Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Sony explica de ce au renuntat la touch screen-ul pentru Dual Shock 4

  1. #1 SP
    Junior Member naerayan's Avatar

    Sony explica de ce au renuntat la touch screen-ul pentru Dual Shock 4

    Directorul de productie Toshimasa Aoki a declarat recent ca unul dintre prototipurile DualShock 4 avea un touchscreen, prototip la care s-a renuntat in cel din urma pentru ca producatorilor de jocuri nu le-a suras ideea ca gamerilor sa le fuga ochii in timpul jocului pe meniul principal sau secundar. "Ne-am gandit sa implementam un touchscreen. L-am si testat, dar [in afara de costurile de productie], echipa noastra de test a subliniat faptul ca nu vor sa-si coboare privirea catre controller. Vor sa fie mai degraba atenti la ce se intampla pe ecranul televizorului." - Toshimasha Aoki

    Dupa cum stiti, controller-ul de la Nintendo WII U are un astfel de touchscreen pe gamepad-ul lor cu ajutorul caruia poti naviga prin meniuri, inventory si harti in diferite jocuri.

    Bineinteles ca Nintendo sustine GamePad-ul lor ofera orizonturi noi in ceea ce priveste metoda de joc, dar functionalitatea acestuia nu este sustinuta de toata lumea. "Patronul" Tekken, Katsuhire Harada a spus clar si raspicat ca miscarea de dute-vine intre ecrane intr-un joc fighting este "derutant/deconcentrant".

    Intr-un interviu acordat celor de la GamesBeat, Aoki a specificat ca inca de la inceput au avut in vedere o "schimbare drastica" de design a controller-ului DualShock 4.

    "Am testat noile periferice, schimbandu-le constructia. De acolo am inceput si mai apoi am vorbit cu echipele de test pentru a afla care ar fi constructia ideala pentru noul controller. Am ajuns sa avem 20 de prototipuri. Unele nu aveau nici macar butoane, doar touch panels. Unele au fost rotunde. O multime de nebunii." - Toshimasha Aoki

    Aoki a mai declarat ca Sony a aruncat o privire pentru a se inspira in noul design si la controller-ul de XBOX 360.

    "Pentru stick-urile de analog, am facut teste cu stick-urile mutat in partea de sus a controller-ului, deoarece XBOX are stick-ul pe partea stanga, sus [deasupra D-Pad-ului]. In special din partea echipei de test pe shooter-e am avut cel mai bun feedback si au declamat ca este exact ce-si doresc. Stiau ca foarte multi consumatori prefera XBOX 360 pe partea de shooter datorita acestui lucru." - Toshimasha Aoki

    Aoki a mai spus ca Sony a testat o multitudine de amplasamente a stick-urilor analog, inclusiv 2 stick-uri in partea de jos a controller-ului (DualShock 3), 2 stick-uri offset (XBOX 360) si 2 stick-uri in partea de sus a controller-ului (Wii U GamePad sau Pro Controller).

    "Cand Nintendo a iesit pe piata cu GamePad-ul am spus: [Wow, arata exact ca si prototipul nostru!]. Am fost foarte suprinsi." - Toshimasha Aoki

    Intr-un final s-a renuntat la acel mod de amplasare a stick-urilor pentru ca "oricum nu ar fi mers" deoarece ar fi intrerupt memorarea musculara a gamerilor de PlayStation (muscle memory) a declarat Aoki.

    Eu sunt de acord cu pastrarea vechiului model de controller. M-am obisnuit cu el, imi place cum stat in mana, nu ma oboseste, si, desi unii rad de treaba asta, ma bucura ca nou controller nu-mi va sta ciudat in mana si nu-mi va lua foarte mult timp ca sa ma obisnuiesc cu el. Este extrem de importanta aceasta parte cu "muscle memory/memorie musculara" pentru ca face referire la modul in care tu, ca si utilizator, esti obisnuit sa manipulezi un controller de pe care ai butonat zeci de jocuri. Reactii sunt care mai de care mai stupide si ilare, dar sunt sigur ca daca Sony ar fi schimbat drastic controller-ul, multi ar fi strambat din nas.

    Ce nu-mi place mie, din start, la noul controller este acel buton de 'SHARE' pentru ca nu-mi pasa de astfel de chichite de socializare. O inventie stupida si lipsita de substanta, un zorzon menit a lua ochii facebook-istilor mai degraba, decat o dovada ca vechii gameri nu sunt chiar atat de importanti pentru Sony. Sau poate ca au primit ceva feedback-uri de la gameri, desi, sincer, nu-mi pot imagina un gamer cu vechi state de plata chiuind de bucurie ca are un buton care-l "ajuta" sa de share instant la nu stiu ce a facut in joc...

    Ce ma panicheaza pe mine este acel touch pad: in ce masura este garantat independenta acelui touch pad la activitatea mea pe butoane in timpul unui joc? Mai clar: este garantat faptul ca nu o sa-mi sara in ochi vreun meniu in timp ce ma joc pentru ca am atins usor, din greseala, touch pad-ul? Avand in vedere ca aceste controllere sunt ultra-mega-giga-hyper utilizate, aruncate, scapate, calcate, turtite de catre gameri oare acel touch pad nu este primul care se poate strica in urma deselor si indelungatelor sesiuni de jocuri cu nivele frustrante (vezi Dark Souls :) :D )? Eu inca mai am un controller care este crapat pe o margine dar merge excelent si se comporta perfect in orice joc, indiferent de joc FIFA, Max Payne 3 MP sau Heavy Rain. Vor fi si DualShock-urile 4 la fel de rezistente si greu de spart? :D Pentru mine este un aspect foarte importan aceasta durabilitate si rezistenta in timp al controller-ului, controller de care pana acum ma pot declara mai mult decat multumit.

    PS 4 se va lansa in America de Nord in 15 Noiembrie iar in Europa in 29 Noiembrie.
    Attached Images Attached Images 2345032-ps477.jpg

  2. #2 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by naerayan View Post
    Intr-un final s-a renuntat la acel mod de amplasare a stick-urilor pentru ca "oricum nu ar fi mers" deoarece ar fi intrerupt memoraria musculara a gamerilor de PlayStation (muscle memory) a declarat Aoki.
    Am crescut cu PSOne si PS2 -am sarit peste generatia actuala .PS3. iar acum ma intorc inapoi la PS dupa 7 ani de X360 o sa fiu varza cu controller.ul de la sony [muscle memory]

  3. #3 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Quote Originally Posted by COD.221 View Post
    Am crescut cu PSOne si PS2 -am sarit peste generatia actuala .PS3. iar acum ma intorc inapoi la PS dupa 7 ani de X360 o sa fiu varza cu controller.ul de la sony [muscle memory]
    Eh, in timp de obisnuiesti. Dupa multe injuraturi. ))) Eu stiu cate injuraturi am tras si de cate ori am vrut sa dau cu controller-ul de la XBOX cand incercam sa joc HALO. Prietenul care avea XBOX a zis ca nu-mi mai da niciodata consola pentru ca eu i-o sparg.
    Nu era departe de adevar....

    Iti dai seama ca este totusi o chestie de marketing si identitate vizuala controller-ul de PS. Acesta a fost si motivul pentru care Aoki a dat duma asta cu muscle memory.
    E desteapta remarca, trebuie sa recunosc.

  4. #4 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    in ciuda faptului ca am PS3 imi place mai mult controlleru de XBOX, ca si constructie/rezistenta/grip. am inteles de la cineva care se joaca pe ambele console momentan ca acum s-au inversat rolurile si cel de PS4 ar fi mai bun decat cel de XBox

  5. #5 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    in ciuda faptului ca am PS3 imi place mai mult controlleru de XBOX, ca si constructie/rezistenta/grip. am inteles de la cineva care se joaca pe ambele console momentan ca acum s-au inversat rolurile si cel de PS4 ar fi mai bun decat cel de XBox
    Eu inca nu am avut "onoarea si placerea" de a incerca noul controller.

    In poze arata bine... filmuletele in care se arata cum se utilizeaza dau fain... dar nota finala o dai tot tu, utilizatorul care a dat bani pe respectivul produs. Eu astept reactii de la persoanele care se muleaza pe caracterul si personalitatea mea

    Dar am expus mai sus care sunt temerile mele legate de acesta... Oricum, probabil ca am sa-mi iau unul pentru ca se pare ca merge utilizat pe PS3 si pe PC.
    PS4 degraba nu am cum sa-mi iau, din motive de bebe proaspat , plus ca mai degraba as vrea sa vad reactii si review-uri inainte sa ma arunc sa cumpar o consola.

  6. #6 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Eu am tinut in maini ambele controllere (atat xbox one cat si ps4). Controllerul de PS4 este genial, insa cel de Xbox One este peste cel de PS4 .

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    cel de Xbox One este peste cel de PS4
    Peste la ce, daca tot te-ai apucat sa explici... nimic ?!

    EDIT: cum drac e controllerul de PS4 genial cand eu nu cred ca ai jucat cu el nici tetris ???

  8. #8 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Din punct de vedere ergonomic este mult mai bun cel de Xbox. Ca sa spun ce fel de feeling am avut cand l-am tinut in mana.. ca si cum mi-ar fi turnat cineva plastic topit in palme care s-a mulat perfect pe mainile mele .

  9. #9 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    si constructie & restul? am inteles ca asta nou de xbox pare fragil, ca si cum la nervi daca il strangi, impingi din ambele parti spre mijloc, joaca putin. Cum face cel de ps3 din cauza plasticului mai subtire si a spatiului gol mai mare din el

  10. #10 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Din punct de vedere ergonomic este mult mai bun cel de Xbox. Ca sa spun ce fel de feeling am avut cand l-am tinut in mana.. ca si cum mi-ar fi turnat cineva plastic topit in palme care s-a mulat perfect pe mainile mele .
    ))) Ar trebui sa te plateasca Microsoft-ul pentru o astfel de reclama! ))

    Tare exprimarea. Dar totusi, daca controler-ul de PS4 este genial, atunci cel de XBOX este mega-genial sau este pur si simplu priceless si termenele de comparatie isi pierd sensul?
    Ergonomia este singurul avantaj si este singura diferenta majora? Nu e putin lucru, dar nici esential... parerea mea.

  11. #11 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Din punctul meu de vedere aia a fost singura diferenta. Nu am avut senzatia ca tin in mana un plastic ieftin (cum am avut la controllerul de PS3) si sincer acum cred ca Sony au rezolvat problema in care iti obsesc mainile pe controller daca joci foarte mult. De partea cealalta si Microsoft si-au spalat pacatele cu acel oribil D-Pad de pe 360.

  12. #12 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Mai DeathWings, care ergonomie? Ca asta e o expresie care indica confortul tau in utilizarea. Care utilizare ???

  13. #13 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    E greu muica sa treci de la un controler la altul, e ca si cand, dupa o lunga perioada, ai trece de pe stanga pe dreapta sau viceversa...cu labuta. Da, da, sunt atat de diferite joystickurile astea...unu' face basici si altu' echimoze, damn

  14. #14 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Nu mai are "taci"? uckit... Ouya rulz.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by naerayan View Post
    Ergonomia este singurul avantaj si este singura diferenta majora? Nu e putin lucru, dar nici esential... parerea mea.
    Ai sa razi... dar din cauza ergonomiei gamepad-ului eu am ajuns sa am vreo 200 de jocuri de Xbox 360 si doar vreo 80 de PS3. Ceea ce pentru unii poate fi o diferenta mica, pentru altii e majora. Probabil depinde si de maini (DualShock-ul mi s-a parut intotdeauna cam mic pentru mainile mele - in special la sesiuni mai lungi de gaming). Eu nu m-am jucat cu DS4, dar din cate am observat l-au marit si se vorbeste de ergonomie mai buna. Pentru binele lor, sper ca este asa.
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Nu mai are "taci"? uckit... Ouya rulz.
    Are mai "taci" numai ca acum nu mai e "taci screen" ci e "taci pad"

    P.S. OUYA o da cu mucii in fasole in ultima vreme. Se cearta cu developerii... le da bani dupa care ii ia inapoi. Sau doar le promite ca le da bani. Sau, se inscriu chiar ei in programul de development si-si iau singuri banii... indiferent daca e vorba de jocuri de 2 lei.

  16. #16 SP
    Member Joystick's Avatar
    NU AVEM NEVOIE NU,,,, dar parca va vad cand faceti 30 cu 0 in COD sau un kill de la 1000m in BATTLEFIELD , repede dati share la video sa vada lumea ca sunteti niste PRO .Hai sa fim seriosi cand sa intamplat vreodata sa apesi tasta PS in timp ce joci sau Start sa spui ca bai voi atinge touchscreenul?? a da cand erai un noob ce abia a luat playstation sau cand injurai, apasai si zdrobeai cu toate degetele controllerul , in rest nu !. Va dati seama ce gameri erau aia pe care ia intrebat , de se uitau in pad cand apasau ceva .

  17. #17 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    on-topic: Ds4 a evoluat mult de la ds3, si asta e un lucru foarte bun.

    off-topic: Daca controller-ul de Xbox nu este mai confortabil decat cel de PlayStation, atunci de ce "Hardcore Controller" de la Wii U este "inspirat" dupa controller-ul de xbox si nu dupa cel de PS?
    original.jpg

  18. #18 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ai sa razi... dar din cauza ergonomiei gamepad-ului eu am ajuns sa am vreo 200 de jocuri de Xbox 360 si doar vreo 80 de PS3. Ceea ce pentru unii poate fi o diferenta mica, pentru altii e majora. Probabil depinde si de maini (DualShock-ul mi s-a parut intotdeauna cam mic pentru mainile mele - in special la sesiuni mai lungi de gaming). Eu nu m-am jucat cu DS4, dar din cate am observat l-au marit si se vorbeste de ergonomie mai buna. Pentru binele lor, sper ca este asa.
    Pai, nu am de ce sa rad. E vorba despre cat de confortabil se simte fiecare in parte. Eu am crezut ca turbez cu controler-ul de XBOX dar, sunt sigur, ca dupa sesiuni indelungate te obisnuiesti. Cu DS 3 nu am avut niciodata probleme, chiar dupa sesiuni indelungate de joc (8-10 ore FIFA - Killzone 3 MP), dar cu XBOX-ul pur si simplu nu am reusit sa ma inteleg... Acesta a fost si motivul pentru care am preferat sa nu-l mai incerc... Tine de fiecare in parte cum se adapteaza si cum se simte cu un control in mana, parerea mea. Poate sa-ti placa foarte mult un controler care este considerat de majoritatea slab si sa nu te descurci cu cele next level.
    Sunt situatii si situatii, gameri si gameri, maini si maini. De aici apar si discutiile precum cele de fata. And this means evolution.

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Cryo sincer nu iti inteleg atitudinea si nici intreabarea. Cred ca m-am jucat o ora pe fiecare dintre cele doua si din punct de vedere ergonomic (repet) cel de Xbox mi s-a parut mai bun. Care este problema?

  20. #20 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Probabil nu stie unde lucrezi si crede ca inventezi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts