Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: PlayStation 4 Review

  1. #1 SP
    Member the_fool2k's Avatar

    PlayStation 4 Review

    As vrea sa impartasesc cu viitori cumparatori ai consolei PS4, un scurt review cat mai obiectiv, in care sa analizez la rece plusurile si minusurile consolei Playstation 4. Voi incerca pe cat de mult posibil sa evit aspectele tehnice si plictisitoare si sa surprind in schimb experienta pe care am avut-o cu consola in sine, asa ca trec la subiect si incep cu:

    CUTIE SI AMBALAJ
    Consola a este ambalata intr-o cutie dreptunghiulara, subtire, de forma unei cutii de laptop. Prefer aceasta forma in detrimentul cutiilor clasice patrate si mari de la generatia anterioara de console, deoarece cutia fiind subtire, este mult mai usor de depozitat.

    Insa de indata ce am deschis cutia, am ramas dezamagit:
    - cartonul din care este facuta este unul ieftin, subtire, care se indoaie si se rupe imediat
    - consola nu este protejata deloc, lipsind acei bureti din polistiren care absorb socurile. In locul lor, consola este tinuta in loc de doua cofraje facute din acelasi carton subtire si ieftin.
    - accesoriile vin in pungulite din plastic gros si ieftin, putin opac, lipite cu scotch.
    - per total aspectul pachetului este unul de ieftin

    CONSOLA, ASPECT & DESIGN FUNCTIONAL
    Consola in sine are o forma placuta ochiului. Este subtire, semanand mai mult cu PS2, doar ca are partea frontala inclinata. Jumatate este negru mat si jumatate negru lucios, are aspect futurist care imi place. Porturile USB sunt oarecum ascunse ochiului, prin felul in care au fost pozitionate in interiorul unei fante frontale, iar butoanele de power si eject folosesc senzori tactili. Ramane de vazut daca pe termen lung decizia de a face consola atat de subtire va avea efecte negative in privinta supraincalzirii. Ma refer aici, la rezistenta consolei in timp si la efectele supraincalzirii, care pot aparea intr-un spatiu mic, in care se poate aduna praf cu usurinta.

    Personal, m-a deranjat destul de mult pozitionarea celor doua butoane si faptul ca utilizeaza senzori tactili deoarece:
    - ca sa aprinzi consola, trebuie sa apesi 1 secunda pe power button, ca sa o stingi trebuie sa tii apasat 7-10 secunde, ca sa intri in standby, trebuie sa apesi pe buton tot 1 secunda. Personal modul de operare mi se pare greoi.
    - butoanele se apasa foarte usor din greseala. Am stins/aprins consola din greseala de nenumarate ori in timp ce umblam in spate la cabluri sau cand voiam sa o misc/intorc.

    Un alt aspect deranjant este plasticul din care este facuta consola, fiind unul de proasta calitate. Vopseaua mata nu este uniforma, prezentand pete de culoare deschisa, iar pe dinauntrul consolei plasticul prezinta zgarieturi mari, de parca a fost dat smirghel. Cablurile si casca audio la fel au aspectul de cea mai joasa calitate, cablul HDMI din pachet, aratand mai ieftin decat orice cablu no name.

    Toate aceste aspecte, desi nu influenteaza in niciun fel perfomanta consolei si interactiunea cu ea, distrug acel sentiment pe care l-as fi putut avea de produs premium. Vazand prima oara consola in cutie, am avut un deja-vu cand cumparam console Terminator din piata de la Obor.

    CONTROLLER-UL
    Noul controller Dualshock 4 este o varianta mult imbunatatita fata de predecesorul sau. In primul rand este mai mare si mai lat, avand o distanta marita intre cele doua stick-uri, fapt ce conduce la o ergonomie sporita, tinandu-se mult mai bine in mana si dandu-mi un sentiment de naturalatete. Materialul din care este facut este de o calitate superioara Dualshock 3, prezentand un grip imbunatatit de un material putin cauciucat pe spate.

    Cele doua stick-uri se simt mult mai bine si se misca cu foarte mare precizie, avand o aderenta marita pe degete, dar si o miscare foarte fina si precisa. Pot spune sincer ca sunt cele mai bune stick-uri pe care m-am jucat vreodata, simtindu-si utilitatea in special in shootere si arcade-uri care necesita un control precis. Despre triggere, la fel, am numai cuvinte de lauda.. Se apasa bine si cu usurinta, sunt curbate si putin latite, astfel incat degetul sa se "cufunde" perfect in ele.

    Utilizarea controller-ului mi se pare super naturala si faina. Imi place atat de mult, incat pot spune ca reprezinta un salt enorm in design si ergonomie si invit pe toata lumea sa faca un test comparativ intre felul in care se misca stick-urile acestei console cu orice alt controller.

    In rest, controller-ul prezinta si un touchpad, care mi se pare inutil si greu de folosit in shootere. De exemplu, in Killzone, prin miscari de tipul swype sus, jos, stanga, dreapta, poti da diverse ordine unei drone care te insoteste. Asezarea touchpad-ului, insa, nu mi se pare optima, deoarece acea miscare de swype pe care o faci din deget necesita traversarea unui spatiu destul de mare pentru degetul meu, fapt care imi da impresia ca as fi putut da acele ordine mai rapid din butoane / stick. Acest aspect s-ar putea sa fie deranjant in shootere, unde trebuie sa reactionezi foarte rapid.

    Cel mai sacaitor aspect al controller-ului este un led colorat mare, care orice ai face se reflecta in ecranul televizorului. Plusurile pe care le aduce acest led mi se par inutile:
    - identificarea jucatorilor, daca sunt mai multi conectati in acelasi timp, vor avea culori diferite la led-uri.
    - permite identificarea utilizatorului de catre camera video playstation.
    - isi schimba culoarea in jocuri in functie de nivelul de health pe care il ai de la verde la rosu, cand esti aproape de moarte.

    Bateria controller-ului se consuma destul de rapid, cam dupa 8 ore de joc continuu si din pacate cablul de incarcare este mult prea scurt pentru a te putea juca in acelasi timp in care il incarci. Sunt de parere ca dei de la Sony ar fi trebuit sa includa in pachet un cablu de cel putin 2 metri lungime.

    PLAYSTATION CAMERA
    Camera care poate fi achizitionata optional, permite utilizatorilor sa controleze consola prin comenzi vocale, sa se inregistreze si sa transmita inregistrarea pe internet si in acest moment cam atat; pe viitor vor aparea probabil jocuri care vor interactiona cu camera video. Mai exista un joculet preinstalat, care numeste Playroom si de care te plictisesti dupa 10 minute.

    Comenzile vocale sunt foarte responsive atata timp cat stai cam la un metru distanta de camera. Intr-o camera in care este liniste, fara zgomot de fundal, camera nu reuseste sa ma auda de la distanta la care am scaunul asezat, adica de la 2M, fiind necesar sa ridic vocea suficient de mult incat sa nu ma simt confortabil. Din fericire, acest aspect poate fi imbunatatit prin utilizarea castii cu microfon inclusa in pachet care percepe vocea mult mai bine. De fapt, comenzile vocale pot fi date consolei direct prin casca cu microfon fara a fi necesara utilizarea Playstation Camera.

    SISTEMUL DE OPERARE
    Mi-a placut mult sistemul de operare si usurinta cu care acesta este folosit, fiind net superior sistemelor de pe generatia anterioara. Meniurile sunt accesate rapid, fara lag-urile prezente in generatia anterioara. Meniurile sunt intuitive si simpliste, nefiind incarcate ca meniurile generatiilor anterioare. In aria principala a meniului vom gasi toate jocurile si aplicatiile instalate si insiruite intr-o linie orizontala. Din pacate nu exista optiunea de a grupa jocurile in foldere, deci e posibil ca in timp sa se stranga o insiruire foarte lunga de aplicatii, fapt ce ar putea ingreuna selectarea acestora. Din fericire, sistemul afiseaza intotdeauna prima aplicatie din aceasta insiruire ca fiind ultima pe care am accesat-o, asta in cazul in care de obicei vom dori sa deschidem ultimul joc jucat.

    Playstation Store se misca mult mai bine, decat versiunea de pe PS3, dar din pacate tot am intalnite lag-uri subtile la navigarea intrea categorii. In rest, prin RDS, viteza de download este acceptabila, situandu-se undeva la 2MB/S, prin wireless, cu abonamentul de 100 MBPS.

    Jocurile downloadate, nu mai necesita instalare, putand fi jucate de indata ce au fost downloadate. Instalarea de pe disc se face rapid, dupa maxim 2 minute putand juca o portiune a jocului (ex: la FIFA se poate juca quick match) in timp ce se instaleaza restul jocului.

    JOCURILE
    Nu voi vorbi despre exclusivitati, despre ce jocuri merita sa jucati si asa mai departe, deoarece fiecare stie ce ii place sa joace si ce merita si ce nu. In schimb as vrea sa mentionez faptul ca jocurile arata foarte bine, Killzone in mod special, care dupa parerea mea este singurul joc cu adevarat Next Gen, alaturi de NBA 2K14. Fifa 14 din punct de vedere grafic nu impresioneaza, dar faptul ca ruleaza la rezolutie 1080p este cu siguranta un plus grafic enorm.

    CONCLUZII
    Noua consola Playstation 4 prezinta cu siguranta plusuri majore fata de generatia anterioara, de la simplificarea sistemului de operare si imbunatatirea timpilor de asteptare care ruinau experienta de pe PS3 (instalare jocuri, update-uri, lag-uri), pana la grafica imbunatatita si controller-ul excelent.

    Cu toate acestea, raman cu gustul amar ca Sony putea face mult mai mult si ca pe undeva a ales sa renunte la calitate pentru a obtine alte avantaje, probabil faptul ca au fost primii pe piata si ca au un pret mult mai ieftin decat competitia. Sunt dezamagit de ambalaj, de plasticul din care este facut si de accesoriile ieftine. Consola nu mi se pare atat de silentioasa precum se preconizeaza (am experimentat si alte console/laptopuri mai silentioase) si se pare ca are probleme cu fiabilitatea, existand nenumarati clienti care se plang de console primite gata stricate.

    AR TREBUI SA CUMPAR PS4?
    Inchei review-ul cu incercarea de a raspunde la aceasta intrebare dificila, deci:
    - daca sunteti gameri, ati jucat si terminat tot ce exista si ce merita pe generatia actuala de console, raspunsul este DA, merita cumparat PS4, dar cumparati-l din Romania sau de la un retailer care asigura garantie si rambursarea costurilor cu transportul pentru garantie.
    - daca sunteti gameri ocazionali, care jucati din cand in cand jocuri si daca nu detineti console din generatia actuala, atunci raspunsul este NU, nu merita sa cumparati PS4. Cumparati PS3 sau XBOX 360 unde aveti o selectie foarte bogata de jocuri foarte bune care merita sa fie jucate. Mai asteptati un an, timp in care sa apara mai multe jocuri interesante, care sa merite investitia.
    - daca sunteti parinti si cumparati consola pentru copii, raspunsul este NU, nu merita sa cumparati PS4, deoarece numarul jocurilor disponibile in acest moment este foarte limitat. Indreptati-va catre PS3/XBOX 360.
    - daca nu aveti consolele PS3 / XBOX 360, raspunsul este NU, nu cumparati PS4, deoarece nu aduce un plus atat de mare de valoare fata de generatie anterioara si nici nu aveti atat de multe jocuri pe care sa le jucati.

    AR TREBUI SA CUMPAR PLAYSTATION CAMERA?
    Daca nu primiti camera in forma unui bundle, aceasta NU merita sa fie cumparata la lansare, fiind inutila. Comenzile vocale pot fi date utilizand casca audio din dotare si apasand un buton de pe controller.
    Attached Images Attached Images playstation4_review_1.jpg

  2. #2 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Atasate aveti si doua imagini (una cu HDMI-ul si una in care se pot vedea zgarieturile).
    Attached Images Attached Images playstation4_review_2.jpg playstation4_review_3.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks pentru review! Ma bucur ca desi ai consola busita, ai reusit sa fii echidistant. Mai rar vezi asa ceva (eu de exp. nu stiu daca as fi fost atat de binevoitor). Pana la urma ai reusit sa o schimbi?

  4. #4 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Dinn cauza sărbătorilor, curierii nu prea au lucrat. Pe 3 ianuarie va veni cineva de la DPD sa imi ridice consola. Ce pot sa zic, mie mi-a placut consola asta, dar are niste minusuri la care nu ma asteptam de la un aparat "next gen".

  5. #5 SP
    Member Kratos's Avatar
    Felicitari pentru review! Ai atins toate punctele importante. PS4 e o super consola careia ii lipseste un singur lucru: compatibilitatea cu jocurile de PS2/PS3. Probabil vom ramane si cu PS3 in casa sau vom fi nevoiti sa cumparam din nou tonele de 'remake-uri HD'.

  6. #6 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ii lipsesc ei mai multe.
    Redarea de CD/SACD, calitatea playerului de Blu-Ray sub orice player mai acatarii de pe piata...
    PS3 a fost un player Blu-Ray foarte reusit, probabil si fiindca in perioada respectiva playerele dedicate nu isi luasera avant foarte mare. In prezent, un Sony sau Panasonic model 2013 se invarte in cercuri in jurul PS4 la acuratete culori si redare detalii.

  7. #7 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Poti elabora minusurile ca bluray player? Merita sa păstrez ps3 ca player ?

  8. #8 SP
    Member dtancu's Avatar
    Citește aici, capitolul DVD and Blu-ray player:

    http://www.whathifi.com/review/sony-playstation-4

    Pe scurt, depinde cu ce compari. Fata de un player dedicat din zilele noastre, nu suferă mare comparație. Personal i-l compar cu un Panasonic BDP-330 si se simte diferența la culori, detaliu și motion.
    Fata de PS3...probabil e tot pe-acolo. Doar ca PS3 mai citește si CD-URI si SACD-uri.

  9. #9 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Mdea .... drăguţ review, oricum ştiam că răspunsul la întrebarea: merită să-mi iau ps4? e nu dar acu e confirmat! Singura adăugire e că nu înţeleg cum de ţi-a plăcut controlleru, mie mi se pare o mizerie comparat cu cel vechi. Bine te obişnuieşti şi cu unu de 20 de lei dar ca idee, vorbim de next gen aici, nu?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dilibau666: ce anume vezi tu ca fiind o "mizerie" fata de DS4 (exceptand durata de viata a bateriei cu care sunt complet de acord ca e mizerabila)? Pentru ca si mie mi se pare mult mai bun si mai ergonomic (si asta pare a fi impresia generala). Tie ce anume nu ti-a placut la el?

  11. #11 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Fiecare are mainile diferite , mie de exemplu mi se muleaza mai bine controller-ul de PS4 fata de cel de Xbone dar asta nu inseamna ca Xbone este o mizerie.

  12. #12 SP
    Member dilibau666's Avatar
    L-am încercat la cineva ce-l avea cu Assassins Creed IV, nu avea net şi ăsta era singurul joc la care îmi puteam forma o impresie. În primul rând e mult prea lat, îngust şi lucios, nu are deloc, cum s-ar zice, un griping bun. Stick-urile sunt prea mici şi meschine, ca să nu mai zic că-ţi alunecă degetele de pe ele şi sunt prea moi, lucru care contribuie negativ la precizie unde e necesar să întâmpini o uşoară rezistenţă. Au înlocuit selectul cu share, în loc să pună butonul ală lat din mijloc pe post de share (buton total incomod ăsta lat şi aiurea de apăsat). Repet ce am spus mai sus: "mi se pare", e o părere subiectivă DAR mai pot fi şi alţii ca mine care să aibă aceeaşi percepţie subiectivă, aşa că vă recomand să-l testaţi înainte de a cumpăra. Sunt oameni şi oameni, unii merg cu şireturile desfăcute şi nici nu se băs în timp ce alţii nu pot ieşi din casă dacă nu le simt bine strânse.

  13. #13 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Pai noi chiar l-am testat. Avem consola. Crede-ma dupa ce te vei juca pe el so vei reveni la DS3, iti vei schimba parerea.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sper din tot sufletul sa faca ceva Sony pentru a rezolva problema cu bateria. Ori optimizari, ori sa poti opri led-ul, ori sa scoata o versiune cu baterie removable... pentru ca altfel ma tem ca la mine PS4 va deveni ca si PS3 o "secondary console". Sorry, dar nu mi-am luat next-gen ca sa stau toata ziua cu gamepad-urile la incarcat, sau sa ma joc cu fire prin casa. E chiar sub orice critica, si daca doar eu in single player mai fac switch intre ele (unul sta tot timpul la incarcat), mi-am dat seama zilele astea cand am avut invitati... si ne-am oprit brusc intr-o sesiune de Injustice ca nu mai putem juca... pt. ca s-a terminat bateria. Pfft. Welcome to 2014!

  15. #15 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    PS3 secondary console? Numai cand ma gândesc la ultimii 3 ani si la ce exclusivitati a primit. Ehh, fiecare cu gusturile lui

    ON faza cu bateria ma seaca, nu gasesc o explicaţie logica pt anul 2014

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    PS3 secondary console? Numai cand ma gândesc la ultimii 3 ani si la ce exclusivitati a primit. Ehh, fiecare cu gusturile lui
    Nu stiu ce intelegi tu prin PS3 ca fiind secondary console. Pentru mine, PS3 a fost pt. exclusivitati + PS+ iar Xbox 360 pt. exclusivitati + multiplatform games. Asta a rezultat in 228 de jocuri de Xbox 360 si 87 jocuri de PS3. Motivele principale pt. care PS3-ul nu a prins locul de "main console" au fost clare: 1. am avut Xbox 360 cu un an inaintea PS3-ului si 2. ergonomia gamepad-ului (care la cel de 360 mi s-a parut GENIALA - cel mai bun gamepad de pana acum).

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu înţeleg multe nu trebuie sa iti sară mustarul sau mi se pare

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti se pare... Doar am explicat de ce pt. mine PS3 e secondary console, ca urmare a intrebarii tale.

  19. #19 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    @MonkY: Ai putea incerca sa schimbi bateria din controllere cu una de capacitate mai mare folosind aceasta metoda:


    Stiu ca nu este solutia ideala si nu ar fi trebuit sa existe aceasta problema in primul rand dar daca este cu adevarat deranjant pentru tine, eu cred ca merita incercat.

  20. #20 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu stiu ce intelegi tu prin PS3 ca fiind secondary console. Pentru mine, PS3 a fost pt. exclusivitati + PS+ iar Xbox 360 pt. exclusivitati + multiplatform games. Asta a rezultat in 228 de jocuri de Xbox 360 si 87 jocuri de PS3. Motivele principale pt. care PS3-ul nu a prins locul de "main console" au fost clare: 1. am avut Xbox 360 cu un an inaintea PS3-ului si 2. ergonomia gamepad-ului (care la cel de 360 mi s-a parut GENIALA - cel mai bun gamepad de pana acum).
    Fara suparare man,dar cred ca esti fanboy MSdaca te ai incapatanat sa cumperi 8 console xbox doar pt acel gamepad.Fiecare consola lansata de Sony a fost cu cel putin 2 trepte peste cele de la MS,si aici vb de dotarile consolelor,exclusivitatile,fiabilitate,si serviciul ps+.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Grim Fandango Remastered (PlayStation 4) By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 30-03-2015, 07:38
  2. User Review: Lone Survivor Director's Cut (PlayStation 3) By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 15-10-2013, 20:46
  3. Replies: 0 Last Post: 01-08-2013, 08:31
  4. Replies: 0 Last Post: 29-11-2012, 14:43
  5. Replies: 0 Last Post: 20-11-2012, 21:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts