Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Serviciu de Inchirieri jocuri pt ajutarea siteului CG

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Serviciu de Inchirieri jocuri pt ajutarea siteului CG

    Dupa o discutie avuta pe chat cu cj_quest si la indemnul lui MonkY as vrea sa va aflu parerea in aspectul urmator.

    Sunteti interesati sa inchiriati jocuri pt console in schimbul unei sume de bani, bani care se vor duce la mentinerea siteului Console Games ?


    Se pot accepta si jocuri care odata donate siteului se vor pune in libraria de jocuri care vor fi date spre inchiriere.

  2. #2 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Este o idee foarte buna pe care eu o sustin insa trebuie lucrat cu mare atentie cu oamenii care vor primi jocurile spre a le folosi in regim de inchiriere, pentru ca, asa cum se fac schimburi, vanzari cu probleme (discuri zgariate/crapate) si carcase sparte nu o sa fie o experienta prea placuta, daca poti gasi niste carcase metalice blank in care sa trimiti discurile si sa ai o certitudine clara mai presus de orice indoiala ca respectivul chirias nu returneaza discul deteriorat (sau mai rau sa faca un hit and run), o sa fie perfect.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hold on a sec... noi am discutat ceva pe Chat, dar era despre modalitatile de inchiriere din Romania, nu despre ceva realizat/organizat de CG. Dupa cum am spus, in Romania un sistem de inchirieri e un risc enorm (toti cei care au incercat asta au disparut)... si nici nu poti exagera sa ceri pretul full pe un titlu, pentru ca asa ii este mai usor omului sa achizitioneze singur jocul si sa-l vanda pe aria de Bazar sau pe site-urile de specialitate. La fel cum nu poti cere cartea de identitate sau mai stiu eu ce...

    Prin urmare, Templier o sa te rog sa descrii exact cum vezi tu acest serviciu si care vezi tu ca ar fi rolul CG. Pentru ca trebuie sa recunosc, noi nu avem nici spatiu de depozitare si nici logistica necesara pt. asa ceva (ca sa nu mai vorbim de timp).

    Eu am vrut acum ceva timp sa deschid un fel de "muzeu" sau "club" al consolelor, si pentru consolisti (unde sa se poata inchiria jocuri asa cum faci cu cartile la biblioteca)... insa dupa ce am vazut ce buget e necesar si cate contre sunt pentru asa ceva, a trebuit sa renunt. E nevoie de un investitor serios care sa pompeze o caruta de bani si/sau sa detina spatiu pe masura...

  4. #4 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Sau poti inchiria discurile in plic @mayhem.

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    dupa ce am vorbit cu tine am extrapolat ideea cu cj pe chat.

    CONCEPT

    1. desemnarea unei persoane de pe forum care sa se ocupe de primirea predarea si primirea jocurilor.
    2. persoana respectiva isi stabileste timpul in care acorda sau primeste jocurile inchiriate ( ex : seara la ora X )
    3. persoana care se ocupa de asa ceva trebuie sa :
    a) sa primeasca jocurile care sunt donate site-ului pentru a fi inchiriate
    b) sa tina evidenta jocurilor si sa actualizeze libraria disponibila
    c) optional sa primeasca banii si sa ii vireze in contul site-ului saptamanal
    4. persoana respectiva NU se deplaseaza, cei interesati de acest serviciu vor veni personal la primire/predare
    5. fondurile se duc exclusiv pt site ; taxa anuala / jocuri pt concursuri / promovare / inbunatatire
    6. jocurile donate de catre utilizatorii site-ului se vor folosi pt inchirier si se pot vinde , banii din vanzare ducandu-se tot pt site
    7. cei care doneaza un joc au parte de puncte experienta in functie de valoarea jocului + un joc inchiriat gratis / o perioada determinata ( 3 - 5 zile )
    8. preturile sunt de dezbatut ( propun 10 lei/ zi )
    9. se incepe pentru Bucuresti ; motive : eliminarea taxelor suplimentare ( transport ) , construirea increderii , neimplicarea administratorului in activitati suplimentare
    10. persoanele care pot beneficia de serviciul asta sa fie stabiliti prin rating sau altceva ( astept idei )
    11. jocurile distruse vor fi inlocuite de cel care l-a distrus
    12. nu se percepe garantie
    13. penalitati : asteptam sugestii

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cu order am da lovitura

  7. #7 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^^ corect.
    pt evitarea situatiei de "furt" se poate face sistem gen credit . se inchiriaza primul joc si se plateste 100-150 lei din care se scade valoarea inchirierii jocului respectiv. ex : inchiriezi The Order - dai 150 lei - il tii 3 zile - il returnezi - mai ai credit 130 pentru alte inchirieri.

  8. #8 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Well aveti un client : inchiriez RYSE si alte jocuri pt Xbox One ...

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai si cine crezi ca vrea sa faca chestia asta ? Eu decat sa dau 150 ron acum si sa nu ma aleg cu nimic, basically, ca doar ma joc cateva zile, prefer sa cumpar un joc, il joc efectiv cat vreau eu (am zeci de ore petrecute in majoritatea jocurilor pe care le-am cumparat) si cand ma satur de ele, le vand pentru cel putin 100 ron, mai pun 50 si fac la fel.
    Nu mai zic de faptul ca (si nu cred ca e doar cazul meu) 90% din timp nu am decat 1-2h pe zi de joaca (iar in weekend chiar nu ma ating de consola), asa ca pentru cineva ca mine, sa-l inchiriezi pt 3 zile inseamna sa nu termini nimic sau sa faci un speedrun.

    Daca vrei sa ai succes, trebe sa pleci deja cu o baza de jocuri (adica o investitie serioasa), sa ai cel putin un om care se ocupa de asta (si sa se ocupe, iar daca apare ceva, sa-i tina cineva locul) si cel mai important, sa ai un pret avantajos pentru inchiriere.

  10. #10 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu este un serviciu pt toata lumea, nu am zis ca ar fi. mie 10 lei pe zi mi se pare ok, este potrivit. serviciul se adreseaza in mare parte celor care vor sa joace multe jocuri, nu neaparat celor care vor sa platineze jocuri. spre exemplu : cu 150 lei poti juca 5 jocuri fara sa pierzi bani la revanzare . tu zici ca dai 150 , il joci si il vinzi cu 100 lei dar nu iti poti lua un joc la fel de bun, trebuie sa mai pui bani.
    eu as vrea sa joc Killzone SF , The Order , Wolenstein , + inca 2 , crezi ca le pot lua cu 150 lei?

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    In occident cel mai bun sistem era sa platesti 80 dolari (60 dolari garantie + 20 dolari subscribtie pe 30 zile) si poti inchiria cate 1 joc odata din catalogul firmei timp de 1 luna, daca jocul nu este in "stoc" vei astepta pana acesta va intra in stock, pe o lista de asteptare, avantajul este ca poti face oricate inchirieri in timpul acesta, insa daca ai luat daca cele 30 zile au trecut si aduci jocul in ziua 31 ai pierdut garatia si pastrezi jocul fiind necesara o noua subscriptie/garantie.

    Cat despre modelul de "afacere" trebuie ca cineva sa cumpere jocurile => cineva trebuie sa bage cateva mii de euro in proiect la inceput, eu sincer nu cred ca este fiabil avand in vedere castigurile extrem de limitate.

    Toate acestea insa se fac intr-un mediu legal, in Romania (din cate stiu eu) nu exista legislatie "propice" inchirierilor de jocuri => imposibil de pus in practica.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca le iei pe rand, da. Nu mai zic de faptul ca Wolfenstein si Killzone, fiind vechi deja, le iei probabil cu mult sub 100 ron bucata. Si poti sa iei unu azi, la 100 ron, sa zicem, il joci 2-3-5 zile, dupa care-l vinzi tot la 100 ron (ca asta e pretul pietei) si treci la urmatorul.

    Si in cazul asta, cine-ti ofera tie jocurile astea, ca o donatie, sa le poti inchiria oamenilor ? Cine crezi ca investeste in toata asta, cu ideea sa piarda bani, ca in mod clar nu se va castiga nimic din asta.

    + de asta, trebuie sa te gandesti ca lumea nu are doar PS4.

    Si ma repet, poate la tine o zi (pt aia 10 ron) inseamna 6-8-10h de joaca. La mine ar insemna 1, poate 2h de joaca, ceea ce in mod clar nu merita 10 ron.

    LE: gandeste-te la ceva gen cum zice rodarkone, dar gandeste-te si cat de repede se depreciaza unele jocuri.
    Ar fi mult mai ok sa iei un joc cu, sa zicem 200 ron pentru o luna, iar cand il duci inapoi (poate dupa 5 zile si iei alt joc 5 zile samd) sa-ti recuperezi 150 ron din ei si sa o iei de la capat.

  13. #13 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Ideea nu este rea, dar cam greu de pus in practica.

    In primul rand trebuie sa se ocupe de chestia asta cineva care are destul de mult timp la dispozitie.
    Iar cel mai important aspect este partea cu increderea si returnarea jocurilor. Ar trebui ca cel care inchiriaza jocul sa plateasca taxa + contravaloarea jocului (la valoarea lui in momentul inchirierii intr-un magazin), care sa ii fie returnata cand jocul se intoarce pe stoc.
    De asemenea trebuie sa existe un mic stoc, ca nu cred ca ii va conveni cuiva sa astepte prea mult dupa un joc.

  14. #14 SP
    Banned Templier's Avatar
    eu cred ca nu sunteti atenti la ce am scris. nu e pentru mine o afacere ci pentru SITE -ul Console Games . donatiile se fac site-ului si banii din inchiriere tot la site ajung !

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am fost foarte atent la asta, d-aia am zis ca cineva trebe sa faca o investitie din care nu va recupera niciun ban. Si tu, din ce zici, ai nevoie de jocuri noi, pentru a le putea inchiria, iar la aria de donatii, n-am vazut asa ceva.

    Daca ai tu deja niste jocuri pe care le poti pune la inchiriat, e bine, altfel, cred ca-ti faci sperante desarte.

  16. #16 SP
    Banned Templier's Avatar
    cineva suntem noi, cei care vor sa ajute site-ul. daca pui un joc in aria Licitatii sau il pui in serviciul Inchirieri ajuti site-ul. eu nu mi-am facut un obicei din a colectiona jocuri de PS4 pt ca sunt scumpe si prefer sa bag banii aia in console ( cele pe care le colectionez ). jocurile donate pot fi de PS3 / PS4 / XB 360 / XB 1 orice se ofera. momentan am Destiny pe care as putea sa il pun la bataie. Cj parca a zis si el ceva de niste jocuri de XB1. astea se pot strange si treptat , cumpara din primele subscriptii niste jocuri mai bune. self investment.

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, dar tot la ce zic eu, ajungi. Nu vei avea jocuri prea noi, pentru inchiriere, iar majoritatea jocurilor vechi se gasesc la preturi infime, deja.

    Sa luam exemplul Destiny, ca tot ai zis de el. Este un joc in care trebuie sa faci grinding...ffff mult. Asta inseamna ce ? Ca ori il inchiriaza cineva pt o zi sa vada cum e si daca merita cumparat, ori cineva-l cumpara SH si gata, ca deja e la super preturi.

    Faza cu self investment este foarte grea, pentru ca daca tu speri ca prin 2-3-5 jocuri vechi, vei strange destui bani incat sa iei, sa zicem, 1 joc nou, adica 230-250 ron, pe care sa-l inchiriezi de cel putin 10 ori a cate 2-3 zile, ca sa-ti recuperezi investitia si sa-ti permiti sa mai iei inca un joc, dar asta inseamna ca lumea va fi nevoita sa astepte ceva timp pentru asta, tu avand o singura bucata din jocul respectiv, eu cred ca nu realizezi exact ce inseamna cu adevarat asta. Lista de asteptare, cineva care-l ia pt 2 zile, dar il tine 3-4 si plateste dupa aia alea 2 zile in plus, dar tu intre timp ai pierdut pe cine era pe lista, samd.

    Idei sunt multe, dar cele care se si materializeaza sunt incredibil de putine, iar aici daca nu va ajuta cineva (sau mai multi cineva) cu jocuri cat de cat noi, eventual si de SP si nu gasiti un plan tarifar convenabil, nu aveti nicio sansa.

    Orice idee de ajutare a site-ului este binevenita, dar nu orice idee se poate materializa. Trebuie sa te gandesti foarte bine inaince sa incepi ceva. Nu poti spera sa ajuti site-ul, inchiriind niste jocuri vechi. E un lucru care, cel mai probabil, nu va merge.

    Eu nu vreau sa te demoralizez sau sa-ti pun bete-n roate, doar sa-ti explic logic ce si cum, sa nu ai surprize dupa aia. Eu sper din tot sufletu sa mearga si sa ma insel.

  18. #18 SP
    Banned Templier's Avatar
    apreciez schimbul de idei.nu o iau personal si nici nu cred ca ma insel. cum am spus si mai sus nu este pentru cei care vor sa platineze un joc. este un serviciu pentru cei care vor sa joace campania si atat sau pentru cei care vor in week end sa joace fifa sau forza intr-o noapte cu prietenii. daca jocurile vechi sunt ieftine cu atat mai bine ca se pot lua mai multe ( jocuri diferite ) + jocuri mai noi. eu pot dona destiny, altul poate dona Forza sau Wolf si automat e doar profit.

  19. #19 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Aici GameFly am gasit un model care mie mi se pare cat de cat echitabil si potrivit pentru ideile tale Templier, ma refer la costul inchirierii unui joc pe perioada de o luna.

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Templier de apreciat atitudinea ta, este foarte buna implicarea! Ai doua mari probleme:
    - cine cumpara/doneaza jocurile
    - si stii ca vei lucra cu romani. Deci discuri care nu se mai intorc, sau se intorc zgariate, oameni care uita sau intarzie, curieri care pun peste jocuri cele 2 caramizi care trebuie sa ajunga la Satu Mare, etc...
    - momentan sistemul de licitatii lucreaza bine, oricine cumpara un joc la licitatii poate re-ajuta site-ul prin repunerea jocului la licitatie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Doogle.ro - Inchirieri jocuri By claudiutk in forum Console Club
    Replies: 21 Last Post: 09-01-2012, 03:31
  2. SOE scade pretul serviciu Serice Access By Tudoran in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 11-06-2011, 02:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts