Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Greenpeace acuza producatorii consolelor de jocuri de ultima generatie

  1. #1 SP
    Senior Member siNcE's Avatar

    Greenpeace acuza producatorii consolelor de jocuri de ultima generatie

    Greenpeace acuza producatorii consolelor de jocuri de ultima generatie de �joc murdar�, datorita substantelor toxice incluse in acestea. Organizatia ecologica Greenpeace a publicat un raport in care se afirma ca popularele console de jocuri de ultima generatie Xbox 360 de la Microsoft, PlayStation 3 de la Sony si Wii de la Nintendo contin substante toxice. Analizele efectuate de catre Greenpeace si detaliate in raportul Playing Dirty (PDF) evidentiaza prezenta in diferite componente ale consolelor de jocuri de substante precum bromina, ce indica folosirea de retardanti brominati de flacara (BFR), esteri ftalati, beriliu sau PVC (policlorura de vinil). Raportul poate fi gasit aici.

    Bromina si compusii BFR sunt folositi ca substante ignifuge dar sunt periculosi pentru mediu atunci cand device-urile devin deseuri. Esterii ftalati sunt folositi in componentele flexibile precum izolatia cablurilor, dar sunt substante care afecteaza dezvoltarea sexuala la mamifere, inclusiv la oameni, in special la barbati. Beriliul este folosit in contactele electrice, dar este daunator la reciclare, fumul produs prin arderea acestuia putand duce la o boala de plamani incurabila. PVC-ul este de asemenea folosit in materiale flexibile, dar este un material toxic pentru mediu in cazul abandonarii sub forma de deseuri.

    Greenpeace precizeaza ca materialele folosite in console nu incalca normele europene pentru produse electronice (cele mai stricte la acest capitol), dar afirma ca daca ar fi clasificate drept jucarii, consolele nu ar putea fi vandute in Uniunea Europeana datorita acestor compusi, interzisi in produsele pentru copii.

    Pericolul nu este unul imediat, in sensul ca nimeni nu se va imbolnavi instantaneu dupa ce cumpara o astfel de consola. Dar acestea sunt folosite de copii, iar efectele se acumuleaza in timp si sunt persistente.

    Greenpeace cere de aceea producatorilor de console, pe care i-a admonestat inca de anul trecut pentru folosirea de substante toxice si lipsa unor politici de reciclare, sa elimine aceste substante, mai ales pentru ca exista alternative pentru acestea. Organizatia recunoaste ca producatorii au inceput sa faca pasi in directia buna si s-au angajat sa elimine treptat, in cativa ani, toate substantele periculoase, dar cere ca acest lucru sa aiba loc mult mai devreme.

    Piata consolelor de jocuri are una dintre cele mai rapide cresteri dintre produsele electronice de consum. Pana la ora actuala s-au vandut peste 60 milioane de console, din toate generatiile, iar cresterea anuala este in jurul a 14.

    Attachment 22474
    Attached Images Attached Images greenpeace_controllers.jpg

  2. #2 SP
    Banned Mario's Avatar
    greenpeace e o adunatura de ecologisti,auzi tu,dauneaza mediului ,este cea mai mare prostie .daca vreti sa faceti ceva ptr mediu,desi nu este deloc poluat daca era poluat mergeam pe strada si respiram doar un aer cu miros ciudat,planteaza un copac

  3. #3 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Sa ne explice Greenpeac ce 'scula' sau device electronic nu contine elememte toxice ca eu sa-l mananc bucatica cu bucatica!!!

  4. #4 SP
    Member weriwulf's Avatar
    mda...gamepad-urile astea sunt atat de "infecte" incat trebuie tinute cu manusi

  5. #5 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    domne, cind mai scrii din astea pune si tu link catre wikipedia ca dreak stie ce sunt esterii flatati si retardatii de flacara iar cind zici vinil ma gindesc la discurile de pickup. anyway, mi-a placut faza cu beriliul. cineva ar trebui sa le spuna ca xboxul, ps3u si wiiu nu se fumeaza dar deh, la ei totul se fumeaza. green-peace out!

  6. #6 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Greenpeace are probleme asta este clar.

  7. #7 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Evident ca trebuie ca Greenpeace sa-si demonstreze competenta si sa ne arate cat de daunatori suntem. Nu se pune la socoteala ca atunci cand trece cate-un camion Roman sau cand pleaca in larg vreun batiscaf sau nava de mare tonaj, mor vreo 50.000 de pinguini pe la pol din cauza poluarii produse de acestea. Dar deh, tehnologia din console e de vina, piei satana.

  8. #8 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    Toate electronicele contin substante toxice (: pana si omul este o boala a pamantului ...

  9. #9 SP
    Member CLAuDyA's Avatar
    m-am speriat de moarte,cred k am sa arunc ps3-ul

  10. #10 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    atentionarea mi se pare binevenita. daca dispun de solutii ecologice, sa le foloseasca, daca nu, sa le inventeze. after all, greenpeace trebuie sa adune bani de undeva, pentru finantarea proiectelor.

  11. #11 SP
    Member dogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by CLAuDyA View Post
    m-am speriat de moarte,cred k am sa arunc ps3-ul
    unde il arunci ?ca vin eu sa il colectionez!!!

    deci on topic, nu imi vine sa cred greenpeace a recurs la o asemena "campanie",o consola nu prea are cum sa devina deseu doar daca este distrusa in bucati si aruncata anapoda, cine ar face asta ?nimeni!!! iar pana la urma urmei daca doar din compusi "neprietenosi mediului" se pot face componente performante si fiabile pentru console atunci asa sa fie si oricum , oricat de toxici ar fi tot nu polueaza ca alte surse, pentru ca sunt electronice si sunt sigur ca 95% din consolele ARUNCATE(cei mai multi le pastreaza) vor fi reciclate .sa ne legam de alea mai intai de alte chestii mult mai grave.

  12. #12 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Se vede ca astia de la Greenpeace nu is gameri . Orice ar fi , eu nu imi arunc consola [-x . I know greedy bastard but at least i can have fun on my PS

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu stiu de ce se agita pentru console care nu reprezinta nimic in comparatie cu "crimele" care se produc in alte arii. Mai mult, din cate stiu, pentru astfel de produse se plateste o taxa verde... taxa care ajunge acolo unde trebuie. Ori eu vad ca ei cheltuiesc banii din taxele acelea pe studii despre "jucarii", in timp ce se defriseaza km pe zi de paduri, se arunca mii de tone de deseuri toxice pe zi, si tot asa... Eu unul astept sa scoata un raport cum ca prezervativele contin compusi chimici daunatori. Sa le faca dom'le naturale, ca pe vremuri...

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    problema nu e ca astia se tin de timpenii, ma rog e si asta ca se cheltuie bani, insa problema reala este ca altii ii cred si se apuca sa reglementeze cine stie ce prostii cum vad ca e la moda in m(areata) UE de ceva timp si uite asa ne trezim cu nu stiu ce reprezentant care poate le da o amenda pentru ca vind 'jucarii' periculoase (vezi amenda de un miliard a lu intel de azi, amenda data oarecum nejustificat avind in vedere ca amd nu a mai avut CU CE sa ii faca concurenta lui intel in ultimii ani de la C2D incoa). amenda se va plati, insa pina la urma se va contoriza ca pierdere pe care tot noi o vom suporta printr-un pret mai ridicat al consolelor, accesoriilor si jocurilor (sau prin mai putine reduceri). so, sa speram ca nu ia nimeni de bun studiul asta ca altfel e nasol.

  15. #15 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Baietii de la Greenpeace chiar n-au ce face.S-au saturat de incalzirea globala si de alte chestii ecologice si au zis foarte frumos hai sa studiem consolele daca au vreun efect negativ asupra milioanelor de oameni care detin console.Poate or contine substante precum ''bromina'' , dar nu am auzit niciodata vreun om plangandu-se de consola lui deoarece contine substante toxice(nici nu cred ca stiu ca exista).Probabil au fost sponsorizati de pe undeva si erau in criza de timp ca toate subiectele ecologice erau deja dezbatute adanc si trebuiau sa coata repede un subiect ca altefl nu le mai dadeau bani(trebuie sa traieasca si ei din cevalol).Am 2 mesaje pentru ei : 1.Get a life! si 2.Schimbati proiectu pana nu va dau in judecata sau va inchid gura gigantii de la Microsoft/Sony/Nintendo.!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. 6 lucruri care NU ne plac la producatorii de jocuri ! By zinodaur in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 16-03-2010, 01:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts