Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 151

Thread: eFootball Pro Evolution Soccer PES 2020

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am inteles.

    Deci daca voi jucati PA1 la pase si suturile pe normal, asa cum este default, inseamna ca jucam cu totii acelasi PES. Deci revin la ce am zis zilele trecute despre joc, fapt neschimbat de asistenta paselor, care oricum era pe 1.

    Eu initial credeam ca nu stiu eu bine si ca default este pe maxim (3 sau cat o fi) si d-aia mi se pare mie prea arcade.

    So, bottom line este ca se poate juca PES in acelasi stil ca FIFA, iar asta datorita faptului ca usor usor, PES devine mai arcade si mai focusat pe spectacol.

    Trist...

  2. #42 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    In ce sens ti se pare prea Arcade?
    Pentru mine, arcade-ul este definitia unui draft facut de Ovy Patrascu(
    vezi youtube).

    Pe PA1 eu nu vad nimic arcade, nici prea usor. Chiar sunt curios cum definesti arcade-ul asta in PES, poate sunt chestii care mie-mi scapa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #43 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai am explicat in postarea de acum cateva zile. Mi se pare asa...automatizat. Mecanic.

    Dau o pasa care merge perfect, desi nu sunt orientat perfect sau poate nu am incarcat destul de mult fata de distanta pana la celalalt jucator. Din 2-3 pase si una in adancime, ajung in posibilitatea unei centrari, care duce spre o (dpdv spectaculos) foarfeca sau un voleu.

    Nu joc nici eu pe nivel prea mare de dificultate, dar nici nu ma refer la faptul ca poti dribla 2-3 fundasi fara probleme ca sa ajungi intr-o pozite buna de sut, dar poti face un schimb de pase cu o acuratete surprinzatoare, fara sa te chinui.

    Spre exemplu, am vazut ca fara asistenta la pase, de multe ori desi incarc fix cat trebe si e directia perfecta, jucatorul care ar trebui sa o preia, ori nu baga piciorul, ori trece mingea printre picioarele lui ori milimetric pe langa el si mai avanseaza 1-2m, doar ca sa o ia un adversar.
    Deci nu e neaparat realist, cat doar devine mai frustrant prin scriptare si AI.

    Ma rog. E doar o parere personala. Ca fapt divers, chiar m-am apucat de un turneu SP in 19 si ma joc cu diversele nivele de asistenta si cumva, in mare parte continui sa joc bine/sa inving, desi in mod clar nu sunt cine stie ce mega jucator, dar toate pur si simplu se leaga automat.

    Ba chiar am incercat (in meci de 10m) sa tin cat mai mult pe fuga si am constatat (asa cum am mai zis) ca poti alerga linistit fara sa oboseasca complet jucatorii. Comparativ cu FIFA, prin minutul 80 (sa zicem) inca aveam ~50% stamina cam la toti jucatorii, in timp ce in FIFA nu stiu daca mai am 10-20%, daca nu sunt cate unii chiar pe 0.

    Oricum este un joc putin diferit de FIFA si asta ma face sa revin in el. Dar nu cu mult...

  4. #44 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    EFootball PES 2020

    1. Cu ce echipa joci? Eu ratez destul de multe pase cu MU in demo(PA1), de exemplu si nu sunt un incepator.
    2. La pasele manuale nu te mai astepta sa ajunga mingea la tine, trebuie s-o intampini tu.

    Zici ca gameplay-ul este mecanic... priveste un joc la tv si joaca apoi un PES/FIFA, spune-mi care se simte mai aproape de ceea ce este la TV.

    Faptul ca ti se pare mecanic sau usor (desi eu nu sunt de acord), nu inseamna ca-i arcade. Totodata, ma uimeste faptul ca spui ca-i DOAR foarte putin diferit fata de Fifa...

    Ma uimeste pentru ca se joaca diferit din atat de multe puncte de vedere, incepand de la simplul fapt ca balonul nu este legat printr-o ața invizibila de jucator si terminand cu faptul ca nu poti dribla ca bezmeticul in careu asa cum se intampla la Fifa.

    Ma repet, poate tie nu ti se pare mare diferenta pentru ca tu continui sa-l joci precum joci Fifa (este singura explicatie desi nu are logica, in PES nu faci nimic daca-l joci precum Fifa). Din pacate, nu stiu sa te fac sa intelegi cum ar trebui sa-l joci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #45 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Ai dreptate. Il joc si ca pe FIFA dar si diferit (in testare pentru ca stilul FIFA cumva e automat la mine) si nu mi se pare chiar atat de diferit.

    Nu spun ca nu este, spun ca asa cum joc eu, ma acomodez foarte usor si nu am probleme in a juca in stilul meu.

    In demo am jucat si cu Man Utd si cu Barcelona si cu Liverpool. Si am avut surpriza sa vad, spre ex, la Messi, ca pe 0 asist la sut, rata in ultimu hal obligat, cumva, pentru ca am avut o faza in care eram literally singur cu poarta goala, in careul mic si a dat mult peste poarta, cand eu abea am atins butonu de sut.

    Faza cu intampinat mingea, e la fel si la FIFA. Si fac asta si aici, doar ca da, poate pentru ca nu este "legata cu o ata invizibila", de multe ori desi am avut directia corecta si mergeam cu jucatorul spre minge (asta si ziceam) trecea milimetric de jucator doar pentru ca asa voia jocul.

    Ma rog. Important e sa ne placa si sa ne faca sa-l cumparam. Iar pe mine, cel putin momentan, dupa app 10 meciuri de demo, nu m-a facut sa-mi doresc sa-l cumpar, comparativ cu FIFA 19 sau chiar cu PES 19.

    Si repet, din pacate dupa discutia de zilele trecute, imi facusem anumite sperante/asteptari pentru momentul in care voi scadea nivelul de asistenta, nu neaparat complet, dar pe cat mai mic si am ramas dezamagit de faptul ca default era pe cel mai mic, putand doar sa-l elimin complet.

  6. #46 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    EFootball PES 2020

    Interesant cum perceptia asupra unui lucru poate diferi atat de mult.

    De ex, aseara, am jucat 3 meciuri de Fifa19 (la dublu/ 1vs1 pe aceeasi consola) si jocul mi s-a parut atat de departe de fotbalul adevarat... incepand de la miscarile jucatorilor pe teren, continuind cu sistemul de pase si suturi, drublingurile fanteziste samd. Totul era asa de departe de realitate, totul se simtea mecanic si parca jocul ma forta sa joc CUM VREA el, nu cum vreau eu.

    Un lucru de amintit, totusi. Atmosfera aia din tribune, SENZATIONALA. Jos palaria. Dar, pe teren, plictiseala totala.

    Dupa astea 3 meciuri ( MU vs Tottenham), am trecut pe demo-ul de PES si acolo ne-a uitat Dumnezeu pana la 2 dimineata...

    PS: poate am uitat sa mentionez, eu joc numai online sau 1vs1, habar n-am cum mai este AI-ul @these days@. Poate si asta conteaza de eu vad jocul extraordinar si tu-l vezi... aproape de Fifa. Desi... nu cred, sistemul de pase/suturi...etc, este acelasi si in offline.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #47 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, vezi ce inseamna cand esti obisnuit cu un lucru?

    Adica, da. PES a evoluat destul de mult pe partea de animatii si grafica si desi la FIFA nu sunt perfecte (mie-mi stau pe cap trecerile alea dintre animatii care sunt absolut hidoase peste tot), tot consider FIFA > PES dpdv animatii si grafica (inclusiv iluminare). Dar poate doar pentru ca sunt mega obisnuit cu ele.

    In schimb la PES, s-au "focusat" foarte mult pe animatiile pre meci, chestii absolut inutile peste care trec dupa ce le vad prima data, in primul meci jucat.

  8. #48 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Am impresia ca totul tine de perceptia fircaruia asupra fotbalului.

    Animatiile/grafica nu m-au interesat niciodata la un joc sportiv. M-a interesat gameplay-ul, asta a primat pentru mine. Cu toate astea si aici tin sa te contrazic. Grafic vorbind, on the pitch PES-ul este net superior, atat din punct de vedere al reprezentarii jucatorilor(asemanare/individualitate) cat si prin iluminare. Dar, totodata, sunt de acord si cu tine, tine si de obisnuinta.

    Eu nu am mai jucat Fifa serios din 99(ultimul joc care mi-a placut) apoi, s-a dus nabii Fifa cand am descoperit ISS Pro Evolution Soccer 2 in 2001.

    Testul cel mai bun care sa confirme/infirme teoria dezvoltata acum vis-a-vis de perceptie/obisnuinta, este sa facem comparatia cu un meci din realitate la TV.

    Fa-o si tu si spune-mi ce crezi, eu am facut-o si pentru mine PES-ul a fost o reprezentare mai... accurate.

    In rest, da, fiecare joaca ce-i place, sunt total PRO.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #49 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Depinde cine se uita si la ce. Unu ca mine, obsedat de calitate si grafica, texturare, iluminare, miscare naturala, umbre dinamice, samd, o sa spuna ca pana si meciu de la TV nu pare prea realist uneori

    In schimb daca o pun pe mama sa se uite si sa zica, o sa spuna ca se uita la TV si la un meci de FIFA 2004.

  10. #50 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @razvanrazy Eu iti zicem de PA, pentru ca de obicei asa este setat, pe nivel maxim. Eu eram deja logat cu Konami ID si avea niste setari ramase. Johnny ti-a spus bine, daca vrei sa exersezi pe manual (suturi, pase), trebuie dificultate foarte joasa si de acolo cresti. Se rateaza usor, fie ca tragi cu Messi sau Ronaldo. Partea nasoala la aceasta schema de control este ca daca joci online si vrei sa dai de adversari care joaca la fel ca tine (full manual, semi, etc), vei sta sa cauti adversari destul de mult. Asa, daca esti pe PA3, joci bambilici cu toti, ca majoritatea asa joaca. Nu o sa iti convina sa joci ful manual sau semi si adversarul sa fie asistat pana in gat.

    Pana la urma, stilul FIFA poate fi aplicat si aici, dar nu stiu in ce masura o sa ai castig de cauza atunci cand dai de unii care sunt mai stapani pe joc. Fiecare serie are particularitatile ei, cum stii deja. Chiar si in offline, cand ai Legend challenge (la PES 2019 trebuia sa bati Barca sau Liverpool), o sa iti vina sa spargi TV-ul si totul pe langa el pentru ca trebuie sa te adaptezi la tehnica din joc. Este un cosmar, AI-ul este Dumnezeu, te paseaza pana te plictisesti, pot avea 2 suturi tot meciul dar alea sunt gol, cand se retrag in aparare nu-i desparti nici cu drujba, orice interventie a ta mai hotarata e fault, dar cand ei dau cu tine de pamant jocul merge mai departe. Este cheese marca Konami. Infiorator de stupid.


    Cu cat joci mai mult (asa este cam la orice), iti dai seama de minusuri mai mult. Gen, iluminare cel putin dubioasa la 2020, aproape toti jucatorii par mai "nascuti la umbra". Switching-ul playerilor este iar facut cu doua maini stangi, nu selecteaza cel mai apropiat jucator, te tine locked in pe cel ales de Konami random si chiar daca apesi de mai multe ori, tot nu schimba (ca la 2019). Atmosfera din tribune este fada. Aceleasi bannere obosite de ani de zile. Fac un pariu ca si comentariul a ramas cam la fel.

    Si cu toate astea...tot il joc. Atunci cand reusesti o faza frumoasa de gol sau un sut special, parca mai uiti de alte probleme. Macar putin

  11. #51 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    La pes cand ai mingea la picior si te deposedeaza adversarul, jucătorul tau devine handicapat pentru vreo 3 secunde, nu mai ai vlaga sa bagi piciorul sa recuperezi mingea. Asta nu e realitate sau simulare de fotbal real.

    In fifa nu se intampla acest lucru, e exact ca in realitate, poti reveni cu o noua deposedare cu acelasi jucator care a fost deposedat.

  12. #52 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Du-te bre si joaca simulacrul ala si lasa-ne pe noi in prostia noastra.

    Din ce ai scris pe topicul asta nimic constructiv, numai ai batut campii.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #53 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Cred ca tu bati campii si cand lumea iti spune ca pes e arcade si tu nu, ca e simulator. Ca jucatorii au miscari reale in pes si ireale in fifa. In pes, jucătorii au miscari robotizate. De curiozitate, uita-te la fifa ce miscari are Cristiano Ronaldo si o sa ramai masca.

  14. #54 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    E bine că la ePes ai demo online și știi cam la ce să te aștepți, la FIFA au băgat closed beta și nici măcar nu au voie să vorbească.

    Pe mine ma scoate din sărite centrările la jocul ăsta, am impresia că este la fel ca la 19, nu pot să resping mingia, apăs pe x dar nu sare deși atacantul și fundașul stau pe loc.

  15. #55 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ai incercat sa apeși pe patrat sau pe rotund? La PS4.

  16. #56 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    @razvanrazy ieri, am trecut si eu pe full manual. Desi la inceput am avut mari probleme cu suturile (dadeam numai in out), usor usor m-am obisnuit si ce sa spun.... e INCREDIBIL, o placere.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #57 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    E bine că la ePes ai demo online și știi cam la ce să te aștepți, la FIFA au băgat closed beta și nici măcar nu au voie să vorbească.
    Pai nu inteleg care-i faza cu ce zici tu. Demo la FIFA iese la sfarsit de august sau inceput de septembrie. Closed Beta e Beta, Demo e Demo.

  18. #58 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Înțeleg ca este closed dar nici să vorbești despre el, lumea vrea să vadă cum merge online că acolo e problema în ultimii ani.

  19. #59 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ce legatura are Fifa cu topicul asta?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Înțeleg ca este closed dar nici să vorbești despre el, lumea vrea să vadă cum merge online că acolo e problema în ultimii ani.
    Daca te obliga sa semnezi un NDA inainte, da, nu se vorbeste despre el. Ai rabdare pana iese demo oficial si atunci poti compara cu demo de PES 20.

    Pana atunci, JohnnyUSA are dreaptate. E offtopic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pro Evolution Soccer PES 2018 By ConuGeo in forum Console Club
    Replies: 35 Last Post: 06-03-2022, 22:59
  2. Pro Evolution Soccer PES 2019 By nutzule in forum Console Club
    Replies: 56 Last Post: 01-11-2018, 18:14
  3. Pro Evolution Soccer PES 2017 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 129 Last Post: 24-03-2017, 12:18
  4. Pro Evolution Soccer PES 2016 By OEE in forum Console Club
    Replies: 332 Last Post: 24-04-2016, 10:24
  5. Pro Evolution Soccer PES 2013 By CooL in forum Console Club
    Replies: 25 Last Post: 24-10-2012, 15:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts