Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Evolutia consolelor - conform poll-urilor CG

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Evolutia consolelor - conform poll-urilor CG

    Well, nu este o stinta exacta (in mare parte deoarece nu voteaza toti userii) insa am luat frumusel rezultatele din poll-urile de tip "Ce console detineti" din perioada 2008 - 2010 si am facut ceea ce place tuturor. Si anume: un chart ! Cum spuneam, nu sunt rezultate stiintifice, dar pot spune destul de multe... in special despre cei care au votat, dar nu in ultimul rand, si despre evolutia consolelor in Romania.

    Primul lucru care ma frapeaza este "indiferenta" celor cu Wii. Daca in afara numarul consolelor Wii depaseste cu mult pe cele 2 concurente directe... la noi e fix invers. Si se observa chiar o involutie... Nu pot trage decat concluzia ca "gamerii" de pe Wii prefera sa stea in fata TV-ului sa se joace decat sa voteze in poll-uri pe forum

    Al doilea lucru care sare in ochi este fix consola cea mai "blamata" in .ro (pentru simplul motiv ca nu se poate sparge)... Cu tot acest "impediment", evolueaza fantastic (aproape dublu fata de anii trecuti). Si nu in ultimul rand, Xbox 360 care urca... incet dar sigur.

    Una peste alta, e un chart pe care l-am facut de fun. Nu incepeti consola x versus consola y, ca ne suparam. And remmember, 2010 is not over yet

    Poll-urile pot fi gasite aici:
    Attached Images Attached Images evolutia_consolelor_cg_polls.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member huber's Avatar
    asta si pentru ca nr-ul userilor de pe consolegames a crescut anual .

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by huber View Post
    asta si pentru ca nr-ul userilor de pe consolegames a crescut anual .
    Asa este... insa daca te uiti la rezultatele anuale, vei vedea ca nu au legatura cu cresterea numarului de useri. De exp. PSP stagneaza, Wii o ia chiar in jos... Imi este greu sa cred ca dintre userii noi, toti care au si votat sunt doar posesori de Xbox 360 si PS3. Iar la Wii, ce-au facut ? Sa inteleg ca au fugit ?

  4. #4 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Nu in Romania e la moda doar PS3 si Xbox , noi in general suntem mai ciudati fata de restul lumii .

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by huber View Post
    Nu in Romania e la moda doar PS3 si Xbox , noi in general suntem mai ciudati fata de restul lumii .
    in Romania e la moda PC-ul , pentru ca se poate pirata orice joc pentru el . Noi cei de pe consolegames suntem o exceptie .
    Poate ca majoritatea lumii nu isi cumpara un Wii deoarece : nu isi pot permite sa cumpere jocuri decat pt o singura consola (like myself ) , nu ii tenteaza acele 10 jocuri rated M aparute pana acuma (maxim 10 ) , nu au de gand sa cumpere o consola ca sa joace anumite jocuri casual (wii sports , wii fit etc ) sau au de gand sa astepte sa apara Natal sau ps move in loc sa cumpere o noua consola . Eu zic ca acestea ar fi motivele principale . Nu ca ar fi la moda sau nu . Romania ain't the richest country in the world ya know .
    Si ce ma uimeste din nou e ca mai multi useri care au votat au Ps3 decat xbox . Majoritatea persoanelor care le cunosc in viata reala si care nu sunt membrii CG au un xbox 360 din simplul motiv ca se poate moda si ca ps3-ul nu "ofera" aceasta posibilate .

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Cei care au X360 modat pierd mai mult timpul pe filelist decat aici.
    Interesanta evolutie, probabil ca se datoreaza si ban wave-ului de anul trecut, multi au trecut pe PS3 atunci.

  7. #7 SP
    Member tsuby's Avatar
    Nu vad de ce ai moda Xboxul, pentru ca, dupa parerea mea, "atractia principala" a consolei e pe live.
    In legatura cu PS3ul.. E normal sa fie in crestere,din moment ce au aparut atatea exclusivitati aproape de perfectiune si au scazut si pretul.
    Oricum,frumos facut!

  8. #8 SP
    Banned nurv's Avatar
    PS3 are un hype in Ro mai mare decat X360. Desi daca o dam in discutii de fan boy, jocurile multiplatforma se vad oarece mai bine si oarece au mai multe frame-uri. Da asta nu impiedica lumea [si vad chiar si aici pe forum] sa iubeasca mai mult PS3-le. Me included. I love PS3. Exclusives PS3 sunt the best all over the world [PS3/X360/PC]

    Lumea iubeste mai mult PS3. Uita-te pe forum, care cumpara de la al nostru predator al web-ului, cati iau varianta de PS3 si cati iau varianta de X360.

    MP la PS3 e gratis... ptr mine conteaza asta, ma irita pur si simplu sa platesc dreptul de a ma juca un joc in retea, dupa ce l-am cumparat odata. Stiu imi veti spune, serverele intretinute de MS & crap, de acord in totalitate insa... fcckkk'em, le cumpar consola, le cumpar accesoriile, le cumpar jocurile, dupa care trebuie sa platesc ca sa le pot folosi... c'mon guys.

  9. #9 SP
    Member mastakilla's Avatar
    romanii sunt la moda , i phone ,ps3,bmw,mertan,armani,versace

  10. #10 SP
    Member MultiAmSaPopesc's Avatar
    Quote Originally Posted by mastakilla View Post
    romanii sunt la moda , i phone ,ps3,bmw,mertan,armani,versace
    iphone cu jailbreak, 360 modat, bmw de acum 10 ani, mertan de acum 15, armani si versace din obor

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Evolutia colectiei mele de jocuri By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 78 Last Post: 20-10-2017, 03:25
  2. Evolutia jocurilor By AndyTiME in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 08-04-2013, 19:07
  3. LG cere retragerea de la vanzare a PS3-urilor By Mika in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 10-02-2011, 02:30
  4. Primul poll By MonkY in forum Polls
    Replies: 60 Last Post: 21-12-2009, 21:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts