Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Ajutor monitor

  1. #1 SP
    Member kaoru's Avatar

    Ajutor monitor

    Salut.
    Vreau sa cumpar un monitor mai bun pentru al meu PC

    Led - 24" / 27" - 2ms

    Avand in vedere ca e si pentru gaming and all, am restrans aria de preferinte la 3 momentan - am avut in vedere ca timpul de raspuns sa fie de 2ms, cu o luminozitate si rata de contrast buna...Insa sincer nu prea ma pricep la monitoare.
    Doua dintre ele sunt foarte asemanatoare deci diferenta o face panelul cel mai probabil...Diferenta intre Philips si AOC este la pret.
    Care dintre acestea mi l-ati recomanda? Sau poate daca aveti alte propuneri...?

    Philips 273E3LHSB 27"

    AOC e2795VH 27"

    Benq RL2450HT 24"

    Multam!

  2. #2 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Parerea mea este ca 27'' este deja prea mult pentru un monitor,ca doar stai la maxim un metru distanta

    Pentru gaming/filme un 24'' e suficient si mai ok la pret.Eu unul nu as da mai mult de 800 ron pe un monitor

    Vezi si modelele astea

    LG IPS235V-BN - Monitoare LED IPS235V-BN

    http://www.sigmanet.ro/Philips-237E3QPHSU--id60735

    Eu as alege ceva mai de calitate,AOC cam lasa de dorit la calitatea materialelor

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    chynagods: nu este mult deloc un 27". Eu am un 30" si m-am obisnuit cu el in 2-3 zile. Daca ti-l asezi cum trebuie, 1m e mai mult decat suficient. Ba chiar e posibil sa ai probleme daca mergi pe un 27" cu rezolutie 2560 x 1440 (fiind dot pitch-ul mult prea mic). In cazul lui, un 1920 x 1080 e ok. Bine, acum depinde si de cum sta cu vederea...

    kaoru: din pacate tu vrei sa sacrifici foarte mult din calitatea imaginii, cautand un monitor care se lauda cu 2ms. Din pacate, majoritatea celor care fac asta, o fac prin "overdrive"... Dintre cele listate de tine, eu as merge pe Philips-ul acela, care sunt sigur ca-l gasesti si mai ieftin (stiu ca era sub 10 mil la un moment dat). Bafta!

  4. #4 SP
    Member kaoru's Avatar
    hei multam fain!

    Acum ca ma uit vad ca sunt cu panel IPS prin cele postate de chynagods...Cele listate de mine sunt TN.
    Acum m-am bulversat si mai tare ) As vrea ceva mai mare intradevar...un 27" ar fi nice.
    Nu stiu insa daca se vede o diferenta intre 2ms si 5 ms...

    Deci ce sa iau ce sa iau?

  5. #5 SP
    Member Cata96's Avatar
    Quote Originally Posted by kaoru View Post
    hei multam fain!

    Acum ca ma uit vad ca sunt cu panel IPS prin cele postate de chynagods...Cele listate de mine sunt TN.
    Acum m-am bulversat si mai tare ) As vrea ceva mai mare intradevar...un 27" ar fi nice.
    Nu stiu insa daca se vede o diferenta intre 2ms si 5 ms...

    Deci ce sa iau ce sa iau?
    Sincer dupa parerea mea...decat sa iei unu de 27" mai bine ai lua 2x24" si ai iesi mult mai ok...chiar daca mai pui putin in plus...
    Si eu am un Samsung de 27" si e de 2ms si se vede superb...

  6. #6 SP
    Member kaoru's Avatar
    Deci TN sau IPS ?
    Philips-ul postat de mine are unghiul cel mai bun vad...insa IPS este mult mai k ca panel..



    Nu sunt postate tipurile de panel in modulele de search ale magazinelor...e destul de bulversant. Pe de alta parte la cele IPS pe acre le-am gasit la un pret decent (24" / 27") - rata de contrast si raspunsul sunt mai mici decat la Philips-ul de 27" postat de mine..

    Decii.?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci referitor la TN vs IPS (sau S-IPS), tu trebuie sa decizi kaoru, si nu altcineva. Sunt 2 tipuri diferite de panel-uri. Eu de exp. sunt fan S-IPS si nu as merge pe nimic altceva. Dar, eu vad din punctul de vedere al unui designer/fotograf/editor mai mult decat al unui gamer. Daca vrei unghiuri de vizualizare perfecte (sau aproape perfecte), daca vrei culori si moduri precum Adobe RGB sau sRGB, daca vrei un gamut mare, mergi pe IPS. Daca vrei timp de raspuns cat mai mic si nu-ti pasa de unghiuri sau reproducerea cat mai fidela a culorilor, mergi pe TN. Daca vrei ceva intre, incearca un S-PVA.

    Un TN super rapid va avea timp de raspuns 4-8ms (real), pe cand un S-IPS va ajunge pe la 16ms. Eu recunosc ca ma joc si pe IPS, dar nu FPS-uri.

    Iarasi, pentru mine mai important este daca panoul e de tip glossy sau matte (decat timpul de raspuns). Spun asta pentru ca unde lucrez, lumina vine de undeva din spate. Daca as lua un glossy, n-as mai vedea mai nimic pe ecran (sau mi-ar reflecta prea multa lumina in ochi).

    Ba mai mult, pentru mine un monitor trebuie sa aiba functii de calibrare (custom gamma, acces la setarile RGB), ca sa-l pot seta asa cum imi place mie. Am avut monitoare care nici macar buton de contrast nu aveau... doar Brightness si atat!

    Asa ca in final, in functie de ce iti doresti si care este scopul... trebuie sa-ti alegi. Nu exista din pacate monitorul perfect si care sa le faca pe toate bine. Eu iti recomand sa mergi sa-l vezi "face to face"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor !!! By denisov in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 27-05-2015, 17:48
  2. Ajutor By BoTeAlEx in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 20-05-2011, 22:28
  3. Ajutor!!! By ChesterBike in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 8 Last Post: 06-04-2009, 18:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts