Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Subtitrari filme mp4 pt psp

  1. #1 SP
    Junior Member rkidon's Avatar

    Subtitrari filme mp4 pt psp

    voi cu ce program puneti subtitrari pe un film mp4 pt psp?

  2. #2 SP
    Junior Member cristi_mic's Avatar
    Avidemux.

  3. #3 SP
    Junior Member michaellalu's Avatar
    xvid4psp - the best

  4. #4 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    le faceti embedded sau track separat?

  5. #5 SP
    Junior Member michaellalu's Avatar
    parca embedde, eu recomand cu incredere xvid4psp, e cel mai bun, am incercat foarte multe si asta e cel mai bun, dureaza un pic sa bagi si subtitrarea dar merita.eu le fac seara cand ma uit la un film pe tv, bag la tras si intr-o ora jumate fac 2 filme si 2 episoade de seriale.

  6. #6 SP
    Junior Member igc95's Avatar
    Avidemux mi se pare cel mai bun de la interfata pana la calitatea filmului mp4

  7. #7 SP
    Junior Member crotzo's Avatar
    Ma poate ajuta si pe mine cineva ca nu reusesc sa dau de cap unei probleme .
    Am incercat in jur de 3 programe pt convertire in format mp4 psp cu subtitrare in limba romana dar nici unul dintre ele nu reda corect formatul central european. Are cineva vreo solutie sau sa-mi recomande un programel?

  8. #8 SP
    Member Catallin's Avatar
    Avem nevoie de:

    - film cu subtitrare;
    - Microsoft Framework 3.0 sau mai nou;
    - Xvid4PSP;
    - Media Subtitler

    Pentru a putea fi vizionat pe PSP, mai intai filmul trebuie convertit. Pentru convertire folosim XviD4PSP. Deschidem programul, mergem la File - Open file si alegem filmul pe care vrem sa-l convertim. Asteptam pana se incarca.
    In stanga avem "Format:". Alegem MP4 PSP AVC.
    La "Video encoding:" iata ce fac cele 3 optiuni x264 HQ:
    HQ Turbo - convertire rapida, calitate foarte buna, dar marimea fisierului rezultat va fi mare;
    HQ Ultra - combinatie optima intre viteza de convertire, calitate si marimea fisierului rezultat;
    HQ Extreme - convertire foarte lenta, fisierul rezultat insa va avea o marime mica.
    Eu folosesc urmatoarea metoda: merg la Video - Encoding settings si aleg 1-Pass Bitrate, 1024 kbps, AVC level 3.0. Convertirea pe Core 2 Duo @ 1.8 cu 1GB Ram dureaza aproximativ 40 min, calitatea este foarte buna, marimea fisierului rezultat aproximativ 750MB (aici variaza, am vazut si 700MB si 800MB, oricum o marime estimativa o arata sus la fereastra cu Encoding settings).
    Observam de asemenea si optiunea de subtitle. Daca in folderul cu film exista subtitrare, aceasta va fi automat incarcata. Dezavantajul e ca nu se poate seta fontul (marime, culoare, diacritice). Pentru a face acest lucru e nevoie sa prelucram subtitrarea cu Media Subtitler.
    Deschidem programul, mergem la File - Open text or subtitle si alegem subtitrarea filmului nostru. Programul va face o corectare automata, apasam OK.
    Mergem din nou la File - Save as si alegem SubStation Alpha [SSA], apasam pe Configure format. Eu am schimbat la margins am pus Top=15, la color white, la font Tahoma, regular, 28 (daca vi se pare prea mare alegeti marimea dorita), script (setul de caractere, diacriticele in cazul nostru)=Central European si OK, dupa care OK, OK si Save.
    Acum mergem in XviD4PSP si la subtitle dam remove, dupa care adaugam subtitrarea pe care tocmai am facut-o *.ssa. Putem da play la film din XviD4PSP pentru a vedea daca ne convine culoare, marime, pozitionarea pe ecran. Dupa ce totul este in regula apasam Encode.
    Dupa ce termina de convertit va rezulta un fisier *.mp4 (filmul propriu-zis) si un fisier *.jpg (thumbnailul - poza care va fi afisata in PSP). Pentru a ne face singuri thumbnailul, luam o poza care ne place, ne asiguram ca-i setam marimea 160x120 (folosind ce program de editare foto va place) si ii dam aceeasi denumire ca si filmul, singura diferenta fiind extensia.
    Cele doua fisiere *.mp4 si *.jpg le copiem in folderul VIDEO din radacina stickului PSP-ului. Mergem din meniul PSP-ului la VIDEO si play.
    Bafta multa!

  9. #9 SP
    Junior Member crotzo's Avatar
    Multumesc mult Catallin chiar incercasem XviD4PSP,era destul de prietenos si rapid la convertire. Singurul minus era fontul central european la sub, problema clarificata de tine prin acest tutorial.

  10. #10 SP
    Junior Member silas00's Avatar
    Am converiti si eu cu Xvid4PSP dar nu am sunet la filme. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

  11. #11 SP
    Junior Member axyymp4's Avatar
    Un nou site cu filme in format mp4 pentru orice tip te device care stie sa redea un videoclip mp4. Filmele au incluse in nele subtitrari si diacriticele afisate corect. Noua dimensiune a filmelor pe telefonul mobil este aici: http://axyy-mp4.hi2.ro

  12. #12 SP
    Member AVoF's Avatar
    www.symbian-freak.com • View topic - [GUIDE] How To Encode Videos in AVI, MP4, 3GP, etc (Updated)

    Am incercat foarte multe variante si cea din acest link e cea mai folositoare, calitatea este maxima iar timpul in care este gata un film este de cateva minute.Subtitarea se introduce foarte usor.

  13. #13 SP
    Junior Member brutusvmd's Avatar
    Si mie mi se pare cel mai bun si cel mai usor de folosit Xvid4PSP

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Media Library - PSP Go TV Commercial.mp4 By party_man in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 25-06-2011, 23:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts