Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: Playstation 3 si sunetul DTS-HD

  1. #1 SP
    Member paulone's Avatar

    Playstation 3 si sunetul DTS-HD

    Salutare la toti consolistii
    Voi incerca sa deschid un subiect delicat pe care vad ca nimeni nu s-a incumetat sa-l discute si care este legat de performantele sunetului la PS3.
    Dupa cum stiti PS3 fiind si cititor de discuri Blu-Ray poate decoda normele cele mai moderne de sunet necomprimat: DTS-HD, Dolby Digital Plus,Dolby True-HD. Cum toata lumea tine sa se laude cu ce LCD-uri sau Plasme si-au luat, ei bine aproape toti ignora importanta unui amplificator care sa decodeze si aceste norme de sunet, intrucat eu sunt convins ca si sunetul este la fel de important ca si imaginea. Nu mai vorbesc aici de importanta unor incinte acustice din lemn, nu plastic sau rumegus.....
    Diferentele dintre normele de sunet Dolby Digital, DTS si cele DT-HD, Dolby Digital Plus, etc sunt sesizabile chiar si pentru o ureche neavizata.
    Ma poate contrazice cineva?

  2. #2 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    majoritatea celor cu plasme si lcd-uri performante au si o solutie audio hd.
    foarte multi au solutia cea mai convenabila logitech z5500.
    nu te contrazice nimeni ca nu e important, doar ce deja este un subiect la ordinea zilei ... cel putin parerea mea.

  3. #3 SP
    Member maniac360's Avatar
    Salut,
    Ma bucur ca ai deschis acest subiect. Si eu sunt de acord cu absolut tot ce ai zis, sunetul e la fel de important ca si imaginea, de multe ori chiar mai important. Trebuie insa sa tii cont si de faptul ca o sonorizare buna depaseste de cateva ori pretul unei plasme sau LCD high-end, iar ps3-ul din pacate nu se adreseaza acestui segment de piata, chiar daca este capabil de performante ridicate la acest capitol (exceptie face ps3 slim care e mult inferior modelului initial la capitolul CD/DVD playback).
    Piesa de rezistenta in orice configuratie Home Theater este evident receiverul, urmat de boxe si calitatea cablurilor. Cand zic HT, nu ma refer strict la playback audio/video ci si la jocurile de pe console care-ti ofera o imersie extraordinara pe un sistem bun si bine calibrat (de exemplu iti dai seama din ce parte vin "inamicii" inainte sa-i vezi pe ecran).
    Daca tot e vorba de DTS-HD si Dolby True HD eu sincer consider ca cel mai fidel format este LPCM si cea mai mare calitate audio o obtii folosind conexiuni analogice (nu hdmi sau spdif), adica pentru fiecare canal sa ai o conexiune separata. Daca stai sa te gandesti, un amplificator/receiver profesional de acum zece-douazeci de ani e la fel de performant (daca nu chiar mai performant) ca si cele vandute in ziua de azi la preturi piperate, tot ce conteaza e sa ai un decodor bun (in cazul nostru ps3-ul).
    In cazul boxelor te aprob si te contrazic in acelasi timp (da, stiu cum suna), totul depinde de calitatea si constructia acestora si nu in ultimul rand de dimensiunea camerei in care amplasezi sistemul.
    In functie de directia in care o ia acest "thread" putem continua si aprofunda subiectul in cauza.

  4. #4 SP
    Member paulone's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    majoritatea celor cu plasme si lcd-uri performante au si o solutie audio hd.
    foarte multi au solutia cea mai convenabila logitech z5500.
    nu te contrazice nimeni ca nu e important, doar ce deja este un subiect la ordinea zilei ... cel putin parerea mea.
    Logitech Z5500 nu este o solutie audio HDlol ci este doar un compromis de calitate medie...

  5. #5 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    super subiectul...e ff complex si nu se rezuma doar la o pereche de boxe ...1 cablu si un "emitator"
    o mica curiozitate...problema "tehnica" de altfel...
    inainte de a pune splitterul pentru optic [cel putin de atunci parca se intampla asta] cand intram la jocuri/bluray-uri pe consola trecea automat profilul la boxe [logitech z5500] la dts sau in ce format imi recomanda
    la fel si la calculator
    acum atat la pc cat si la consola...cand ma joc sau vad un film...trebuie sa selectez eu ce profil..stereo..stereo x 2 ...pl music..pl movie..ceva de genu asta...si nu imi place acest lucru
    este pe undeva o setare [pe pc/consola/boxe] sa imi selecteze automat formatul? sau de unde e problema?
    de asemenea ..din lumea celor care se pricep...ce solutie recomanda[tip de cablu] ptr conectarea acestor boxe la pc + ps3 + xbox 360

  6. #6 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    si eu am logitech z5500. Trimit semnalul prin cablu optic de la ps3 la unitatea logitech. Din ce stiu eu , z5500 nu decodeaza DTS Master, sau True Hd. Doar Dolby Digital si DTS. Asa ca alta solutie de a avea sunetul lossless la filmele Blu-ray , nu am cu configuratia actuala. Am un film blu-ray ( a few good man) care daca selectez dts master mi se pare ca se aude mai rau ca DD 5.1 , probabil pt ca logitech nu decodeaza asta si reda 2.1 ?..... NU am vrut sa iau un sistem Home theater dedicat pt ca ma descurc cu Ps3-ul, iar un sistem Blu-ray + boxe era mai scump decat logitech 5500 la vremea lui. acum am vazut ca s-au mai ieftinit.

    Sunt de parere ca DTS se aude mai bine, mai plin fata de DD, bass-ul e mai profund, la fel si surround-ul. Restul formatelor nu am avut ocazia sa le incerc, sau poate nu imi aduc aminte.

  7. #7 SP
    Member paulone's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Salut,
    Ma bucur ca ai deschis acest subiect. Si eu sunt de acord cu absolut tot ce ai zis, sunetul e la fel de important ca si imaginea, de multe ori chiar mai important. Trebuie insa sa tii cont si de faptul ca o sonorizare buna depaseste de cateva ori pretul unei plasme sau LCD high-end, iar ps3-ul din pacate nu se adreseaza acestui segment de piata, chiar daca este capabil de performante ridicate la acest capitol (exceptie face ps3 slim care e mult inferior modelului initial la capitolul CD/DVD playback).
    Piesa de rezistenta in orice configuratie Home Theater este evident receiverul, urmat de boxe si calitatea cablurilor. Cand zic HT, nu ma refer strict la playback audio/video ci si la jocurile de pe console care-ti ofera o imersie extraordinara pe un sistem bun si bine calibrat (de exemplu iti dai seama din ce parte vin "inamicii" inainte sa-i vezi pe ecran).
    Daca tot e vorba de DTS-HD si Dolby True HD eu sincer consider ca cel mai fidel format este LPCM si cea mai mare calitate audio o obtii folosind conexiuni analogice (nu hdmi sau spdif), adica pentru fiecare canal sa ai o conexiune separata. Daca stai sa te gandesti, un amplificator/receiver profesional de acum zece-douazeci de ani e la fel de performant (daca nu chiar mai performant) ca si cele vandute in ziua de azi la preturi piperate, tot ce conteaza e sa ai un decodor bun (in cazul nostru ps3-ul).
    In cazul boxelor te aprob si te contrazic in acelasi timp (da, stiu cum suna), totul depinde de calitatea si constructia acestora si nu in ultimul rand de dimensiunea camerei in care amplasezi sistemul.
    In functie de directia in care o ia acest "thread" putem continua si aprofunda subiectul in cauza.
    In primul rand cea mai buna calitate a sunetului se obtine strict prin HDMI (cablul sa suporte versiunea 1.3a), cablul optic nu reuseste decat 5.1 si clasicul DTS sau Dolby Digital, numai HDMI poate 7.1 si sunet necomprimat DTS-HD,etc. In al doilea rand consolele SLIM sunt ceva mai bine facute decat veriunile FAT, incepand de la consum mai mic, procesor mai nou, mai silentioase, nu se supraincalzesc decat in conditii extreme,etc. Dar ca sa revenim la subiectul acestui topic cel mai bun sunet fie ca este vorba de film blu-ray sau joc se optine cu un receiver care decodeaza normele de sunet necomprimate, un set de boxe 5.1 din lemn veritabil, preferabil ca boxele frontale sa fie de podea, iar consola sa fie legata prin HDMI direct la receiver iar din receiver sa plece alt HDMI spre TV!!! Este o solutie destul de scumpa, stiu, dar NUMAI asa se scoate adevaratul sunet din consola....orice alte variante sunt doar solutii de compromis

  8. #8 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    cool thread, keep em coming, audiophiles!
    sunt de acord, sunetul bun e foarte important pt o experienta full gaming/cinematic. din pacate nu toti au posibilitatea (spatiu, bani) pt HD surround sound, asa ca majoritatea avem (yep, me too) Z5500 pe care il consider one of the best 5.1 "limitat" la DTS si DD, entry level THX mind you.
    eu spre exemplu nu am spatiul minim necesar pt 7.1 uncompressed sound.

    anyway ce vreau sa aduc nou in thread e pozinionarea sunetului, un aspect crucial intr-un enviroment surround. va recomand site-ul asta (pt cei care nu-l stiu desigur) pt ca am vazut ca unii nu prea "exploateaza" la maxim sistemele pe care le detin:

    THX Home Theater Speaker Setup

    gasiti multe informatii utile pe site .

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pozitionarea sunetului nu este o problema in cazul unui receiver serios. Majoritatea vin cu solutii de calibrare (de obicei un microfon cu ajutorul caruita receiverul isi seteaza volumul pe fiecare canal astfel incat in locul ascultatorului sa fie perfect). Cei care nu au receiver, le recomand sa foloseasca un disk de optimizare gen THX si un decibelmetru. Daca nici asa ceva nu aveti, folositi cu incredere SoundMeter de pe iPhone.

    Pentru cei pe care merg pe un set de boxe custom, le recomand sa isi ia un centru mai puternic pentru filme. Am vazut de multe ori cazuri in care se iau 2 standfloor-uri "cat mai puternice" pentru fata (stanga/dreapta) si in centru o boxa amarata (cat mai slim, ca "sa ocupe putin"). Dupa care aparea problema "Nu aud vocile la film cum trebuie". Hehe. Normal. Cei cu receivere serioase pot trimite si centrul spre boxele de fata, cei cu sisteme 5.1 pot regla volumul la centru.

    O alta problema cu sistem surround "de 2 lei" este problema sunetelor prea puternice (in cazul exploziilor, impuscaturilor, etc.) unde nu exista posibilitatea de normalizare sau de volum adaptiv (gen ADRC - adaptive dynamic range control). Din pacate nu stiu ca PS3 sa aiba o astfel de functie, asa ca la boxe 5.1 you have to live with it

    In rest, pentru tot ce inseamna HiFi, se va dezactiva frumos decodarea din PS3 si se va merge pe decodarea din receiver. Nu comparati decodorul "de jucarie" din PS3 cu unul dedicat. Probabil ca se intelege ca daca are BlURay, nu face automat PS3-ul "the best player". La urma urmei este o consola cu facilitati multimedia. Nu degeaba sunt pe piata playere BluRay de peste 1000 EUR, receivere de peste 1000 EUR, and so on...

  10. #10 SP
    Member paulone's Avatar
    Playstation 3 este considerat in lumea blu-ray un player extrem de reusit pentru pretul cerut de Sony, acele playere blu-ray la peste 1000 euro sunt masinarii complexe facute din materiale scumpe(de aici si pretul) si care nu justifica achizitia(decat maniacilor)loliar in ce priveste sunetul agresiv al exploziilor, imuscaturilor, etc.asta se optimizeaza cu un receiver bun, gen Denon, Marantz, etc.

  11. #11 SP
    Member digitalhater's Avatar
    mare intrebare mare. Am si eu un z5500. Totusi cred ca nu-l folosesc corect sau nu ma prea pricep. Mi se pare ca satelitii nu se aud destul de tare in filme mkv pe PC sau in jocurile de pe console.

    - La Xbox 360 am setat Dolby Digital 5.1 din settings si iese pe optical intr-un splitter pentru optical si in consola logitech
    - La PS3 - e setat pe optical 5.1 (sau ceva de genul) si la fel ca si mai sus
    - la PC - iese analog dintr-un audigy SE direct in consola logitech. Ce nu prea inteleg este ca nu stiu ce setari sa fac pentru filmele cu DTS. Daca din 6ch direct schimb pe Dolby Prologic II - Movie sau Game, nu mai aud vocile din filme, aud doar efectele si muzica.

    Poate cineva e mai luminat la minte decat mine si-mi poate da cateva sfaturi utile despre setari optime pentru asa ceva. Scuze ca am introdus si PC-ul in ecuatie desi suntem pe console dar chiar ma arde buba asta.

    Multam fain anticipat!

  12. #12 SP
    Member maniac360's Avatar
    Paulone, te inseli in absolut toate privintele si faci niste afirmatii fara sa le sustii, probabil ai citit niste posturi pe undeva pe internet. Sa le luam pe rand:
    Quote Originally Posted by paulone
    In primul rand cea mai buna calitate a sunetului se obtine strict prin HDMI (cablul sa suporte versiunea 1.3a), cablul optic nu reuseste decat 5.1 si clasicul DTS sau Dolby Digital, numai HDMI poate 7.1 si sunet necomprimat DTS-HD,etc.
    Cablurile HDMI sunt dependente de calitatea si amplitudinea semnalului care le tranziteaza. Teoretic nu exista nici o diferenta fizica intre un cablu hdmi ideal 1.1 si 1.3a, totul depinde de lungimea cablului (potentiale pierderi de semnal) si calitatea (impedanta) materialelor componente (de aceea am specificat cablu ideal). Acelasi cablu care a fost marcat ca fiind "hdmi 1.1 compliant" daca e un cablu de calitate va fi si "hdmi 1.3a compliant". Aici este un articol mai in detaliu legat de acest aspect, cu notiuni mai tehnice.
    DTS-HD si Dolby True-HD sunt semnale compresate dar teoretic fara pierderi. LPCM e semnal necompresat. Ca sa-ti faci o idee, fara sa intru in detalii legate de frecventele de esantionare, DTS-HD are un "bitrate" maxim de 24.5mbps, Dolby True HD 18mbps iar la LPCM se calculeaza astfel: Nr. de canale x Nr de biti pe esantion x Frecventa de esantionare si la o sursa de 7.1 canale poate ajunge si dublul bitrate-ului codecuri-lor mai sus mentionate.
    Diferente calitative intre DTS-HD si Dolby True HD nu sunt, difera doar metoda de compresie si uneori frecventele (de aceea la DTS apare impresia ca frecventele joase sunt mai pronuntate). Ambele au ca punct de referinta LPCM-ul.
    Cea mai buna calitate a sunetului nu se obtine strict prin hdmi, unde ai citit asta? hdmi-ul este o optiune mai economica. Calitatea sunetului la multi-analog depinde de calitatea DAC-ului din player-ul blu-ray, iar la HDMI depinde tot de calitatea DAC-ului din receiver. Alegerea depinde de electronicele pe care le ai, de banii pe care esti dispus sa-i investesti si de calitatea care vrei sa o obtii. In fond si la urma urmei vorbim de ps3, un player de 300eu, la care sunt de acord ca hdmi-ul e suficient.
    Quote Originally Posted by paulone
    In al doilea rand consolele SLIM sunt ceva mai bine facute decat veriunile FAT, incepand de la consum mai mic, procesor mai nou, mai silentioase, nu se supraincalzesc decat in conditii extreme,etc.
    Hmmm, credeam ca discutam despre calitatea semnalului audio la ps3. Aici este un review si la sectiunea "AV performance" gasesti explicatia. Mai multe despre audio jitter gasesti aici.
    Quote Originally Posted by paulone
    Dar ca sa revenim la subiectul acestui topic cel mai bun sunet fie ca este vorba de film blu-ray sau joc se optine cu un receiver care decodeaza normele de sunet necomprimate, un set de boxe 5.1 din lemn veritabil, preferabil ca boxele frontale sa fie de podea, iar consola sa fie legata prin HDMI direct la receiver iar din receiver sa plece alt HDMI spre TV!!! Este o solutie destul de scumpa, stiu, dar NUMAI asa se scoate adevaratul sunet din consola....orice alte variante sunt doar solutii de compromis
    Cand zici de receiver care decodeaza normele de sunet necomprimate am impresia ca te referi la "bitstream". Fiind vorba de strict de ps3 nu prea conteaza aceasta optiune, e insesizabila "fata de Linear PCM" si in plus sunt probleme de "handshake" cu mai multe receivere la anumite frecvente.
    Legat de boxe, eu sunt de parere ca depinde de marimea camerei pe care o ai si de marca de boxe. Daca ai o camera de 40-50mp si vreo 10k de usd sa-ti cumperi niste boxe "full range" (cred ca la acestea te referi cand zici boxe de lemn pe podea) de calitate gen Polk, Snell, Infiniti, etc atunci da, merita. Dar, din nou, trebuie sa fii nebun sa ai ca si player ps3-ul cand faci o asemenea investitie.
    In rest pentru cei care stau in apartamente, niste boxe pasive, medii (nu neaparat din lemn sau pe podea), gen Bose, KEF, etc (pana in 2000 usd) sunt mai mult decat suficiente.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    digitalhater: Pai si de ce nu reglezi volumul din butonul de level pentru boxele de surround ? Asta pentru console. Pe PC, poti cu ajutorul unui filtru precum ac3filter sau ffdshow sa modifici din soft volumul, sa normalizezi, sa dai mai tare spatele, etc...

  14. #14 SP
    Member paulone's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Paulone, te inseli in absolut toate privintele si faci niste afirmatii fara sa le sustii, probabil ai citit niste posturi pe undeva pe internet. Sa le luam pe rand:

    Cablurile HDMI sunt dependente de calitatea si amplitudinea semnalului care le tranziteaza. Teoretic nu exista nici o diferenta fizica intre un cablu hdmi ideal 1.1 si 1.3a, totul depinde de lungimea cablului (potentiale pierderi de semnal) si calitatea (impedanta) materialelor componente (de aceea am specificat cablu ideal). Acelasi cablu care a fost marcat ca fiind "hdmi 1.1 compliant" daca e un cablu de calitate va fi si "hdmi 1.3a compliant". Aici este un articol mai in detaliu legat de acest aspect, cu notiuni mai tehnice.
    DTS-HD si Dolby True-HD sunt semnale compresate dar teoretic fara pierderi. LPCM e semnal necompresat. Ca sa-ti faci o idee, fara sa intru in detalii legate de frecventele de esantionare, DTS-HD are un "bitrate" maxim de 24.5mbps, Dolby True HD 18mbps iar la LPCM se calculeaza astfel: Nr. de canale x Nr de biti pe esantion x Frecventa de esantionare si la o sursa de 7.1 canale poate ajunge si dublul bitrate-ului codecuri-lor mai sus mentionate.
    Diferente calitative intre DTS-HD si Dolby True HD nu sunt, difera doar metoda de compresie si uneori frecventele (de aceea la DTS apare impresia ca frecventele joase sunt mai pronuntate). Ambele au ca punct de referinta LPCM-ul.
    Cea mai buna calitate a sunetului nu se obtine strict prin hdmi, unde ai citit asta? hdmi-ul este o optiune mai economica. Calitatea sunetului la multi-analog depinde de calitatea DAC-ului din player-ul blu-ray, iar la HDMI depinde tot de calitatea DAC-ului din receiver. Alegerea depinde de electronicele pe care le ai, de banii pe care esti dispus sa-i investesti si de calitatea care vrei sa o obtii. In fond si la urma urmei vorbim de ps3, un player de 300eu, la care sunt de acord ca hdmi-ul e suficient.

    Hmmm, credeam ca discutam despre calitatea semnalului audio la ps3. Aici este un review si la sectiunea "AV performance" gasesti explicatia. Mai multe despre audio jitter gasesti aici.

    Cand zici de receiver care decodeaza normele de sunet necomprimate am impresia ca te referi la "bitstream". Fiind vorba de strict de ps3 nu prea conteaza aceasta optiune, e insesizabila "fata de Linear PCM" si in plus sunt probleme de "handshake" cu mai multe receivere la anumite frecvente.
    Legat de boxe, eu sunt de parere ca depinde de marimea camerei pe care o ai si de marca de boxe. Daca ai o camera de 40-50mp si vreo 10k de usd sa-ti cumperi niste boxe "full range" (cred ca la acestea te referi cand zici boxe de lemn pe podea) de calitate gen Polk, Snell, Infiniti, etc atunci da, merita. Dar, din nou, trebuie sa fii nebun sa ai ca si player ps3-ul cand faci o asemenea investitie.
    In rest pentru cei care stau in apartamente, niste boxe pasive, medii (nu neaparat din lemn sau pe podea), gen Bose, KEF, etc (pana in 2000 usd) sunt mai mult decat suficiente.
    maniac 360, nu vreau sa schimbam subiectul acestei discutii, dar pe mine nu ma intereseaza un review gasit pe net si probabil facut de 2 pusti in garajul lui tasu cum ca PS3 FAT este superioara PS3 Slim, citeste TOATE review-urile pe aceasta tema si atunci vei intelege....in ce priveste cablul HDMI scrie pana si in manualul consolei ca NUMAI el duce semnal 7.1 necomprimat, iar diferentele intre HDMI1.1 si 1.3a sunt ca intre USB1 si USB2, chestia cu "cablurile HDMI sunt dependente de calitatea si amplitudinea semnalului care le tranziteaza" m-a facut praf, pana in 15 metri de HDMI nu vei sesiza tu nicio diferenta la calitate, conteaza ca acel HDMI sa fie ecranat corespunzator, atata tot. Si nu am spus ca trebuiesc boxe Infinity de 10.000 de dolari dar nici plasticul de la Logitech numit pompos "sistem5.1" daca se doreste un sunet corespunzator, pentru multi bubuiala unui subwoofer si un efect amarat de "surround" inseamna sunet "autentic" 5.1....asa am crezut si eu pana deunazilolefectiv intre clasicele DTS, Dolby Digital pe deoparte si DTS-HD, Dolby Digital Plus, etc.sunt diferente enorme SESIZABILE DOAR pe un sistem bun(boxe si receiver de "macar 1000 euro"

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu de ce va contraziceti pe HDMI... aveti aici toate datele: HDMI - Wikipedia, the free encyclopedia@@AMEPARAM@@/wiki/File:HDMI_Logo.svg" class="image">The HDMI logo with the word HDMI in a large font at the top with the term spelled out below in a smaller font as High-Definition Multimedia Interface. A trademark logo is to the right of HDMI.

  16. Member maniac360's Avatar
    Paulone eu ti-am scris o chestie, tu ai inteles altceva. Am incercat sa-ti explic in limita cunostintelor mele diferentele si asemanarile tehnice legate de subiectul in cauza. Dupa tonul in care imi raspunzi imi dau seama ca discutia aceasta nu va duce nicaieri. Pacat, am sperat la o conversatie mai inteligenta (schimb de pareri, informatii, etc) legata de HiFi.

    Legat de review-ul respectiv, din nou nu ai inteles nimic si scopul pentru care l-am evidentiat era altul (citeste post-ul anterior). Esti cumva un copil de 10 ani sa-mi zici ca "ala" e mai "tare" ca "ala" pentru ca asa a zis "ala"? Poti verifica si pe ecoustics si pe avs verdicitatea afirmatiilor mele referitor la audio jittering, daca nu consideri sursa buna. Data fiind natura ps3-ului e oricum destul de greu sa-l clasifici ca fiind un aparat HiFi, eventual un "entry level".

    Si apropo, Logitech z5500 sunt (din nou, in limita cunostintelor mele) probabil cele mai bune boxe pentru un surround decent la un pret mic si le recomand oricui in cautare de asa ceva. Eu personal le-am ascultat cateva zile si am ramas surprins de raportul extraordinar pret/preformanta/acustica. Sa le numesti plasticul de la Logitech numai pentru ca nu se ridica la standardele ridicate ale unui meloman pretentios este prostie ignoranta curata. E ca si cum ai compara Sony Bravia cu televizorul alb/negru Diamant.

  17. #17 SP
    Member paulone's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Paulone eu ti-am scris o chestie, tu ai inteles altceva. Am incercat sa-ti explic in limita cunostintelor mele diferentele si asemanarile tehnice legate de subiectul in cauza. Dupa tonul in care imi raspunzi imi dau seama ca discutia aceasta nu va duce nicaieri. Pacat, am sperat la o conversatie mai inteligenta (schimb de pareri, informatii, etc) legata de HiFi.

    Legat de review-ul respectiv, din nou nu ai inteles nimic si scopul pentru care l-am evidentiat era altul (citeste post-ul anterior). Esti cumva un copil de 10 ani sa-mi zici ca "ala" e mai "tare" ca "ala" pentru ca asa a zis "ala"? Poti verifica si pe ecoustics si pe avs verdicitatea afirmatiilor mele referitor la audio jittering, daca nu consideri sursa buna. Data fiind natura ps3-ului e oricum destul de greu sa-l clasifici ca fiind un aparat HiFi, eventual un "entry level".

    Si apropo, Logitech z5500 sunt (din nou, in limita cunostintelor mele) probabil cele mai bune boxe pentru un surround decent la un pret mic si le recomand oricui in cautare de asa ceva. Eu personal le-am ascultat cateva zile si am ramas surprins de raportul extraordinar pret/preformanta/acustica. Sa le numesti plasticul de la Logitech numai pentru ca nu se ridica la standardele ridicate ale unui meloman pretentios este prostie ignoranta curata. E ca si cum ai compara Sony Bravia cu televizorul alb/negru Diamant.
    Pai prima ta afirmatie fara sa deschida nimeni subiectul a fost, citez din primul tau post "(exceptie face ps3 slim care e mult inferior (???)modelului initial la capitolul CD/DVD playback)" , ei bine iarta-ma dar n-am mai auzit si n-am citit in niciun review o asemenea ineptie. Am citit si eu acel review recomandat de tine si acolo spuneau (in mod subiectiv bineanteles)printre altele ca versiunea PS3 slim a avut la masuratori un jitter mai exagerat decat varianta PS3 FAT, dar ca pusa consola(slim) pe un receiver Onkyo TX-NR906 acest lucru aproape a disparut. Repet, nu trebuie sa fiii un audiofil inrait/maniac sa dai mii de euro pe un receiver dar nici sa cazi in extrema cealalta sa spui ca Logitech Z5500 este o alegere buna, iarta-ma....Logitech face periferice de PC(si le face binisor nu zic nu) nu boxe in adevaratul sens al cuvantului, cine crede ca intr-o cutie de plastic sunetul se aude asa cum a intentionat inginerul de sunet care face un film se inseala amarnic.
    Am citit zeci de review-uri din lumea blu-ray si peste 80% din ele sustin ca PS3 este un player blu-ray realizat excelent pentru categoria lui de pret, comparabil cu playere blu-ray la 5-600 euroPropun PACE!!!

  18. #18 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by paulone
    dar nici sa cazi in extrema cealalta sa spui ca Logitech Z5500 este o alegere buna, iarta-ma....
    Imi scoti cuvintele din context. E o alegere buna pentru categoria de pret si segmentul de piata la care se adreseaza. Acelasi lucru e valabil si pentru ps3.

  19. #19 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    se vede ca in sfarsit am dat peste persoane care chiar stiu cu ce se mananca sunetul...chiar daca va mai contraziceti voi...in orice domeniu sunt idei si pareri diferite...
    maniac imi poti recomanda solutia optima pentru conectare xbox + ps3 + pc la logitech z5500..toate 3 [tv full hd 81cm ..nu stiu daca are importanta]
    in acest moment folosesc un splitter pentru optic...insa cum am spus si mai sus...inainte cand puneam un dvd...un bluray...un joc ps3 ...boxele treceaua automat pe formatul lor [dts..stereo etc]
    acum ma pune pe mine sa ii aleg intre stereo..stereo x 2...plII movie...plIImusic..lucru care nu imi place
    unde gresesc si repet..ce imi recomanzi la aceasta configuratie de dispozitive sa folosesc pentru conectare
    mersi

  20. #20 SP
    Member maniac360's Avatar
    Hyp: Suntem si noi amatori, la cat e de vast domeniul in cauza e greu sa numesti pe cineva cunoscator

    Eu nu detin acest sistem z5500 dar logic gandindu-ma, cred ca modul in care l-ai conectat la xbox/ps3/pc e unicul mod viabil, dat fiind lipsa de conectivitate a boxelor.
    Totusi eu as inlocui splitter-ul cu un switch. Cable Mountain Optical TOS link 3 way Switcher Unit - 3: Amazon.co.uk: Electronics & Photo@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/41661lAaZYL.@@AMEPARAM@@41661lAaZYL Ce se intampla cand ai pornite ambele surse? Mai ai sonor? Nu ai pierderi de semnal din cauza switch-ului?
    Pentru ca un receiver (in cazul tau unitatea de control) sa proceseze semnalul (sunetul) pe cate canale are sursa (adica un fel de auto-detect) trebuie setat pe "Pure Direct" sau "Straight LPCM".
    Denumirile mai sus mentionate pot sa difere de la producator la producator, deci cauta in optiuni daca nu ai ceva de genul "Straight"/"Direct"/"Straight 6ch"/etc
    Cred totusi ca cineva care detine aceste boxe poate sa-ti raspunda mai bine la aceste intrebari.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 31-01-2015, 00:11
  2. Windows 7: sunetul nu trece de jumatate ? By zinodaur in forum Software
    Replies: 7 Last Post: 25-03-2010, 12:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts