Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Jocuri bune de "nisa"

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Jocuri bune de "nisa"

    Well guys, m-am gandit ca nu ar strica sa avem si un thread pentru jocuri pentru care nu se face foarte multa reclama, dar care noua ne-au placut si care merita mentionate. De exp. eu mi-aduc aminte de Darksiders... despre care nu gaseam mai nimic pe nicaieri, iar cand a aparut prin reviews, au sarit multi "destepti" cu note de 4/10. Ori mie jocul acela mi s-a parut de cel putin 9/10. Si aici nu vorbim strict de parerea mea personala, ci pur si simplu jocul este realizat foarte bine pentru genul sau.

    So, haideti sa nu ne mai uitam strict dupa notele si marketingul aiurea al unora, si sa prezentam titluri aici despre care lumea nu prea vorbeste (si pe care noi le gasim cu 5-6 lire pe-afara).

    Pe langa Darksiders, mai recomand si Knights Contract, care deja poate fi gasit pe la 12 lire: Found 2 results for "Knights contract" | TheHut.com. Mai lasati-l cateva saptamani si sigur il veti gasi pe la 5-7 lire. Stilul de joc este foarte asemanator cu Darksiders si e al naibii de greu. Insa te prinde si merita. Mai mult, evolueaza foarte interesant (povestea e si ea super ok) si cred ca are si replayability mare (semanand ca idee cu Castlevania: Lords of Shadow).

    Totodata, incercati si urmatoarele: Top Five - Best Games that No One Played (Volume I) | South Florida Chronicle
    Va astept cu recomandari!

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Eu inca laud Demon's Souls la extrem de multa lume si le spun ca merita sa cumpere jocul (nu sa il pirateze) si le recomand sa il cumpere nou de pe diferite site-uri ca sa ajute developerii . Sigur acum ca s-a anuntat si Dark Souls, parca primul RPG de succes a celor de la From Software nu mai e la fel de necunoscut, da cand s-a lansat mai nimeni nu stia de el. Tin minte ca de la Gametrailers si multe alte site-uri, Demons Souls a primit premiul "Best Game No One Heard Of", ceea ce e cu adevarat pacat avand in vedere cate chestii originale avea de oferit. Dar cum a spus si Monky, nu a fost facuta destula reclama la lansare sau inainte de ea.

    Un alt joc super de care nu prea a auzit lumea ar fi 3D Dot Game Heroes,care desi s-a lansat in urma cu un an sau doi, acesta are grafica 8 bits (nu glumesc) iar foarte multi gamer il compara cu originalul Legend of Zelda. Povestea mi se pare destul de draguta, gameplay-ul bun si overall e un joc foarte distractiv.

    Din generatia trecuta de console trebuie sa mentionez neaparat de Okami, unul dintre cele mai originale jocuri lansare vreodata dupa parerea mea. Avand in vedere ca e moda asta sa tot face versiuni HD la jocuri din trecut, oare nu au de gand sa il lanseze pt Ps3 cu Move compatibility? Ar fi un instand win si un must buy pt orice posesor de PS3+Move. Gameplay-ul, povestea, atmosfera, grafica unica si toate celelalte elemente ar pune jocul asta in top 20-ul meu ...poate si mai bine de atat. Daca aveti Wii sau ps2 eu zic sa nu ratati o astfel de sansa si sa jucati Okami .

  3. #3 SP
    Senior Member FuriaAlba's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Eu inca laud Demon's Souls la extrem de multa lume si le spun ca merita sa cumpere jocul (nu sa il pirateze) si le recomand sa il cumpere nou de pe diferite site-uri ca sa ajute developerii . Sigur acum ca s-a anuntat si Dark Souls, parca primul RPG de succes a celor de la From Software nu mai e la fel de necunoscut, da cand s-a lansat mai nimeni nu stia de el. Tin minte ca de la Gametrailers si multe alte site-uri, Demons Souls a primit premiul "Best Game No One Heard Of", ceea ce e cu adevarat pacat avand in vedere cate chestii originale avea de oferit. Dar cum a spus si Monky, nu a fost facuta destula reclama la lansare sau inainte de ea.

    Un alt joc super de care nu prea a auzit lumea ar fi 3D Dot Game Heroes,care desi s-a lansat in urma cu un an sau doi, acesta are grafica 8 bits (nu glumesc) iar foarte multi gamer il compara cu originalul Legend of Zelda. Povestea mi se pare destul de draguta, gameplay-ul bun si overall e un joc foarte distractiv.

    Din generatia trecuta de console trebuie sa mentionez neaparat de Okami, unul dintre cele mai originale jocuri lansare vreodata dupa parerea mea. Avand in vedere ca e moda asta sa tot face versiuni HD la jocuri din trecut, oare nu au de gand sa il lanseze pt Ps3 cu Move compatibility? Ar fi un instand win si un must buy pt orice posesor de PS3+Move. Gameplay-ul, povestea, atmosfera, grafica unica si toate celelalte elemente ar pune jocul asta in top 20-ul meu ...poate si mai bine de atat. Daca aveti Wii sau ps2 eu zic sa nu ratati o astfel de sansa si sa jucati Okami .
    Pai din cate am inteles, Demon Souls a primit note chiar foarte bune. Parca a fost si GOTY pentru Gamespot .

  4. #4 SP
    Member awaytokill's Avatar
    world of goo a fost oferit si la level prin aprilie sau mai un foarte bun

    10/10

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu va recomand sa jucati The Saboteur ( daca nu ati facut-o deja). Jocul a primit note de 6-7 de la critici, dar parerea mea e ca merita cel putin un 9. Grafic arata foarte bine si are un art-style extraordinar. Gameplay-ul e destul de complex si te lasa sa termini misiunile in ce fel vrei. Per total un joc foarte frumos, imi pare rau ca s-a inchis Pandemic.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cand vorbim de jocuri de nisa, e clar ca nu ne referim la jocuri care au note de 10/10... De obicei fie sunt firme obscure, fie sunt IP-uri carora nu li s-a facut reclama. In nici-un caz aici nu e vorba de World of Goo sau Demon's Souls

  7. #7 SP
    Member awaytokill's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Eu va recomand sa jucati The Saboteur ( daca nu ati facut-o deja). Jocul a primit note de 6-7 de la critici, dar parerea mea e ca merita cel putin un 9. Grafic arata foarte bine si are un art-style extraordinar. Gameplay-ul e destul de complex si te lasa sa termini misiunile in ce fel vrei. Per total un joc foarte frumos, imi pare rau ca s-a inchis Pandemic.
    jucat pe ps3 un joc foarte bun eu ias fi dat 10

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    eu am spus de Demon's Souls nu neaparat din cauza notelor (care au fost foarte bune) dar si din cauza vanzarilor (dupa mai bine de 2 ani s-au vandut doar 1 milion de exemplare iar Dragon Age sau Fable s-au vandut de 2-3 ori mai bine in mai putin in mai putin de 1 an....c`mon ). E un joc subapreciat la care chiar nu au facut aproape deloc reclama. Eu am aflat de el numa dupa ce am vazut cateva review-uri sau din povesti. Nu am vazut nici o reclama pe MTV (cum a fost la Soul Calibur IV) sau pe oricare alte posturi TV sau diferite site-uri de gaming (cum fac acuma pe vg247 reclama la Skyrim).

    P.s. ar fi imposibil ca skyrim sa nu se vanda bine, nu doar din cauza ca face parte din seria TES sau ca arata foarte bine da si din cauza reclamei facute. Au pus un ditamai banner la Skyrim pe 3 bloc-uri. O sa pun poza mai jos. How cool is that? Cred ca de avea Demon's Souls asa reclama facuta atunci sigur se vindea de 2 ori mai bine.
    Attached Images Attached Images e3-skyrim-building.jpg

  9. #9 SP
    Member SpeedoTuxedo's Avatar
    Disgaea ar trebui pomenit in wikipedia la definitia cuvantului "nisa". Mai jos am pus un trailer amuzant din care probabil nu veti intelege nimic:



    Disgaea 4 e unul dintre putinele RPG-uri de calitate de pe PS3 si e aproape de lansare (4 oct in Europa; a fost lansat acum multe luni in jap). Sunt singur ca voi petrece sute de ore in jocul asta si, cu introducerea coop, nici nu vrea sa ma gandesc cate nopti o sa stau. Singura problema vine din faptul ca, datorita stilului sau "asiatic", voi avea probleme in gasirea unor romani cu care sa-l joc in coop.

  10. #10 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    X-men Origins: Wolverine este subapreciat.

  11. #11 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Fahrenheit este un joc mai mult decat extraordinar care trebuie incercat de toti.

  12. #12 SP
    Member theSrN's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    P.s. ar fi imposibil ca skyrim sa nu se vanda bine, nu doar din cauza ca face parte din seria TES sau ca arata foarte bine da si din cauza reclamei facute. Au pus un ditamai banner la Skyrim pe 3 bloc-uri. O sa pun poza mai jos. How cool is that? Cred ca de avea Demon's Souls asa reclama facuta atunci sigur se vindea de 2 ori mai bine.
    wow, asta da marketing

    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Fahrenheit este un joc mai mult decat extraordinar care trebuie incercat de toti.
    subscriu. Fahrenheit (Indigo Prophecy) este absolut genial, si se gaseste pe la Altex la doar 30 lei (varianta PC)


    Alt joc care m'a atras acum foarte mult timp este Ghost Master pe care, evident, il recomand. mi'a placut la nebunie sa sperii oamenii

  13. #13 SP
    Member daviddd's Avatar
    hmm, ambele jocuri din seria Kane & Lynch sunt super. Mai ales 2-ul cu acel feeling de parca vezi un documentar facut cu camera in mana. Ambele foarte subapreciate dar pentru mine, foarte bune.

  14. #14 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    S.T.A.L.K.E.R.
    Toata seria avea o atmosfera cu nu am mai prea intalnit in ceea ce priveste o lume nasolita tare. Chiar fugeam cu frica pe langa tabere de banditi sau militari. Iar prima intrare in Prypyat......wow...parca mi se trezea parul pe mana.
    Fahrenheit +1 la ce s'a scris mai sus.
    Seriile X-Men Legends si Marvel Ultimate Alliance se pun? Ca m'am distrat incredibil in co-op si nu sunt asa de cunoscute

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Fahrenheit este un joc mai mult decat extraordinar care trebuie incercat de toti.
    e 4.99 ron in Diverta un joc superb, ce l-am terminat de 4-5 ori

    Alte jocuri subapreciate, dar care mi-au mancat multe ore/zile au fost:

    Beyond Good & Evil, ce, spre norocul "copiilor" din zilele noastre (ce batran ma simt ) a avut parte de un remake HD chiar anul acesta.

    American McGees presents Scrapland (sau simplu Scrapland),un joc cu o poveste superba, un univers foarte frumos si modalitati infinite (cred ) de concepere a navelor din bucatile gasite prin niveluri. Acest joc, in mod special, mi-a mancat saptamani bune. Stiu ca a fost, la un moment dat, si la Level jocul full.

    Shadow of the Collossus, care cand a aparut nu s-a bucurat de super succes. Imi aduc aminte ca l-a primit un prieten cadou de ziua lui de la o matusa din Olanda ca abea aparuse si nu stiam nici unu de el, iar cand l-am pus in PS2-ul lui am stat de dimineata pana seara si ne-am jucat si in cateva saptamani mi-am cumparat PS2 special pentru el (si Kingdom Hearts 1 )

    Kingdom Hearts 1 si 2. 2 jocuri superbe, de aventura, ce cuprind foarte multe universuri Disney. Poveste superba si multe ore de gameplay, trecand prin multe "povesti" (animatii disney, de la Mickey Mouse, Donald, la Tarzan sau chiar Nightmare before Christmas )

  16. #16 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    e 4.99 ron in Diverta un joc superb, ce l-am terminat de 4-5 ori
    Eu sunt atat de innebunit dupa Fahrenheit incat l-am terminat de 20 ori pe PC si Xbox. Sper daca am odata ocazia sa fac un playthrough si pe varianta de PS2.

  17. #17 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ninja Gaiden series - aici cred ca avem o situatie inversata si anume nu este vorba de o subapreciere din partea criticilor industriei cat din partea gamerilor. Poate ar fi interesant un poll pe forum pentru a vedea cata lume a terminat un joc sau mai multe din serie. Eu aseara m-am reapucat de Ninja Gaiden Sigma 2 si m-am gandit ca titlurile aferente sprintenului ninja pe nume Ryu se potrivesc cu threadul.

  18. #18 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Vin si eu cu cateva sugestii:
    Majin & the Forsaken Kingdom
    Folklore
    Eternal Sonata
    Valkyria Chronicles
    Catherine (un joc excelent)
    El Shaddai (Ascension of the Metraton) - un joc cu adevarat genial ce urmeaza sa se lanseze

  19. #19 SP
    Member Moromete's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Vin si eu cu cateva sugestii:
    Majin & the Forsaken Kingdom
    Folklore
    Eternal Sonata
    Valkyria Chronicles
    Catherine (un joc excelent)
    El Shaddai (Ascension of the Metraton) - un joc cu adevarat genial ce urmeaza sa se lanseze
    ...gandesti bine si Resonance of Fate

  20. #20 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Si Resonance of Fate (dar nu il detin inca si nu l-am jucat). Am facut referire la jocuri din "biblioteca" personala...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 16:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts