Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 21 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 417

Thread: Noutati: XBOX 360 Jasper in magazine

  1. #1 SP
    Junior Member coolioo's Avatar

    Noutati: XBOX 360 Jasper in magazine

    Salut.

    Va rog postati aici toti cei care ati reusit sa cumparati un XBOX 360 Jasper din magazin. (noul model aparut luna aceasta). Va rog scrieti localitatea si magazinul.
    Pentru cei necunoscatori : ce aduce chip-ul Jasper nou consolei Xbox 360?
    Pai ar cam fi urmatoarele:
    - zgomot redus
    - consum redus (sursa de 150W fata de vechiul model de 175W)
    - temperatura emanata de sursa si gpu reduse (gpu-ul este acuma construit pe tehnologie de 65nm), deci rezulta mai putine sanse sa dati peste RROD.


    Cum va dati seama ca e Jasper?
    Simplu: uitati-va pe alimentator cati W sunt trecuti ... daca sunt 150W atunci e Jasper.

    Ah si ceva offtopic: pe 24 decembrie apare noul firmware Ixtreme 1.5 care va avea suport si pentru unitatea Lite-on, deci drive-ul nu va mai trebui inlocuit cu un Samsung/Hitachi de unde rezulta o modare mult mai ieftina.

    Sarbatori fericite!!!!

  2. #2 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Salut. poti sa imi dai sursa de unde ai vazut treaba cu Ixtreme 1.5 pentru LiteOn?. Mersi.

  3. #3 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Foloseste google eu asa am gasit, nu are voie omul sa puna info de acest gen pe forum.

  4. #4 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cred ca 1.5 nu face altceva decat sa poata fi facut flash tot la dvd-rom de generatie mai veche, dar sa nu mai fie nevoie sa se faca spoof sa creada ca este Liteon. In felul asta MS nu va putea detecta ca a fost dvd-rom schimbat. Nu cred ca va putea fi rescris in Liteon pentru ca nu are romflash. Ramane sa vedem daca ma insel cumva.

  5. #5 SP
    Member reborn2603's Avatar
    is curios de parerea lui Donely.

  6. #6 SP
    Junior Member coolioo's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Cred ca 1.5 nu face altceva decat sa poata fi facut flash tot la dvd-rom de generatie mai veche, dar sa nu mai fie nevoie sa se faca spoof sa creada ca este Liteon. In felul asta MS nu va putea detecta ca a fost dvd-rom schimbat. Nu cred ca va putea fi rescris in Liteon pentru ca nu are romflash. Ramane sa vedem daca ma insel cumva.

    Donely, respect munca ta ... dar aici te inseli. Noul firmware face si ce zici tu plus ca ofera o protectie anti-detection mai mare (din cate am inteles drive-ul se va invarti acuma la un singur speed 12x plus ca va face niste check-uri in plus al back-upului iar daca nu va fi perfect, nu il va lasa sa se incarce.

    Insa cea mai importanta noutate pe care o aduce 1.5 este suportul pentru Lite-on 100%. Si asta am aflat-o de pe canalul de efnet al developerilor care fac acest firmware. Acolo s-a spus, de catre 2 developeri (unul dintre ei fiind c4eva care apare si in link-ul postat de reborn2603) ca firmware-ul este deja gata si ca s-a programat deja cu succes drive-ul Lite-on. Din cate am inteles inainte de scrierea firmware-ului va trebui citita cheia de pe dvd si asta se va face cu un chip care nu e scump si chiar poate fi destul de ieftin daca il faci tu (nu pot sa dau link-uri sau numele chip-urilor pentru ca imi interzice regulamentul). Developerii au anuntat ca releas-ul va fi "1 day before X-mas" , deci nu mai este mult de asteptat.

  7. #7 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @coolioo
    Prietene si la inlocuirea de dvd-rom trebuie citit key-ul, sa il injectezi in celalalt dvd-rom etc, etc, etc. Oricum pana nu iese 1.5 si sa vad ca se poate face flash la Liteon am rezerve. Daca va fi OK, scapam de un stress imens care este schimbarea de dvd-rom. Modarea va fi mai ieftina.

  8. #8 SP
    Junior Member snapisrl's Avatar
    da si eu vreau sa-mi iau un elite dar vreau sa iau jasper si mai astept putinel pana apare la noi.
    cine a luat sa ne spuna si noua unde , ce si cum.....

  9. #9 SP
    Junior Member coolioo's Avatar
    Deci ... a luat cineva vreun Jasper de prin magazinele noastre?

  10. #10 SP
    Junior Member snapisrl's Avatar
    asta vreau si eu sa aflu

    chiar nimeni ?

  11. #11 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    @coolio si eu sint de aceeasi parere cu Donely. Desi am citit pe multe site-uri ca ixtreme 1.5 poate flash-ui si Lite-On-ul nu putem fi siguri decit in momentul in care apare, fii sigur ca si eu as fi bucuros sa se poate ca si Falcon-ul meu tot Lite-On are. Cum zice si Donely la Lite-On nu prea ai ce falsh-ui ca nu are romflash asta e o observatie foarte importanta. Ideea este ca orice unitate optica are un firmware hardware ce poate fi updat-at, insa in cazul Lite-On firmware-ul este Read Only.

  12. #12 SP
    Junior Member coolioo's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    @coolio si eu sint de aceeasi parere cu Donely. Desi am citit pe multe site-uri ca ixtreme 1.5 poate flash-ui si Lite-On-ul nu putem fi siguri decit in momentul in care apare, fii sigur ca si eu as fi bucuros sa se poate ca si Falcon-ul meu tot Lite-On are. Cum zice si Donely la Lite-On nu prea ai ce falsh-ui ca nu are romflash asta e o observatie foarte importanta. Ideea este ca orice unitate optica are un firmware hardware ce poate fi updat-at, insa in cazul Lite-On firmware-ul este Read Only.
    Hai sa o gandim putin logic... deci pe drive-ul Lite-on exista un firmware custom facut de M$ da? Bun... deci se pare ca drive-ul are o memorie pentru ca pe ea se afla firmware-ul ... Acum partea cu "Read Only" din moment ce firmware-ul a fost scris in memoria drive-ului eu zic ca e Read-Write, deci se poate reprograma memorie, atlfel nu ar fi putut nici M$ sa-si scrie firmware-ul acolo. Probabil ca e mai greu de scris firmware-ul, se folosesc alte metode, dar se poate si va veti convinge in cateva zile.

    Hai noroc !!

  13. #13 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Coolinoo, crede-ma pe cuvant ca daca vrei sa scri o memorie o singura data se poate si de aceea se si numeste ROM.Da, bineinteles ca exista procedee prin care se poate rescrie, insa este destul de greu si imprecis.Ca sa o poti sterge iti trebuie UV de putere mare.

    Oricum, se poate rezolva problema daca se stie ce memorie se foloseste.Daca stie cineva poate pot sa va ajut cu scrierea ei.

  14. #14 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    @Tom-Cat,coolioo nu este voie sa se vb. despre piraterie pe CG cititi regulamentul.

  15. #15 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Dar nu este vorba de piraterie, eu nu incurajez asa ceva, insa ca electronist simnt nevoia sa corectez anumite amanunte legate de memorii, in cazul de fata.Plus ca rescrierea de firmware nu trebuie facuta neaparat ca sa piratezi jocuri, se poate reduce zgomotul, implicit vibratiile, etc.

    Eu mi-am cumparat totul original pentru ca stiu cat este de greu sa dezvolti un produs care mai apoi sa fie piratat de te miri ce coate-goale.

  16. #16 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Haideti sa asteptam sa vedem daca iiXtreme.1.5 va fi in stare de asa ceva si metoda de rescriere. Sper sa ca "C4EVA", sa se tina de cuvant si sa faca treaba buna asa cum a facut-o si pana acum.

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...e posibil să fie Jasper fără HDD (Jasper Arcade...) ? Că deja am două de 20GB (de la consolelel actuale) + unul de 120GB pe drum.

    (nu-i așa mare pagubă dar...n-am ce face cu at�tea HDD-uri )

    Merci.

  18. #18 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Arcade-ul cu Jasper nu are HDD si are memorie interna de 256MB, vezi ca mai era pe forum un post.

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    Arcade-ul cu Jasper nu are HDD si are memorie interna de 256MB, vezi ca mai era pe forum un post.
    Perfect, deci este (m-am uitat peste el). Am crezut, �n primă fază, că apar doar Jasper-uri cu HDD de 60GB (nu știu de ce ).

    Păi...de găsesc unul prin Cluj �mi iau zilele astea, daca nu, după vacanță, te-hee!

  20. #20 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Mai bine asteptati inca cateva luni sa vedem daca nu si jasper da rrod daca nu da imi cumpar si eu un arcade.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 21 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Noutati din PlayStation: The OFficial Magazine By Bobby in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 11-01-2010, 16:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts