Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: Dragon's Dogma 2

  1. #21 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by ExocrathX5 View Post
    Știe cineva care e faza cu prețul jocului de 273 lei de pe jocurinoi respectiv eMag(C&A Connect) pt. ediția de bază?

    Chiar așa de disperați sunt să vândă că dau la reducere cu 60 lei?

    Știu că mai demult vindeau jocuri cu coperta pe altă limbă față de engleză și nu îmi place că au creat un monopol pe eMag + un preț supraevaluat la edițiile de colecție.

    Păreri?
    Am mai facut eu precomanda la ei si a venit totul in limba engleza. Pretul e foarte bun, am observat ca ofera reduceri de 10-15 euro la jocurile mai putin asteptate? Ca sa le zic asa.

  2. #22 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by ExocrathX5 View Post
    Știe cineva care e faza cu prețul jocului de 273 lei de pe jocurinoi respectiv eMag(C&A Connect) pt. ediția de bază?

    Chiar așa de disperați sunt să vândă că dau la reducere cu 60 lei?

    Știu că mai demult vindeau jocuri cu coperta pe altă limbă față de engleză și nu îmi place că au creat un monopol pe eMag + un preț supraevaluat la edițiile de colecție.

    Păreri?
    Capcom isi vind jocurile cu 60 de $ in SUA, 74 euro in Europa (sunt alte taxe aici d-asta pretul mai mare) day one. (Insa sunt informatii ca si ei isi vor mari pretul la jocuri si exista presiune pe Sony sa se modifice pretul standard pe joc datorita costurilor mari de productie).
    Pretul maxim pe care il poate avea un joc standard AAA in momentul de fata este 79.99 eur aici in Europa, din pacate sunt anumite tari unde poate ajunge mai mare datorita taxarii, aici nu e vina Sony. Exista marja recomandata, acum ca un anumit vanzator vinde sub pretul recomandat.... Asta e alegerea lor. Oricum piata de gaming din Romania este neglijabila. Am mai scris intr-un post, acum sa va dau ultimele cifre doar pe Amazon Germania din Februarie 2024 pana acum. Rise of the Ronin cat si Dragon's Dogma 2 se apropie de 2000 de precomenzi fiecare, doar varianta standard retail. Daca mai adaugi si MediaMarkt Saturn, GameStop, Otto si ce mai au, se duc in 5000 unitati fara probleme individual. Noi nu avem putere financiara d-asta si preturile uneori mai mici. Totusi unele titluri ca Diablo, WOW sau ceva arhicunoscut cu fanbase va avea pretul ridicat si la noi in Romania. Nemtii tin la profit si nu trag preturile in jos cum se face uneori la noi pe anumite categorii de produse. O alta piata, alta putere de cumparare.

    Pretul actual de pe EMAG de 274.65 lei pentru un asemenea titlu, personal mi se pare dubios. (Sa fie gresit? ) Pai EMAG ia cel putin 10% profit de pe Marketplace pe astfel de categorie, tu ca furnizor ce marja ai si cu cat iei de fapt jocul din afara? Daca vor livra jocul la pretul asta, mi se pare best buy, pana la urma pe noi clientii ne intereseaza sa platim pretul cel mai "avantajos" insa uneori cand pretul este mult mai mic ne luam si tepe (nu cred ca e cazul pe EMAG), insa aici e o diferenta considerabila de 60 lei ce ridica semne de intrebare. Scriu din propria experienta pentru ca am lucrat in decursul anilor la diversi importatori si magazine online.

    P.S. In comparatie Altex, au pretul normal pentru o lansare Capcom - 339 lei - Eu ii consider cei mai de incredere selleri pe piata de gaming din RO

  3. #23 SP
    Member ExocrathX5's Avatar
    Mersi pentru descrierea detaliată.

    Da, momentan și eu Altex cred că e cel mai aproape de normalitate în ceea ce privește day one releases.

    Nu știu ce să fac cu acest joc având în vedere că sunt "nou venit" la franciza asta și nu știu dacă o să îmi placă. Cu FF7 Rebirth mi-am luat țeapă și m-am plictisit după câteva zile (probabil aveam așteptări prea mari).

    Nu aș vrea să repet episodul, dar ca principiu am zis că nu mai suport firme fantomă care lucrează prin eMag și au tendința să supra taxeze unele jocuri, deși în cazul ăsta e invers.

  4. #24 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by ExocrathX5 View Post
    Mersi pentru descrierea detaliată.

    Da, momentan și eu Altex cred că e cel mai aproape de normalitate în ceea ce privește day one releases.

    Nu știu ce să fac cu acest joc având în vedere că sunt "nou venit" la franciza asta și nu știu dacă o să îmi placă. Cu FF7 Rebirth mi-am luat țeapă și m-am plictisit după câteva zile (probabil aveam așteptări prea mari).

    Nu aș vrea să repet episodul, dar ca principiu am zis că nu mai suport firme fantomă care lucrează prin eMag și au tendința să supra taxeze unele jocuri, deși în cazul ăsta e invers.
    Iti scriu acum din propria experienta. Asteapta review-urile (Gamespot pentru mine sunt cei mai buni pentru ca spun lucrurilor pe nume si de cele mai multe ori am cazut de acord cu reviewerul cand am jucat/ terminat titlul respectiv, pe urma IGN si restul) si vezi ulterior ceva gameplay-uri detaliate pe YT. Ca sa fii sigur poti sa iei primul Dragon's Dogma care e 20 lei la reducere, gameplay-ul va fi cumva similar, nu are cum sa fie schimbare radicala. Si eu ma gandesc sa fac asta, sunt satul sa dau full price pe un joc si sa nu-mi placa ulterior. Anyway ca si reviewer este destul de greu sa fii impartial catre un anumit titlu. Foarte important este ca review-erii sa fie obiectivi desi uneori simti in vorbele lor implicarea emotionala si asta clar afecteaza nota finala a jocului. Final Fantasy a scris istorie in gaming d-asta la multi "le e frica" sa-si spuna cu adevarat parerea datorita presiunilor, nu mai spun ca poti fi dat si-n judecata de catre Square ENix daca debitezi tot felul de bazaconii. Long story short este overrated! Prea copilaros!

    Unele jocuri au si demo, asa le poti testa si iti cam dai seama daca e pentru tine sau nu.

    Capcom si FromSoftware pentru mine sunt "the best" cand vine vorba de lansari insa pot exista exceptii. RE4 Remake este cel mai bun exemplu!

    ---------- Post added 16-03-2024 at 00:20 ----------

    Incoming masterpiece:


  5. #25 SP
    Manager paul's Avatar
    Metacritic:
    - 87 - PS5
    - 88 - XSX
    - 90 - PC

    OpenCritic:
    - 89

    Recenzii video:
    IGN:

    GameSpot:

    ACG:

    GamingBolt:

  6. #26 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Asa cum ma temeam, warning-ul ala de "In-game purchases" nu a fost degeaba, jocul se lanseaza cu o gramada de microtranzactii.
    Printre care chiar si optiunea de fast-travel: https://store.playstation.com/en-ro/...2DLC0000000012 .
    Mai multe detalii: https://www.windowscentral.com/gamin...-what-a-bummer .

  7. #27 SP
    Member olteanug's Avatar
    Așa ar fi trebuit să arate Dragon Age 4 de la EA dacă era lansat prin 2018.

  8. #28 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu inteleg cum de nu a mentionat nimeni in reivews de acele microtranzactii si nu inteleg de ce are note atat de mari jocu asta, data fiind situatia asta?
    Ori nu au activat store-ul pana la day 1 patch, tocmai ca sa iasa in reviews (nu ar fi primii care fac asta, desi lumea nu pare deranjata, again, cat timp nu este Ubisoft pe coperta), ori erau acolo si le-a fost interzis prin NDA sa aduca in discutie lucrul asta.

    Iar aduc in discutie acel double standard.

    Ok, nu este pay to win, pentru ca nu este competitive game, dar este pay to play sau pay to convenience tocmai pentru ca la 65 eur primesti un joc complet dpdv content, insa "gimped" in sensul ca e frustrant de jucat fara chestiile alea "optionale" din store.
    Microtransactions for fast travel, Ressurection and Character Editor.
    Cei de la Ubisoft sunt super blamati pentru ca adauga chestii pur estetice de cumparat. Jocul asta ar trebui efectiv demolat din cauza magariilor astea...

  9. #29 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Au aparut doar dupa ce s-a lansat jocul, deci reviewerii nu stiau de ele.
    EDIT: mi s-ar parea normal ca cei care doresc sa-si modifice review-urile ca sa spuna despre treaba asta si sa scada din nota jocului, iar notele noi sa apara si pe Open/MetaCritic.

  10. #30 SP
    Member awaytokill's Avatar
    insane sa platesti pentru fast travel ) eu ii zic pas, plus ca am inteles ca nici macar nu se poate juca in 60 FPS. in 2024, asta ar trebui sa fie minimul de decenta pentru orice joc...

  11. #31 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Stati ca-l instalez acum si va anunt eu care e miscarea. Nu am jucat primul Dragons Dogma.

    ---------- Post added 23-03-2024 at 13:59 ----------

    Dragons Dogma 2, un titlu de care am aflat recent, la finele anului 2023, am vazut ceva trailere si imediat m-am gandit la Elden Ring. Nu am jucat prima parte, este uneori la reducere pe PSN la un pret modic (20 lei), insa mi-am zis sa-l iau direct pe asta fiind joc ce se lanseaza pe generatia de console actuala.

    Acest post este in urma a 4 ore de gameplay ,aseara, cand nu voiam sa merg la somn si incepea sa se lumineze afara. Foarte rar in momentul de fata un joc ma acapareaza intr-un asemenea mod.

    Cred ca am petrecut vreo 30 de minute minim la partea de customizare a caracterului meu si a pionului (pawn). Incredibil cate optiuni de customizare sunt. Reusesc sa ies din castel dupa prologul de inceput si sa ma aventurez in salbaticie culegand diverse buruieni si flori, ucigand goblini si harpii. Doar eu si pawn-ul meu. Mi-am ales clasa fighter, pawn-ul este wizard (sunt 4 clase la inceput: Fighter, Archer, Wizard, Thief).
    Pe partea de gameplay, DD2 nu se aseamana deloc din pacate cu Elden Ring sau Dark Souls, nu ai targeting sistem (m-am regasit in apasarea butonului R3 de cateva ori pentru a centra camera si a ma focusa pe un anume mob insa degeaba, nu e implementat, poate la un patch viitor Pacat ca pana si Final Fantasy-urile moderne il au). Gameplay-ul se aseamana cu Witcher 3 as putea spune, multi pomenesc si de Monster Hunter (din pacate inca nu l-am jucat, nu ma pot exprima) insa ca impresie initiala nu sunt multumit, mi-as fi dorit haptic sense in controller cand ataci. Combat-ul devine haotic cand ai un party de 3, uneori mai sunt si NPC-uri pe langa si vreo 2-3 goblini si FPS-ul tinde sa scada parca sub 30, camera nu te ajuta si parca PS5-ul se chinuie sa ruleze jocul ori optimizarea nu este foarte buna. Grafica si sunet decent zic eu.
    Eu asa l-am simtit. Jocul nu are optiune de performance/quality.

    Pe de alta parte, mica portiune de harta in care am explorat-o in 3 ore este plina de detalii, munti ce au pesteri, un rau ce traverseaza, carari ce te conduc catre urmatorul sat/quest, etc, parca ma invita sa explorez si sa am parte de aventuri. Am descoperit in drumul meu spre capitala o pestera unde am dat de o "Chimera" care m-a facut praf in 2 minute. Clar n-am ce cauta acolo. Jocul este la fel de ambiguu ca Elden Ring, ai indicatii si ai minimap insa o poti lua la pas pe harta sa cercetezi. Daca gameplay-ul nu prea e pe gustul meu (am avut ceva temeri aici) lumea, pawn-urile, dialogurile dintre personaje pe mine m-au vrajit. Inventory-ul este vast, mancarea are aceleasi atribute ca in Metal Gear Solid, ba mai mult, devine si bine coapta (riped), avand status-uri diferite (un detaliu interesant). Pawn-ul creat de tine este cel mai avansat NPC din orice joc ce am butonat. Pe langa faptul ca face conversatie, are stil de lupta, eu mi-am ales vrajitor si mereu imi da heal, imbue fire pe arma si scut, poate fi luat de alti jucatori si dupa un timp iti poate da informatii despre anumite quest-uri, loot, si face level ca si tine.
    Ceilalti 2 din party, nu-i poti controla si sunt facuti de alti playeri sau de CAPCOM. DD2 nu va fi Resident Evil 4, nu cred ca va fi blockbuster, nu va fi pentru toata lumea, nu e genul de joc in care iei controllerul si hai pe harta. Are o perioada de invatare lunga (learning curve), insa in cateva ore de joc pe mine m-a captivat, ma determina sa-l continui. Este departe de a fi un titlu senzational, are ceva probleme de natura tehnica, insa jocul are o magie aparte, poate ca il percep asa si ca de mic copil mi-au placut povestile fantastice pe stilul Dungeons & Dragons si Capcom au facut in anii '90 cel putin trei jocuri pe care le-am si jucat: King of Dragons (un joc care imi este drag mie), Dungeons & Dragons Tower of Doom si Shadow over Mystara.



    Revenind la Dragons Dogma, jocul se aseamana mult cu Witcher 3, indraznesc chiar a spune Elder Scrolls(insa aici nu ai first person view) si pare imens. Cred ca investitia de timp pe langa bani va fi recompensata pe masura.
    Am afinititate catre titlurile Capcom pentru ca de cand mergeam in salile de jocuri si bagam monezi, primul joc cu care am venit in contact a fost Ghost & Goblins, era anul 1994. Sunt favoritii mei insa fiecare dintre noi are diverse favoritisme nu?

    P.S. N-am simtit inca nevoia fast travel, nu ma pot exprima. Insa ai un anume item care face acest lucru. Referitor la microtranzactii, pe mine nu ma deranjeaza, Gran Turismo are microtranzactii, asta nu inseamna ca trebuie sa cumperi din moment ce gasesti orice in joc. Exista o cheie ca si mictrotranzactie in DD2 ce costa 9.50RON, aceeasi cheie o are si un vendor in joc pe 1000 gold. Gold care il faci repede zic eu (am vandut chestii si am facut 2000 gold initial) iar wakestones nu par grele de obtinut. Asta e moda acum, sa mai iasa un ban pe langa, daca se poate...

  12. #32 SP
    Member morphine's Avatar
    Din ce spune internetul nu o sa fie jucabil in 60 fpsuri, nici pe ps5pro.
    Este confortabil de jucat in 30?

  13. #33 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu cred ca nimic din ce este 30fps (gen quality mode dar nu numai, pentru ca ma refer inclusiv la jocuri gen Starfield sau DD2 care sunt doar 30fps pentru ca sunt CPU bound) nu va merge in 60fps, tocmai pentru ca CPU-ul PS5 Pro nu se va imbunatatii (ba chiar frecventele parca sunt mai mici din leaks).
    Ce cred eu ca vor face cu PS5 Pro, este sa faca un nou mod (cum este si pe Steam Deck) de 40fps, independent de HDMI 2.1 (deci nu vom avea nevoie de TV compatibil 4K 120fps).
    Iar asa ar trebui sa mearga majoritatea jocurilor, inclusiv cele CPU heavy, care teoretic merg putin peste 30fps si cu mici tweaks, ar putea fi facute sa mearga in locked 40fps.

    Revenind putin la joc - nu joaca nimeni? E cam mort thread-ul si exceptand problemele tehnice sau mizeriile cu unele mictrotranzactii, receptia internetului este destul de buna overall, dar aici avem o singura parere, de la Cristache07.

    Iar din ce am urmarit eu, desi pare un joc destul de greu si foarte (mult prea) deschis, aduce niste elemente foarte interesante genului.

  14. #34 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu cred ca nimic din ce este 30fps (gen quality mode dar nu numai, pentru ca ma refer inclusiv la jocuri gen Starfield sau DD2 care sunt doar 30fps pentru ca sunt CPU bound) nu va merge in 60fps, tocmai pentru ca CPU-ul PS5 Pro nu se va imbunatatii (ba chiar frecventele parca sunt mai mici din leaks).
    Ce cred eu ca vor face cu PS5 Pro, este sa faca un nou mod (cum este si pe Steam Deck) de 40fps, independent de HDMI 2.1 (deci nu vom avea nevoie de TV compatibil 4K 120fps).
    Iar asa ar trebui sa mearga majoritatea jocurilor, inclusiv cele CPU heavy, care teoretic merg putin peste 30fps si cu mici tweaks, ar putea fi facute sa mearga in locked 40fps.

    Revenind putin la joc - nu joaca nimeni? E cam mort thread-ul si exceptand problemele tehnice sau mizeriile cu unele mictrotranzactii, receptia internetului este destul de buna overall, dar aici avem o singura parere, de la Cristache07.

    Iar din ce am urmarit eu, desi pare un joc destul de greu si foarte (mult prea) deschis, aduce niste elemente foarte interesante genului.
    Tocmai ce l-am terminat, am undeva la 80h in joc, jocul mi se pare foarte bun, de la Zelda Botw nu m-a prins asa tare un joc, intr-adevar are probleme de performanta, il joc pe PC, mi-am luat si un PC cu 4090 si ceva Ryzen 9 si la fel sacadeaza de multe ori mai ales in orase, dar sacadeaza chiar daca frame-urile sunt peste 100, nu prea ma pricep sa stiu de ce, probabil prost optimizat, cateodata mergea mai bine daca puneam totul pe MAX decat pe Low settings, e primul meu joc de gen, in care depinde de tine cum se termina un quest, eu am cam dat fail la cateva, si vreau sa il rejoc in NG+ sa il completez mai bine, in ceea ce priveste microtranzactiile, pentru fast travel, nu e nevoie de cumparat nimic, eu sincer cred ca doar 1 data am cumparat un PortalCrystal, nu stiam ca o sa imi dea jocul altele, pentru ca obosisem sa ma duc dintr-un capat de harta in celalalt, dar per total, pentru mine e nota 9 jocul, superb.
    Pentru varianta de PS, am contul de la un prieten si l-am incercat si pe PS5, cred ca scadeau frame-urile undeva la 20, pentru mine nici vorba sa il pot juca pe PS5

  15. #35 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Eu l-am incercat cateva ore, mi-a placut si pe urma l-am lasat ca am fost in concediu. As intra in el insa acum m-am apucat de Stalker Call of Prypiat. S-au dus vremurile cand aveam un singur joc si pe ala stateam, acum e tentatia prea mare....

  16. #36 SP
    qdx
    Junior Member qdx's Avatar
    Joc rezervat pentru ps5 pro.Il voi lua atunci.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Dragon's Dogma By Nash in forum Console Club
    Replies: 45 Last Post: 22-09-2021, 21:04
  2. Dragon's Dogma (anime, Netflix) By paul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 0 Last Post: 26-08-2020, 10:55
  3. Replies: 0 Last Post: 31-05-2012, 14:46
  4. Replies: 0 Last Post: 24-03-2012, 11:24
  5. Dragon's Dogma Videos By Nash in forum Videos
    Replies: 4 Last Post: 27-07-2011, 09:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts