Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 11 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #81 SP
    Member dtancu's Avatar
    Dintre toate lansările recente asta mi se pare cea mai mișeleasca .
    Deci eu la 10 sec. de la lansare am fost al 632-lea la 3090 in UK la Scan.
    In stoc, zero. Na la nula, nada. Cel mai devreme pe 02/10 incep sa vina.
    Deci lansarea a fost efectiv pe hartie; la 3080 inca au fost câteva zeci de bucăți în stoc, dar la 3090, absolut nimic.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  2. #82 SP
    Manager paul's Avatar
    2080 Ti v. 3090 ray-tracing performance analysis:

  3. #83 SP
    Admin MonkY's Avatar
    To be honest, ma asteptam la mai mult. Acum inteleg de ce vor unii sa ia neaparat 3090... 3080-ul nu le ofera suficienta extra putere dupa un upgrade de la 2080 Ti. Asta daca vrei "za best, ultra settings and 4K".

  4. #84 SP
    Member dtancu's Avatar
    Oricum toată nebunia cu ray-tracing ramane de văzut. Sunt încă puține titluri cu o implementare care sa si folosească la ceva, ma aștept la puzzle-uri bazate pe lumina, umbre etc. Dar dacă ar face asa ceva, o parte din useri n-ar putea sa folosească jocurile fără raytracing asa ca mai durează pana sa vedem altceva decât lumini mai drăguțe dar uselesss.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  5. #85 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, pentru unul care nu prea se joaca pe PC, eu sincer sper ca 3070-ul sa fie ce-mi doresc. Adica, un pic peste sau macar on par cu 2080 Ti-ul, dar fiind mult mai rece si cu consum mai mic. Daca nu, probabil voi astepta un 3070 Ti...

    Cat despre RTX, eu cred ca momentan nu este nici foarte optimizata folosirea sa. Adica ma uitam prin changelog-ul la driver, si la cateva jocuri citeam de "30-40% faster raytracing", deci depinde foarte mult si de development, care e inca "in fasa".

  6. #86 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Au amanat 3070 pana pe 29 octombrie, in ideea de avea a stocuri suficiente.

    https://www.forbes.com/sites/jasonev...retail-launch/

  7. #87 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Ma indoiesc ca in 2 saptamani se vor intampla miracole. Am un amic care si-a cumparat 7 RTX3090 pe cand altii stau si asteapta sa prinda o bucata amarata...

  8. #88 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wtf? Ce sa faca cu 7 3090? Si de ce ai da 70000 lei pe 7 d-alea?

  9. #89 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ebay...

  10. #90 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Nu am stat sa il intreb, ori e un nebun entuziasmat ori banuiesc ca se ocupa cu benchmarking, overclocking pentru ca mi-a mai trimis link-uri unde era gen in top 3 pe mark3d cand au aparaut RTX3080. Sau ebay..

  11. #91 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu vanez un 3080 ca un animal

  12. #92 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai că e bine! 3070 e așa cum speram. Perfect for me (care pusesem ochii pe un 2080Ti). Sursa: Nvidia.
    Attached Images Attached Images img_6689.jpg

  13. #93 SP
    Manager paul's Avatar
    "I believe that demand will outstrip all of our supply through the year," Huang said. "Remember, we're also going into the double-whammy. The double-whammy is the holiday season. Even before the holiday season, we were doing incredibly well, and then you add on top of it the ‘Ampere factor,’ and then you add on top of that the ‘Ampere holiday factor,’ and we're going to have a really really big Q4 season."

    "The 3080 and 3090 have a demand issue, not a supply issue," said Huang. "The demand issue is that it is much much greater than we expected — and we expected really a lot."

    "Retailers will tell you they haven't seen a phenomenon like this in over a decade of computing. It hearkens back to the old days of Windows 95 and Pentium when people were just out of their minds to buy this stuff. So this is a phenomenon like we've not seen in a long time, and we just weren't prepared for it."

    "Even if we knew about all the demand, I don't think it's possible to have ramped that fast. We're ramping really, really hard. Yields are great, the product's shipping fantastically, it's just getting sold out instantly," said Huang. "I appreciate it very much, I just don't think there's a real problem to solve. It's a phenomenon to observe. It's just a phenomenon."
    Nvidia CEO: GeForce RTX 3080 and 3090 Shortages To Last Until 2021 | Tom's Hardware

  14. #94 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ...Cat despre RTX, eu cred ca momentan nu este nici foarte optimizata folosirea sa....
    Exact asta ma gandeam si eu, plus ca daca comparam cu consolele un 3090 este o bestie la RTX (la prima vedere).
    In timp vom avea parte si de jocuri cu RTX optimizate...


    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ...eu sincer sper ca 3070-ul sa fie ce-mi doresc... .
    Si eu sper la fel am preferat sa la PC-ul pe planul 2 anul asta merg pe cele doua console.


    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Wtf? Ce sa faca cu 7 3090? Si de ce ai da 70000 lei pe 7 d-alea?
    Sau mining...

  15. #95 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ha, am ajuns poziția 70 la preorder delivery la scan.co.uk.
    Poate reușesc pana în noiembrie sa instalez 3090-ul, nu de alta dar mi-au dat gratuit Watch Dogs Legion la ea, măcar atât

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  16. #96 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca mi-ar fi spus cineva ca pe pandemie se va sta la coada la placa video de 9000 lei, n-as fi crezut.

  17. #97 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai lumea e obisnuita sa stea la coada pentru diverse produse (console/telefoane/black friday/reduceri de orice fel/componente/articole de imbracaminte si incaltaminte etc) ... e datorita faptului ca sunt limitate sau sunt unii care le vor "RIGHT NOW" .. evident ca in pandemie grupul al 2lea este si mai mare (lumea nu mai cheltuie bani pe vacante, sau iesiri la restaurant, pe masini noi .. etc)

    Nu stiu daca e un lucru rau sau bun, poate pe unii ii ajuta sa aibe un tel, un scop in viata si ii ajuta sa uite de problemele cotidiene, obiectiv vorbind, probabil ca la anu o sa poate fi cumparata din magazin fara probleme, deci .. oricine are banii de cheltuit se va putea bucura de aceste noi placi grafice.

  18. #98 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Darkie, sa stii ca de fapt, contrar asteptarilor, eu ma bucur maxim de ceea ce vad, atat cu PS5, XSX, noile GeForce, probabil si noile iFoane... E un semn ca inca nu ne-am dus naibii de tot. Eu ma temeam ca pandemia asta va lovi mult mai repede si mult mai crunt economia. O sa fiu sincer, credeam ca la sfarsitul anului o sa ajungem sa vedem taieri de 50% la produse, pentru ca nu le mai cumpara nimeni. Dar se pare ca m-am inselat, exista inca suficient de multi bani in piata.

    Si nu stiu de ce, dar am un feeling ca si cei de la Nvidia, Sony sau Microsoft au crezut acelasi lucru... prin urmare au produs mai putine produse decat asteptau sa se ceara. Chiar sunt curios la Apple cum va fi.

  19. #99 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai că e bine. 3070 e fix ce afirma Nvidia (avem confirmarea), adică on par și chiar faster than 2080Ti. La banii ăștia, e belea!
    Attached Images Attached Images f5afee73-b488-4ee8-8d20-c3218bc164ac.jpeg a7157f4c-f83d-4979-bd5a-90e09ff027de.jpeg

  20. #100 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    insa vorbim aici de RTX ON .. s-ar putea chiar si de DLSS 2.0 ... in jocuri normale s-ar putea sa fie cu cateva procente mai slaba 3070.

    Este cam ce s-a intamplat de-a lungul timpului intre seria x80Ti si seria (x+1)70 "

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 11 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts