Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 77 of 83 FirstFirst ... 27 67 75 76 77 78 79 ... LastLast
Results 1,521 to 1,540 of 1659

Thread: Clubul Xbox One X

  1. #1521 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Totusi , tehnologia a mai evoluat si nu cred ca in prezent sunt aceleasi hdd-uri ca acum 10 ani sa nu scriu mai mult
    Cred ca este totusi si o chestie cu ''gramul de noroc'' , fiindca citesc pe aici ca esti cam primul cu asa ceva....
    E adevarat ca orice are un inceput , pe de alta parte am vazut niste videoclipuri pe yt cu diferentele dintre hdd si ssd
    Este mai rapid cu un ssd , insa si pretul unui ssd de 1TB ( nu zic mai mult ) e pe masura
    Ce sa mai scriu ca am vazut cum un posesor de xbox one x a instalat/schimbat hdd-ul original cu unul de 5TB
    Sa vezi ''paguba'' pe respectivul când o cadea cel de 5TB , insa pe de alta parte nu se mai poate ''vaieta'' ca numai are spatiu
    SSD-urile in schimb din cate stiu eu nu prea ''tin'' la foarte multe rescrieri , gen instalat/dezinstalat de jocuri , comparativ cu ''clasicul'' hdd


    Monky , ma gândesc la vara când va fi temperatura in camera mai mare de 25 de grade si nepotii vor ''forja'' FORZA ( nu stiu care )
    Am vazut si un videoclip in care se ''adauga'' senzor de temperatura si la coolerul de pe SoC , fiindca temperatura fara acest senzor care regleaza turatia coolerului ( in prezent e fixa ) e destul de mare , peste 65 de grade
    De fapt firul este prezent , insa e lasat in aer si prin aceasta modificare se leaga la conectorul cu regulatorul de turatie a coolerului
    Prin aceasta modificare si înlocuirea pastei de pe chipurile de memorie/SoC , fac ca temperatura sa scada cu vreo 20/25 de grade ( daca imi aduc bine aminte )

  2. #1522 SP
    Junior Member Xeyow's Avatar
    Mi-am luat un XOX simplu... Merge pentru primele 2 zile. Ramane de vazut cum se comporta in saptamanile urmatoare. De downloadat vad ca downloadeaza fara sa se blocheze sau ceva.

    Referitor la incalzire, mi se pare ca e un picut mai rece decat XOX Scorpio (pe acelasi joc, aceleasi setari). Na, cine stie... Om trai, si om vedea!

  3. #1523 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Referitor la HDD, sincer ma indoies ca l-a schimbat pe cel intern cu 5TB. Din cate stiu eu, nu exista HDD-uri de 2.5" de o asemenea capacitate, iar daca ar fi, cu siguranta ar fi din cele lente (5400-5900RPM). In plus mi se pare aiurea sa te chinui sa schimbi HDD-ul intern (decat poate sa pui un SSD mai mic pt. OS), atata timp cat accepta pe USB 3.0 fara probleme. Culmea, in teste chiar da mai bine HDD-ul conectat pe USB 3.0 decat pe SATA...

    Legat de temperatura... mai oameni buni, dar voi in 2018 nu aveti aer conditionat? Ce conteaza ca e vara, ca e iarna... temperatura intr-un apartament ar trebui sa fie cam la fel. Consider ca e de-a dreptul bizar sa vezi oameni care investesc mii de lei intr-un 4K, mii de lei in consola si jocuri, dar 0 intr-un AC.. Unde mai punem ca fara un AC, poate sa fie si mama ventilatorului, pentru ca tot aerul din camera ti-l foloseste. Ori tu daca ai 40 de grade in camera, sa nu speri ca iti face minuni.

    Referitor la modificarea de la turatia coolerului... n-are cum sa fie mai rece decat la turatie mare. Ori eu sunt satul de avionul din PS4 Pro... de ce mi-as face mai zgomotos si Xbox One X-ul? Mai ales ca nu am vazut ca ar avea probleme cu racirea...

  4. #1524 SP
    Senior Member nina's Avatar
    monky esti singurul care locuieste la campie,restul romanilor locuiesc la polul nord,alaska,canada...
    vezi ca am pinguini si musca rau

  5. #1525 SP
    Member Gigi Kent's Avatar
    Vad ca Microsoft nu mai produce adaptorul pentru Kinect, foloseste cineva senzorul pe XB One X?

  6. #1526 SP
    Junior Member Cristache CdinT's Avatar
    Quote Originally Posted by Gigi Kent View Post
    Vad ca Microsoft nu mai produce adaptorul pentru Kinect, foloseste cineva senzorul pe XB One X?
    Eu l-am luat chiar inainte sa anunte oprirea productiei. Chiar si atunci costa 200-250 lei. Si functioneaza perfect.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #1527 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Monky , de curiozitate ai incercat sa dai o cautare pe YT dupa Xbox One X si sa vezi cate ...... gasesti
    Ca unele sunt practice sau nu , asta deja e altceva
    Cat despre aerul conditionat e la fel ca si cu energia electrica in RO
    Inca mai exista locuri/zone in RO unde inca nu sunt conectati la reteaua de energie electrica
    In plus la unii nu pot face bine , din motive de sanatate
    E o necesitate , dar nu o obligativitate , acest aer conditionat

    Astept sa imi vina un - Xbox One X stand charging - https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_o...rging&_sacat=0

  8. #1528 SP
    Member Gigi Kent's Avatar
    Xbox one X recunoaște un HDD extern care a fost formatat de un Xbox one?
    Vreau sa transfer toate jocurile instalate pe un HDD extern ca să nu le instalez din nou. Cred că e mai rapid așa.

  9. #1529 SP
    Senior Member nina's Avatar
    nu sunt sigur dar nu cred ca am formatat vreodata hdd extern la xbox one phat sau x sau poate prima data cand l-am conectat la phat(nu imi amintesc) dar in mare hdd extern se comporta ca un stick usb la consola.il bagi si il recunoaste in cateva secunde
    x il am langa router,phat-ul il am departe pe wifi si folosesc hdd extern ca un stick usb ca sa nu downloadez prin wifi jocuri intregi

  10. #1530 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Am o intrebare vis-a-vis de jocurile free din Xbox Game Pass
    Daca este sa instalez un astfel de joc , sunt ''limitat'' intr-un fel ?
    Am vazut la WRC5 FIA World Rally..... , ca in lista din magazinul Xbox Games Pass , pretul de 44.99 lire sterline e taiat
    Daca intru pe el , imi scrie ca fiind membru Games Pass pot sa il /instalez/joc free sau pot sa il cumpar ca sa il detin
    Scrie ceva de o reducere de 20% pana la anul - 20% off - until 01.01.2019 - din 44.99 lire sterline , mi-l reduce la 35.99 lire sterline
    Deci chiar daca e free , e limitat totusi ( cel putin asa inteleg eu ) - In ce consta aceasta limitare ?
    Si ca el mai sunt si alte jocuri si va intreb daca si la EA Access si in cazul lui Xbox Gold , jocurile free sunt ''limitate'' pe aceasi idee
    Daca acea limitare se refera la numarul de ore , aceste ore se refera la cate ore poti juca acel joc sau ore ca timp de când l-ai instalat ?
    Daca depasesti aceasta limitare/numar de ore , te anunta intr-un fel ca l-ai cumparat sau te taxeaza automat dupa ce se termina limitarea/numarul de ore
    Practic pot sa am surpriza ca dupa nu stiu cate ore de jucat , contul la banca mi-se usureaza fara sa fiu anuntat intr-un fel
    Sau ma intreaba daca vreau sa il cumpar si dupa ce dau acceptul , atunci......

  11. #1531 SP
    Senior Member nina's Avatar
    jocurile pe tip de subscriptie le poti juca cat timp ai aceea subscriptie
    sunt full games si salvarile iti raman dar ca sa joci ori il cumperi,ori continui sa cumperi subscriptia
    daca ai atasat un card sau paypal la cont ai grija ca iti trage luna de luna acel xbox game pass sau ea access sau gold daca ai cumparat pe 1 luna si va trebuie sa iti dazactivezi renewal tu manual

  12. #1532 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Pai am pe un an - Xbox Gold si EA Access si lunar Xbox Games Pass
    Deci cele care imi scrie - Install - chiar daca are un pret scazut si imi da voie sa le instalez , nu ma vor costa nimic atat timp cat am subscritia platita sau o platesc lunar

  13. #1533 SP
    Senior Member nina's Avatar
    e ca la abonamentul de la telefon,ai pe 2 ani abonamentul,daca s-au facut 2 ani si tu nu incetezi contractul cu ei atunci ai automat in continuare abonament
    la subscriptii se numeste auto-renewal si vezi pe site la microsoft account la subscriptions ca de acolo poti da turn off la renewal dar ai grija sa nu dai cancel la subscriptie
    ai 1 an gold si ea access s-a facut anul te taxeaza iar,la game pass s-a facut luna te taxeaza iar daca ai card sau paypal atasat la contul de microsoft
    eu nu am cum sa stiu daca tu ai cumparat cu cardul/paypal atasat la contul ms sau ai cumparat din alta parte prepaid xbox cards

    parca exista topicul ghid mai sus si sunt raspunsuri la ceva intrebari,intreaba acolo ce nu intelegi

  14. #1534 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Am o intrebare vis-a-vis de jocurile free din Xbox Game Pass
    Daca este sa instalez un astfel de joc , sunt ''limitat'' intr-un fel ?
    Am vazut la WRC5 FIA World Rally..... , ca in lista din magazinul Xbox Games Pass , pretul de 44.99 lire sterline e taiat
    Daca intru pe el , imi scrie ca fiind membru Games Pass pot sa il /instalez/joc free sau pot sa il cumpar ca sa il detin
    Scrie ceva de o reducere de 20% pana la anul - 20% off - until 01.01.2019 - din 44.99 lire sterline , mi-l reduce la 35.99 lire sterline
    Deci chiar daca e free , e limitat totusi ( cel putin asa inteleg eu ) - In ce consta aceasta limitare ?
    Si ca el mai sunt si alte jocuri si va intreb daca si la EA Access si in cazul lui Xbox Gold , jocurile free sunt ''limitate'' pe aceasi idee
    Daca acea limitare se refera la numarul de ore , aceste ore se refera la cate ore poti juca acel joc sau ore ca timp de când l-ai instalat ?
    Daca depasesti aceasta limitare/numar de ore , te anunta intr-un fel ca l-ai cumparat sau te taxeaza automat dupa ce se termina limitarea/numarul de ore
    Practic pot sa am surpriza ca dupa nu stiu cate ore de jucat , contul la banca mi-se usureaza fara sa fiu anuntat intr-un fel
    Sau ma intreaba daca vreau sa il cumpar si dupa ce dau acceptul , atunci......
    Nu e nicio limitare in ceea ce priveste contentul din joc.. Cat timp abonamentul de activ, merge tot. Cand nu mai ai abonament activ, nu o sa iti mai mearga.
    De-asta ai si optiunea de a cumpara jocul. Daca il cumperi, il ai pe cont pentru totdeauna, si dupa ce expira gamepass-ul.

  15. #1535 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

  16. #1536 SP
    Junior Member Shox's Avatar
    Salutare tuturor!
    De curand sunt si eu posesor de XBOX ONE X.Ce pot sa zic,sunt super incantat ce poate sa faca o cutiut asa de mica.Este prima consola a mea trecand de la PC de ´´Gaming´´cu specificate medii la ONE X.
    Se misca si se vede incredibil cu toate ca am un TV LG de 108´´ Full HD.
    Chiar sunt curios cum se vede in 4K.
    Acum fiind incepator in ale consolelor am si eu o intrebare.
    Cele 4 jocuri care se dau in fiecare luna la abonamentul XBOX Live Gold raman definitiv pe cont dupa instalare sau cand expira abonamentul nu mai pot juca jocurile respective.
    Daca a mai intrebat cineva si repet intrebare imi cer scuze.





    Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

  17. #1537 SP
    Member florindragos21's Avatar
    Salut, le poti dezinstala si reinstala apoi de cate ori vrei dar, ca sa le joci trebuie sa ai abonamentul Gold activ.
    In trecut la Xbox 360 jocurile ramaneau si dupa expirarea abonamentului, la Xbox one nu.

  18. #1538 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by florindragos21 View Post
    Salut, le poti dezinstala si reinstala apoi de cate ori vrei dar, ca sa le joci trebuie sa ai abonamentul Gold activ.
    In trecut la Xbox 360 jocurile ramaneau si dupa expirarea abonamentului, la Xbox one nu.
    Cele de 360 raman in continuare jucabile si dupa expirarea subscriptiei Live Gold. Cele de X1 nu se pot juca fara abonament. De retinut ca jocurile de la Games with Gold sunt un bonus, subscriptia este importanta pentru multiplayer online.

  19. #1539 SP
    Junior Member lumei.florin's Avatar

    Acelasi TV

    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    HDR-ul la tv-ul ala e "frecție la picior de lemn". Practic nu exista pt ca TV-ul nu are panou pe 10bit si nu are cum sa redea toate culorile dintr-un semnal HDR. De aceea nu ti se pare drastica diferența. Chiar poate sa se vada mai prost daca activezi HDR-ul, mai ales in scenele întunecate. Stiu pt ca si eu am tot asa.


    Salutare,

    Am cumparat si eu aceasta consola , si am acelasi TV ca tine , varianta de 50 KU6092 , eu initial am activat tot si am lasat HDR ON , la Color Depth intre 8,10 si 12 il las pe 8 Bits stiind ca acest TV are panel de 8 BITS , de asemenea am bifat YCC 4:2:2 , nu stiu daca e ok sau nu. Tu cum ti-ai setat ? Pentru mine e ok , se vede foarte bine, stii tu o varianta in care pot sa beneficiez de o calitate mai buna, YCC-u ala sa-l debifez de la setari avansate? Mersi

  20. #1540 SP
    Junior Member lumei.florin's Avatar
    Salutare,

    Ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi , am TV Samsung 50KU6092 , din cate am inteles e cam slabut in materie de HDR , daca are cineva acelasi TV si il foloseste cu XBOX one X sa-mi dea niste setari la TV-u asta in care sa profit de HDR , in momentu de fata il folosesc in gaming mode cu Color Depth din consola 8 bits, Optinea YCC 4:2:2 bifata in consola , si la TV cu luminozitatea si restul standard.Mersi

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 77 of 83 FirstFirst ... 27 67 75 76 77 78 79 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  3. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts