Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 35 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 ... LastLast
Results 521 to 540 of 697

Thread: iPhone 4

  1. #521 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Catalin, cum se numeste widget-ul ala de-ti arata vremea langa baterie ?

    de fapt, zi-mi de tot ce ai acolo sus (sigla vdf si data)

  2. #522 SP
    Senior Member boga's Avatar
    In primul rand, thx de replies guys In al doilea rand, tocmai ce m-am uitat si pe threadul de iPhone games si wtf holy **** ftw dudes.. arata senzational jocurile, mai ales Tomb Raider si Dead Space Hai ca incet incet incept sa devin si eu nerabdator sa-l luam sambata. Daca reusesc sa fac rost de cateva cred ca o sa facem cu randu.. o saptamana tin eu iPhone-ul, una prietena

    @Catalin, arata foarte ok la tine. Deci tu zici ca in prima luna sa nu-i fac nici un update de soft si sa nu ii pun Jailbreak, pana ma invat cu el. O sa explorez pe iTunes sa ma familiarizez si cu aplicatiile, ca sa nu cumpar ceva ce nu o sa folosesc niciodata. Acum nu stiu nici ce widget si nici SBSettings

    PS: Din moment ca ce se pot juca asemenea jocuri pe el, banuiesc ca se pot vedea si filme ca pe PSP, right?

  3. #523 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    SBSettings, este o aplicatie foarte utila, care o deschizi prin swipe stanga sau dreapta pe bara de sus (cea cu ceasul) si de unde poti accesa foarte simplu multe chestii (gen inchis/deschis wi-fi/3G/bluetooth) poti ascunde anumite aplicatii care nu vrei sa-ti ocupe spatiu inutil (eu am ascuns Maps (pentru ca am IGO instalat) contacts (pentru ca exista contacts si in aplicatia phone) stocks, Nike + ipod si multe altele complet inutile).

    Totodata, cu el poti face sa apara (cum e si la Catalin) memoria RAM disponibila si multe altele

  4. #524 SP
    Member Catallin's Avatar
    Personal nu le ascund le pun intr-un folder, cum am folderul acela cu marul. Stocks poti sa-l folosesti si pe postul de convertor valutar. Adaugi in el EURRON=x si ai conversia euro - leu sau GBPRON=x, USDRON=x si tot asa.

    Filme pe iPhone (mai ales pe iPhone 4) o sa vezi ca nici nu se compara cu cele de pe PSP. Se vad muuult mai bine. Intr-adevar nu prea e iPhone-ul de vizionat filme, dar daca tii mortis poti sa o faci si asta mult mai bine ca pe PSP (am si PSP pe care am vizionat multe filme deci nu e din auzite comparatia).

    Legat de jocuri sa stii ca nu neaparat jocurile 3D sunt cele mai tari. Mie de ex imi place sa ma joc Collapse Chaos, Treasures of Montezuma 2, Angry Birds, Doodle God, Cut the Rope, Field Runners, Luxor... Nu zice nimeni ca un Real Racing 2, Reckless Racing sau Mirror's Edge sunt jocuri de aruncat dar vreau sa zic ca si cele 2D sunt foarte distractive. A, uite poti sa-ti faci repede un cont pe iTunes (dar sa-l faci pe adresa de RO) si azi Mirror's Edge e free. Il iei si-l ai acolo pentru cand o sa iei telefonul. Jocurile la fel, nu te arunca la ele, o sa gasesti foarte multe la reduceri sau chiar free. Mai urmaresti si diversele "concursuri" pe internet care ofera aplicatii/jocuri. O sa vezi, e o lume foarte dinamica aceasta a iOS-ului

    (discutie valabila pentru jailbreak) Legat de ce se gaseste sus acolo la mine pe statusbar: data o activezi din setarile SBSettings. Problema e ca daca pui data si ramul, atunci nu mai are loc icoana de wifi/3g/edge si d-asta am schimbat si logo-ul operator. Mi-am facut un logo optimizat pentru display retina, adica dimensiunea e dubla fata de normal. Iti atasez si tie fisierul. Mai am o varianta care are si RO langa logo dar tot e prea lung logo-ul si nu se incadreaza corect. Pentru a folosi logo-ul procedezi asa:

    1. Instalezi fakecarrier din cydia (free);
    2. Prin ssh te duci in System/library/Carrier Bundles/Unknown.bundle si pui logo-ul acolo;
    3. Respring;
    4. Te duci in fakecarrier si la carrier scrii Default_CARRIER_1@2x si dai set (daca nu vrei sa ai un nume asa lung redenumesti logo-ul in [email protected] de ex si la carrier scrii doar a@2x. Sa te asiguri ca nu scoti @2x pentru ca asta-i spune sistemului ca e vorba de o imagine pentru retina display).

    Widgetul de vreme se numeste weathericon in cydia (free si el) si dupa ce instalezi poti sa faci diversele setari din Settings. Poti sa setezi sa-ti arate vremea direct pe aplicatia default de weather, pe fizz weather sau pe o aplicatie la alegere. Sau sa nu-ti arate deloc si sa-ti arate in statusbar... ma rog, descoperi tu.

    Si daca tot suntem la cydia poti sa incerci un tweak (barrel se numeste) care de data asta e pe bani dar merita. Iti adauga niste efecte mortale cand faci scroll prin pagini. Ultima versiune are 5 efecte.

    Deci dupa cum vezi, domnule Boga, daca am discutat atata pentru 3 tweak-uri, iti dai seama ca nu ai cum sa te plictisesti prea curand de acest device
    Attached Images Attached Images default_carrier_1-2x.png

  5. #525 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Cum se cheama tema de la SBsettings?

  6. #526 SP
    Member Catallin's Avatar
    iRetina se numeste. Ti-am atasat-o alaturi de inca o tema foarte buna pentru SBSettings. Pentru a le folosi te duci prin ssh in /private/var/mobile/library/sbsettings/themes si copiezi folderul acolo. Dupa, activezi tema din setarile SBSettings.

    PS si offtopic: MonkY ia incearca si tu sa postezi de pe tableta pe forum. Merge? La mine nu vrea nicicum. Dau pe campul acesta de scris si nu se intampla nimic.

  7. #527 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Va urasc. Prea ma faceti sa vreau sa dau economiile mele pe un iPhone 4

  8. #528 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Va urasc. Prea ma faceti sa vreau sa dau economiile mele pe un iPhone 4
    macar tu ai economii si daca te enervezi iti iei unul, eu...

  9. #529 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Catallin View Post

    PS si offtopic: MonkY ia incearca si tu sa postezi de pe tableta pe forum. Merge? La mine nu vrea nicicum. Dau pe campul acesta de scris si nu se intampla nimic.
    Test de pe iPad (din Safari)

    ---------- Post added 06-01-2011 at 12:49 AM ----------

    Si inca un test din quick reply...

  10. #530 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si inca un test de pe Tapatalk (iPad)

    ---------- Post added 06-01-2011 at 12:54 AM ----------

    Well, se pare ca la mine merg (bine, nu am avut niciodata probleme cu postatul de pe iPhone sau iPad... decat in cazul site-urilor unde logarea se facea in Flash or something).

  11. #531 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Asta imi aduce aminte de idiotii de la Vodafone (sau Cosmote?) de facusera oferta pentru iPhone 4 la lansare, in Flash. Ok, inteleg ca 99% accesau de pe PC, dar totusi puteau sa gandeasca mai departe.

  12. #532 SP
    Member Catallin's Avatar
    Da, am vazut si eu acum ca de fapt merge din Safari. Eu folosesc mai mult Mercury web browser si de la asta era. Chestie ciudata... azi mi-am "pierdut" tableta de doua ori. N-am pierdut-o in adevaratul sens al cuvantului, nu mai stiam exact unde e. Am dat un locate my device de pe iPhone si aia a fost mi-a readus aminte imediat pe unde am lasat-o

  13. #533 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Daca "pierdeai" si telefonul? Este o aplicatie pe PC, pentru localizarea telefonului. Am testat-o, dar desi apasasem pe Found It, el tot suna ca dementul. A trebuit sa ii scot bateria.

  14. #534 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Daca "pierdeai" si telefonul?
    Apple - MobileMe - Find your iPhone or iPad.

  15. #535 SP
    Member Catallin's Avatar
    Exact ce a aratat si Graft, daca nu mai ai nici un device, atunci cu un calculator conectat la net o rezolvi. Zic ca e mai bine decat nimic

  16. #536 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Am fost ieri la cumparat de iPhone 4 pe la Cosmote si Vodafone. Din pacate, se dovedeste a fi mai greu decat anticipam. La Cosmote, mai exact Germanos, ne-a zis o fata ca s-au dat ca painea calda inca de la lansare si ca nu mai au de ceva timp.. si ne-a trecut pe o lista de asteptare.. destul de lunga. Si ne-a mai zis si ca nici nu poti sa faci upgrade abonament.. si ca trebuie abonament special de iPhone. Nu inteleg de ce nu se poate sa-ti upgradezi abonamentul actual si, eventual, sa-i faci si o prelungire. Poate pentru ca am facut deja prelungire la abonamentul normal vara trecuta, dar, chiar si asa, mi se pare absurda politica lor.

    In fine, la Voda.. aveau, dar, per total, tinand cont de abonamente si de faptul ca e locked, oferta lor e inferioara celor de la Cosmote. Probabil ca daca ne miscam mai repede si nu inchidea la casa de schimb luam de acolo.. circa 400 de euro cu abonament de 19 euro - 24 de luni parca. Am impresia ca aici ne-a zis si ca putem sa trecem de la un abonament normal la unul de iPhone, deci cel mai probabil, o sa luam de aici saptamana viitoare. Acum.. un abonament cu 500 de mega pentru net e ok sau e prea putin?

    @rodarkone - Mate, am cautat si la baieti pe celalalt forum.. dar chiar n-am gasit la pretul asta. Ba chiar cu cel putin 100 in plus, fara garantie bineinteles. Mi-e frica sa-l iau asa, mai ales ca nu stiu cu ce se mananca In plus.. dupa ce iei iPhone-ul, tot trebuie sa-l bagi la un abonament ceva, nu?

  17. #537 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Intrebarea mea este - daca esti dispus sa dai 400 EU pe el de ce te legi de un operator de telefonie, cand la 400 eu il gasesti "la baieti" sigilat si probabil neverlocked.

  18. #538 SP
    Admin MonkY's Avatar
    500MB e arhisuficient daca in restul timpului te bazezi pe conexiuni WiFi (de exp. acasa si la munca). Eu asa am si n-am depasit niciodata cei 500MB inclusi. In rest, "what Darkie said". Adica, daca ai 400 EUR, mai repede mai pui ceva si stai liber de contract (as i did).

  19. #539 SP
    Member Catallin's Avatar
    N-ai habar cu ce se mananca... iei si tu pe cineva cu tine care stie despre ce e vb si ai rezolvat-o. N-are rost sa dai 400 euro ca sa primesti in schimb un abonament de 2 ani. Daca ai iPhone nu e neaparat sa ai abonamente speciale sau mai stiu eu ce. Poti sa ai si prepaid foarte bine si sa ai optiune de net (250, 500, 1.000MB). Dar daca tot insisti sa iei "din magazin" eu zic sa te orientezi inspre Cosmote pentru ca e deblocat si valoarea de revanzare o sa fie mult mai mare. Unde mai pui ca nu o sa te stresezi de unlock-uri si alte astea. Gandeste-te bine inainte sa dai banii ca nu dai o suma chiar mica.

  20. #540 SP
    Senior Member boga's Avatar
    O sa incerc sa gasesc saptamana asta ceva la un pret cat de cat acceptabil pe net. Varianta cu Cosmote cred ca pica pentru ca nu mai au iPhone-uri.. de fapt mi-a zis aia ca mai au cateva.. dar sunt rezervate pentru diversi angajati de-ai lor si nu poate sa se bage peste ei. Bugetul ar fi de 500 de euro. Sper sa gasesc. Thx de replies guys.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 35 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts