pedepsit mai aspru pentru greselile pe care le faci (viata mai putina), ai mai multa varietate prin stanceuri si se bazeaza mai mult pe skill si contraatacuri (cu timp de latenta mult mai mic decat in AC unde animatiile inamicilor sunt foarte lente si ai timp de te plictisesti sa faci un parry). Efectiv, in AC (cele noi) luptele sunt foarte lungi pentru ca inamicii au viata f multa (care creste si mai mult la dificultate mare a jocului, ceea ce mareste timpul de joc artificial), pe cand in GoT nu trebuie sa dau intr-un soldat 20 hituri pana moare.

    Pe principiul asta, si spider-man e copie fidela pe partea de combat cu Middle-Earth si Bat-man si toate celelalte jocuri in care te bati 1 vs 100 si astepti sa apesi O ca sa dai dodge cand iti apare icontia ca primesti atac, iar apoi tot aplici aceleasi combouri pe inamici. Nu sunt aceleasi miscari, adevarat, dar in mare parte aceleasi lucruri le faci.

    Inca nu am avansat foarte mult in poveste, dar pana acum cele 2 jocuri sunt diferite pentru mine. Ma asteptam la putin mai mult din partea GoT pe partea de poveste, care nu m-a prins deloc pana acum (nu ca cele din Ac ar fi mai bune, cel putin in Odyssey a fost o MIZERIE cu M mare din punctul asta de vedere), cam lenta partea de inceput (sa fim seriosi, imi trebuie 2 misiuni diferite sa invat sa trag cu arcul si pt stealth kill?, efectiv le-am simtit de umplutura), iar personajul principal mi se pare plat, fara personalitate, nu am reusit sa ma conectez deloc cu el (la polul opus fiind Geralt din Witcher, cu toate ca tot un personaj serios si sobru este si el). Per total, nu pot zice ca e o capodopera, dar cu siguranta se simte diferit de AC si este un joc placut.

  18. #398 SP
    Member codpin's Avatar
    Doar o mica completare: AC vine de la Assassin's Creed. Sa tot zici AC Creed zgarie un pic pe retina. Fara sa vreau citesc Assassin's Creed Creed...

  19. #399 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Din neatentie. Corectat.

  20. #400 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    L-am terminat si eu de curând, nu e un joc foarte bun da nici rău, mie unu mi s-a parut Assassin's Creed curat cu ceva combat mai bun, la inceput combatul mi-a fost mai greu dar dupa ce te obișnuiești si mai dobandesti si tot felul de abilități devine usor. Mi-au plăcut si duelurile!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 20 of 25 FirstFirst ... 10 18 19 20 21 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Death Stranding / Director's Cut By OEE in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 365 Last Post: 15-10-2023, 20:36
  2. Death Stranding / Director's Cut By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 339 Last Post: 10-06-2021, 21:44
  3. Deadlight: Director's Cut By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 22-06-2016, 01:40
  4. Heavy Rain: Director's Cut By Dant3 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 04-11-2011, 22:10
  5. Resident Evil 5 Director's Cut By erik95 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 24-09-2009, 17:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts