Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Despre pre-orders si cum afecteaza gaming-ul

  1. #1 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar

    Despre pre-orders si cum afecteaza gaming-ul



    Imi place foarte mult ce spune tipul asta si cred ca intrebarea "should I really pre-order this?" nu nu mai ca e sanatoasa, dar ar trebui sa si-o puna fiecare gamer.
    Inainte de toate, recunosc ca si eu fac pre-orders. Fac asta numai la collector's edition (sa nu raman fara) sau editii limitate care-mi merita banii, si daca vreau musai sa-l joc in ziua lansarii. Dar jocurile la care fac pre-order sunt jocuri pe care le stiu more or less, serii cunoscute si adorate sau facute de developeri in care ma incred.
    Ce nu pot intelege e DE CE lumea face pre-order la un joc digital (steam) pe care poate ORICUM sa si-l cumpere si sa-l joace prin download in ziua lansarii in secunda 2 dupa ce a vazut un review de incredere.

    Alta problema pe care o ridica tipul in video e abuzul de review embargo. Sure, intr-un joc RPG trebuie sa investesti timp serios daca vrei sa faci un review iar daca vrei sa vorbesti despre AI si complexitatea unui shooter/action trebuie sa-l joci pe very hard / hard unde din nou ai nevoie de timp. Aici embargo e bun. Dar in momentul in care companiile interzic review-urile inainte de lansare pentru ca STIU ca jocul e un pateu total si lumea nu ar da banii pe el (mai ales pre-orders) eu am o problema. O mare problema. Developeri buni de genul BIG HUGE GAMES sau THQ sunt morti si altii fac bani pe banda rulanta cu rateuri de gen Colonial Marines sau atatea altele.

    Voi ce spunet? Faceti pre-order des? Sunteti de acord cu ce se spune in video? Cati dintre voi a facut pre-order la Colonial Marines?

    Directia industriei gaming a ajuns sa fie orientata din ce in ce mai mult spre profit si astea nu e neaparat rau in cazul in care jocul vinde bine dar merita banii pentru ca e bun, vine cu idei noi, etc. Poblema e ca sunt multi determinati numai de profit in timp ce ideile si inovatiile de care avem nevoie sunt ingropate in dulapurile studiourilor inchise.

  2. #2 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Singurele jocuri la care am avut pre-order au fost Rocksmith si Shaun White Skateboarding care mi-a placut a nebunie, chiar daca ign i-a dat 5,5 si gamespot 6.

  3. #3 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Singurul joc la care am facut pre-order este GTA V.

  4. #4 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Cateva motive sa faci preorder ar fi:
    a. Te asiguri ca ai pretul cel mai bun existent intre momentul in care se pune precomanda pe site si momentul in care se lanseaza(cu alte cuvinte te aperi de risc de marire de pret, risc de curs valutar)
    b. Iti asiguri disponibilitatea produsului (da, chiar si editiile digitale se pot epuiza uneori, de exemplu daca se limiteaza numarul de membri pe un server la lansare in multiplayer).
    c. Bonusurile de precomanda sunt uneori importante si nu mai sunt disponibile dupa lansare.

    Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu argumentele tale, doar cateva idei referitoare la motivatia pro.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am facut pre-order la GTA IV de la gameshop.ro in 2008 si mi-a venit dupa 3 zile. De atunci nu am mai facut niciunul pana in 2012 cand am facut la Hitman pe care l-am ridicat direct din magazin. (nu gameshop)

    In 2013 probabil voi face la GTA V, si asta doar daca va avea si o editie de colectie, daca nu, sigur il gasesc in magazine in ziua lansarii.

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    foarte rar ma grabesc sa dau pre-order la un joc pentru ceva bonus content. De regula astept sa ii mai scada si pretul la vreo 15-20 de lire dupa doua luni (in cazul jocurilor SP). Ultimul joc cumparat inainte de lansare a fost Skyrim care promitea un "premium" map in loc de harta clasica de hartie... era musama, nu hartie cei drept...si pretul jocului a scazut cu vreo 10 lire dupa nici macar o luna. Dar e ok...de acum nu ma mai grabesc cu pre-order-urile decat daca vreau cu adevarat sa butonez jocul cat mai repede (cum ar fi GoW: Ascension sau Last of Us de exemplu).

    De asemenea, mai sunt situatii in care gasesti continut exclusiv la pret extrem de mic si la mult timp dupa lansarea oficiala. De exemplu, am avut noroc sa cumpar de la Altex carcasa metalica de la Limited Edition pentru FF XIII-2 la incredibilul pret de 10 lei . Mai sunt si astfel de cazuri . Dar in principiu nu pre fac pre-order-uri oricat de multe skin-uri sau in-game content-uri mi-ar promite developerii.

  7. #7 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    Cateva motive sa faci preorder ar fi:
    a. Te asiguri ca ai pretul cel mai bun existent intre momentul in care se pune precomanda pe site si momentul in care se lanseaza(cu alte cuvinte te aperi de risc de marire de pret, risc de curs valutar)
    Din experienta mea pretul scade dupa lansare, ba chiar si inainte cu cativa centi. Dar te cred ca se poate intampla sa creasca pretul si asta e un punct pro, mai ales daca este un joc pe care ti-l doresti mult.
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    b. Iti asiguri disponibilitatea produsului (da, chiar si editiile digitale se pot epuiza uneori, de exemplu daca se limiteaza numarul de membri pe un server la lansare in multiplayer).
    Yep, in special editiile de colectie, limited, etc.

    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    c. Bonusurile de precomanda sunt uneori importante si nu mai sunt disponibile dupa lansare.
    Asta sincer mi se pare doar o strategie de a avea cat mai multi bani in ziua lansarii. Sunt exceptii unde merita o harta "premium" cum spune Tudoran (o am si eu btw), aici e ceva real, o pui pe perete, arata fain, e la accelasi pret, chiar e un bonus. Dar o arma care e verde sau aurie? Cat de mult schimba experienta jocului? Nici misiuni in plus nu mi se par ca se justifica (majoritatea apar ca DLC dupa o vreme oricum). Sau o harta MP pe care o ai in ziua lansarii si joci singur pe ea ca prietenii tai inca nu o au.
    So uneori da, merita dar tot e o strategie de a acumula vanzari si statistici pentru shareholders. Unele sunt mai smart ca altele, that's it.

    In cazul de mai sus este clar: Colonial Marines avea multe precomenzi si era in topuri. Un joc de tot rasul.

    Mai e un lucru care mi se pare aberant: digital download vs retail box
    Colonial Marines
    pe steam e 50 eur (what the ****??!?)
    pe amazon.uk e 29 eur (varianta pc)
    pe shopto e 39 eur DOWNLOAD si 34 eur PC.

    Cum mama lor sa fie versiunea download mai scump decat retail? Case, booklet print, media print (dvd, bluray) e mai scump ca productie decat un digital download? I don't think so.

    Ca sa nu intru in DLC-uri...

  8. #8 SP
    Member Mariush's Avatar
    ce a vrut sa spuna RvsS prin afirmatia de la punctul a) este ca atunci cand faci preoder ai asigurat cel mai bun pret din momentul in care il faci pana cand jocul se lanseaza.

    Eu fac preorder doar la jocurile de care sunt 100% sigur ca nu ma vor dezamagi. Pana acum am facut la: Mass Effect 2 (PS3), Assassins Creed 3, Assassins Creed Reveleations, Max Payne 3 si God of War Ascension. In afara de ME, m-au dezamagit toate in God of War Ascension am incredere deplina. Daca va fi dezamagire, cu siguranta nu voi mai opta pentru preorder, mai bine astept 1-2 luni si il iau cu 30% mai ieftin.

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu fac pre-order doar la jocuri care fac parte din serii care imi plac foarte mult (Uncharted, MGS, GTA etc..) sau daca am jucat un demo inainte si mi-a placut foarte mult (de ex Bad Company 2). In rest prefer sa astept sa vad parerile altora si poate sa se mai ieftineasca.

  10. #10 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    Cateva motive sa faci preorder ar fi:
    a. Te asiguri ca ai pretul cel mai bun existent intre momentul in care se pune precomanda pe site si momentul in care se lanseaza(cu alte cuvinte te aperi de risc de marire de pret, risc de curs valutar)
    Nu cred in fraza asta sub nici o forma, nu am vazut niciodata ca pretul unui joc sa creasca la lansare, si daca ar creste oricum asta nu ar tb sa fie niciodata un motiv de preorder, ba dinpotriva as considera acest lucru o batjocura la adresa cumparatorului care vezi doamne nu a vrut sa puna banul inainte de lansare.
    Eu fac foarte rar preorder, numai la jocurile care vreau sa le joc cat mai repede posibil si sunt un must have pt mine, nu ma uit niciodata la ce bonusuri are sau ce primesc daca il comand inainte de lansare fiindca nu ma intereseaza, daca vreau sa-l am cat mai repede de lansare at ai fac preorder (ceva gen GT5, Uncharted 3 imi vin in minte acum)
    Oricum ma indoiesc ca fac parte din segmentul caruia ai este adresat video-ul de mai sus, nu as pune banii inainte pt un joc ca Aliens bla bla sau Toomb reider aka uncharted cheap knock off pt nimic in lume. Aliens de cand l-am vazut prima data mi-am zis ca e o abureala de joc, iar Toomb reider asta ultimul tb sa-l vad de ce e in stare dupa lansare si review-uri inainte de a ma gandi macar daca sa il cumpar sau nu

  11. #11 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Nu cred in fraza asta sub nici o forma, nu am vazut niciodata ca pretul unui joc sa creasca la lansare
    Cu câteva zile înainte de lansarea Black Ops 1, preţul pentru varianta de PC, chiar pe gameshop, era undeva la 180 de lei. Cu o zi înainte de lansare, s-a făcut ~230. Nu mi-a plăcut manevra deloc, aşa că l-am luat de pe Steam cu 60 de euro, numai din principiu.

    Cu privire la întrebare, după experienţa cu Diablo III, m-am lecuit de precomenzi. Aştept să văd şi ce zic jucătorii, nu numa revistele de specialitate.

  12. #12 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Singurele jocuri la care am facut pre-order au fost : Battlefield 3 si Gran Turismo 5, nu am regretat nicio secunda decizia luata.

    Consider ca merita sa faci pre-order daca esti fan al seriei respective, si indiferent de cum va arata produsul finit , sa nu regreti faptul ca l ai cumparat. Cand vine vorba de alte jocuri, despre care nu stiu prea multe, prefer sa astept pana scade pretul.

  13. #13 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Nu cred in fraza asta sub nici o forma, nu am vazut niciodata ca pretul unui joc sa creasca la lansare, si daca ar creste oricum asta nu ar tb sa fie niciodata un motiv de preorder, ba dinpotriva as considera acest lucru o batjocura la adresa cumparatorului care vezi doamne nu a vrut sa puna banul inainte de lansare.
    Nu se plateste precomanda, deci nu pui niciun ban inainte. (ma refer strict la noi). Am o parere total diferita insa referitor la "batjocura". Pur si simplu uneori se ofera posibilitatea celor care fac precomanda initial, la inceput, sa ia la un pret mai bun. Se premiaza in acest fel faptul ca se urmareste site-ul, ca se doreste sa se cumpere de la noi. La lansare, revine la pretul normal...

    Mai exista si posibilitatea ca daca se da precomanda cu 6-12 luni inainte sa varieze atat de mult cursul valutar incat un joc se poate scumpi cu 30%... Daca se face precomanda initial, te aperi de acest risc valutar... Si oricum, precomanda nu costa nimic si o poti anula oricand.

    Pe alte site-uri, daca se precomanda in moneda straina... asta e, riscul ramane la cel care precomanda.

    La asta m-am referit, sper ca m-am facut inteles. Multumesc.

    ---------- Post added 15-02-2013 at 05:25 PM ----------

    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    Asta sincer mi se pare doar o strategie de a avea cat mai multi bani in ziua lansarii. Sunt exceptii unde merita o harta "premium" cum spune Tudoran (o am si eu btw), aici e ceva real, o pui pe perete, arata fain, e la accelasi pret, chiar e un bonus. Dar o arma care e verde sau aurie? Cat de mult schimba experienta jocului? Nici misiuni in plus nu mi se par ca se justifica (majoritatea apar ca DLC dupa o vreme oricum). Sau o harta MP pe care o ai in ziua lansarii si joci singur pe ea ca prietenii tai inca nu o au.
    So uneori da, merita dar tot e o strategie de a acumula vanzari si statistici pentru shareholders. Unele sunt mai smart ca altele, that's it.
    ..
    Da, sunt componente DLC oferite gratuit si valoroase ca si continut care apoi se vand separat (si se cumpara foarte bine) cu 10 EUR/echivalent puncte Live. Aici este un avantaj la precomanda.

    Sunt si altele care poate nu sunt atat de atragatoare, dar tot aduce in atentie jocul, face ideea de precomanda mai atragatoare.

  14. #14 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by Zero View Post
    Consider ca merita sa faci pre-order daca esti fan al seriei respective, si indiferent de cum va arata produsul finit , sa nu regreti faptul ca l ai cumparat.
    E o perspectivă greşită, din punctul meu de vedere. Mie, cu cât îmi place ceva mai mult, cu atât sunt mai critic în privinţa lui. Iar când spun "critic", nu mă refer la "căutat nod în papură", cum e greşit interpretat, ci la faptul că îl evaluez mai riguros. Nu văd nimic bun în a acorda apreciere şi sprijin în mod necondiţionat.

  15. #15 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Quote Originally Posted by Wagram View Post
    E o perspectivă greşită, din punctul meu de vedere. Mie, cu cât îmi place ceva mai mult, cu atât sunt mai critic în privinţa lui. Iar când spun "critic", nu mă refer la "căutat nod în papură", cum e greşit interpretat, ci la faptul că îl evaluez mai riguros. Nu văd nimic bun în a acorda apreciere şi sprijin în mod necondiţionat.
    Nu am zis ca nu poti sa critici jocul, am zis doar ca nu trebuie sa regreti faptul ca l ai cumparat. Nu e nimic gresit in a critica un joc, fie el, jocul tau preferat, dar nu la asta m am referit.

    Uite, dau si un exemplu: Battlefield 3 ( am facut pre order cu 6 luni inainte de lansare (PS3) ): Jocul nu e bun, mai ales daca il comparam cu alte jocuri, cum ar fi BC2, ca sa nu mai vorbesc de varianta de PC, care e x100 mai buna ca cea de console. Chiar daca are minusurile lui, acest lucru nu m a facut sa nu il mai joc, ce i drept, dupa 200 de ore m am plictisit, dar nu am regretat faptul ca l am cumparat chiar cand a aparut.

  16. #16 SP
    Member Wagram's Avatar
    Faptul că l-ai jucat 200 de ore arată că nu a fost chiar de lepădat, chiar se poate spune că ţi-a plăcut. Nu e un joc perfect (întâmplător, îţi împărtăşesc părerea), dar e jucabil şi chiar distractiv.

    Ceea ce spuneam eu este că, dacă e să nu regreţi că ai cumpărat un joc, atunci motivul trebuie să fie că jocul ţi-a oferit satisfacţie, nu acela că eşti fan al seriei, după cum spuneai tu mai sus. Ca să dau şi eu un exemplu, am avut Diablo III în dublu exemplar (pentru mine şi consoartă) din prima zi, tocmai pentru că eram fani înfocaţi Blizzard şi mai ales Diablo. Dar lucrul ăsta nu m-a împiedicat, trei săptămâni mai târziu, să regret banii daţi pe joc. De fapt, banii au fost pe plan secund, cel mai mult am regretat că investisem timp şi speranţe (sună mult mai dramatic decât e) în jocul ăsta.

    După părerea mea, este chiar indicat, dacă e cazul, să regreţi banii daţi pe un joc, pentru că nu posturile de pe forumuri ating o companie unde o doare mai tare, ci reţinerea de a-i mai cumpăra jocurile.

  17. #17 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Nu stiu la ce te asteptai tu la Diablo 3 - insa eu ma asteptam exact la ceea ce am primit, exact ca si Diablo sau Diablo 2 - intrii in nivel bati o multitudine de monstrii, gasesti obiecte mai bune ajungi la sfarsit bati pe Diablo si punct. Sunt o gramada de chestii care te fac sa-l rejoci (de ex sa deblochezi achievmenturile) sa gasesti Cow Level (Whimshire level in cazul 3), sa maxezi nivelul caracterului, sa gasesti un anumit set, sa gasesti un anumit obiect, sa faci tranzactii pe auctionhouse pe gold sau bani .. ETC.

    Mai ales ca editia de colectia Diablo 3 e super reusita, primesti Diablo 2+Exp gratuit (~ 10 EU), primesti un super arbook si soundtrack, primesti invitatii pentru prieteni (pe atunci nu se putea juca la liber pana la niv 12) sau primesti invitatii pentru WoW. (daca consideram ca jocul costa ~ 60 $ si tu primesti bonusuri in valoare minima cotate la 20-30 $ - ar fi absolut absurd sa nu dai 70-80 $ pe editia de colectie).

    Oricum sunt partial de acord cu primul post, insa trebuie sa gadim asa:

    1. daca sunt doar gamer si atat - este absurd (in ziua de azi) sa fac preorder, total absurd, oricum sunt enorm de multe jocuri care apar si nu ai timp sa termini unul pana cand apare altul.

    2. daca sunt impatimit al unuei anumite serii - evident ca voi dori sa experimentez pe pielea mea cum este jocul, mai ales ca s-au vazut cazuri cand reviewurile au fost proaste si totusi jocul nu a fost asa rau (eu as spune Stranglehold care mie unul mi-a placut extrem de mult - l-am terminat de cateva ori) - categoria asta face preorder la seria / sau genul care ii atinge o coarda sensibila (FPS uri/ RPG uri / Action-adventure etc)

    3. daca sunt colectionar de jocuri - probabil ca voi face preorder mereu la editia super mega exclusiva pentru ca aceasta imi va oferi ceea ce caut si imi doresc - evident ca nici nu voi juca jocul / nu asta e scopul meu (pentru a juca un anumit titlu pot astepta pana apare la 2 lei in rafturile de pre-owned).

    Avand in vedere cele 3 situatii de mai sus, nu cred ca se poate da un verdict suprem si absolut. Eu sincer ma regasesc uneori in fiecare dintre cele 3 categorii cate un pic si uneori, depinzand de joc sunt preponderent intr'o categorie sau alta.

    De exemplu am cumparat World of warcraft collector edition desi stiu 100 % ca nu voi juca EVER asa ceva - sau am facut preorder la God of war Ascension pentru ca sunt fanboy - sau am cumparat multe Jrpg uri la o lunga perioada dupa ce au aparut deoarece chiar le joc si timpul dedicat unui astfel de joc este foarte mare, fara a-mi permite sa joc mai mult de 3-4 titluri pe an.

  18. #18 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    total de acord cu radarkone...


    pentru mine cea mai mare dezamagire in materie de preorder a fost nfs the run....care l-am cumparat cu vreo 250 lei parca...si sincer imi pare rau...jocul nu isi merita banii. de atuncea...fac preorder doar la collector edition...la diablo de exemplu am facut preorder in 3 locuri ca sa fiu sigur ca prind o copie. si a venit de la altex. emag-ul...daca ma lasam la mana lor....nu inteleg de ce mai aveau preorder la collector edition daca ei oricum stiau ca nu o sa aiba suficent stoc la ele.

  19. #19 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Nu stiu la ce te asteptai tu la Diablo 3 - insa eu ma asteptam exact la ceea ce am primit, exact ca si Diablo sau Diablo 2 - intrii in nivel bati o multitudine de monstrii, gasesti obiecte mai bune ajungi la sfarsit bati pe Diablo si punct. Sunt o gramada de chestii care te fac sa-l rejoci (de ex sa deblochezi achievmenturile) sa gasesti Cow Level (Whimshire level in cazul 3), sa maxezi nivelul caracterului, sa gasesti un anumit set, sa gasesti un anumit obiect, sa faci tranzactii pe auctionhouse pe gold sau bani .. ETC.
    Cu argumente reducţioniste, pot susţine că "Tânăr şi neliniştit" e un film excelent, pentru că are actori, scenariu, decoruri, intrigă complexă şi multe episoade. Cum să nu îţi placă ?

    Mai ales ca editia de colectia Diablo 3 e super reusita, primesti Diablo 2+Exp gratuit (~ 10 EU), primesti un super arbook si soundtrack, primesti invitatii pentru prieteni (pe atunci nu se putea juca la liber pana la niv 12) sau primesti invitatii pentru WoW. (daca consideram ca jocul costa ~ 60 $ si tu primesti bonusuri in valoare minima cotate la 20-30 $ - ar fi absolut absurd sa nu dai 70-80 $ pe editia de colectie).
    Nu m-a pasionat CE-ul din următoarele motive: Diablo II + LOD le aveam dinainte, artbook şi soundtrack nu mă pasionează (mai ales că muzica e slabă), de invitaţii nu am avut nevoie pentru că toţi prietenii mei l-au cumpărat, iar WoW nu mai joc de vreo trei ani. Nu mă îndoiesc că pentru tine e "absolut absurd să nu cumperi CE", dar "verdictul ăsta suprem şi absolut" e invalid în cazul meu. Pe de altă parte, am cumpărat Book of Cain.

    Oricum sunt partial de acord cu primul post, insa trebuie sa gadim asa:

    1. daca sunt doar gamer si atat - este absurd (in ziua de azi) sa fac preorder, total absurd, oricum sunt enorm de multe jocuri care apar si nu ai timp sa termini unul pana cand apare altul.

    2. daca sunt impatimit al unuei anumite serii - evident ca voi dori sa experimentez pe pielea mea cum este jocul, mai ales ca s-au vazut cazuri cand reviewurile au fost proaste si totusi jocul nu a fost asa rau (eu as spune Stranglehold care mie unul mi-a placut extrem de mult - l-am terminat de cateva ori) - categoria asta face preorder la seria / sau genul care ii atinge o coarda sensibila (FPS uri/ RPG uri / Action-adventure etc)

    3. daca sunt colectionar de jocuri - probabil ca voi face preorder mereu la editia super mega exclusiva pentru ca aceasta imi va oferi ceea ce caut si imi doresc - evident ca nici nu voi juca jocul / nu asta e scopul meu (pentru a juca un anumit titlu pot astepta pana apare la 2 lei in rafturile de pre-owned).

    Avand in vedere cele 3 situatii de mai sus, nu cred ca se poate da un verdict suprem si absolut. Eu sincer ma regasesc uneori in fiecare dintre cele 3 categorii cate un pic si uneori, depinzand de joc sunt preponderent intr'o categorie sau alta.
    Eu nu mă regăsesc în nicio categorie. Sunt foarte selectiv cu jocurile, nu sunt colecţionar şi, deşi am câteva serii preferate, nu mai ţin să am jocul în prima zi, tocmai din cauză că Diablo III şi alte baloane de săpun. Dacă, după ceva timp, Dark Souls II, de pildă, se va dovedi un joc demn de serie, îl voi cumpăra. Dacă nu, o să mă delectez doar cu forumurile oficiale.

  20. #20 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    Singurul joc la care am facut pre-order a fost Diablo 3 CE.
    Iar.. daca m-as fi luat dupa review-uri nu as fi jucat niste jocuri care au ajuns sa-mi placa

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  2. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06
  3. Ne afecteaza gamingul vederea? By felixanu in forum Console Club
    Replies: 30 Last Post: 17-02-2013, 01:03
  4. Despre si cum sa faci bani :) By CM7YRE in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 15-02-2011, 18:15
  5. Intercooler afecteaza sau nu? By kFcRooLS in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 13 Last Post: 05-02-2011, 02:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts