Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Problema suprapunere digital-analog

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Problema suprapunere digital-analog

    Pentru proiectul de licenta, vreau sa realizez o video-instalatie. Aceasta implica suprapunerea unui montaj realizat inainte (deci, digital) peste o imagine venind dintr-o camera de supraveghere live (deci analog, din ce am vazut la multe exemple de camere). Imaginea asta fiind redata pe un monitor cu tub, deci tot intrare analog. Montajul trebuie sa ruleze pe loop si camera neaparat sa transmita live.

    Care este solutia cea mai ieftina? Ce propuneri aveti?

    Eu am intrebat in stanga-dreapta si am primit un singur raspuns, mi s-a sugerat sa caut un mixer de video, dar la un search rapid pe google am observat ca este evident in afara finantelor studentesti...
    Attached Images Attached Images videosignal_frame.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu daca ar fi exact ce-ti trebuie tie, dar cred ca e posibil sa realizezi asa ceva chiar si cu un smartphone... Daca nu ma insel, rezultatul ar fi ceva de genul AR (Augmented Reality). Doar ca iti trebuie cunostinte de programare pentru a putea suprapune feed-ul de la camera de supraveghere peste montajul tau... iar conexiunea o faci cu un adaptor digital-analog.

    O alta solutie ar putea fi cu un PC in care sa ai o placa de captura... si sa folosesti un player care sa stie sa faca overlay la 2 surse (una fiind montajul tau, si a doua fiind camera de supraveghere)...

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Vezi ca poate vrea sa suprapuna o imagine "fabricata" de el pe camera de supraveghere a unei banci in loop vrand sa dea jaful perfect, caz in care MonkY tocmai ai dat ajutor unui infractor cautat international )

    Glumesc evident

  4. #4 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Poti incerca o varianta mai buget, cu un tv-tuner ce are intrare analogica (pentru feed-ul de supraveghere), peste imaginea ce intra in tv-tuner pui montajul tau si apoi scoti din calculator produsul final pentru monitorul cu tub.
    Da mai multe detalii despre ce mufe o sa folosesti ca sa ne dam seama ce solutii ai avea.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Instalatia va arata (aproximativ) asa, soclul fiind gol in interior, pentru stocarea diverselor componente.

    @Grey: televizorul il am deja si are intrare strict prin RCA femela. Camerele de supraveghere au mufa BNC dar am observat ca exista convertor BNC > RCA si de aici poate fi introdus direct in tv/alte dispozitive. Am acces si la un dvd-player vechi.

    Orice solutie trebuie cumparata cu gandul ca poate ramane permanent intr-o galerie. In cazul tv-tunerului, practic, trebuie cumparat si restul calculatorului. Pentru feed-ul de iesire, am observat ca exista, la fel, un cablu vga > rca.

    @djleo: m-ai dat de gol, acum nu mai am ce sa fac... toate bancile vor sta cu ochii pe mine!

    @MonkY: eu speram sa gasesc un dispozitiv care sa faca toate astea direct... la colegii de peste ocean, am gasit o astfel de cutie, dar pretul este putin peste ce speram eu sa cheltui (290 usd).



    Ma uitam pe ghiduri DIY si am gasit un circuit rudimentar, care sa suprapuna doua feed-uri video via RCA. Am atasat schema. Problema este ca imaginea rezultata va fi... in continua miscare laterala. Cunostintele mele de fizica se opresc la nivel de liceu, din pacate, deci nu imi pot da seama cum sa il stabilizez si sa am un overlay pur.
    Attached Images Attached Images dvmschema.jpg dvms1.jpg untitled.32.jpg scan.jpeg

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Am gasit urmatorul mixer audio-video. Din pacate, atat vanzatorul cat si eu suntem complet atehnici. Nu imi dau seama nici macar ce mufe sunt acolo (par sa fie s-video). Oare o fi capabil sa faca overlay-ul asta?

  7. #7 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nu-mi dau seama daca mixerul ala poate face si overlay, din ce butoane vad ca are poti face doar tranzitii intre 2 surse video (wipe, etc).
    Tie iti trebuie ceva de genul celui din filmul de mai jos:

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    M-am hotarat pe modelul Panasonic wj-ave5, pe care o sa il comand din strainatate zilele astea, ca l-am gasit in stare mai ok decat in Ro. Usor, usor, piesa cu piesa, proiectul continua

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Un prim test. Totul ok

    Urmeaza sa imi dau seama cum il voi pune in expozitie...

    Vernisajul este pe 27, la galeria Artoteca (zona Obor). O sa pun o invitatie, de indata ce este gata posterul
    Attached Images Attached Images dsc06645.jpg dsc06648.jpg dsc06649.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mama ce mixer ti-ai tras! Bravos!

    Poti sa si inregistrezi ce a iesit? N-ar strica pus si pe YouTube (pentru cei care nu reusesc sa ajunga la galerie).

  11. #11 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sigur, o sa filmez si sper sa fie totul ok. Am emotii...

    ---------- Post added 21-06-2014 at 18:39 ----------

    https://www.facebook.com/events/792296837467197/

    Vernisajul este pe 27 iunie, la ora 19:00, la Galeria Artoteca (Sos. Mihai Bravu, nr 4 - zona Obor). Voi expune alaturi de doua colege si o sa fie ceva inedit.

    Va astept si va rog, daca puteti ajunge, sa rsvp pe pagina event-ului, ca sa stim cate "provizii" luam.

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cateva poze de la vernisaj
    Attached Images Attached Images dsc06654.jpg dsc06652.jpg dsc06656.jpg dsc06661.jpg dsc06662.jpg dsc06664.jpg dsc06665.jpg dsc06666.jpg dsc06671.jpg dsc06672.jpg dsc06685.jpg dsc06697.jpg dsc06711.jpg dsc06715.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problemă analog stick By daviddd in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 0 Last Post: 10-07-2012, 21:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts