Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Cartile God of War anuntate !

  1. #1 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar

    Cartile God of War anuntate !

    Editorialul "Del Ray" a anuntat ca va scoate pe piata cateva carti care se vor baza pe povestea din seria jocului God of War si il va avea ca protagonist pe Kratos ! Prima carte va fii scoasa pe piata in Martie 2010 si asa cum ne asteptam urmeaza firul epic al jocurilor, incepand cu cautarea de razbunare de care Kratos nu se poate satura. We can hardly wait

    In the novel GOD OF WAR, Kratos, the game�s protagonist, is a great warrior who seeks revenge on the God of War Ares for the deaths of his wife and child. On his journey to Olympus, Kratos must battle great monsters of legend�and fight his own inner demons. Kratos� quest will take him through a world of Greek mythology transformed, in which the familiar legends take on a terrifying new life�from the Aegean, where Kratos will grapple with the Great Hydra, to the depths of Hades, where Kratos will face death itself, to the heights of Mount Olympus. With all the thrilling action that got fans hooked on the game, the novel GOD OF WAR takes us deeper into this fascinating world.
    Attached Images Attached Images god_of_war_3.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    O noua carte pentru cei de clasa 1. Let's read with Kratos.

  3. #3 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ce c...t!!! Asta e ca si filmul Uncharted sau Gears of War! Fac ceva pe cartea lor!

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu e chiar asa. Mass Effect Revelation este dementiala. chiar vreau sa-mi comand Ascencion cit de curind. eu zic sa asteptam sa iasa si vedem atunci ce si cum. nu lasati prejudecatile sa vorbeasca in locul vostru.

  5. #5 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    mai ales daca ar include si ceva ilustratii

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Ce c...t!!! Asta e ca si filmul Uncharted sau Gears of War! Fac ceva pe cartea lor!
    Aoleu. Mai usor domnu', ca unii mai "citeste" si carti. Ca altfel ajungem Dzeului sa avem toti "succesuri" si sa asteptam de la taticu' sa ne dea totul mura in gura. Ce Dzeu e asa rau ca iese o carte cu God of War ? Daca stirea era despre o carte ce era inclusa in Collectors Edition, imediat sareati ca e super tare... Pffft. Let's be honest, industria gamingului (mai ales in perioada de criza) are nevoie de cat mai mult marketing. Tricouri, breloace, carti de joc, whatever it takes... atata timp cat se plateste proprietatea intelectuala. Mai multi bani din diverse, mai multi bani pentru developeri... Bine ca se bazeaza pe un joc bun, si nu invers (cum e Harry Potter, al carei ultim joc al seriei este mult sub nivelul cartilor). In plus, e bazat pe mitologia greaca - n-are ce sa fie rau. Am zis

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Exista o singura exceptie in care 2 genuri(in exemplul meu literatura si cinematografia) se intrepatrund aproape perfect: Lord of the rings / Stapanul inelelor.
    Toate celelalte experiente pe care le-am avut: carti scrise dupa vreun film sau invers, filme facute dupa jocuri video etc. au fost un fiasco total. Nu stiu de ce ar fi altfel acum.

    PS: nu fac parte din categoria la care trebuie sa te adresezi cu termeni de genul "unii citeste carti", "succesuri" etc. Am o biblioteca cu 3000 de volume si am citit timp de 15 ani in draci. Citesc in continuare, dar in masura timpului liber care e foarte limitat.
    Pentru mitologia greaca exista Homer, nu vreun scriitor de duzina impotent care scrie si el 3 randuri pentru cativa centi.
    Imi asum tot ce am scris.

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Rasko, ai uitat sa adaugi un 'IMHO'. filme dupa carti se fac din totdeauna insa nu tot ce s-a adaptat pentru marele ecran a fost de succes. invers e mai greu, insa nu e imposibil. stiu ca nu iti place Mass Effect, insa cartile sunt reusite. nu poti sa negi valoarea pentru simplu fapt ca tie nu iti place.

    ref God of War prefer sa astept cartea decit sa o desfintez acum. poate iese ceva interesant. daca nu, aia, nu e ca si cum ar fi primul fiasco. prefer totusi sa gindesc pozitiv si sa sper ca iese ceva frumos.

    hai man, vorbesti de parca nu ai sti cu ce se mananca consumerismul. in loc sa-ti dea Homer legat in piele (ecologica), iti trintesc un volum 'original' care te da pe spate ca doar Homer nu a auzit de Kratos. cu toate astea, ma repet, poate TOTUSI iese ceva frumos. nu inteleg nevoia, necesitatea sau obligatia de a desfinta ceva ce nu cunosti doar din cauza ca antecedentele sunt penale rau.

  9. #9 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu m-am referit la Mass Effect deoarece nu am avut placerea sa citesc cartea sau sa il joc.

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, dar cind ai zis ca exista o singura exceptie se presupune ca ai pus totul intr-o singura oala de unde ai tras un singur loz, nu? au daca nu e asa, nu mai fi atit de categoric. de unde inversunarea asta?

    chill, have a Bud!!! It's weiser!!!

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am 1 litru de lapte rece in birou si niste whiskey. Pe caldura asta nu merge visichi, astfel incat raman la lapte.

    Mai sus m-am referit la toate cazurile pe care le-am experimentat eu pana acum. Dintre toate am gasit exceptia exemplificata mai sus.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    PS: nu fac parte din categoria la care trebuie sa te adresezi cu termeni de genul "unii citeste carti", "succesuri" etc. Am o biblioteca cu 3000 de volume si am citit timp de 15 ani in draci. Citesc in continuare, dar in masura timpului liber care e foarte limitat.
    Pentru mitologia greaca exista Homer, nu vreun scriitor de duzina impotent care scrie si el 3 randuri pentru cativa centi.
    Pai tocmai, era cu dublu inteles... Culmea, ca nu ma asteptam de la cineva care se lauda ca a citit 15 ani (eu ce sa zic, ca n-o sa-l intrec niciodata pe bunicul meu... eu citind de vre-o 25 si el de 80) in draci, sa sara atat de vehement impotriva unor carti. After all, nu-ti place, nu cumperi. Iti place Homer, go read Homer ! As vrea sa si vad cum o sa joci pe PS3... Homer 3

    P.S. Te invit sa faci un test. Fa o vizita pe forumurile dedicate de comics, si posteaza acolo ce tampenii sunt... cum ca tu citesti Homer. S-ar putea sa te linseze

  13. #13 SP
    Junior Member Lekritze's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Exista o singura exceptie in care 2 genuri(in exemplul meu literatura si cinematografia) se intrepatrund aproape perfect: Lord of the rings / Stapanul inelelor.
    Toate celelalte experiente pe care le-am avut: carti scrise dupa vreun film sau invers, filme facute dupa jocuri video etc. au fost un fiasco total. Nu stiu de ce ar fi altfel acum.

    PS: nu fac parte din categoria la care trebuie sa te adresezi cu termeni de genul "unii citeste carti", "succesuri" etc. Am o biblioteca cu 3000 de volume si am citit timp de 15 ani in draci. Citesc in continuare, dar in masura timpului liber care e foarte limitat.
    Pentru mitologia greaca exista Homer, nu vreun scriitor de duzina impotent care scrie si el 3 randuri pentru cativa centi.
    Imi asum tot ce am scris.
    Corect ai dreptate, nu trebuie sa citesc GoW pentru mitologia greaca. Imi place si mie sa citesc in special autori din literatura germana. Cateodata totusi, vreau sa citesc o carte pe care pot sa o termin in 3-5 ore, easy to read, having fun, braindead si daca mai raman cu ceva din ea, why not good for me. Mie imi plac seriile Diablo Warcraft si Starcraft... vroiam sa stiu mai mult din acea lume fantasy so m-am apucat sa citesc una cate una ( am deja undeva in jur de 30 de carti din lumiile respective ),pe care l-am citit si mi-au placut. So pe langa alte carti "rapide" pe care le citesc, citesc si din aceste carti care descriu mai lumea fantasy din jocuri.... the horror !! Nu vad nici un rau daca vor sa scoata niste carti GoW, abia astept sincer.

  14. #14 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai tocmai, era cu dublu inteles... Culmea, ca nu ma asteptam de la cineva care se lauda ca a citit 15 ani (eu ce sa zic, ca n-o sa-l intrec niciodata pe bunicul meu... eu citind de vre-o 25 si el de 80) in draci, sa sara atat de vehement impotriva unor carti. After all, nu-ti place, nu cumperi. Iti place Homer, go read Homer ! As vrea sa si vad cum o sa joci pe PS3... Homer 3

    P.S. Te invit sa faci un test. Fa o vizita pe forumurile dedicate de comics, si posteaza acolo ce tampenii sunt... cum ca tu citesti Homer. S-ar putea sa te linseze
    Inteleg.
    Nu ma laudam deloc, am crescut in vremuri in care singura forma de "entertainment" la care am avut acces au fost cartile. Imi pare rau daca s-a inteles altfel.

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai multi dintre noi au crescut in perioada aia insa asta nu inseamna ca nu facem diferenta. in fond, nu cred ca cineva intreg la minte de aici are pretentia sau crede ca va avea parte de literatura cu Kratos. nici nu s-a pus problema asa. chestia asta e ca si cum ai minca un anumit fel de mincare in care pui sare fara sa gusti inainte. tu iti dai seama cam ce contine si te astepti sa aiba un anumit gust, insa uneori aparentele inseala. eu zis sa gustam mai intii, si apoi, daca e cazul, asezonam dupa necesitati (si gusturi).

  16. #16 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by DJ_Andrei View Post
    Editorialul "Del Ray" a anuntat ca va scoate pe piata cateva carti care se vor baza pe povestea din seria jocului God of War si il va avea ca protagonist pe Kratos ! Prima carte va fii scoasa pe piata in Martie 2010 si asa cum ne asteptam urmeaza firul epic al jocurilor, incepand cu cautarea de razbunare de care Kratos nu se poate satura. We can hardly wait
    Admirator de GodofWar here.Sincer eu astept mai degraba filmul.Sunt si eu admirator de mitologie greaca dar si a legendelor.Kratos,s-ar vinde bine ca film(zic eu).Exemple sunt destule, cel mai recent (pe care mi l-am adus eu aminte acuma) este 300,cu povestea de la Termopile.Eu dau dreptate si lui Raskolnikov1944, legat de partea de carte,Homer,originalitate,dar dau dreptate si lui h0stile,in ideea ca astazi o idee originala pentru a fi vanduta trebuie sa fie facuta si comerciala.Eu intai m-as duce la film si apoi as citi cartea.

  17. #17 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    Astept si eu cu nerabdare cartile si sunt si eu admirator al mitologiei grecesti.Recomand Legendele olimpului

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum se facea in Legendele Olimpului lovitura aia speciala ? Parca + +

  19. #19 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Personal, nu cred ca o carte facuta dupa un joc ar avea vreun rol educativ, cel mult rolul ei ar fi sa te faca sa mai flexezi din cand in cand materia cenusie, ca sa nu se plafoneze, si ca sa te faca sa te simti mai bine ca ai mai si citit, nu doar te-ai jucat, dar exista si exceptii, putine insa. Totusi, o carte facuta dupa un joc e o provocare mai mare pentru om decat jocul in sine; in tot acel gameplay cool poti pierde foarte usor firul epic, dar sa te alegi cu ceva la final, pe cand in fata cartii, daca nu te ajuta bibilica, nu prea ai solutii la final.

  20. #20 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cum se facea in Legendele Olimpului lovitura aia speciala ? Parca + +
    ce legatura are?Eu ma refeream cui ii place mitologia greaca sa citeasca Legendele Olimpului

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 19-04-2012, 12:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts