Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Recomandare monitor 22 inchi wide

  1. #1 SP
    VIP Member RvsS's Avatar

    Recomandare monitor 22 inchi wide

    Salut,

    As vrea sa cumpar un monitor wide de 22 inchi. Il voi folosi pentru PC si legatura la Xbox 360, deci ar trebui sa aiba DVI si D-sub ca si conectori si un buton sau soft pentru trecere intre cele 2 moduri. In acest moment am un Samsung de 19 care face asta, dar daca se poate mai mare, de ce nu ?

    Bugetul e de pana in 1000 RON, deci panoul va fi TN.

    M-am uitat la un Samsung T220, pare laudat in review-uri si are un design placut. Ce parere aveti ?

  2. #2 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Eu am un Samsung 2232BW de 22 la PS3 si pot spune ca sunt destul de multumit.Se vede ok in 720p.Pe negru se mai observa mici diferente de gradient,dar in jocuri este foarte ok.Are cateva mici probleme cu unghiul de jos,insa eu il tin la un nivel mic si nu prea ma afecteaza.Contrastul dupa parerea mea este destul de puternic,fata de LG sau alte marci.Pretul acum e undeva in jur de 830 lei,cand l-am luat eu a fost 920 lei.
    Cat despre T220 am auzit ca se descurca destul de bine,in primul rand ca design,am vazut ca are si o tehnologie nou implementata pentru a consuma mai putin curent,dar in rest e aproape de 2232BW cu mici imbunatatiri(posibil la contrast),unghiurile sunt aproximativ lafel.Cred ca pentru 1 milion si ceva se merita totusi T220-ul fata de 2232BW,mai ales daca ti la design si pentru micile imbunatatiri aduse in plus.

  3. #3 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Luat un Samsung 225UW, verificat, 0 pixeli morti, apoi aparut subpixel blocat in aceeasi zi, dus in service, stornat.

    Acum sunt din nou in cautare. Ma uit la T220, dar tot asa, vad ca pot aparea subpixeli blocati dupa o perioada, deja pare o problema la panourile Samsung. M-am uitat si la T220 HD, dar sigur e acelasi panou.

    Mi se spunea ca la Dell nu ar fi probleme, dar si acolo am vazut de vanzare cu pixeli morti. Nici nu mai stiu ce sa iau...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca sunt Dell-uri cu acelasi panou, e normal sa apara aproximativ aceleasi probleme. Nu poti sa mai ridici bugetul deloc ? Pt. ca intr-adevar te vei lovi un pic acolo de anumite modele. Btw, arunca o privire si aici: Display - Monitoare CRT - LCD :: Madd Electronics :: poate te tenteaza ceva.

    P.S. In locul tau as mari un pic bugetul pentru un LCD TV. Impaci si capra si varza

  5. #5 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Monky - da, mai pot mari bugetul, dar ma joc mult pe PC, deci orice are rezolutie mai mare de 1680x1050 (22 inchi) nu ma intereseaza pt. ca nu mai merg bine jocurile (nu vreau sa schimb tot sistemul PC pentru monitor). LCD TV - nu zic nu, dar configuratia camerei ma impierdica. Asadar, 22 inchi, wide, ar fi fain sa aiba si boxe integrate (stiu ca sunt slabe, dar mai scap de niste fire), ce sa fie ?

    Pana acum doar Horizon garanteaza ca nu are pixeli morti si nu as face mofturi la marca, dar nu are decat varianta fara DVI si nu stau sa schimb cablurile intre PC si Xbox 360.

    Pana acum concurenti:
    Samsung T220 HD - daca as sti ca nu-i mor subpixeli in timp n-as ezita
    Dell E228 FP - fain, dar nu are boxe. Sa zicem ca trecem si peste asta.
    Samsung T220 - aceeasi Marie ca si T220 HD, fara tuner si boxe.
    Samsung 225UW - nimic de reprosat, l-am avut o perioada, fain. Am fost insa dezamagit de subpixelul aparut dupa un timp, chestie psihologica...

  6. #6 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Am luat T220 HD, 0 pixeli morti, tv tuner, boxe. Singura parte proasta - boxele sunt mai slabe ca la 225UW, in rest toate bune si frumoase.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts