Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Nikon L100 vs. Sony DSC-H55

  1. #1 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar

    Nikon L100 vs. Sony DSC-H55

    Deschid acest thread in speranta ca ma va ajuta cineva sa aleg intre aceste doua aparate.Nu am la dispozitie alte alegeri, doar unul dintre acestea doua.Am inteles ca exista niste probleme la acel Nikon L100 in legatura cu zoom-ul sau ISO-ul.
    Situatia este urmatoarea: nu sunt interesat decat de calitatea imaginilor si a video-urilor, nu ma deranjeaza marimea aparatului, poate durata bateriilor(am inteles ca acel Sony are baterie Li-ion, pe cand Nikon-ul dispune de baterii AAA).
    Amandoua din cate am vazut sunt usor de folosit, pentru un incepator ca mine...deci ce as putea alege?
    Multumesc pentru bunavointa!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi in mod normal imi place mai mult cum face Nikon imaginile fata de Sony (vorbesc in general nu strict legat de aceste 2 modele), cum ti-am spus si pe PM, vorbim de 2 camere complet diferite. In primul rand Nikon-ul acela e un hibrid (urasc hibrizii, incearca sa faca de toate, dar nu reusesc sa faca de fapt nimic bun) care ar trebui sa-ti iasa din calcul din start. Ai spus ca te intereseaza calitatea imaginilor si a video-urilor. Pai ce video crezi ca face acel Nikon in maxim 640 x 480. Pana si cel mai amarat smartphone face in 720p. Macar Sony-ul stie 720p la 30fps. In al doilea rand, sunt si generatii diferite. 2009 vs 2010 spune multe (10 vs 14Mpx)... si in plus Sony-ul imi place ca are un unghi mult mai wide (25 vs 28mm). Nikon-ul sta mai bine la zoom optic, dar sa fim seriosi... daca vezi la ce calitate sunt imaginile facute pe partea de tele (la acel 25x), mai bine spui Pass.

    Per total, niciuna din cele 2 nu exceleaza la nimic, dar din ce am vazut in imaginile facute cu ambele aparate, eu as opta pentru Sony H55. Plus ca e mai pocketable

  3. #3 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Ar fi o problema...Sony-ul are stecher pentru priza de U.S.Daca trebuie doar adaptor ar fi ok acea camera, sper sa nu trebuiasca transformator care este cu totul alta treaba...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Ar fi o problema...Sony-ul are stecher pentru priza de U.S.Daca trebuie doar adaptor ar fi ok acea camera, sper sa nu trebuiasca transformator care este cu totul alta treaba...
    Pai vezi si tu ce charger are. Daca este modelul BC-CSGD/BC-CSGE atunci e OK (Power requirements: AC 100 V to 240 V, 50/60 Hz, 2 W Output voltage: DC 4.2 V, 0.25 A). Iti trebuie doar un adaptor de US (gasesti la 2-3 RON). Daca nu, un charger d-asta vad ca e pana in 10 USD: eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices sau eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices. Bafta!

  5. #5 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Cred ca este CSGD...multumesc mult, Monky!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts