Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Capacitatea Blu-Ray creste la 33.4GB

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Capacitatea Blu-Ray creste la 33.4GB

    Potrivit unui articol de pe site-ul Nikkei, Sony si Panasonic au anuntat ca au de gand cat de curand sa mareasca capacitatea de stocare a unui disc Blu-Ray de la 25GB la 33.4GB in urma "new partial response maximum likelihood (PRML) signal processing" (sa inteleaga cineva ceva din asta). Putem trage 2 concluzii de aici. Aceasta modificare nu implica pentru actualele playere Blu-ray printre care se numara si PS3-ul decat un simplu update de firmware asadar in cel mai scurt timp de la aparatie, discurile vor fi folosite si pentru stocarea jocurilor PS3. Cea de a doua concluzie este aceea ca aceasta marire a spatiului vine pentru fiecare layer in parte asadar cand vor aparea si discurile Blu-Ray Dual-layer atunci ne vom bucura de o capacitate de 66.8 GB. That's nice.

    Sursa: From 25 to 33.4 GB per Layer, Even Larger Blu-ray Discs on the Horizon -- Nikkei Electronics Asia -- January 2010 - Tech-On!
    Attached Images Attached Images bluray.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie mentionat ca este vorba de Single Layer (DL fiind de 66GB or so)... si ca este de fapt un tweak, nu un format nou. BluRay-ul de 100GB (200GB Dual Layer) a fost deja prezentat (bineinteles, ca prototip) la CES-ul de anul trecut.

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    va dati seama ce jocuri o sa faca daca o sa umple un DL Blu Ray disk de 66.8 GB ?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    va dati seama ce jocuri o sa faca daca o sa umple un DL Blu Ray disk de 66.8 GB ?
    Sa raspund sec: NU ! Nu-mi dau seama... mai ales ca nici jocurile care au sarit de 25GB nu au reusit sa treaca de bariera de 720P... Vezi Uncharted 2, care nici macar DL nu este

    P.S. Inca ies jocuri care arata incredibil si ocupa mai putin de 9GB... Nu cred ca 10GB or so extra vor da mai multa valoare unui joc. Eventual merita pentru ca pot fi adaugate filmulete gen making off sau trailere, eventual un extra demo.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pai da, cam la asta ma gandeam si eu. In afara de MGS4 a fost vreun joc care sa foloseasca toata capacitatea discului? Nu cred.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    S-ar putea ca Gran Turismo 5 si Final Fantasy XIII sa foloseasca tot... but we should wait and see...

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Dar daca ne uitam in ansamblu sunt doua jocuri AAA din foarte multe normale. Eu inca visez la un joc open sandbox GTA Style care sa aibe un multiplayer incorporat foarte bine si un nivel de personalizare enorm unde fiecare sa aibe job-ul lui, casa, masina etc. Ala ar fi un joc pe care eu il visez.

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Buna idee... GrandLifeSimulator. Poti avea o casa, o soacra enervanta, o slujba enervanta unde stai pe mess toata ziua, un copil prost care merge la scoala si consuma droguri pe banii tai, o masina pe moarte, o amanta tanara si tot asa. Deesigur, cu codul de bani poti ajunge departe daaar nu mai este fun

  9. #9 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Cam asa ceva. Stiu ca mi-a placut trailerul de la APB ca era ceva in genul asta. Trickz, cum e cu teza la mate?

    http://www.gametrailers.com/player/50093.html

  10. #10 SP
    Member dilibau666's Avatar
    adica cum adica UNCHARTED 2 nu e 1080p? ca tocmai vroiam sa il iau

  11. #11 SP
    Member maniac360's Avatar
    Am impresia ca se pregatesc pentru filmele BluRay3D care vor folosi noul codec MVC si a fost confirmat faptul ca ocupa mai mult spatiu.

  12. #12 SP
    Member kside's Avatar
    Quote Originally Posted by dilibau666 View Post
    adica cum adica UNCHARTED 2 nu e 1080p? ca tocmai vroiam sa il iau
    Ia-l linistit asa 720p cum e - 1280x720 (2xAA) - ca tot e cel mai aratos care exista momentan.

    Si (din nou) linkul care lamureste tot :: List of Rendering Resolutions + basics on hardware scaling, MSAA, framebuffers - Beyond3D Forum

  13. #13 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    O scarba de joc, auzi tu sa nu fie 1080p. Cum se mai suporta astia sa scoata jocuri asa de praf, cu o grafica asa naspa. Ei nu stiu ca intr-un joc tot ce conteaza e grafica ?

  14. #14 SP
    Junior Member soarecucolti's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    O scarba de joc, auzi tu sa nu fie 1080p. Cum se mai suporta astia sa scoata jocuri asa de praf, cu o grafica asa naspa. Ei nu stiu ca intr-un joc tot ce conteaza e grafica ?
    Trist ca exista oameni care inca mai cred asta....

  15. #15 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Doamne ... sincer , daca nu reusesti sa sesizezi o ironie , nu mai posta ...

  16. #16 SP
    Junior Member soarecucolti's Avatar
    Just checking

  17. #17 SP
    Member kside's Avatar
    Mai tineti minte prin 2002 in "febra" care era GeFeorce 4 jocul .kkrieger ?

    kkrieger_screenshot_01.jpg kkrieger_screenshot_02.jpg

    96k, cu texturi, sunet, monstrii, lumini, etc.

    La polul opus, Sacred 2, cu aia 7G de texturi ultra HD tot nu arata mai spectaculos decat cu texturile normale.
    Si daca tot ce vrei de la un joc e sa fie 1080p Sacred 2, GT5 si mult PSN-uri ca Wipeout HD, World Series Of Poker, Rub-A-Dub etc. chiar sunt in "toata spendoarea 1080p Full HD"

    Sunt oare jocuri adevarate (in care te misti, sari, cu peisaje 3D, arme, personaje etc) care sa mearga in 1080p "adevarat" (nu scalate) ? Poate pe PS4 sau X720 ...
    Sa nu uitam ca "compatibil cu 1080p" nu este = "rendered @ 1920x1080 pixeli"

    ***edit (att the pics ...)

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by kside View Post
    Mai tineti minte prin 2002 in "febra" care era GeFeorce 4 jocul .kkrieger ?
    Tu mai tii minte cand stiai sa folosesti attachementuri?
    Ah, da, am uitat, n-ai stiut niciodata.

  19. #19 SP
    Member kside's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Tu mai tii minte cand stiai sa folosesti attachementuri?
    Ah, da, am uitat, n-ai stiut niciodata.
    "Touch�" & corrected

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. God of War 3 se foloseste de capacitatea Blu-Ray By erik95 in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 24-02-2010, 12:40
  2. Filme Blu Ray By Muthu Raoul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 9 Last Post: 05-05-2009, 16:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts