Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Cumparare PS3 - SFATURI

  1. #1 SP
    Junior Member Zarathos's Avatar

    Cumparare PS3 - SFATURI

    Buna ziua, as dorii sa achizitionez aceasta consola: Consola playstation 3 500gb slim Bucuresti Sectorul 5 • OLX.ro

    Vreau sa va cer si voua sfaturile fiindca sunteti o comunitate dezvoltata si chiar dati sfaturi bune.
    Initial o cumpar pentru jocul GTA V fiindca mi-am dorit sa cumpar o consola impreuna cu jocul GTA V si a ramas cam singura la acest pret. Am vorbit cu tipul, o pot achizitiona oricand dar am zis ca apelez si la voi sa-mi dati niste sfaturi.
    Am vazut ca este inca in garantie, deci asta e un avantaj foarte mare pentru mine.
    Domnul ofera orice test/proba si chiar vreau sa va intreb:

    - La ce ar trebuii sa fiu atent cand o cumpar? Cum s-o probez? Ce ar trebuii sa vad daca este o consola buna ?

    Vreau niste pareri si de la cei care au sau au avut o consola PlayStation3 SuperSlim si sa-mi spuna daca au avut/au o impresie buna despre el?
    Ce parere aveti? Recomandati/se merita sa o cumpar? Pretul este bun? Eu unul nu cred ca mai gasesc la 600 de lei o consola SuperSlim de 500 gb alaturi de jocul GTA V. Astept sfaturile/parerile voastre. Va multumesc!!

  2. #2 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Pretul este unul foarte bun. GTA V, versiunea de PS3 inca se vinde cu 90-100 de lei second hand. Deci raman in jur de 500 de lei numai consola cu 500 Gb spatiu stocare. Nu vei gasi decat foarte rar o asemenea oferta, majoritatea, daca mai au si ceva garantie se invart in jurul a 700-800 lei.
    Ce trebuie sa urmaresti inainte de a cumpara consola ? Intreaba-l daca au fost interventii in interiorul consolei, facute de el, altcineva sau vreun service autorizat. Daca spune ca nu, roaga-l sa-ti arate pe spatele consolei, sigiliul. Acesta este sub forma unui abtibild, pus peste lacasul unui surub. Ca sa desfaci carcasa, trebuiesc desfacute toate suruburile, deci in mod oligatoriu, si surubul peste care se afla abtibildul. Daca sigiliul nu are urme de fortare, este ok. Uitati o poza cu acest abtibild :
    sigiliu-ps3-2.jpg

    Daca dati zoom pe poza, o sa vedeti ca sigiliul a fost verificat de cateva ori, este apasat, tras intr-o parte de el, dar este original si mai ales, nedesfacut. O alta modalitate de a verifica daca s-a intervenit asupra consolei, este sa verificati starea suruburilor. Acestea sunt acoperite cu niste "capace" din cauciuc, iar daca proprietarul consolei va lasa sa desfaceti unul, verificati "crucea" din interiorul surubului. Daca este intacta, in mod clar nu s-a intervenit asupra consolei cu vreo reparatie.

    Pana acum am vorbit despre interventii asupra consolei ca despre un rau absolut. Sa stiti ca nu toate interventiile (d)in interiorul consolei sunt ceva in mod obligatoriu de evitat. Ca si la calculator, odata cu trecerea anilor, in interiorul consolei se aduna praf care ingreuneaza buna circulatie a aerului cald din interior catre afara si in mod implicit agraveaza siguranta componentelor electronice, ducand in cele din urma la arderea acestora, datorita supraincalzirii. Multi utilizatori ai unei console PS3, dupa terminarea celor 2 ani de garantie, au desfacut-o ei insisi (nu-i mare lucru) sau au dus-o la vreun service, pentru a o curata de praful depus in interior.

    Am vorbit despre sigilii si curatirea consolei, acum vorbim despre cum suna o consola in functionare. Cand veti termina proba privind functionarea consolei, daca veti pune mana pe partea stanga-spate a consolei, dupa 1-2 ore de functionare, o sa vedeti ca arde putin. Sa nu va speriati, este ceva normal. Cand veti vedea consola in functiune ruland vreun joc, sa aveti in vedere sunetul scos de aceasta. Este sunetul unui mic ventilator, perceptibil, dar nederanjant. Daca consola scoate sunetul unui aspirator, are probleme. Vedeti ca in timpul unui joc, sunetul acela ca de ventilator, dar nederanjabil, poate creste in intensitate, apoi sa revina la normal. Si asta este perfect normal, in anumite scene ale unui joc, sunt mai multe poligoane de randat de APU-ul consolei, decat in alte scene, asa ca oscilatia micului zgomot ca de ventilator este perfect normala.

    Ultima parte, cea privind buna functionalitate a blocului optic. Rugati-l pe cel care va vinde consola sa readuca setarile acesteia la cele din fabrica (Restore PS3 System). Dupa ce o va face, rugati-l sa ia discul original cu GTA V si sa-l instaleze in consola. In timp ce jocul isi instaleaza cativa Gb in consola, fiti atent la zgomotul creat de unitatea blu-ray care citeste discul original. Daca zgomotul produs este identic cu cel al unei curele puse la o roata de masina de cusut (stiu, descrierea nu este cea mai buna, dar asta mi-a venit in minte), atunci unitatea blu-ray, ori este murdara, ori se chinuie dintr-un motiv sau altul sa citeasca discul jocului. Unitatea optica bluray nu trebuie sa se auda la citirea unui disc original. Trebuie sa se auda doar coolerul consolei.

    Cam asta ar fi in mare ce sa aveti in vedere la achizitionarea consolei PS3 superslim. Ca o nota personala, nimeni nu este nebun sa spuna ca accepta orice fel de proba si sa incerce sa ascunda anumite defecte.
    Ar mai fi de urmarit starea de curatenie a consolei si a controllerului (maneta in limbajul unora). Eu personal, chiar daca suna bine consola si are sigiliul intact, nu as risca luarea unor boli de piele fiindca m-am lacomit sa cumpar o consola infecta, dar ieftina. Mare atentie si la acest aspect.
    Daca se merita sau nu cumparata aceasta consola ? Numai dvs. puteti raspunde la intrebare. Pentru noi, cei care iubim sau am iubit PS3-ul, da se merita, daca si dvs. veti simti la fel, e chestie de gust si preferinte, dar si de adaptabilitate la controllerul consolei, care nu are aceeasi precizie intr-un joc tip shooter pe o consola, cum o are pe un dispozitiv tip mouse la un PC. Dumneavoastra, dupa ceva timp de utilizare a consolei PS3, veti da verdictul, daca a meritat sau nu experienta folosirii acesteia. Bafta !

  3. #3 SP
    Junior Member Zarathos's Avatar
    Asta spun si eu, atat timp cat accepta orice fel de proba probabil consola este in stare buna.
    Iti multumesc foarte mult pentru ca ti-ai pierdut timpul sa-mi scrii aici. Chiar voi tine cont de toate sfaturile pe care mi le-ai dat. Multumesc inca odata.
    Ca o ultima intrebare si nu as vrea sa te mai deranjez dupa:
    - Dupa ce verific si cumpar consola, in cel mai rau caz ( Doamne fereste ) mi s-ar strica/deteriora/etc si consola ar fii inca in garantie, as putea rezolva ceva? Spre exemplu sa ma prezint unde a fost cumparata impreuna cu garantia ?

  4. #4 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Da. Dar nu este cazul. Superslimul are rate de cadere foarte mici, comparativ cu celelalte variante ale PS3-ului. Eu zic sa o cumperi, asta daca esti hotarat.

  5. #5 SP
    Junior Member Zarathos's Avatar
    EDIT: Am cumparat consola, este impecabila atat estetic cat si functional, merge foarte bine, am fost atent la toate detalile si sfaturile care mi le-ai spus tu. Probabil in viitor imi voi lua un xbox one, pana atunci imi fac treaba cu ps3-ul asta genial. Mersi mult de tot pentru sfaturi.

  6. #6 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri cat mai mult de ea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cumparare TV pentru ps3 - buget 1200 - 1800 lei By Comisar in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 17-12-2013, 02:05
  2. Cumparare playstation 3 By abcdef in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 40 Last Post: 07-11-2013, 23:22
  3. Cumparare PS2 By BADE in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 22-05-2010, 03:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts