Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Nintendo Wii a iesit la pensie

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Nintendo Wii a iesit la pensie

    Oficial in cursul acestei zile s-a incheiat o era in istoria jocurilor video, deoarece Nintendo a anuntat pe siteul lor ca au incetat productia de console Wii in Japonia. Aceasta informatie nu este una noua sau surprinzatoare, deoarece compania nipona a dezvaluit acum o luna ca in curand vor opri productia de console Wii. Insa din pacate nu avem nicio informatie referitoare la celalalte teritorii, America si respectiv Europa, Nintendo refuzand sa comenteze pe acest subiect.

    Va reamintesc ca Wii este una dintre cele mai de succes console din istorie, reusind sa vanda din 2006 pana in prezent peste 100 de milioane de unitati, cu cateva zeci de milioane mai multe fata de concurenta, PS3 si X360. Unule dintre motivele principale din spatele acestui succes a fost introducerea de motion-controls si calitatea jocurilor, in cei 7 ani reusind sa vanda peste 872 de milioane de jocuri, cel mai popular joc non-bundle fiind Mario Kart Wii, aproxiamtiv 35 de milioane de unitati vandute. Din pacate succesorul sau, Wii U, nu se bucura de aceasi popularitate, reusind sa vanda doar 3.7 milioane de unitati, destul de putin avand in vedere ca s-a lansat acum un an.

    Credeti ca Wii a castigat razboiul cu PS3 si X360? Ce parere aveti?
    Attached Images Attached Images nintendo-wii-white-background.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca e sa ne luam strict dupa numarul consolelor vandute, Nintendo Wii a dat o lectie grea celor de la Sony si Microsoft (100 milioane Wii-uri vs 80 milioane PS3 si 78 milioane Xbox 360). Daca ar fi sa ma iau dupa numarul gamerilor pe care-i cunosc, Nintendo a esuat lamentabil. In Romania ai spune ca nu exista. Iar cei care detin asa ceva de obicei l-au cumparat "pentru copil". Nintendo a esuat la noi in a-si promova jocurile si consola... Culmea este ca datorita lipsei serviciilor online, desi este cea mai slab vanduta consola la noi, cred ca este si cea mai piratata.

    Din pacate (sau din fericire), PS2 ramane rege! Cu peste 150 de milioane de unitati vandute, Wii-ul va ramane doar o a treia consola in topuri (PS-ul fiind pe locul 2 cu 104 milioane). Eu in locul celor de la Nintendo o mai lasam un pic pe piata, sa ajunga la macar 110 milioane. Din pacate insa, Nintendo si-a canibalizat Wii U-ul cu propria consola (si cred ca si invers).

    Deci nu, in opinia mea Wii-ul nu a castigat razboiul cu PS3 si X360. Repet, opinie personala... bazata pe cat de mult m-a convins Wii-ul sa-l folosesc, versus celelalte doua.

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Ce decizie tampita..cum ar fi sa opreasca sony sau ms productia la ps3 respectiv xbox...e si lipsa de respect fata de publicul lor..

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    asta e pentru Japonia, probabil ca in Europa si SUA mai continua putin, asa a fost si cu PS2 si in plus mai mult ca sigur au stocurile necesare

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Ce decizie tampita..cum ar fi sa opreasca sony sau ms productia la ps3 respectiv xbox...e si lipsa de respect fata de publicul lor..
    Au luat decizia asta pentru ca au mari probleme cu Wii U... Si au observat un trend ascendent pe Europa la vanzari. Probabil spera ca odata cu oprirea lui Wii sa inceapa cresterea la Wii U.

    Ei s-au lovit de urmatorul lucru: intra mamica cu copilul de 6-7 ani de mana... stie ca trebuie sa-i ia un Nintendo... se duce la raft si vede 2 Wii-uri. Un Wii la 150$ si un alt Wii (cu U in coada) la 300$. Ca si necunoscatoare, ce credeti ca-i va cumpara puradelului? Va spun eu... un Wii la 150$. Nintendo a gresit nefacand o mai mare diferentiere intre cele doua. Pentru multi un Wii U nu este altceva decat un Wii cu o tableta pe post de controller. Chiar m-a distrat un amic care intelesese (gresit, desigur) ca pe Wii U nici macar nu poti sa folosesti Wiimote-ul. Asta pentru ca deh, Nintendo vinde Wii U cu "tableta" plus un controller-ul Pro.

    Ah, si mai e o alta duda. Asa, de curiozitate... ati facut vreodata un calcul la cat va duce un Wii U normal? (normal pentru mine la o consola insemnand consola premium + accesorii pentru 2 players, cu aceleasi gamepad-uri si metode de control, plus macar 2 jocuri). Well, eu dupa ce am pus un premium, 2 Wiimote-uri, 2 nunchack-uri, inca un pro... m-am luat cu mainile de cap. Pai cum sa dai aproape 30 de milioane pe asa ceva? Cand de banii aia iti cumperi un Xbox 360, un PS3... si o tableta!

    P.S. Recunosc ca nu am mai refacut calculul dupa ce au scazut un pic pretul... dar... mai scadeti 200 RON or so...

  6. #6 SP
    Senior Member tray's Avatar
    wii u nu vine cu controller pro, doar editia zombiu a avut controller pro.

    despre pret: discutabil
    Eu mi-am luat bundle cu Zelda (editie limitata) cu 200 lire, acesorii pt 2 players + 2 jocuri inseamna inca vreo 100-120 lire pe langa. Dar sincer eu cred ca marea majoritate care a cumparat wii u deja avea wii si deci aveau aceste acessorii.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    wii u nu vine cu controller pro, doar editia zombiu a avut controller pro.
    Ah. Si mai grav. Intr-adevar eu la acea editie ma uitam... am crezut ca toate editiile Premium vin si cu Controller-ul Pro. Jeezas...
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Eu mi-am luat bundle cu Zelda (editie limitata) cu 200 lire
    Nu stiu unde ai gasit bundle cu Zelda la 200 lire... cel mai mic pret pe care l-am vazut e 249 lire, plus shipping. Oricum nu ma intereseaza acea editie. Are prea multe "zorzoane" pentru gustul meu. Minus pro controller
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Dar sincer eu cred ca marea majoritate care a cumparat wii u deja avea wii si deci aveau aceste acessorii.
    Eu unul vroiam sa vand tot pachetul meu cu Wii (care are controllere albe) si sa iau un Wii U. Acum vad insa ca la banii aia... trebuie sa mai astepte.

  8. #8 SP
    Senior Member tray's Avatar
    NINTENDO WII U 32GB PREMIUM BLACK CONSOLE + THE LEGEND OF ZELDA - WIND WAKER HD £199.99 @ SHOPTO VIA PLAY.COM - Hot UK Deals
    de aici am luat (play.com dar vandut de shopto)

    Cat despre vandut Wii-ul, sincer la ce preturi se vinde acum un wii second hand, mai bine il tin la colectie, plus ca am deja 2 wiimote + nunchuck

    uite, s-ar putea sa trimita si in RO: http://www.shopto.net/video%20games/...k-premium-pack

  9. #9 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    problema la ei nu e wii..ci felul cum au decis sa construiasca wii u..total diferit fata de ps4 si xbox one..si de aici vanzariile(lipsa unor titluri majore)..e acelasi cerc vicios de la ps vita sau psp..n-ai jocuri fiindca n-ai vanzari si n-ai vanzari fiindca n-ai jocuri..

  10. #10 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Sunt total deacord cu Monky când dă ca exemplu mămica și copilul.
    În foarte multe situații am văzut că ori era etichetă cu ”Wii” la Wii U, ori ambele erau puse în aceași categorie pe net, respectiv ”Nintendo Wii”, unde dacă intrai găseai ambele console.
    Retailerii din neglijență și miserupism nu se mai obosesc să le distingă clar, angajații total pe spate cu tehnologia, de cele mai multe ori sezonieri (ca să nu spun zilieri), nu știu nici ei mare lucru despre o consolă sau alta, cel mai grav e că nici nu se documentează a priori, sau a posteriori măcar.
    Și când ai tipărit un flyer greșit...noapte bună. Ai compromis totul.

  11. #11 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    News: Original Wii discontinued in Europe, confirms Nintendo - ComputerAndVideoGames.com
    "Wii imports to Europe have been discontinued," confirmed a Nintendo UK rep to MCV.

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cam asta ar fi topul oficial:




    *Sursa vgchartz.com

    Parere personala - Wii a fost mediatizat la inceput ca fiind o "Revolutie" si apoi a mers in inertie ( a avut un "momentum urias" ) jocurile aparute au fost suficient de interesante si au spart toate topurile (2 jocuri din primele 3 clasate considerate cele mai bune din toate timpurile conform gamerankings.com).

    Faptul ca nu a prins la gamerul "shooter" si "western-RPG" este cu totul altceva - insa diversitatea exista (sunt lejer cateva sute de titluri care merita jucate).

    Ce imi place mie la Wii - au reusit sa sparga tiparul "multiplatform" - avand multe titluri unice, cred ca in razboiul exclusivitatilor Wii se claseaza DETASAT pe primul loc.

    Ce nu imi place - incapatanarea japoneza de a adopta "stilul de consola" vestic, desi acesta reprezinta preponderent targetul lor (~ 80 mil console vandute in EU si US / doar 12 mil in Jap + 20 restu lumii) (aici ma refer la lipsa multiplayer, lipsa servicii online, lipsa functii multimedia etc).

    Eu sincer sper sa depaseasca consola Playstation la vanzari, pentru ca Nintendo merita, Wii a fost si va ramane o "REVOLUTIE".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts