Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: NGP downgradat. PlayStation 4 confirmat.

  1. #1 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar

    NGP downgradat. PlayStation 4 confirmat.

    Conform site-ului francez 01.net, cel care a dezvaluit hardware-ul consolei NGP inainte ca aceasta sa fie anuntata oficial, se pare ca Sony a decis sa reduca din costurile de productie ale noii console portabile. Decizia a fost luata pentru a ajunge la un pret competitiv cu Nintendo 3DS (250 EUR). Cei de la 01.net sustin ca NGP-ul va avea in final doar 256MB RAM si 128MB pentru GPU (valori injumatatite practic). Totodata, memoria de 16GB ar putea fi inlocuita de o solutie de stocare externa (ca la PSP). Prin urmare, NGP-ul nu mai este atat de high tech in comparatie cu competitorii de pe piata. Nici macar cu smartphone-urile actuale...

    Intre timp, conform PlayStation 4 development 'already underway' - Sony - ComputerAndVideoGames.com, Masaru Kato (Sony EVP & chief financial officer) a confirmat ca este in lucru o noua consola (cel mai probabil PlayStation 4).

    The head of Sony's global games development team, Shuhei Yoshida, said last year that the firm expects Microsoft and Nintendo to launch their 'next-gen' home systems before the new PlayStation arrives on the market.

    "Naturally, in my opinion, Microsoft will make the first move," he said. "Or, because Nintendo's approach was not to upgrade much on its basic hardware - Wii doesn't even support HD resolution - so they might be the first to move.

    "Probably we should watch these companies, in my opinion. Because PS3 was later than Xbox, and is more powerful, so it has a longer lifespan."
    Attached Images Attached Images playstation4_concept.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... s-a dus naibii si NGP-ul. 256MB RAM avea naibii 3GS-ul de acum 2 ani...

  3. #3 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Nu e chiar asa. Modelul entry level (fara 3G) are 256mb si va folosi card ca in cazul PSP-ului.
    NGP Entry Model Tech

  4. #4 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Downgradarea NGP-ului ar fi o greseala mare, eu unul nu cred asa ceva.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Nu e chiar asa. Modelul entry level (fara 3G) are 256mb si va folosi card ca in cazul PSP-ului.
    NGP Entry Model Tech
    Daca e asa... e si mai rau. Cred ca Sony incepe sa piarda sensul ideii de consola! O consola trebuie sa fie identica pentru toti utilizatorii/gamerii... E de neacceptat ca la unul sa mearga mai bine un joc si la altul mai prost. Daca vor sa fie asa, sa se ocupe in continuare de PC-uri, nu console... Parca vad ca varianta mai scumpa va fi si overclockata, o sa aiba si anti-aliasing, eventual si trofee in plus...

  6. #6 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    la unii or sa mearga jocurile cu setari pe High si la altii pe Low.

    very nice...

  7. #7 SP
    Member liviu15's Avatar
    Si credeti ca daca are mai putin ram va avea grafica mai proasta sau mai putine trofee , si psp 1xxx are jumate din ramul celorlalte , poate se incarca putin mai greu jocul si multitasking-ul va fi mai limitat , oricum proasta decizia , sper ca e doar un zvon , mai ramane sa se auda si de un downgrade al cpu-ului , din cate stiu il anuntasera cu un cpu cu 4 nuclee , fiecare de 1.5ghz , ceea ce e destul de bine sa ramana asa , ciar daca are gpu mai prost poate fi ajutat si de cpu cum se vede la ps3 , dar daca nu o sa scoata nimic doar pentru cea cu 512ram atunci nu am nimic impotriva cu scoaterea uneia entry level.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Problema mai mare este ca se creeaza un precedent. Daca acum fac asa, cum se va intampla cu PS4-ul? O sa fie un "entry level" cu mai putin RAM si placa video mai slaba doar pentru a ajunge la pretul Wii2-ului? Or sa inceapa developerii sa se chinuie sa faca jocuri ca pt. PC (adica pt. diverse configuratii)? Nu e bine... sper sa-si revizuiasca ideea... sa se mai uite si in ograda celorlalti (nu numai Microsoft si Nintendo... ci si Apple & Android). Nu de alta, dar cand va fi lansat NGP-ul, deja cred ca vor exista tablets si smartphones de n ori mai puternice...

  9. #9 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    Sunt total de acord cu Monky...sunt multi oameni care o sa prefere telefoane mobile(cu Android) in locul NGP-ului...avand gpu-ul asa slab probabil nu o sa aiba o grafica prea buna...singuru' lucru bun ramane procesorul NGP-ului

  10. #10 SP
    Member Swift's Avatar
    E doar un zvon.

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Swift View Post
    E doar un zvon.
    Orice zvon are un sambure de adevar.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca e asa... e si mai rau. Cred ca Sony incepe sa piarda sensul ideii de consola! O consola trebuie sa fie identica pentru toti utilizatorii/gamerii... E de neacceptat ca la unul sa mearga mai bine un joc si la altul mai prost. Daca vor sa fie asa, sa se ocupe in continuare de PC-uri, nu console...
    Corect, asa ceva nu s-a intamplat nici macar la ani de zile de la o lansare. Noile PS3 Silm si XBOX360S au fost mai mici, mai eficiente (dpdv al consumul de curent), etc. Dar au avut FIX aceeasi putere de procesare si specificatii de baza.

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    ma intreb cand va fi anuntat oficial PS4...poate la E3-ul de anul viitor ?

  13. #13 SP
    Junior Member teokhym's Avatar
    Cand va aparea ps4 va dati seama ca o sa sparga toate consolele,cum a facut si ps3, dar o sa aiba si un super pret 2000-2500 cred eu
    Si oricum ps3 o sa mai ramana cel putin 2-3 ani in top

  14. #14 SP
    Junior Member nokigp's Avatar
    Quote Originally Posted by teokhym View Post
    Cand va aparea ps4 va dati seama ca o sa sparga toate consolele,cum a facut si ps3, dar o sa aiba si un super pret 2000-2500 cred eu
    Si oricum ps3 o sa mai ramana cel putin 2-3 ani in top
    599 us dollars

  15. #15 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    ^

    Eu cred ca o sa fie putin peste 5000 euro. ELITISTS FTW! PS3 FANBOYS YEAHHH!





    [/sarcasm]
    Attached Images Attached Images facepalm_we_dont_say_quotgermanquot_in_america-s400x320-123272-580.jpg

  16. #16 SP
    Junior Member petrutz13's Avatar
    putin peste 5000 euro buna asta

  17. #17 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    speculatii....

  18. #18 SP
    Junior Member teokhym's Avatar
    eu ma gandeam la 2000-2500 de ron nu euro sau dolari
    cam asta a fost pretu si la ps3 cand a fost lansat in romania nu?

  19. #19 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Compari o consola portabila cu o consola care a spart piata cu blu-ray si multe multe alte chestii ?

  20. #20 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    ... a spart piata cu blu-ray si multe multe alte chestii ?
    Blu-ray nu vad decat pe PS3 si la filme.
    Cu multe alte chestii... care sunt alea?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. NGP e mort, traiasca PS Vita! By Tudoran in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 06-07-2011, 13:05
  2. Detalii noi despre NGP By Mika in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 27-05-2011, 14:39
  3. Uncharted pe NGP By darcangel in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 0 Last Post: 27-01-2011, 22:55
  4. Psp 2 - ngp By claudiutk in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 27-01-2011, 22:39
  5. Playstation 3 250GB pret confirmat: �299 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 05-10-2009, 22:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts