Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Vreau sa renunt la fumat. Tips&Tricks

  1. #1 SP
    Junior Member vishu's Avatar

    Vreau sa renunt la fumat. Tips&Tricks

    Pai deci ideea asta e... banuiesc ca sunt destui fumatori printre userii de aici, si banuiesc ca sunt si useri care s au lasat de fumat ( pe unul il stiu personal huehe) . E aici vreau sa ajung. Cum? Plasutri ? Ceai de pedicuta? Sport?
    Niste sfaturi ar fi binevenite.


    PS. Am facut topicul asta ca sa nu mai spamez pe topciul cu ce ma enerveaza acum.
    daca a mai fost sau mai e unul gg si la gunoi cu asta.
    Attached Images Attached Images smoking.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe cei mai multi pe care-i stiu ca au renuntat la fumat, au facut-o cu http://www.consolegames.ro/forum/f35...a-electronica/. Desigur, optim ar fi sa renunti de tot instant, pur si simplu... dar daca nu poti, ET-ul e cea mai buna solutie. Incepi cu nicotina normala, treci pe low si ajungi la fara nicotina, moment in care iti dai seama ca pufai degeaba si e doar "un obicei". Bafta!

    P.S. Ai putea sa te motivezi singur urmarind statisticile legate de cancer de plamani... Mergi la un doctor sa te sperie si poate te ajuta.

  3. #3 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Daca vrei cu adevarat, te lasi instant, fara alt ajutor (tigara electronica, plasture etc). Eu dupa 9 ani de fumat am zis ca este timpul sa ma las si de o saptamana nu am mai fumat nimic (nici tigara electronica, cumparata special pentru acest lucru). Prietenul care sta in casa cu mine fumeaza non stop si eu cu greu rezist. Dar intr-un fel consider ca este mai bine ca fumeaza langa mine zi de zi, pentru ca asa ma invat sa rezist cat mai repede. Sper sa nu calc stramb, insa eu chiar sunt hotorat sa nu mai fumez. Deci, daca iti pui ceva in minte, reusesti fara alte ajutoare. Totul depinde de tine.

  4. #4 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    ai vointa? fara alte trucuri...

  5. #5 SP
    Member solaru's Avatar
    Asta cu lasatu' instant e un basm. Atunci cand te lasi de fumat e o alegere pe toata viata ... Tot timpul vor aparea "oportunitati", slabiciuni, prieteni "binevoitori", samd.

    Sa luam exemplul meu: M-am lasat de fumat acum 5 ani. De atunci nici macar un fum, nimic. Cu toate astea sunt cateva momente pe an, nu multe, 2 sau 3, fara legatura cu ceva anume, in care simt efectiv cum imi "ploua in gura" cand ma gandesc la o tigara. Sunt convins ca as savura-o, cu adevarat. E foarte important sa nu cedezi si sa nu faci nici un compromis.

    In momentul in care m-am lasat, fumam de 18 ani si ajunsesem la 3 pachete pe zi. Da, 60 de tigari. Si asta in conditiile in care nu fumam in casa, doar pe balcon sau afara.
    In momentul in care l-am vazut pe fiu-meu (atunci avea 3 ani) cum ma imita cand fumam, am inebunit instant. a doua zi m-am inscris in programul antifumat, si asa am reusit sa ma las, cu tratament. Nu stiu daca reuseam altfel - fumatul e o combinatie incredibila de dependente chimice si "obiceiuri proaste". E foarte important sa lupti cu ambele, altfel va fi foarte greu. Din pacate programul acela a fost oprit, mai ales ca era gratuit iar medicamentele respective erau "relativ" scumpe.
    Ii felicit pe cei care reusesc sa o faca singuri, sunt astfel de exemple dar putine. Sunt mult mai multe exemple de cei care s-au reapucat.

    Eu personal ii incurajez pe toti sa se lase de fumat. Nu exista nici un avantaj, nici un plus in favoarea fumatului, si spre deosebire de nefumatorii care fac campanie anti-fumat, eu chiar stiu despre ce vorbesc!

  6. #6 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Dupa 14 ani(1995-2009) de fumat am zis ca de azi nu mai fumez. Fumam cam 2 pachete pe zi. In prima zi nu am reusit deoarece am fost invitat la tigare si nu am putut sa refuz. Era intr-o zi de marti. Dar din 11 Martie 2009 (adica miercuri) pur si simplu nu am mai fumat. Am ramas cu un pachet intreg de Malboro lung. Daca simteam nevoie de tigara luam un ceai sau alune. Am reusit sa nu fumez si la iesirile la bere, iar intr-un an deja eram stapan pe situatia. Dar si cu 20 Kg in plus, deorece crescuse pofta de mancare.
    Personal cred ca lasatul de fumat tine mult de lene, deoarece inseamna sa nu faci ceva

  7. #7 SP
    Banned Templier's Avatar
    Misto thread!

    Hello! My name is Templier and I am an nicotinohollic ! Fumez din pacate de 16 ani si am cam ajuns la 2 pachete pe zi. Fara sa fac reclama pot spune ca fumez Kent Nanotek Gri asta pentru ca am zis ca daca sunt mai subtiri si mai slabe o sa reusesc sa le elimin complet ( au 1 / 0.2 / 1 concentratie).
    Parerea mea este ca fiecare are strategia lui care a mers. Asa cum toti suntem diferiti la fiecare merge automat altceva asa ca iti sugerez sa alegi metoda care te determina pe tine sa te lasi.Eu am reusit timp de 1 luna sa ma las si din pacate m-am reapucat pe fond nervos.
    Cum a mers la mine a fost dupa ce am vazut un reportaj la Pro Tv legat de fumatori/costuri/sanatate/ce face statul cu banii de pe acciza ... Mai mult m-a enervat si m-a starnit sa pacalesc Statul ( suna tampit dar a mers ). M-am gandit ca si abordarea e importanta. Cand zici ca vrei sa te lasi te apuca o frica, incepi sa iti dai terene pana cand sa te lasi de fumat, cate tigari sa fumezi pe zi. Eu am incercat sa nu imi fac asemenea frici.Nu iti da nimeni in cap daca fumezi o tigara in plus si nici nu zice cineva ca daca nu te lasi in 1 luna nu mai poti sa te lasi. Asa cum te-ai apucat de fumat si ai ajuns la 1pachet, 2 sau 3 nu trebuie sa te lasi brusc. Poti sa fumezi dar sa fumezi cu cap, doar atunci cand simti maxima nevoie. Cand te trezesti si primul lucru e sa te duci sa iti faci cafeaua ca sa fumezi prima tigara poti sa stai 1 ora si pe urma sa fumezi. Eu in perioada aia am redus din sucuri si am baut apa. Nu imi placea tigara dupa apa asa ca beam sticle de 0.5 non stop.Pe langa efectul nasol de a te duce din 30-30 min la toaleta gandeste-te ca si elimin toxinele din corp.Pauzele cele mai lungi intre tigari sa stii ca ajuta. Plamanii se refac destul de repede. In 2 ore poti sa simti din nou aerul si daca rezisti atat de multe ori e ok.Cand nu am mai fumat sincer ma deranja fumul de tigara si nu imi faceau pofta.

    In concluzie depinde ce te motiveaza.Nu trebuie sa te stresezi si trebuie sa o iei treptat.

  8. #8 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Ca sa te lasi de viciu asta ...iti trebuie vointa , nimic altceva .Si eu am ajuns la aproape 2 pachete de tigari pe zi.Dimineata cumpar unu intreg , seara cand ies de la serviciu , il cumpar pe al doilea. De vreo o luna tot zic " de maine ma las -de maine ma las " si al drac sa fiu, tot mai mult fumez. Am momente , cand sunt satul de tigari , ma simt obosit , iti taie pofta de mancare ( mai ales " micu-dejun " dimineata inainte sa pleci la lucru) etc. Iti trebuie vointa si nervi ca sa te lasi de tigari . Daca nu poti macar mai redu din ele , fumeaza 3-5 tigari/zi.

  9. #9 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Am fumat 8-9 ani. 1 pachet pe zi. Sunt nefumator de aproape 5 ani. Secretul este simplu, a fost mentionat mai sus. Iti trebuie doar vointa. Fara plasturi, rarit tigari, e-cig, gume, skittles si alte prostii. Daca vrei cu adevarat sa te lasi, te lasi. Eu cand ziceam ca nu pot, de fapt nu imi doream pentru ca imi facea placere sa fumez. Nu ma satisfacea gustul sau mirosul (si acum tin minte ce urat imi miroseau degetele sau hainele dupa ce ma duceam undeva si fumam mult), ci gestul in sine. Intr-un fel, devenise o rutina si nu doream o schimbare. Nici nu stiu de ce fumam uneori, nu aveam pofta de mancare, si dimineata cand fumam prima tigara, mai mai ca imi provoca greata. Era usor sa ies la o tigara, sa mai stau 5 minute adica la o tigara, sau sa fumez atunci cand beau in club/bar. Mi-am spus simplu, "de maine nu imi mai cumpara tigari" si restul a fost istorie. Poate a contact putin si faptul ca un prieten a spus ca nu o sa ma tin, se poate sa fi insuflat si putin mai multa dorinta de reusita. Sa vreau sa imi demonstrez mie si lui ca pot sa reusesc daca imi doresc cu adevarat.

    Depinde de fiecare, dar eu consider ca daca te feresti de oamenii care fumeaza sau iesitul in oras, nu rezolvi mare lucru. Mai devreme sau mai tarziu, tot o sa trebuiasca sa infrunti aceste temeri. Asa ca mai bine le iei in piept de la inceput. Trebuie doar sa ai stapanire de sine. Eu am prieteni/colegi de munca aproape exclusivi fumatori. Ies cu ei in oras, la baut, in club, la tigara, in pauze la munca, etc. Nu simt nevoia sa fumez. Nu neg ca uneori m-am gandit cum ar fi, dar imediat apoi imi ziceam ca ar fi pacat sa stric "recordul". Daca te ajuta la ceva, gandeste-te la banii pe care ii poti strange si mai ales la sanatate.

    Nu ne-am nascut cu nicotina in sistem, deci este posibil sa ne si dezvatam. Trebuie doar sa vrem.

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    baieti sunt multe programe nationale care va pot ajuta pentru a va lasa de fumat, consiliere psihologica si unele medicamente si nu ma refer la patchuri si prostii. va recomand sa mergeti la marius nasta, sunt foarte activi pe acest domeniu, domnul profesor miron bogdan este initiatorul campaniei si totodata el este "vinovatul" pentru pretul foarte mare de la tigari, dar acolo veti putea participa la sedinte unde veti afla mai multe informatii despre acest obicei si cum va puteti lasa mai usor si medicatia este gratuita parca primele luni. mult bafta si chiar va recomand sa va lasati de fumat se vor vedea efectele

  11. #11 SP
    Junior Member horeanicolae's Avatar
    Salut,

    Eu recomand cartea "The Easy Way to Stop Smoking", de Allen Carr. Este o metoda care a functionat pentru multi cunoscuti, si asta pentru ca nu foloseste scare-tactics, ci abordeaza problema de la radacina, omul chiar iti recomanda sa nu te abtii de la fumat pana cand nu termini cartea. Se gaseste si in format audio, si e chiar o auditie placuta. Sunt 100% convins ca poate ajuta pe oricine.

    Spor!

  12. #12 SP
    kgb
    Junior Member kgb's Avatar
    eu m-am lasat de fumat cu tigara electronica...La inceput nu vroiam sa ma las de fumat, nici in ruptul capului....dar din cauza ca ma bodoganea nevasta-mea sa nu mai fumez in casa, mi-a luat o tigara electronica....o folosesc de aproape 3 ani si sunt multumit. Mi-am facut inclusiv controale la plamani sa vad daca imi dauneaza si au iesit perfect radiografiile.

    am uitat sa zic ca am fumat vreo 15 ani

  13. #13 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    @horeanicolae, am citit de 2 ori cartea si nu m-am lasat de fumat chiar daca intr-o seara cand am terminat-o prima oara eram ferm convins ca a 2-a zi nu o sa mai fumez

  14. #14 SP
    Member Seryaph's Avatar
    Am citit si eu cartea si a functionat... Temporar. Am reusit sa ma las de tigari un an de zile pana m-am angajat pe vas de croaziera.. unde dau pe tigari 2$ pe pachet (7lei) si unde toata lumea fumeaza, aici a intervenit si elementul social, fiind nou intr-o lume noua, am cautat ocazii de socializare. Pot spune ca aceea carte are un efect psihologic evident. E foarte interesant cum abordeaza fumatul. Practic te lasa sa fumezi in timp ce citesti si spune sa nu incerci sa te lasi inainte de a termina de citit. Sunt sigur ca daca o voi reciti ma voi lasa, dar deocamdata mai trag de timp. Ideea este sa-ti doresti cu adevarat. Iata si un link pt doritori(are doar 130 de pagini si nu recomanda inlocuirea fumatului cu altceva)
    https://www.google.ro/url?sa=t&sourc...XWa2CjR6NZzcYw

  15. #15 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Quote Originally Posted by kgb View Post
    eu m-am lasat de fumat cu tigara electronica...La inceput nu vroiam sa ma las de fumat, nici in ruptul capului....dar din cauza ca ma bodoganea nevasta-mea sa nu mai fumez in casa, mi-a luat o tigara electronica....o folosesc de aproape 3 ani si sunt multumit. Mi-am facut inclusiv controale la plamani sa vad daca imi dauneaza si au iesit perfect radiografiile.

    am uitat sa zic ca am fumat vreo 15 ani
    La fel si eu . Tot cu o tigara electronica am lasat tigarile si fumam de la 17 ani acum am 35. Se pare ca asta ar fi remediul.

  16. #16 SP
    Member ymess's Avatar
    Daca tot tine de motivatie si vointa cred ca puteti aplica urmatorul truc: Jerry Seinfeld's Productivity Secret

    Folosesc metoda asta "Don't break the chain!" de ceva timp si se pare ca da rezultate pentru mine. Poate va functiona si pentru cei care incearca sa se lase de un viciu, sau macar sa il reduca.

  17. #17 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    hmm... secretul meu a fost sa gasesc un eveniment, la mine a fost o data de 1 decembrie, am luat-o ca reper si a fost de forma: nu fumez azi, mai vedem maine, si tot asa.. pana zilele au devenit saptamani, apoi saptamanile luni si acum, pe 1 decembrie fac 4 ani.

  18. #18 SP
    Banned Venom's Avatar
    Vad ca multi afirma ca tigarea electronica este un device care te ajuta sa te lasi de fumat. Eu personal nu cunosc nicio persoana care sa se fi lasat de fumat cu etigarea. Azi am implinit 1 an de cand nu mai fumez. Am incercat sa le las de zeci de ori (inclusiv cu tigarea electronica). Nu rezistam mai mult de maxim 2 zile. Odata, fara nimic planificat, mi-a iesit. M-am lasat brusc intr-o seara in care mi-a fost lene sa cobor sa-mi iau tigari. Am trecut pragul celor 4 zile, m-am ajutat cu vreo 3 pachete de tigari medicinale luate de la Belladonna. A urmat o perioada de foc de vreo 3 saptamani in care mi-era dor de tigari ca dupa pasarica. Le visam si noaptea. Dar dorinta a inceput sa se estompeze usor, usor (ca si dupa pasarica de la o anumita varsta ). Deja dupa 3 luni nici nu ma mai gandeam la tigari. Le uitasem. Acum, dupa un an de zile, nu mai am nicio dorinta de a fuma, portofelul este un pic mai dolofan (de fapt pretul tigarilor a fost principala motivatie pentru a ma lasa de fumat). Din cand in cand, rareori, mai imi vine o pofta asa sa rad o tigare, dar in 30 de secunde imi trece.
    Avantaje: Bani care se duc pe altceva mai util; mancarea capata un gust mai bun; o sa mirosi chestii care nu le-ai mai simtit demult, rezistenta la efort; probabilitatea de cancer mai mica.
    Dezavantaje: Te ingrasi; predispozitie la diabet. Ambele se rezolva daca in perioada critica (aproximativ 1 luna) eviti cat de mult carbohidratii (zahar - poti folosi zaharina, paine - maxim 3-4 felii pe zi, paste, dulciuri, sucuri) si sa nu puneti botul la produse light.
    Fumam in medie 1,5 pachete de tigari / zi. Si fumam de 30 de ani. Nu credeam ca o sa ma las vreodata, dar am reusit. Secretul este sa incecati iar si iar si iar, la un momentdat veti reusi.

  19. #19 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Ai 32 de ani si ai fumat 30 de ani ?!?! How ?

    Revenind: Am inceput si eu sa raresc tigarile. Am inceput sa fumez in medie cam 3 tigari pe zi, inainte fumam un pachet. De cateva zile, parca mi e greata sa fumez, pur si simplu nu mi creeaza nicio placere. Sper ca intr o luna/doua sa le las de tot.

  20. #20 SP
    Banned Venom's Avatar
    N-am 32. Mai pune vre 15.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. GTA IV tips and tricks By Pisboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 89 Last Post: 16-05-2013, 20:51
  2. Tips/Tricks Geometry Wars 2 By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 22:55
  3. Soul Calibur IV Tips and Tricks By Bobby in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 01-08-2008, 15:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts