Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 10 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 192

Thread: Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului

  1. #121 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Unsubscribe from thread - off-topic-ul e cat casa aici; daca am ajuns la argumentele juridice e timpul sa ne mai jucam putin .

  2. #122 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    daca am ajuns la argumentele juridice e timpul sa ne mai jucam putin .
    Pai daca numai asa merge explicat, cum altfel vrei? Ca-s de treaba sau is naspa baietii, totul se reduce la final la contractul semnat intre tine si ei. Eliminarea Other OS nu s-a facut fortat, ci cu acordul userilor prin instalarea neobligatorie a firmware-ului respectiv. Amin.

  3. #123 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Deja thread-ul asta se duce pe ulei, eu ma duc inapoi la Mini Ninjas, e mai interesant acolo , asa cum si SublimingSun spunea: "...e timpul sa ne mai jucam putin."

  4. #124 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului

    Quote Originally Posted by Diesel

    Pai daca numai asa merge explicat, cum altfel vrei? Ca-s de treaba sau is naspa baietii, totul se reduce la final la contractul semnat intre tine si ei. Eliminarea Other OS nu s-a facut fortat, ci cu acordul userilor prin instalarea neobligatorie a firmware-ului respectiv. Amin.
    Neobligatoriu pe naiba... ce vorbesti? Ultimul fw nu e mandatory? Fugi de-acilea.

  5. #125 SP
    Member MSlv's Avatar
    nu e mandatory, poti sa optezi sa nu faci update (si deci sa ramai cu Other OS). doar ca nu vei mai avea acces la PSN si alte kestii.

  6. #126 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului

    Doamne fer. Pai tu crezi ca PS3-u mai are vre-un farmec fara PSN?

  7. #127 SP
    Member MSlv's Avatar
    pai asta e alta problema. Sony iti da de ales: otherOS sau PSN. Deci nu e mandatory nimic. Vrei in continuare otherOS (care s-a dovedit a fi o bresa in securitatea consolei), ramai la 3.20 dar nu vei mai avea PSN. Vrei PSN? Accepti ca nu vei mai avea acces la otherOS si faci update-ul la 3.21.

    Asa, ca fapt divers, te-ai chinuit sa citesti ce-am scris eu pe pagina cealalta? hint: chestiile importante erau cu rosu.

  8. #128 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    pai vine mai intai ce a spus MSlv:
    ACCESS TO OR USE OF THE SYSTEM SOFTWARE IN THE SONY COMPUTER ENTERTAINMENT INC. ("SCE")'S PlayStation�3 COMPUTER ENTERTAINMENT SYSTEM UNIT ("PS3™ system") IS EXPRESSLY CONDITIONED UPON ACCEPTANCE OF THE TERMS OF THIS AGREEMENT.
    dupa care ce ti-am scris eu:
    Without limitation, services may include the provision of the latest update or download of new release that may include security patches, new technology or revised settings and features which may prevent access to unauthorized or pirated content, or use of unauthorized hardware or software in connection with the PS3™ system.
    sau ne pierdem in detalii? cand ai facut contul pe PSN ai bifat faptul ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de SCEA, sau SCEE (depinde unde ai tu cont), deci nu mai are rost sa mai bati toba pe aici ca-ti incalca nu stiu ce drepturi.
    ca sa recapitulam: sony poate sa-ti scoata orice functie, 100% legal, atata timp cat acea functie pune in pericol securitatea consolei.

  9. #129 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului

    Nu sunt de acord

  10. #130 SP
    Member MSlv's Avatar

  11. #131 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    ca sa recapitulam: sony poate sa-ti scoata orice functie, 100% legal, atata timp cat acea functie pune in pericol securitatea consolei.
    Sa presupunem prin absurd ca va aparea un hack asupra blu-ray drive-ului. Sony are dreptul sa iti blocheze accesul la el printr-un firmware nou si sa te lase sa vezi doar filme? Imi aduc aminte cata reclama s-a facut, ce se urla pe forumuri si se lauda functia de other os a acestei console. Acum veniti si spuneti ca Sony poate sa scoata orice si ca iti da sa alegi intre PSN si Other OS. Pai cum faci atata reclama pentru acea functie si i-o lasi omului numai daca el renunta la online? Mai bine nu o mai bagau din start pentru ca oricum este un mare fas si lasau consola pentru ce este menita plus partea de multimedia.

  12. #132 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    exista vreo statistica cat % din utilizatori foloseau functia de other OS?

  13. #133 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    exista vreo statistica cat % din utilizatori foloseau functia de other OS?
    Nu, dar aproape toti vroiau sa se apuce chiar acum. Pe principiul, nu apreciezi ceva, pana nu il pierzi.

  14. #134 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului

    Quote Originally Posted by SirAndrew
    exista vreo statistica cat % din utilizatori foloseau functia de other OS?
    E vorba de principiu, nu de cata lume foloseste functia asta. Nu te-ai prins.

  15. #135 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pai cum faci atata reclama pentru acea functie si i-o lasi omului numai daca el renunta la online?
    Din nou, nu au scos acea optiune ca nu aveau nimic mai bun de facut. Am cam pus cu totii mana de la mana si am ajutat la eliminarea acestei optiuni; da browse putin prin threadul cu Geohot si spartul PS3-ului, sa vezi cate laude si incurajari. Aceeasi situatie si pe blogul lui.

  16. #136 SP
    Member MSlv's Avatar
    Doamne, ce drama... S-a scos o functie care nu afecteaza cu absolut nimic consola in sine si acuma veniti toti si strigati in gura mare ca daca scot cine stie ce minunatie de functie care chiar afecteaza functionarea consolei!

    te plangi ca ai de ales intre PSN si Other OS... ia spune-mi tu, in timp ce folosesti other os ai cumva acces si la PSN si nu stiu eu? poti sa te joci online in timp ce ai bootat in linux?

    deci terminati cu prostiile. Other OS nu influenteaza cu absolut nimic consola in sine si functiile ei (multimedia sau gaming). a fost doar ceva introdus pentru a scapa de niste taxe (in special in EU, cum au facut si cu PS1 si PS2) si pentru a anula scuza multor hackeri, ca nu vor decat sa ruleze homebrew, care ulterior se transforma in posibilitatea de a rula jocuri copiate.

    toate contraexemplele pe care le-am auzit se refera la eliminarea unor kestii care efectiv afecteaza consola si functiile ei (fie ele multimedia sau gaming)!

    ce e prostia asta cu blocarea accesului la drive-ul blu-ray? asta e exemplu? cati ani ai? si tu si mark. spune-mi cu ce te afecteaza cand joci eliminarea other os?

    pentru toti cei care se plang ca Other OS era viata lor: daca foloseati atat de mult acea functie incat nu mai puteti sa dormiti noaptea acum ca nu mai e, sigur nu aveti nevoie de PSN si online gaming. deci puteti in continuare sa nu faceti update si sa stati toata ziua pe linux pe ps3! nu e ca si cum se putea boot-a din linux direct in joc, si apoi cand ieseai din joc iti intra iar direct in linux.

    daca linuxul pe ps3 era atat de indragit si folositor, cum de s-au vandut atat de multe slimuri? voi, astia care plangeti Other OS-ul atat de mult, presupunand prin absurd ca veti fi pusi in fata faptului sa mai cumparati o data un ps3, ati refuza sa luati slimul pentru ca nu mai are functia aia?

  17. #137 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    E vorba de principiu
    End User Licence Agreement > Principii Cum ramane, ce tabara alegem? Geohot si baietii veseli (si tot mai multe drepturi eliminate) sau "Play nice"?

  18. #138 SP
    Member MSlv's Avatar
    acuma iar vine mark si zice ca nu e de acord...

  19. #139 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    Doamne, ce drama... S-a scos o functie care nu afecteaza cu absolut nimic consola in sine si acuma veniti toti si strigati in gura mare ca daca scot cine stie ce minunatie de functie care chiar afecteaza functionarea consolei!

    te plangi ca ai de ales intre PSN si Other OS... ia spune-mi tu, in timp ce folosesti other os ai cumva acces si la PSN si nu stiu eu? poti sa te joci online in timp ce ai bootat in linux?

    deci terminati cu prostiile. Other OS nu influenteaza cu absolut nimic consola in sine si functiile ei (multimedia sau gaming). a fost doar ceva introdus pentru a scapa de niste taxe (in special in EU, cum au facut si cu PS1 si PS2) si pentru a anula scuza multor hackeri, ca nu vor decat sa ruleze homebrew, care ulterior se transforma in posibilitatea de a rula jocuri copiate.

    toate contraexemplele pe care le-am auzit se refera la eliminarea unor kestii care efectiv afecteaza consola si functiile ei (fie ele multimedia sau gaming)!

    ce e prostia asta cu blocarea accesului la drive-ul blu-ray? asta e exemplu? cati ani ai? si tu si mark. spune-mi cu ce te afecteaza cand joci eliminarea other os?

    pentru toti cei care se plang ca Other OS era viata lor: daca foloseati atat de mult acea functie incat nu mai puteti sa dormiti noaptea acum ca nu mai e, sigur nu aveti nevoie de PSN si online gaming. deci puteti in continuare sa nu faceti update si sa stati toata ziua pe linux pe ps3! nu e ca si cum se putea boot-a din linux direct in joc, si apoi cand ieseai din joc iti intra iar direct in linux.

    daca linuxul pe ps3 era atat de indragit si folositor, cum de s-au vandut atat de multe slimuri? voi, astia care plangeti Other OS-ul atat de mult, presupunand prin absurd ca veti fi pusi in fata faptului sa mai cumparati o data un ps3, ati refuza sa luati slimul pentru ca nu mai are functia aia?
    Eu nu ma plang omule de nimic. M-a lasat rece si ma lasa in continuare acea functie. Nu mi-am cumparat consola ca sa fac server pe Linux.

    ---------- Post added 21-04-2010 at 12:29 PM ----------

    Era o presupunere prin absurd treaba cu blu-ray. Dar bag seama ca esti orbit de ceva. Nu intentionez sa intru in polemici cu tine pentru ca imi dauneaza.

  20. #140 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post

    Era o presupunere prin absurd treaba cu blu-ray
    Daca se ajunge la un exploit sustinut de foarte multi utilizatori sau care pune in pericol controlul sony asupra ce tip de media ruleaza in consola, orice e posibil.

    Tot zic asta pentru ca una e sa se bata Sony cu o serie de hackeri, alta e sa observe ca majoritatea clientilor lor sunt pregatiti sa adopte solutiile puse la dispozitie de hackeri. Cu UMD-urile la PSP fix la fel a fost (cel putin asa au explicat ei, nu mai scoteau bani din vanzarile de UMD-uri). Pentru cei care o sa sara cu "dar si pe XBOX360 se pirateaza la greu", explicatia e simpla: pe XBOX360 ramai fara online daca esti prins cu modari si alte asemenea in timp ce PSP-ul nu prea are treaba din start cu online-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 10 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 42 Last Post: 26-02-2011, 12:47
  2. Interviu cu GeoHot in legatura cu Jailbreak By TaSe88 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 15-01-2011, 20:14
  3. PS3 merge pe calea PSP-ului... By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 19 Last Post: 10-11-2010, 10:59
  4. Din culisele PS3-ului By Walkman in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 13-03-2010, 00:56
  5. Replies: 288 Last Post: 28-01-2010, 10:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts