Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Aluminiu

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Talking Aluminiu

    să-mi fac puțină reclamă.

    Aluminiu este "trupa" mea ( mai degrabă un one-man-band din moment ce sunt singurul lol ). vrea să fie ceva gen Vama Veche, Zdob si Zdub si Fără Zahăr. adică mai adolescentin, cu versuri funny care să poată fi c�ntată la orice colț de stradă.

    prima ( și deocamdată singura ) melodie se numeste Fără bilet, și e dedicată tuturor celor care au fost prinși de controlori in troleu ( dar cred că se poate aplica și la alte metode de transport )

    o puteți asculta aici: aluminiu – fără bilet

    sunt și versurile p-acolo. vedeți că are niște cuvinte ur�te la un moment dat.

    dacă nu vă merge pe blog, ascultați-o direct pe trilulilu: aluminiu - fără bilet ( trilulilu )

    melodia care o scriu acum se numește Dimineața. n-am terminat-o, dar here's a sneak peek la versuri:

    Nuuuuuuuuuu...
    Nu vreau să mă trezesc.
    Nu vreau să mă ridic.
    Nu vreau să m-obosesc.
    Nu vrea să �ți explic.
    Nu vreau nici să �nvăț.
    Nu vreau nici să muncesc.
    Nu vreau să mă intorc.
    Nu vreau să te privesc.
    Dimineața...
    păreri ?

    inainte să incepeți cu chestii profesionale, să știți că e inregistrat cu un microfon d-ăla de 20-30 ron, și am doar 16 ani. și e prima dată c�nd fac așa ceva.

    mulțumesc.

  2. #2 SP
    Banned Venom's Avatar
    Kitsch. Pute si a inspiratie (dupa Alexandru Andries daca nu ma insel). De ce trebuia sa fie inserata o porcarie exact la sfarsit? Crezi ca esti mai interesant? Mesj = 0. La genul asta de muzica, mesajul versurilor trebuie sa fie subtil. Mult mai subtil.

    Nuuuuuuuuuu...
    Nu vreau să mă trezesc.
    Nu vreau să mă ridic.
    Nu vreau să m-obosesc.
    Nu vrea să �ți explic.
    Nu vreau nici să �nvăț.
    Nu vreau nici să muncesc.
    Nu vreau să mă intorc.
    Nu vreau să te privesc.
    Dimineața...

    De ce? Ai inteles ideea?

  3. #3 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    @ Venom

    16 ani

    De ce ! Ai inteles ideea ? M?

  4. #4 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Venom, mersi de părere. Nu știu ce c�ntă Alexandru Andrieș, sincer. In legătură cu mesajul din melodie... nu prea e niciun mesaj. e doar o melodie in care să se regăsească cei care au fost prinși de controlori in troleibuz. nu m-am g�ndit la altceva.

    versurile de la "Dimineața" incă nu le-am parcurs. Alea sunt doar o parte.

    oricum, again, mersi mult de părere. Ție ți se pare kitsch, altora le place. mergem mai departe.

  5. #5 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Foloseste Adobe Audition pentru recording,ai niste tools destul de interesante.Preferatul meu fiind acel loop,mi-a salvat nervii de prea multe ori.Si,sa ai grija cum tii degetele pe freturi,cam zumzaie cateodata si nu prea da bine.E ok melodia,dar..chiar vrei sa fi urmatorul Tudor Chirila/Bogdan Burlacianu?Zdob si Zdub sunt chiar ok,nu stiu cati fani sunt pe aici,dar pana cand nu i-am ascultat live nu ma omoram dupa ei,anywayyyy..bafta in continuare.



    PS: O melodie nu trebuie neaparat sa aibe un mesaj subliminal.

  6. #6 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    nu incerc să fiu Tudor Chirilă, sau altcineva. sincer, nu știu nici măcar o melodie pe de rost de la Vamă sau altă trupă. lol dar imi place stilul lor, și cum toată lumea poate c�nta melodiile lor, fiindcă pur și simplu asta simt și ei. nu știu cum să explic.

    mersi pentru părere.

  7. #7 SP
    Junior Member igc95's Avatar
    Melodia e destul de ok.
    Daca chiar vrei un sunet bun, cea mai utila metoda pe care am gasit-o pentru inregistrari a fost din pacate una un pic complicata, mi-am pus Mac OS...pe mac ai softuri mai bune pentru un "muzician" fara bani/timp/chef/talent de studio...incepand cu Garage Band, pentru cei care abia invata sa editeze melodii pana la softurile Logic (Studio, Express)

  8. #8 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    gata și 5 minute ( adica Dimineața ; am redenumit-o ). n-am adăugat prea multe, dar nu e nevoie. o să inregistrez cur�nd melodia.

    Nu vreau să mă trezesc.
    Nu vreau să mă ridic.
    Nu vreau să m-obosesc.
    Nu vrea să �ți explic.
    Nu vreau nici să �nvăț.
    Nu vreau nici să muncesc.
    Nu vreau să mă intorc.
    Nu vreau să ma trezesc.

    Dimineața..
    Dimineața..
    Dimineața..
    Dimineața..
    Lasă-mă să dorm..
    Dimineața..
    Dimineața..

    Nu vreau să mă trezesc.
    Nu vreau să mă ridic.
    Nu vreau să m-obosesc.
    Nu vrea să �ți explic.
    Nu vreau nici să �nvăț.
    Nu vreau nici să muncesc.
    Nu vreau să mă intorc.
    Nu vreau decat sa visez.

    Toata viața..
    Toata viața..
    Toata viața..
    Toata viața..
    Lasă-mă să dorm..
    Toata viața..
    Toata viața..

  9. #9 SP
    Banned Venom's Avatar

  10. #10 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    lol n-am auzit in viața mea de melodia asta.

    anyway, gata și 5 minute.

    dacă vreți să o ascultați și să apreciați / criticați, aștept:

    Aluminiu – 5 minute

    pe trilulilu, dacă nu vă merge: Aluminiu - 5 minute ( trilulilu )

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E mai reusita melodia asta

  12. #12 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    mersi.

    alte păreri ?

  13. #13 SP
    Member weriwulf's Avatar
    mai reusita a 2-a all the way. Keep going you might just be getting somewhere. Ignore all the pointless posts anyway. Continua sa faci ce-ti place.
    Felicitari pt idee.

  14. #14 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Keep up the good work. Mie chiar imi plac melodiile

  15. #15 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    haha, thanks guys.

    weriwulf, lasă să fie si pointless posts, cu hateri, că alea ma ajută cel mai mult.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts