Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Problema PS2 :(

  1. #1 SP
    Junior Member moise.adam's Avatar

    Problema PS2 :(

    Am de cateva zile o consola PS2 70004 modata cu Modbo Chip...

    M-am jucat astazi pe ea, a mers fara probleme ca de obicei. M-am uitat la prima repriza din meci, apoi cand am reaprins consola nu mai citea DVD-ul... Consola nu a fost miscata din locul ala si nici macar nu am scimbat sa ma joc altceva... Care sa fie problema?

    Dupa ce a aparut problema am incercat si alte DVD-uri si nici pe alea nu le citeste. Se aude un sunet ca si cum ar vrea sa citeasca DVD-ul, dupa care se opreste si gata, o lasa moarta...

    Stie careva vreo solutie? Anybody? Chip master?

  2. #2 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    nu o sa-ti mai citeasca dvd-uri,asa am patit si eu,ia spune-mi cd-urile merg?jocurile alea albastre
    ce fel de ps2 ai?fat?slim?

  3. #3 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Cel mai probabil s-a dus blocul optic,vorbeste cu Donely pentru detalii mai amanuntite eventual schimbarea lui (daca este cazul)

  4. #4 SP
    Junior Member sergiul's Avatar
    Salut
    Am si eu o problema cu PS2 70100,este adus din America si l-am tot folosit cu un transformator 110-220v,pe el scrie imput 100-240v,l-am folosit si la 220v fara transformator a mers,astazi l-am gagat in priza mergea pana la pagina de start dupa care se oprea singur si scotea un miros de ars din el.
    Ma poate ajuta cineva,ce sa stricat in el.

  5. #5 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    sergiul - alimentatorul s-a dus. Da-mi PM cu un id de messenger sa vorbim, am unul la vanzare.

  6. #6 SP
    Junior Member Funky's Avatar

    Salut

    am si eu o problema cu Memory Card'ul de la ps2 .. adk am salvat jocuri pana akum iar de knd am inceput sa fac jocuri ku power iso pur si simplu nu imi salveaza nimic, iar cand intru in memory card gasesc un fisier "Corrupted Data" ... stie cineva care ar putea fi problema?? astept un raspuns multumesc

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Funky: daca este o clona, e ceva normal. Cumpara un card original si o sa scapi de problema.

  8. #8 SP
    Junior Member Funky's Avatar
    ok ok mersi frumos

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Funky View Post
    ok ok mersi frumos
    Sa stii ca nu am glumit. Foarte multe jocuri au probleme cu cardurile ne-oficiale. Nici macar nu sunt clone (mai ales cele mai mari de 8MB)... insa nu este vorba neaparat de calitate aici, ci de faptul ca nu este Magic Gate-ul suportat 100% (numai Sony detine tehnologia). Fa o incercare, ia un card original imprumut de la cineva, si salveaza... Daca este totul ok, atunci o sa ma crezi nu doar pe cuvant. Daca nu, sa nu fie o problema cu cititorul de card (desi mai rar am vazut asemenea probleme). Bafta !

  10. #10 SP
    Junior Member Funky's Avatar
    eu am putu salva jocuri originale pana acum dar jocurile care le'am facut prin power iso nu se salveaza delok imi zice ca exista un fisier corupt si cand dau "save" imi zice "Save Failed" .. o sa incerc cu un card original dar habar n'am de unde sa cumpar ...

  11. #11 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by Funky View Post
    eu am putu salva jocuri originale pana acum dar jocurile care le'am facut prin power iso nu se salveaza delok imi zice ca exista un fisier corupt si cand dau "save" imi zice "Save Failed" .. o sa incerc cu un card original dar habar n'am de unde sa cumpar ...

    Cand intri in joc (ala respectiv ars cu PowerIso) iti recunoaste MC ???
    Eu am avut o problema asemanatoare : cand intram in joc uneori nu recunostea ca aveam MC introdus si trebuia sa -l scot si sa-l introduc de mai multe ori pana il recunostea .
    MC e de 64mb (deci clona) si cand zgaltaiai memria auzeai cum avea un joc , am demontat-o si am fixat un plastic (taiat dintr-o cartela telefonica, altii fac cu hartie) sa elimin jocul. Aceasta solutie a facut sa se comporte mai bine memoria cu 50% fata de faza initiala (dar mai face fitze uneori).
    Recent am curatat consola de praf etc (demontat tot , curatat de praf , alcool izopropilic contactii etc , uns vaselina siliconica etc) si nu mai face nici o problema.

    Nu iti recomand sa umbli in consola ci am precizat ce situatie am avut la memorie si ce solutii am aplicat.

    Recomand sa urmezi sfatul lui Monky , fa rost de o memorie de 8 mb (imprumuta vezi tu ce faci) si eventual verifica de praf sloturile si doar nu ai doar jocuri trase cu Power Iso asa ca ma verifica si alte jocuri (ORIGINALE , sau backup dar trase cu DvdDecrypter,Alcohool 120% pe DVD-R Verbatim ,Memorex,Ritek,Princo,TDK color blue).

  12. #12 SP
    Junior Member pulesu's Avatar

    sal

    Baieti ajutatima si pe mine am un ps 2 slim a mers pana aseara iar de dimineata nu a mai vrut sa citeasca nimic
    mai precis nu mai invarte ce pot face help please

    ---------- Post added 03-10-2010 at 10:33 AM ----------

    A luato dar nu m-am jucat 10 min ca imi zice ca nu poate citi cd-ul am incercat mai multe si degeaba

  13. #13 SP
    Junior Member TerryShor's Avatar
    Caut pe cineva care sa mi vanda o lentila si sa o monteze , va multumesc frumos relatii la [email protected]

  14. #14 SP
    Member haimi708's Avatar
    Quote Originally Posted by pulesu View Post
    Baieti ajutatima si pe mine am un ps 2 slim a mers pana aseara iar de dimineata nu a mai vrut sa citeasca nimic
    mai precis nu mai invarte ce pot face help please

    ---------- Post added 03-10-2010 at 10:33 AM ----------

    A luato dar nu m-am jucat 10 min ca imi zice ca nu poate citi cd-ul am incercat mai multe si degeaba

    Cel mai probabil sunt probleme cu lentila laser.

  15. #15 SP
    Junior Member TerryShor's Avatar
    ps2 ul meu nu prea citea dvd uri cu jocuri, am fost ieri am schimbat blocul optic am ajuns acasa citea aproximativ toate cd urile dar in joc se bloca. de ex. la pes 2010 sau 2011 merge si dupa prima repriza ramane ecranul negru ! iar jocurile vechi 2003 stil mortal kombat am jucat la nesfarsit si nu face probleme. ma ajuta cineva ?

  16. #16 SP
    Member haimi708's Avatar
    Ai probleme cu ansamblul optic (lentila nereglata corespeunzator, praf pe lentila sau lentila uzata). Ce model ai Slim sau Fhat (daca e slim nu se pot face nici un reglaj la lentila raman doar celelante - la Fhat se mai poate regla reflexia razei laser)? Mai poate fi si de la DVD-urile pe care sunt scrise jocurile (ar trebui sa folosesti DOAR Verbatim cu minus scrise la 4X si fara mizerii pe ele - amprente de la degete sau zgarieturi).

    Ce grafica ai la jocurile vechi si ce grafica ai la jocurile noi ! Nu e normal sa solicite in mod diferit lentila laser?

    Scrie pe un Verbatim cu minus, la 4X, GTA San Andreas si vezi daca iti sacadeaza filmulete de la joc (cu jocul asta poti verifica foarte usor lentila laser - la o lentila buna trebuie sa-ti ruleze cursiv toate filmuletele jocului fara nici o intrerupere).

  17. #17 SP
    Junior Member Negru Junior's Avatar
    Salutari! Fratiilor am si eu o problema cu ps2. il bag in priza si nu mai incarca. am facut verificari la incarcator si mufa de intrate si nu sunt arse. Am kteva fise din el cam distruse la pini. sa fie de acolo problema?si dak e asa de unde iau si eu niste fise?

  18. #18 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Din ce spui banuiesc ca ai PS2 slim. Daca alimentatorul etse ok si furnizeaza o tensiune de 8,5V poti cauta defectul in alta parte. Poti pune o poza cu "fise" ai nevoie? Te pot rezolva.

  19. #19 SP
    Junior Member Galezu's Avatar
    Sal,am si eu o problema,sper sa ma puteti ajuta. am un Ps2 modat pe card.Am facut mai multe DVD-uri cu jocuri pentru PS2 cu patch cu tot,dar doua dintre ele (NFS Carbon,Nfs Most Wanted),chiar daca merge sa intru in ele atunci cand imi cere sa dau Start, si dau din maneta Start...nu are nici un efect..de asemenea si celelalte butoane nu au nici un efect.Ma puteti ajuta cu un sfat? Va multumesc!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. O problema cu un joc de PS2 By TheQuen in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 30-12-2013, 16:54
  2. Problema cu PS2 By Gold4all in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 8 Last Post: 08-05-2011, 10:45
  3. Problema PS2 By raymgold in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 29-03-2011, 22:49
  4. Problema ps2 By cenzurat in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 10 Last Post: 25-11-2010, 00:10
  5. Problema ps2 By DegX in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 10 Last Post: 10-09-2009, 17:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts