Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 18 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 LastLast
Results 301 to 320 of 346

Thread: Totul despre accesoriile consolei Sony PlayStation 5

  1. #301 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by iliedobre View Post
    Din discutii cu mai multi prieteni WD>Samsung, nu sunt diferente majore
    Sper ca prietenilor tai sa le fi trecut cel putin cateva mii de SSD-uri prin mana, cum mi-au trecut mie (si nu o spun pt. a ma lauda, ci nah, pt. ca asta e jobul). Dar, daca ei spun ca WD > Samsung, atunci asa sa fie. Nu zic ca sunt rele, dar au avut multe petarde, probleme de firmware, drive-uri WD care in anumite sisteme nici nu sunt recunoscute, drive-uri cu acelasi SK ce aveau componente diferite, and so on. Samsung (la care stie lumea ca nu mai sunt fan de mult) ramane the best si nu am ce sa reprosez. Cam singurii care inca isi mai fac "in house" totul: memoria, controller-ul, software-ul, tot. Si care a ramas constant. Dovada e 990 Pro, care e de fapt un 980 Pro "reparat". Daca ar fi facut ca WD si altii, ar fi fost tot 980 Pro, si ramanea "la noroc" sa vezi ce iti pica atunci cand achizitionezi...

  2. #302 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar

  3. #303 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @Monky
    Samsung 990 Pro. Si-a pus un prieten, all good, dar amandoi suntem urechisti.. intrebatori pe net. Pare a fi o solutie foarte buna.


    @sexbobomb91
    Pun intended?

  4. #304 SP
    Junior Member stonelul's Avatar
    Eu am acum WD Black SN850 Heatsink 2TB, care a inlocuit Gigabyte AORUS Gen4 7000s 2TB. Ambele au fost folosite si in calculator si functioneaza la niste temperaturi scazute.

  5. #305 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Salutari. Ca tot se vorbeste de ssd m2, am si eu o dilema.
    Vreau sa bag in PS5 un ssd. Am cumparat un GAMMIX S70 BLADE de 2 TB, plus doua Arctic Thermal pads de 1mm si un Heatsink Axagon, just in case. SSD-ul are chipuri pe ambele parti. Sa ii pun thermal pads pe ambele parti? Adica sa pun dedesubt heatsinkul ala subtire cu care vine si deasupra cel de la Axagon, ce thermal pads-urile alea de la Arctic?
    Nu ma certati, nu am mai facut asta si nu stiu. Mersi.

  6. #306 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @staedler: mare pacat ca nu ai luat un WD sau un Samsung. Anyway, vad ca acel model are deja heatsink pe el, deci nu stiu cat de bine va functiona heatsink + thermal pads + heatsink. Eu cred ca i-as face intai testul pe un PC, sa vad ce temperaturi sunt cu si fara. E posibil sa trebuiasca sa scoti heatsink-ul original (dar grija mare, sa nu pierzi garantia), si sa montezi radiatorul mai bun (sper ca este mai bun, pt. ca Axagon are multe modele, unele din ele sunt praf - bine, nici nu ai mare loc in PS5) impreuna cu ambele thermal pads. Da, daca ai chip-uri pe ambele parti, trebuiesc thermal pads pe ambele parti, doar ca ai grija sa nu pui pad-uri prea groase (s-ar putea sa nu mai ai spatiu).

    Spune-ne ce model de Axagon ai luat... si ce grosimi au thermal pads-urile de la Arctic.

  7. #307 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Heatsink
    SSD
    Thermal Pad

    Heatsinkul original nu e lipit si are cam 0,8 mm grosime, 1,4 mm cu tot cu padul original. Cel de la Axagon are 6mm inaltime, iar padurile au 1 mm.
    img_20231115_144906405.jpgimg_20231115_144703223.jpg
    Asa arata SSD, eticheta de dedesubt e cea pe care scrie ca se pierde garantia daca se dezlipeste.

  8. #308 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, deci ideea e ca tu ai maxim 8mm inaltime maxima disponibila (din 11mm in total).

    Daca heatsink-ul original nu e lipit, atunci e super. Doar ca acolo apare o problema. Datorita faptului ca ai un M.2 care este double-sided, ar trebui sa ai radiator/ceva si in partea de jos. Altfel dupa ce pui thermal pad-ul, unde se va face transferul termic? In placa de baza de la PS5? Cred ca nu e optim acel heatsink... ci recomand ceva de genul acesta: https://www.amazon.de/-/en/QIVYNSRY-...dp/B08G823MLD/ - pentru ca e de tip "inchis', adica are parte metalica si in partea de jos, pentru transfer. Atentie mare, a nu se confunda cu acesta, care desi pare a fi cam la fel, nici nu incape in PS5 (datorita inaltimii): https://www.emag.ro/cooler-pasiv-m-2.../pd/DH4494BBM/. Acesta de pe Amazon intra la fix (pun si o imagine cu dovada).

    Atasez si o schema de cum ar trebui sa fie instalate pad-urile si radiatorul. Bafta!
    Attached Images Attached Images 615dr5raz3l._sl1000_.jpg 61cwsxxcfzl._sl1262_.jpg 2023-11-15_152516.jpg

  9. #309 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Eu ziceam sa pun heatsinkul original dedesubt, cu padul de la Arctic si pe cel de la Axagon deasupra. Nu ar fi ok? Daca nu e, o sa incerc sa gasesc in ro varianta de pe Amazon. Si va trebui cred, sa dezlipesc frumos cumva eticheta de dedesubt.

  10. #310 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, daca pui heatsink-ul original dedesubt, eu vad 3 probleme:

    1. E posibil sa nu incapa ambele heatsink-uri + double sided m.2 + 2x thermal pads
    2. Care ar fi rostul heatsink-ului montat dedesubt, neavand niciun fel de contact cu partea superioara? Nu va face altceva decat sa acumuleze caldura. Nu disipa nicaieri nimic, decat tot in placa de baza.
    3. Nu cred ca vei mai putea conecta M.2-ul cu acel heatsink original dedesubt. Nu imi dau seama cat de gros este, dar pare a fi mai mult decat o simpla tablita de contact (cum e la majoritatea). Si daca adaugi si thermal pad, fiind si memorii acolo... Slabe sanse sa mai ajunga mufa M.2 la conector, ca te inalti prea mult. Repet, e doar teoretic, asta o poti vedea doar tu, cu piesele in fata.

    Pana cumperi acel heatsink, daca nu ai rabdare si vrei sa instalezi M.2-ul, eu ti-as recomanda sa dai jos acele stickere (I hate them), si pune thermal pad + noul radiator doar pe partea de sus (lasi memoriile de pe cealalta parte in "open air"). Oricum cel mai fierbinte spot pe un SSD nu e dat de memorii, ci de controller. Desigur, optim e sa racesti si memoriile, dar buba mare e la controller (pot sa-ti spun acum, ca tot am un SSD in fata, pe care testez diverse: in open air, memoriile au vreo 46 grade, iar pe controller sunt 52 grade). In closed space, cum e la PS5, cred ca poti sa mai adaugi vreo 30 de grade.

  11. #311 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Ca tot vorbiti de SSD, vreau si eu sa imi cumpar unul. Vad ca pe amazon.de este un SSD de la Nextstorage Japan NEM-PA de 4TB la 277€. E un pret mic fata de alte SSD-uri de 4TB de la WD/Samsung etc. Dintr-un search rapid, am inteles ca nextstorage sunt ceva ex developer de la Sony. Are careva asa ceva? Urmeaza BF si poate prind castana.

    P.S: Inainte sa intrebati de ce am nevoie de asa mult spatiu. Am internet foarte prost si prefer sa imi descarc jocurile din timp...

    Trimis de pe al meu SM-G998B folosind Tapatalk

  12. #312 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, daca pui heatsink-ul original dedesubt, eu vad 3 probleme:

    1. E posibil sa nu incapa ambele heatsink-uri + double sided m.2 + 2x thermal pads
    2. Care ar fi rostul heatsink-ului montat dedesubt, neavand niciun fel de contact cu partea superioara? Nu va face altceva decat sa acumuleze caldura. Nu disipa nicaieri nimic, decat tot in placa de baza.
    3. Nu cred ca vei mai putea conecta M.2-ul cu acel heatsink original dedesubt. Nu imi dau seama cat de gros este, dar pare a fi mai mult decat o simpla tablita de contact (cum e la majoritatea). Si daca adaugi si thermal pad, fiind si memorii acolo... Slabe sanse sa mai ajunga mufa M.2 la conector, ca te inalti prea mult. Repet, e doar teoretic, asta o poti vedea doar tu, cu piesele in fata.

    Pana cumperi acel heatsink, daca nu ai rabdare si vrei sa instalezi M.2-ul, eu ti-as recomanda sa dai jos acele stickere (I hate them), si pune thermal pad + noul radiator doar pe partea de sus (lasi memoriile de pe cealalta parte in "open air"). Oricum cel mai fierbinte spot pe un SSD nu e dat de memorii, ci de controller. Desigur, optim e sa racesti si memoriile, dar buba mare e la controller (pot sa-ti spun acum, ca tot am un SSD in fata, pe care testez diverse: in open air, memoriile au vreo 46 grade, iar pe controller sunt 52 grade). In closed space, cum e la PS5, cred ca poti sa mai adaugi vreo 30 de grade.
    1-3 - grosimea - pad+heatsink original = sub 2 mm, cam 1,8 masurat cu sublerul, loc pare ca este, nu am masurat inca.
    2 - da, asta e o problema, nu stiam ca trebuie sa faca contact cu partea superioara.

    Am gasit asta, nu scrie insa din ce este facuta partea inferioara, am citit ca unele ar fi facute din metal.
    As lua si asta, doar pentru a face update de fw, daca o fi nevoie.

  13. #313 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    1-3 - grosimea - pad+heatsink original = sub 2 mm, cam 1,8 masurat cu sublerul, loc pare ca este, nu am masurat inca.
    Da, dar trebuie sa iei in calcul si memoriile de pe partea cealalta. Sorry, ma depaseste un pic situatia, pt. ca desi am montat sute de M.2-uri, cred ca 99.9% din ele au fost single sided. Cred ca poti doar incerca, dar repet, nu vad sensul de a avea un heatsink dedesubt, fara contact cu nimic. Poate ajuta temporar sa se disipe un pic de caldura, dupa care, toata caldura va ramane acolo... pe termen lung va face mai mult rau decat bine.
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    2 - da, asta e o problema, nu stiam ca trebuie sa faca contact cu partea superioara.
    Neaparat! E si motivul pt. care cele mai bune heatsink-uri pentru M.2 sunt cele cu heatpipe-uri... transfera de pe o "placuta" termica pe alta.
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    Am gasit asta, nu scrie insa din ce este facuta partea inferioara, am citit ca unele ar fi facute din metal.
    Toate sunt metalice, nu am vazut vreunul care sa aiba plastic pe partea aceea. Repet, nu ar avea sens, trebuie sa conduca termic, nu sa fie "bariera". Pe link vad ca spune ca e compatibil PS5, so, go for it. Desi mie mi se pare la fel de mare precum cel de la Axagon, care nu incape. Oh, well...
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    As lua si asta, doar pentru a face update de fw, daca o fi nevoie.
    Cred ca poti gasi si mai ieftine, sau mai bune. Daca tot iei, uite, poti cauta la un pret mai bun asa ceva. Eu am doua, unul din ele fiind conectat 24/7 la Xbox Series X. E super solid, ai si RGB, raceste foarte bine. Cam scumpicel, dar la oferta, merita. Ah, si e si USB 3.2 Gen 2 (deci 10Gbps). Daca vrei ceva mai rapid (pt. viitor), cauta ceva cu USB 3.2 Gen 2x2 (20Gbps).

  14. #314 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ...
    Toate sunt metalice, nu am vazut vreunul care sa aiba plastic pe partea aceea. Repet, nu ar avea sens, trebuie sa conduca termic, nu sa fie "bariera". Pe link vad ca spune ca e compatibil PS5, so, go for it. Desi mie mi se pare la fel de mare precum cel de la Axagon, care nu incape. Oh, well...
    Nu m-am exprimat bine, mea culpa. Prin metalic, ma refeream ca partea inferioara nu e din aluminiu, ci din otel, fer. Ca aluminiul e un must la heatsink. Sorry daca am inteles gresit.

    Multumesc pentru recomandare, o sa caut ceva gen acel Asus. In prima faza mai mult ca sa fac update. Apoi cand o veni si Series X, pentru expansion card.

  15. #315 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    Nu m-am exprimat bine, mea culpa. Prin metalic, ma refeream ca partea inferioara nu e din aluminiu, ci din otel, fer. Ca aluminiul e un must la heatsink. Sorry daca am inteles gresit.
    Aluminiul este un conductor mai bun (cuprul si mai bun), dar spatiul acela este atat de mic, incat nimeni nu cred ca poate face o placuta din aluminiu atat de subtire, si care sa fie si ok structural (adica, eu cred ca s-ar indoi extrem de usor, si nici suruburile nu le-ar putea tine). Lasa ca e bun si otelul (decat deloc, sau plastic). Trebuie ceva care sa conduca termic spre exterior. La spatiu atat de mic si lipsa de airflow, oricum la un moment dat orice va fi suprasaturat. De aceea si recomand niste SSD-uri cat mai bune, pt. ca in PS5 chiar fierb.
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    Multumesc pentru recomandare, o sa caut ceva gen acel Asus. In prima faza mai mult ca sa fac update. Apoi cand o veni si Series X, pentru expansion card.
    Doar pt. update, cred ca e suficient si asa ceva, mai ieftin (cam jumatate de pret fata de ce alesesei initial). Plus ca are si extra racire (some fins).

  16. #316 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Ma uitasem la el pe la pranz, dar nepricepandu-ma, acel comentariu (Numa bun pentru ssd-uri m.2 sata (nu si m.2 nvme)), m-a facut sa dau inapoi.
    No problem, am bagat 4 rate la eMag pentru acel Asus, util si la altele, pe viitor.

    Acum mai sap dupa cooler poate gasesc prin alte parti, daca nu, ramane ala, sapt viitoare vrea sa termin. Si cu PS5 si cu camera de gaming.

  17. #317 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by staedler View Post
    Ma uitasem la el pe la pranz, dar nepricepandu-ma, acel comentariu (Numa bun pentru ssd-uri m.2 sata (nu si m.2 nvme)), m-a facut sa dau inapoi.
    S-a referit probabil la faptul ca fiind doar SATA 3.1 Gen 1, are doar 5Gbps, adica viteza mai mica, probabil sub ce ii trebuie unui SSD rapid. Dar, ai zis ca iti trebuie doar pt. updates, asa ca m-am gandit ca pretul e un factor mai important.

  18. #318 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Intr-adevar, pretul e un factor, dar, pe de alta parte, unele piese, cum ar fi acel rack, sunt utile pe termen lung, la mai multe task-uri si merita investitia.
    Multumesc pentru sfaturile date, am invatat destule.
    Am comandat toate piesele din puzzle si o sa documentez toate etapele cu poze si informatii. Cu bune si rele. Dupa ce termin, le pun aici, sau poate pe un thread separat, cum o fi mai bine, poate ajuta si pe altii.

  19. #319 SP
    Member awaytokill's Avatar
    Salut! Am achizitionat anul trecut un gamepad de PS5, de la gamers.ro. Vad ca de o saptamana are stick drift nasol, efectiv se misca caracterul cand stau pe loc uneori, iar in meniu mereu pleaca sageata de select.

    M-am uitat in mail si nu vad sa fii primit factura, doar mail cu confirmare a livrari produsului. Cont la ei nu am. Daca mi-au dat factura/bon fizic, probabi nu mai exista. Deobicei stiu ca primesc totul pe mail. Ce fac? Sun la ei si le cer factura pe produsul de anul trecut? Intreb aici in eventualitate in care o sa existe un refuz din partea lor, deoarece nu am factura/bonul fiscal. Am ca dovada doar mail-ul si eventual un extras de cont cum ca am facut plata. Produsul a fost achizitionat in data de 29.11.2022.

  20. #320 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Si eu sunt in aceeasi situatie cu unul luat (fizic) de la Flanco. La fel nu mai am bonul nici eu.. doar o tranzactie din Homebank.
    La o discutie cu unul din reprezentatii unui magazin a ramas ca pot incerca printr-un ticket online.

    La tine in schimb ar fi mai simplu, ai facut comanda online si ai confirmarea pe mail, cel mai bine le dai un mail pe adresa lor de contact.
    Altfel ce mai poti face este sa gasesti pe cineva cu un bon din acea perioada.. dar mai greu sa se lipseasca cineva si sa faca o pomana.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 18 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 LastLast

Similar Threads

  1. Totul despre accesoriile consolelor Xbox Series X|S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 103 Last Post: 24-03-2024, 11:28
  2. Totul despre accesoriile consolei Sony PlayStation 4 By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 549 Last Post: 27-01-2024, 20:08
  3. Totul despre accesoriile consolei Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 236 Last Post: 06-12-2019, 23:57
  4. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts