Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Asigurare de sanatate internationala ?

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Asigurare de sanatate internationala ?

    nu ma prea pricep in domeniul asta, nu stiu cum functioneaza asigurarile si toate cele, mai ales daca nu esti angajat ( are vreo legatura ? ).

    vreau sa stiu daca are careva experienta cu vreo casa de asigurare medicala internationala, si ce acopera. mai exact, ma intereseaza daca acopera operatii in Germania. de vreo 20 000 EUR. lol

    danke cu sosoni

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Pentru permisul de munca din Anglia, eu mi-am facut un European Health Insurance Card (EHIC pe scurt). Trebuie facut in Romania ca sa fie valabil in toate celelate tari (deci nu iti faci in Germania daca speri sa il folsoesti in Germania). Din cate tin minte e gratis sa faci unul, dar s-ar putea sa fi schimbat regula. Desi il am de un an de zile, nu l-am folosit niciodata, dar am un prieten care a fost operat si nu a trebuit sa plateasca absolut nimic (probleme cu apendicita parca).

    Cauta pe google detalii despre EHIC pt ca nu mai tin minte pana la ce suma putea acoperii operatiile. A da si e valabil pentru orice mai putin stomatologie

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu cred ca e problema de ce suma acopera... dar la fel, nu acopera probleme deja existente ci urgente. Mai concret:

    Tipul de ingrijiri suportate sunt "prestatiile in natura care devin necesare pe motive medicale in timpul sederii pe teritoriul unui alt stat membru, tinand cont de natura prestatiilor si de durata de sedere preconizata" (Articolul 22(1)(a) din Regulamentul 1408/71). Acest concept a fost definit ca "prestatii acordate pentru ca persoana asigurata sa nu fie fortata sa se intoarca acasa si sa-si poata continua sederea in conditii medicale sigure" (CASSLM Decizia nr. 194). Acest lucru se aplica tuturor posesorilor de card - pensionari, turisti, etc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts