Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: 6 lucruri care NU ne plac la producatorii de jocuri !

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    6 lucruri care NU ne plac la producatorii de jocuri !

    Fara indoiala, producatorii de jocuri sunt cele mai importante personaje din industria pe care o iubim atat de mult. Imediat dupa acestia, suntem bineinteles, noi: gamerii. Aceste doua categorii trebuie sa fie in stransa legatura mereu. Gamerul trebuie sa stie pe ce jocuri va pune mana in curand, iar producatorul trebuie sa asculte ce prefera gamerul. Noi ne jucam fericiti, iar ei isi numara banii in continuare. Si de cele mai multe ori treaba merge bine. De cele mai multe ori, pentru ca exista acele momente in care creatorii o dau in bara atat de rau, ca trebuiesc facute liste cu lucruri pe care nu le vrem de la developeri. Lucruri cum ar fi...

    Amanari peste amanari

    In sfarsit ! Mai sunt doar cateva saptamani pana la lansarea jocului pe care l-ai asteptat ani de zile, de cand a fost anuntat. Esti entuziasmat pana la cer, dar... ce se aude colo-n padurea de zvonuri numita internet ? O amanare ? Nu, probabil e doar o gluma proa- ok, bine, e oficial o amanare. Dar cat poate sa dureze ? Ah. Se pare ca jocul nu va fi lansat in vara, ci in toamna. Ok, mai astepti. Ai facut-o 2 ani, poti sa mai rezisti 2 luni. Ups, am spus in toamna ? Vroiam sa spun anul viitor in primavara. Ah, nu stati. Peste 2 ani...
    Nu e nimic mai enervant cand vine vorba de un joc important decat amanarea acestuia incontinuu. Ce e mai grav e ca odata cu enervarea incepe sa isi faca aparitia si starea de "deja nu-mi mai pasa de joc", asa ca nu numai noi avem de suferit, ci si ei.

    Asa nu !
    • Vinovat: Polyphony Digital
    • Joc: Gran Turismo 5
    Ok, intelegem ca e un joc ce tine cont de detalli. Foarte mult. E incredibil de detaliat. Dar va rugam, lansati odata jocul ! Lucrati la el de 5 ani ! Nu trebuie sa amanati intr-una data de lansare numai pentru ca o umflatura de pe traseu e cu un centimetru mai inalt in realitate, sau pentru ca o zgarietura de pe parapeti nu se asorteaza cu candidatul sau adevarat. Si nu in ultimul rand: nu ne mai dati demouri cu preturi !
    + BONUS !
    • Vinovat: 3D Realms
    • Joc: Duke Nukem Forever
    Ce mai pot spune despre acest producator, sau mai bine despre acest joc, ce n-a mai fost mentionat ? Au aparut si au murit serii intregi in timpul in care jocul acesta a fost produs. Spun "a fost", pentru ca nimeni nici macar nu mai stie daca mai este in productie, mai ales fiindca echipa DNF a fost concediata in mai, 2009. Draci, unii nici macar nu cred ca a fost in productie vreodata, ci ca e doar o farsa pe termen lung a celor de la 3D Realms. Poate ca nepotii nostri vor afla candva.

    DLC stupid

    Nu ma intelegeti gresit, sunt de acord cu DLC-ul. Atunci cand se adauga ore intregi de continut nou nu ma deranjeaza sa platesc. Dar va intreb, de ce ai pune la vanzare un set de culori pentru costumele unui personaj, cand ai fi putut sa-l pui ca ceva deblocabil ? De ce ai oferi ca DLC platit un singur nivel, sau o arma in plus ? De ce ai vrea sa cumperi puncte pe care le poti obtine direct din joc ? De ce ? Pentru bani bineinteles.

    Asa nu !
    • Vinovat: Capcom
    • Joc: aproape toate jocurile recente
    Sincer Capcom, ori de cate ori scoti un DLC care dupa parerea mea ar fi trebuit sa faca parte din joc inca de la bun inceput, simt cum o mica parte din mine moare. 4$ pentru niste costume in Street Fighter 4 ? Sau sa luam de exemplu Resident Evil 5. Cum sa ceri bani pentru un mod multiplayer ? A, si in Mega Man 9 platesti pentru alte nivele de dificultate. Frumos. Foarte frumos.

    + BONUS !
    • DLC care se afla deja pe disc
    Ok, asta chiar e suparator. Sa pui DLC pe disc e chiar o batjocura fata de fanii tai. Deja am platit pentru joc, de ce trebuie sa mai platesc pentru ceva care se afla acolo, dar nu pot sa-l deblochez pentru ca voi ati facut acest lucru imposibil ? Beautiful Katamari a costat mai putin decat celelalte jocuri atunci cand a aparut, si exact asta era motivul: nu puteai sa termini toate achievementurile fara sa cumperi si DLC-ul pe disc, deci trebuia sa mai dai bani in plus, ajungand tot la acelasi pret pana la urma. Ultimii vinovati din aceasta categorie sunt cei de la 2K Games, cu al lor Bioshock 2. DLC-ul "Sinclair Solutions Test Pack" avea doar 108 kb, prea putin, ceea ce a dat de banuit. Se pare ca producatorii au blocat intentionat acest continut, taman pentru a scoate niste banuti putin mai tarziu.

    Prea... multe... jocuri...

    Nu ma intelegeti gresit, e placut sa ai de unde alege. Dar cand deja se scot 3-4-5 jocuri pe an, deja lumea isi da seama ca nu se mai pune accent atat de mult pe calitate cat pe bani. Macar daca ar fi toate jocurile lansate bune, nu ar mai fi asa o mare problema, dar cand deja nu ating nici mediocritatea, se schimba placa...

    Asa nu !
    • Vinovati: Harmonix & Neversoft
    • Joc: Guitar Hero
    Stiti cand a fost lansat prima data GH ? In 2005. De atunci s-au produs urmatoarele jocuri: Guitar Hero 2, Guitar Hero 3, Guitar Hero World Tour, Guitar Hero 5, Guitar Hero Aerosmith, Guitar Hero Van Halen, Guitar Hero Encore: Rocks the 80s, Guitar Hero: Smash Hits, Guitar Hero On Tour, Guitar Hero On Tour: Decades, Guitar Hero On Tour: Modern Hits, Guitar Hero III Mobile, Guitar Hero 3 Mobile: Backstage Pass, Guitar Hero World Tour Mobile, Guitar Hero 5 Mobile, si recent s-a anuntat si Guitar Hero 6. Ca sa nu mai vorbim si de Band Hero, DJ Hero si Rock Band. Unii producatori n-au facut atatea jocuri in toata existenta lor, iar cei de la Harmonix / Neversoft au facut toate acestea in 5 ani. De ce nu puteau sa faca un sequel doar atunci cand era ceva cu adevarat important de adaugat, si nu o optiune in plus sau mai stiu eu ce. Faceau un joc urias cu sute de melodii si atunci l-ar fi putut comercializa mult mai bine, cu muzica pentru toate gusturile. Dar deh, banii. Ce sa le faci.

    + BONUS !
    • Vinovat: Nintendo
    • Joc: orice joc facut in anii 80
    Glumesc. Nintendo: continuati sa faceti aceleasi jocuri pentru eternitate. VA VOI IUBI MEREU !

    Jocuri bazate pe filme

    Nu cred ca trebuie sa spun prea multe in legatura cu acest subiect. Toata lumea stie ca aproape orice joc ( daca nu chiar toate jocurile ) bazate pe un film a iesit incredibil de prost. De la primul, E.T. The Extraterestrial, pana la cel mai recent film de actiune cel putin decent ( pentru ca deh, doar trebuie sa aiba si joc, nu ? ). Cine stie de ce. Probabil din acelasi motiv pentru care filmele bazate pe jocuri sunt la fel, daca nu si mai proaste.

    Asa nu !
    • Vinovat: orice producator care a facut un joc bazat pe un film
    • Joc: orice joc bazat pe un film
    Nu cred ca am ce spune aici, asa ca voi enumera doar cateva din jocurile din aceasta categorie: E.T., Back to the Future, Street Fighter The Movie, Iron Man, Dragon Ball Z The Movie. Cred ca mi se face rau.

    Moartea aventurii

    Dupa ce am jucat Sam & Max, m-am suparat rau de tot pe producatori. De ce ? Pentru ca au lasat genul adventure sa moara ! Si nu, nu ma refer la adventure ca la Uncharted 2, ci la cele gen point & click. In anii 80 erau printre cele mai populare jocuri, la inceputul anilor 90 stateau inca bine, cand au inceput sa apara jocurile de actiune de gen Doom sau Half-Life. De atunci, totul s-a dus pe apa sambetei, pentru ca lumea prefera sa se gandeasca mai degraba la cum sa dea un headshot cat mai bun decat la cum sa treaca de un puzzle intr-un adventure captivant. Durrrrrrrr.

    Asa nu !
    • Vinovat: Lucasfilm Games ( acum LucasArts )
    • Joc: orice joc pe care l-a lasat balta
    Poate e greu de crezut, dar baietii lui George Lucas, care bineinteles ca au numai Star Wars in cap, au facut cele mai bune jocuri de adventure ale tuturor timpurilor. Day of the Tentacle, Full Throttle, The Secret of Monkey Island, Sam & Max Hit the Road ( preferatul meu ), Grim Fandango. Toate au fost foarte bine primite. Asa ca ce s-a intamplat ? De ce nu au continuat sa faca jocuri chiar si dupa ce piata a incetat sa fie la fel de profitabila ( na ca mi-am raspuns singur la intrebare ). In acest fel, o multime de fani au ramas dezamagiti ca nu le-au acordat o ultima sansa... Sau oare...

    + BONUS !

    Asa da !
    • Erou: Telltale Games
    • De ce: pentru ca au reinviat adventure-ul in zilele noastre
    Sam & Max, Tales of Monkey Island, doar doua serii care au fost readuse la viata datorita acestor producatori care stiu cum sa-si multumeasca fanii. Pe langa seriile reinviate, acestia au mai facut si Wallace & Gromit's Grand Adventure si Strong Bad's Cool Game for Attractive People, ambele jocuri bune. Kudos Telltale Games, pentru ca ati facut ce nimeni altcineva nu a putut.

    Distrugerea unei francize...

    Nimic nu e mai urat si mai trist decat sa-ti vezi personajul preferat facut praf de catre producatori, asa cum au facut cei de la...

    Asa nu !
    • Vinovat: Sega
    • Personaj: Sonic
    Am facut aceasta categorie special pentru Sega ! Sarmanul Sonic. Acesta a cunoscut odata faima de talia renumitului instalator mustacios, era rapid si era tare. Iar acum ? Acum o arde cu printese umane si cu un milion de prieteni imblaniti. Trecerea sa in 3D nu a fost foarte blanda, aproape toate jocurile din noua generatie fiind cel mult mediocre. Si asta e numai vina producatorilor. Fanii s-au plans din totdeauna, si ei pur si simplu nu au ascultat. Poate, poate o exista ceva speranta in Sonic 4.

    + BONUS !

    Ciclul Sonic


    Attached Images Attached Images 6-lucruri.png sonic.png

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Draguta lectura. Si mai multe aprecieri daca autorul ai fost tu si n-a fost un text tradus de nicaieri.

    Singurul repros ti l-as adresa la sectiunea "Prea multe jocuri...." pentru ca nu esti deloc obiectiv. In primul rand amesteci toate platformele la un loc. Faptul ca GH a iesit si pe DS si pe Mobile nu a dus la saturatie. Nici faptul ca a iesit si concurenta la iveala (Rockband e chiar mai bun) si nici faptul ca s-au extins catre altceva si au adus inovatii in genul muzical (DJ Hero). Nu trebuia sa le amesteci pe toate in aceeasi oala.

    Si ai fost si super subiectiv la capitolul Nintendo. Sunt destule jocuri cu Mario mediocre care se vand doar pt ca au Mario in ele... si nu exceleaza cu nimic. Pe de alta parte avem si capodoperele dar asta e meritul lor.

    GG

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    E prima mea creatie de genul, asa ca s-ar putea ca acesta sa fie motivul greselilor mele ( lipsa de experienta ).

    Multumesc pentru critici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Melodii care va plac din actualul/ultimul joc By DeathOfArt in forum Console Club
    Replies: 11 Last Post: 27-01-2015, 15:59
  2. Lucruri pe care vreti sa le vedeti in Gran Turismo 6 By Florin85 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 07-04-2013, 17:11
  3. Replies: 0 Last Post: 18-07-2012, 01:20
  4. Replies: 1 Last Post: 11-01-2011, 22:03
  5. 10 lucruri pe care nu le stiati despre "Super Mario Bros" By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 9 Last Post: 24-06-2010, 11:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts