Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 283 FirstFirst ... 8 48 56 57 58 59 60 68 108 158 ... LastLast
Results 1,141 to 1,160 of 5659

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #1141 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Cristi are dreptate, nu are legatura daca e defect sau nu, conform legislatie un produs achizitionat online poate fi returnat fara a declara un motiv anume in termen de 10 zile. Ceea ce spui tu e legat de serviciul altex "retur in 31 zile" care e alta mancare de peste.

  2. #1142 SP
    Member razu's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / MediaGalaxy?

    ah, deci poti sa l cumperi, il scapi pe jos si l strici apoi ii dai retur pe motiv ca n au trecut 10 zile?

    daca defectiunea nu e semnalata imediat inseamna ca ai provocat o tu sau s a produs dupa livrare, caz in care tb dus in service.

    nu va mai agatati de articole in mod selectiv, legea nu e doar ordonanta 130/2000.

    ...totusi, asta nu inseamna ca un consumator poate returna un bun in orice conditii. In fapt avem de a face cu rezolutiunea unui contract, ceea ce inseamna a pune partile in situatia initiala dinainte vinzarii.

    Ori in conditiile in care un produs este returnat incomplet (fara accesorii) sau deteriorat (dincolo de o simpla utilizare) ori nefunctional - este clar ca vorbim de un produs cu totul diferit fata de cel vindut, iar rezolutiunea contractului nu mai poate avea loc.

    In aceasta situatie, in opinia mea, magazinul poate sa refuze plata integrala a pretului platit initial de client (dar nu sa retina o suma din ea!) pe motivul intemeiat ca produsul este substantial diferit fata de cel vindut si deci nu mai poate avea loc rezolutiunea contractului.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #1143 SP
    Junior Member cristi1910's Avatar
    Probabil gandirea din spatele celor 10 zile si fara motiv consta in faptul ca utilizatorului nu i s-a probat functionarea aparatului. Nimeni nu poate discerne momentul in care a aparut defectul: 1) defectul era prezent inca din magazin, 2) defectul a aparut pe parcursul transportului, 3) defectul a aparut din cauza utilizatorului.

    Caz concret: eu am cumparat Domo o masina de spalat care avea pompa defecta. Am anuntat pe Domo care mi-au spus ca nu este nicio problema si inlocuiesc pompa. Am refuzat si am solicitat o masina noua. Din acel moment nu m-a mai sunat nimeni de la Domo. Am sunat la OPC si mi-au spus sa fac o solicitare scrisa, (prin Posta Romana, cu confirmare de primire) prin care sa solicit returul produsului si restituirea banilor. In 3 zile, m-a sunat Domo ca au ajuns in fata blocului sa ridice masina si ca soferul nu are bani dar pot sa ma duc in orice magazin sa imi de banii inapoi.

  4. #1144 SP
    Member razu's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / MediaGalaxy?

    din contra, contractul inițial presupune ca altex ti-a livrat un produs funcțional.

    in cazul tau, in primele 6 luni se presupune ca produsul era defect din fabrica - este trecut in 449/2003.

    V.18 Pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia, cu exceptia cazurilor in care prezumtia este incompatibila cu natura produsului sau a lipsei de conformitate.
    dar noi vb despre altceva - al tau nu e retur (uite produsul, da mi banii), e schimb (uite produsul, da mi altul) - si tot ar fi tb trecut prin service, ceea ce ma duce cu gandul la unul din doua scenarii - ori ai avut tu noroc (pt ca opc ul e bun doar la conserve si hanorace, ei neavand platforma sa ti faca inspectie) ori nu ne ai spus toata povestea si situatia cade sub incidenta altei legi - iar asta cu 3 zile e apa de ploaie, sau poate locuiesti in falticeni si aveti propriul vostru opc la coltul ulitei. sunt ocupati pana peste cap cu dosare, nu exista rezolutie data de opc in 3 zile.

    mai trebuie sa iei in considerare si faptul ca domo urmeaza sa intre (daca intr adevar n a intrat deja) in insolventa si n au timp si dexteritate de certuri cu anpc. altex au tot timpul si toate resursele necesare.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #1145 SP
    Junior Member cristi1910's Avatar
    Pe 2 Ianuarie am comandat maina.
    Pe 5 Ianuarie a fost livrata.
    Pe 5 Ianuarie am solicitat returul
    Pana pe 9 Ianuarie m-a batut Domo la cap cu tot soiul de expertize tehnice, service, etc.
    Pe 9 Ianuarie am depus sesizare prin e-mail la OPC
    Pe 9 Ianuarie mi-a fost acceptat returul si am fost intrebat cum doresc restituirea banilor
    Pe 16 Ianuarie m-a sunat OPC-ul daca mi-a fost acceptat returul
    Pe 19 Ianuarie am confirmat OPC-ului ca totul este OK.

    Am atasat si poza cu istorucul de mail-uri.

    De loc, nu sunt din Falticeni ci din Flamanzi iar OPC-ul de la noi sta toata ziua si joaca table si intreaba pe oricine trece daca nu are chef sa depuna o reclamatie .

    In alta ordine de idei nu am de ce sa aberez pe acest forum, iar despre OPC Bucuresti am chiar o parere buna. Poate am fost eu norocos in 2 situatii cu ei.
    Attached Images Attached Images untitled.png

  6. #1146 SP
    Junior Member catallynn26's Avatar
    Salutare ! Revin cu un update. Am sunat din nou la Altex, si am fost preluat de o domnisoara "foarte amabila", care a invocat de data aceasta un alt motiv, si anume ca a fost ambalat in blister. Va dau un mic "transcript" despre cum a mers conversatia.

    Dupa ce a verificat numarul comenzii, aceasta mi-a spus :

    Consilier Altex : Imi pare rau dar nu puteti returna acest produs deoarece a fost ambalat in blister.
    Eu : Deci acesti tip de produs nu poate fi returnat niciodata ? Nici a doua zi ?
    Consilier Altex : Poate fi returnat doar sigilat.
    Eu : Si cum imi dau seama daca acest produs este conform nevoilor mele daca nu il desigilez pentru a-l testa ?
    Consilier Altex : Asta este politica Altex. Daca doriti, puteti sa sunati la numarul de pe garantie pentru mai multe detalii.

    Pe foile pe care le-am primit eu, nu am avut garantie propriu-zisa, ci doar o factura si o foaie de la curier. Am sunat la nr ce desemneaza "Depozit Central Altex" din Chiajna si am aflat ca numarul este nealocat. Ba mai mult, azi, mi-a spus o persoana foarte amabila ca facturile nu sunt in regula deoarece nu sunt semnate. O sa le atasez aici.

    De asemenea, tin sa mentionez ca al meu controller a venit cu aceasta problema din fabrica, nu a survenit ulterior.
    Attached Images Attached Images capture.jpg capture1.jpg

  7. #1147 SP
    Member razu's Avatar

    Ce se intampla cu Altex / MediaGalaxy?

    cristi, tu ai cerut banii inapoi in ziua in care ti a ajuns masina - n aveau nici un motiv sa refuze... eu credeam ai sunat dupa inca 4 zile sa i anunti ca n ar fi ok pompa.

    asta e diferenta intre tine si catalin, el a asteptat inca niste zile pana sa anunte problema.

    faith in humanity restored.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #1148 SP
    Junior Member cristi1910's Avatar
    @razu: OK poate nici eu nu am fost explicit.
    @catallynn26: facturile nesemnate sunt perfect legale

  9. #1149 SP
    Member razu's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi1910 View Post
    @catallynn26: facturile nesemnate sunt perfect legale
    si n ai nevoie de garantie pt service, se face in baza facturii/bonului (dovada platii) si faptul ca produsul beneficiaza de 2 ani garantie.

    trimite l in service si vezi ce ti spune -


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #1150 SP
    Junior Member 2proforugamer's Avatar

    CALL OF DUTY BLACK OPS 3 PS4

    Am dat precomanda astazi la Call of Duty Black Ops 3 Hardened Edition de la Media Galaxy pentru PS4,dar nu am primit niciun mail de confirmare. Ar trebui sa mai dau o comanda ?
    P.S.Scuzati-ma daca nu am pus aceasta intrebare in Thread-ul potrivit. Va multumesc.

  11. #1151 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by 2proforugamer View Post
    Am dat precomanda astazi la Call of Duty Black Ops 3 Hardened Edition de la Media Galaxy pentru PS4,dar nu am primit niciun mail de confirmare. Ar trebui sa mai dau o comanda ?
    P.S.Scuzati-ma daca nu am pus aceasta intrebare in Thread-ul potrivit. Va multumesc.
    Nu trebuie sa mai dai o comanda pentru ca nu primesti confirmare decat la produsele ce se afla in stoc altfel primesti doar un mail de plasare a precomenzii .

    Dupa cum au mai spus unii pe aici si eu cred ca gresesti facand precomanda la Altex in speranta ca il vei primi Day 1 . Ai sanse sa il primesti mult mai repede daca plasezi comanda imediat ce le intra in stoc .

  12. #1152 SP
    Junior Member 2proforugamer's Avatar
    Dar nu am primit nici macar un mail . Am dat precomanda si atat. Astept sa primesc un mail,dar sa inteleg ca il voi primii cand jocul se va lansa ? P.S.Am dat precomanda pentru ca exista un Bonus pentru precomanda.

  13. #1153 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by 2proforugamer View Post
    Dar nu am primit nici macar un mail . Am dat precomanda si atat. Astept sa primesc un mail,dar sa inteleg ca il voi primii cand jocul se va lansa ? P.S.Am dat precomanda pentru ca exista un Bonus pentru precomanda.

    Ar fi trebuit sa primesti macar un mail .

    Ce bonus este la precomanda ca eu nu vad nici un bonus la ei pe site . Bonusurile scrise acolo fac defapt parte din editia Hardened .

    Pe viitor poti posta genul asta de intrebari aici : http://www.consolegames.ro/forum/f60...y/index58.html

  14. #1154 SP
    Junior Member 2proforugamer's Avatar
    Eu am citit ca orice precomanda,la orice editie de BO3 primeste ca si Bonus "Nuk3town Map". Si nu,nu am primit niciun mail.

  15. #1155 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by 2proforugamer View Post
    Eu am citit ca orice precomanda,la orice editie de BO3 primeste ca si Bonus "Nuk3town Map". Si nu,nu am primit niciun mail.

    Daca in contul tau de la Altex figureaza precomanda nu conteaza daca ai primit mail sau nu .

  16. #1156 SP
    Junior Member 2proforugamer's Avatar
    Problema este ca eu din greseala am facut comanda ...dar fara cont.

    ---------- Post added 03-11-2015 at 12:26 ----------

    Pana la urma a sosit confirmarea ..dupa 3-4 ore ..nu inteleg ce se intampla cu Altex,inainte ei aveau confirmare si prin telefon.
    Va multumesc mult.

  17. #1157 SP
    Junior Member Headshaper's Avatar
    Eu am precomandat Black Ops 3 pentru PS4, am sunat la ei care e situația. Au zis ca nu au în stoc și probabil o sa primesc cândva săptămâna viitoare(jocul apare pe 6.11.2015) . Și faza e ca am plătit cu cardul deja și cică nu pot renunța . Trebuie sa insist și mâine ca sa pot să primesc jocul pe data de 6 noiembrie? (locuiesc în Cluj-Napoca) . Dacă știam comandam prin PS store varianta digitala.

  18. #1158 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by Headshaper View Post
    Eu am precomandat Black Ops 3 pentru PS4, am sunat la ei care e situația. Au zis ca nu au în stoc și probabil o sa primesc cândva săptămâna viitoare(jocul apare pe 6.11.2015) . Și faza e ca am plătit cu cardul deja și cică nu pot renunța . Trebuie sa insist și mâine ca sa pot să primesc jocul pe data de 6 noiembrie? (locuiesc în Cluj-Napoca) . Dacă știam comandam prin PS store varianta digitala.
    Poti sa insisti dar daca ei nu il primesc nu ai ce le face . Ca sa iti iei banii inapoi de la ei dureaza foarte mult . Pe viitor nu mai plati avans la Altex , opteaza pentru varianta cu plata la livrare .

  19. #1159 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by Headshaper View Post
    Eu am precomandat Black Ops 3 pentru PS4, am sunat la ei care e situația. Au zis ca nu au în stoc și probabil o sa primesc cândva săptămâna viitoare(jocul apare pe 6.11.2015) . Și faza e ca am plătit cu cardul deja și cică nu pot renunța . Trebuie sa insist și mâine ca sa pot să primesc jocul pe data de 6 noiembrie? (locuiesc în Cluj-Napoca) . Dacă știam comandam prin PS store varianta digitala.
    Deci sa inteleg ca jocul nu va fi livrat pe data de 06.11.2015?
    Well played Altex!

  20. #1160 SP
    Junior Member Headshaper's Avatar
    Am primit acuma alerta de la altex ca au în stoc bo3, sper ca mâine sa primesc ceva mesaj ca o sa primesc produsul... Sau pe la ora 21dau un telefon sa știu. Sper sa nu iau tapa ca multi useri de pe forumul acesta...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 283 FirstFirst ... 8 48 56 57 58 59 60 68 108 158 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts