Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Teapa sau realitate ?

  1. #1 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar

    Exclamation Teapa sau realitate ?

    Povestea incepe in felul urmator..
    Acum cateva saptamani , am pus pe cunoscutul site de vanzari al "varului" , cel cu transport gratuit consola mea PS3.
    Am fost contactat de catre "un domn" din UK (sau cel putin asa pare la prima vedere) care m-a intrebat cat costa consola cu tot cu transport pana in UK.
    I-am raspuns si i-am spus ca face 200 GBP + transport prin DHL sau Atlassib.(50-100 GBP)
    Intr-un final i-am trimis mesaj ca face 320 GBP cu tot cu transport , a spus ca este ok si ca-mi va trimite banii prin PayPal.
    Astazi la ora 17:00 am primit un mail de la "PayPal" in care scrie ca am primit o plata de la cineva..(o sa vedeti in imagine) , iar in josul paginii mai scriu ei urmatoarea chestie : "ATTENTION :
    Fund has been deducted from Foster Kaffy PayPal account ,To this effect he or she has no right to withdraw or claim money back and fund will be credited into your account immediately the shipment is confirmed from you.Get back to us with the shipping tracking or reference number for verification proposes, Once shipment tracking code have been verified money will be credited into your PayPal account immediately.Do not provide the buyer with the shipment tracking code until we credit your account. Mail the shipment tracking code to our customer service at [email protected] ."

    Mie unul imi miroase a teapa , pentru ca acum sa fim sinceri...daca vrei ceva mai intai cauti la tine in tara/oras/judet ,iar in a 2-a imagine daca va uitati , cand tin cursorul pe numele meu , apare o adresa dubioasa de mail.
    Va rog sa va dati si voi cu parerea , daca vreti sa ma ajutati cu ceva.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2014-08-22-20.23.03.png screen-shot-2014-08-22-21.11.35.png

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    e teapa man si eu am primit mesaj uite conversatia mea cu el )
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 4.jpg 8.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Eu nu am inteles..el ti-a depus banii in cont si acum ce?
    Nvm
    Scuze dar sunt ff obosit

  4. #4 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Incredibil ce jegos nenorocit....

  5. #5 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    AndRewqp - Hai sa-i f*87m in gura pe toti !
    Retineti numele - Daniel Rusu !

  6. #6 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Pai si tot nu ne-ai zis, cum a ramas pana la urma?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewp: am fost nevoit sa-ti sterg una din imagini... continea cuvinte care totusi...

    DeeJay-RainY: trebuia sa te prinzi ca este scam din momentul in care vedeai adresa de email: "[email protected]" - Nu ti-a venit nimic de la PayPal, totul e un fals. Plus adresa aceea de .ro (pe care o poti vedea in headers). So, say him goodbye!

  8. #8 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Exact asa am patit si eu vara trecuta cu un iPad 3. Pusesem anunt pe forum si pe inca un site LOCAL (atentie - local) ca vand iPad-ul. Am primit in scurt timp mail de la o tanti din State care m-a intrebat "How much is the phone?". I-am spus ca nu e un telefon, ci o tableta. A spus ca intelege si ca e interesata. Evident ca mi s-a parut dubios, insa doamna insista sa ii dau detalii, sa ii trimit poze etc. M-a intrebat daca o pot trimite in Nigeria, la un prieten de-al dumneaei care lucreaza la ambasada. Desi nu am muscat, am spus ca ii trimit tableta daca primesc suma integral in avans. Mi-a zis ca nu e nicio problema si ca in circa 24 de ore, banii imi vor fi virati in cont. A doua zi, am primit exact acelasi tip de mail de la o banca - banii i-au fost blocati si imi vor fi virati in momentul in care trimit eu avizul de la posta, dovedind practic ca produsul este pe drum. In momentul acela, i-am zis cateva de morti, dupa care nu i-am mai raspuns la niciun e-mail. De ce?


    1. Trebuie sa fii retardat sa dai cateva sute de dolari pe un produs despre care tu nu stii sigur daca e tableta, telefon sau bomba nucleara.
    2. E imposibil ca cineva care locuieste in State sa intre pe un site romanesc, exclusiv pentru clujeni ca sa imi cumpere mie un iPad pentru un prieten din Nigeria.
    3. Ceream pentru iPad 1700RON, mult peste sumele de 300-350$ cu care se vindea in medie un iPad second-hand pe eBay, Amazon etc. Cand am intrebat-o de ce nu cumpara de acolo, mi-a raspuns ca a luat in tinerete o teapa pe Craiglist.
    4. Semnatura de la "banca" era a lui Albert Einstein, daca va vine sa credeti.

    Ca atare, nu iti face de lucru in afara tarii. Vinde tot ce ai local sau in alte orase. Din cate stiu, varu' are si livrare cu verificare si asa multumesti pe toata lumea.

  9. #9 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Razzosinni - stai linistit..uita-te in attach
    Ti se pare cunoscut numele ?
    Attached Images Attached Images screen-shot-2014-08-23-04.46.37.png

  10. #10 SP
    Junior Member iogabi's Avatar

    am si eu o oferta de la fostercaffy - DeeJay-RainY ti-au intrat totusi banii?

    Imi spune ca e 100euro la DHL (romania-anglia) ... nu stiu daca e asa, dar prin global-curier.ro sau postaatlassib.ro costa doar 20euro. Ciudata increderea pe care o are ... cum sa cumperi fara sa verifici marfa ...second hand.

    DeeJay-RainY daca tu ai banii intrati in cont, e normal sa fie blocati pana trimiti marfa promisa. Nu ne-ai lamurit, ai primit banii in contul de la PayPal sau doar un fake email de la PayPal.

  11. #11 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    e fake, uita-te mai sus si vezi ce a scris si monky si o sa intelegi
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    DeeJay-RainY: trebuia sa te prinzi ca este scam din momentul in care vedeai adresa de email: "[email protected]" - Nu ti-a venit nimic de la PayPal, totul e un fals. Plus adresa aceea de .ro (pe care o poti vedea in headers). So, say him goodbye!

  12. #12 SP
    Junior Member iogabi's Avatar
    De ce un fake mail te impiedica sa iti verifici contul de PayPal??? Sa spui uite nu am banii in cont!

  13. #13 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Este un fake mail care NU are absolut nici o legătură oficială cu PayPal. Ce nu e clar?

  14. #14 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Thread Closed !!!

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by DeeJay-RainY View Post
    AndRewqp - Hai sa-i f*87m in gura pe toti !
    Nu stie el din alea

  16. #16 SP
    Junior Member graitaru's Avatar

    Cool

    acesta este ip lui foster 131.228.18.61 de pe care a incercat sa intre in email atentie mare.

  17. #17 SP
    Junior Member iogabi's Avatar
    Mai nu inteleg, politia nu ar trebui sa intervina? Eu am incercat sa spun asta politiei dar am fost avertizat : pentru sesizarea unor potențiale fapte penale, vă rugăm să aveți în vedere respectarea prevederilor art. 288 - 290 din Codul de procedură penală. Deci nu putem preveni ... trebuiesc dovediti, legati cu funda rosie ... etc.
    Am primit o alta oferta de la henrytucker001 deci si-a schimbat userul dar ...naravul ba!

  18. #18 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Politia intervine prin STS , acestia verifica mail-urile primite si iau masuri...in alte tari din pacate , la noi nu prea exista asa ceva...
    Attached Images Attached Images 1.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 483 Last Post: 23-04-2024, 13:21
  2. Replies: 9 Last Post: 25-11-2013, 14:23
  3. Replies: 3 Last Post: 05-10-2013, 16:13
  4. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09
  5. Teapa pe internet By liviu15 in forum Offtopic
    Replies: 50 Last Post: 30-06-2010, 06:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts