Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Gaming Markets - PlayStation :: Xbox :: Nintendo

  1. #1 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

    Post Gaming Markets - PlayStation :: Xbox :: Nintendo

    Salut,

    Am avut ceva timp liber si l-am folosit ca sa creez un document care listeaza toate tarile din lume unde cel putin un serviciu de console gaming este oficial.

    Din cele 195 de tari recunoscute oficial in acest moment, doar 72 de tari au in prezent cel putin un serviciu oficial de console gaming, ceea ce inseamna un procent de 37%.

    https://docs.google.com/spreadsheets...f=true&sd=true

    Documentul are un scop pur informativ si recreativ, ne arata fiecare tara unde serviciile PlayStation, Xbox sau Nintendo sunt prezente oficial.
    Daca aruncati un ochi pe el, veti constata ca Romania nu sta deloc rau. Ne mai lipseste o singura bulina verde ca sa urcam la Tier 1.

    Criteriile folosite au fost:

    1. Tara trebuie sa aiba serviciul oficial prezent cat si un Store, fie el si general. Daca Store-ul asociat este prezent dar intr-o moneda globala (USD/EUR), tara respectiva primeste un '*', dar ramane verde.

    2. Pentru PlayStation am folosit:
    - Pagina oficiala PlayStation, cu terminatiile corespunzatoare fiecarei tari.
    - Din linkul paginii oficiale, am luat terminatia si am deschis fiecare PlayStation Store.

    3. Pentru Xbox am folosit:
    - Pagina oficiala Xbox.
    - Am dat click pe un joc de pe pagina oficiala pentru a fi redirectionat pe Store-ul fiecarei tari si pentru a vedea moneda in care fiecare tara are Xbox Store.

    4. Pentru Nintendo am folosit:
    - Pagina oficiala Nintendo (Europe + US) pentru a vedea toate tarile in care Nintendo Account service este oficial prezent:
    - Pagina oficiala a Nintendo eShop de unde se poate cumpara membership.
    Aici este singurul loc unde se poate verifica 100% fiecare tara care are Nintendo Store, fie in moneda locala fie in EUR cum este cazul Store-ului european unde este alocata si Romania.
    - Ca sa aflu cu acuratete de 100% toate tarile care au Nintendo Account afiliat unui Store oficial, am inlocuit abrevierea fiecarei tari si limba oficiala. Daca pagina se incarca inseamna ca exista, iar daca nu exista da eroare.

    Va doresc lectura placuta si astept ca in viitorul apropiat sa adaug acolo bulina verde care inca lipseste!
    La mine pe PC arata mult mai bine polishat si mai ordonat documentul, nu stiu ce le face google docs acelor iconite dar vad ca apar scalate si aranjate prost...

    Daca este posibil si nu deranjeaza, am rugamintea sa fie facut sticky acest thread, pentru ca voi adauga updates atunci cand este cazul.
    Attached Images Attached Images nintendo-ps-xbox-games-update.jpg

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Daca este posibil si nu deranjeaza, am rugamintea sa fie facut sticky acest thread, pentru ca voi adauga updates atunci cand este cazul.
    Subiectul e important, dar nu e de sticky. Cand se lanseaza oficial ceva, e o stire, dupa care se poate discuta in forumurile platformelor.

    De ce nu ai formatat asa?:
    Country
    Tara 1yyy
    Tara 2yyn
    Tara 3yny
    ............
    Tara nnnn

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am incercat, dar oricum le asezi pe verticala sau orizontala, 72 de tari sunt prea multe si trebuie mereu sa faci un scroll of some sort.
    Am vrut sa le am mereu in fata cand deschid documentul sa vad tot ca un tablou.

    Daca ti-e usor sa le asezi in formatul ala astfel incat sa nu fie nevoie de mult scroll, chiar m-as bucura sa ma ajuti si sa le reasezi.

    Cateva lucruri m-au surprins foarte tare in timp ce faceam research-ul:

    1. Habar nu aveam cat de slaba (inexistenta de fapt) este prezenta Nintendo in toate tarile din Middle East, inclusiv in cele foarte bogate. Eu habar nu aveam ca Arabia Saudita, UAE sau Qatar nu au Nintendo

    2. Ramanand in Middle East, mare mi-a fost mirarea sa vad ca bogatii lumii precum UAE, Qatar sau Bahrain au PlayStation Store in USD. Stiu, petrodolarii dar still, mi se pare haios sa vizualizez cum vine emirul cu sandalele de aur si cand vrea sa-si cumpere Kena de pe Store nu-i iau aia banii in moneda lui, ci in USD.

    3. Nu stiam ca in majoritatea Americii de Sud, cu exceptia Braziliei, Store-ul de Xbox este in USD si nu in monedele locale (Argentina, Columbia, Chile). Same for Rusia, eram convins ca au Store in Ruble dar nu... si ei au tot in USD Store-ul de Xbox ceea ce este bizar.

    4. Serbia, Vietnam si Filipine nu au de fapt PlayStation oficial, deloc.
    Nu poti creea PSN account pe aceste tari, ele nu apar in lista, si chiar daca apar cu pagina oficiala de PlayStation acelea sunt doar placeholders, ei de fapt nu au PlayStation Store deloc, in nici un fel de moneda, iar suportul oficial este inexistent.

    5. Back to America de Sud, din nou, toate tarile cu suport oficial PlayStation (Argentina, Columbia, Chile, Peru, Bolivia, Paraguay, Uruguay) au PlayStation Store in USD si nu in monedele locale, exceptie facand Brazilia.

    Concluzia trasa de mine este ca Romania nu sta rau deloc in comparatie cu tari mult mai potente economic.
    Pai daca ma plang eu ca n-am inca Xbox, ce-as mai fi zis sa stau la etajul 75 in Doha si sa-mi cumpar Returnal in alta moneda de pe Store, sau sa n-am Nintendo oficial deloc, sa-mi fac cont pe US.
    Mi se par absolut interesante aceste comparatii, daca stai sa te gandesti ca atunci cand eram eu student (2003-2008) eram niste primitivi din epoca de piatra in tot ce insemna gaming. Cred ca erau 50 de jocuri originale in toata Romania si alea WoW si Half-Life 2.

    Nu ma intorc in perioada anilor 90-2000... cand noi in Romania nici nu auzisem de console (le spuneam 'joc pe televizor'), iar turcii aveau turnee de Street Fighter la televizor organizate prin telefoanele fixe.
    Cine nu-si aminteste de turneele de Street Fighter in care jucau turcii cu tastele de la telefoanele fixe, nu e suficient de batran .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand GIFT CARDS: PlayStation, Xbox, Nintendo, etc By Bogdanovici in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 10-02-2020, 23:37
  2. Vand GIFT CARDS: PlayStation, Xbox, Nintendo, etc By Bogdanovici in forum Bazar Nintendo: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 10-02-2020, 23:24
  3. Vand GIFT CARDS: PlayStation, Xbox, Nintendo, etc By Bogdanovici in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 10-02-2020, 23:23
  4. Replies: 43 Last Post: 04-02-2019, 17:06
  5. Xbox 360 - Online Gaming By okei in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 30 Last Post: 10-10-2009, 19:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts