Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Xbox 360 din US ruleaza jocuri PAL

  1. #1 SP
    Senior Member consol3's Avatar

    Xbox 360 din US ruleaza jocuri PAL

    Un Xbox 360 cumparat din US in Aprilie ruleaza jcouri PAL dar si NTSC,totul se datoreaza instalari noului Dashboard adica NXE.Pana la instalarea NXE la introducerea unui joc PAL aparea un mesaj cum ca ai gresit regiuna dar dupa instalare la primul restart jocurile PAL cat si NTSC rulau perfect.Mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut.
    Xbox-ul nu este al meu ci al unui prieten care va intra sa va confirme eu i-am instalat NXE si tot eu i-am dat un joc cumparat din RO care a mers perfect.
    Sper ca aceasta sa fie solutia si prietenul meu sa nu fia vut altceva la consola.

  2. #2 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    ce joc i-ai dat? nu este cumva region free?

  3. #3 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Nu...scria pal si nu numai ala i-am dat multe jocuri...Marvel ultimate aliance,Forza 2 si The Godfather.Va veni incurand cu un post sa va confirme.

  4. #4 SP
    Member St Mael's Avatar
    Pai oricum pe carcase o sa fie scris PAL/NTSC chiar daca jocul este region free. Marvel stiu sigur ca este region free pentru ca eu l-am avut NTSC, de Forza si Godfather nu sunt sigur, dar e curioasa treaba asa ca o sa le verific si pe astea.


    L.E. Am verificat iar Forza si Godfather sunt intra-adevar region locked, ceva e foarte ciudat.

  5. #5 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Ok, tot este posibil ca jocul sa fie Region Free si sa scrie PAL pe coperta. Iti recomand sa ii dai un FIFA, NHL, NBA de la EA Sports. Aceste jocuri sigur nu sunt region free. DJ Mo a intiut bine cand te-a intrebat asta. Pe de lata parte, daca spui ca inainte primea mesaj cu regiunea gresita si acum nu, atunci sigur nu prea stiu ce sa zic. Sigur ati folosit acelasi joc si prima si a doua oara (cand a mers?)

    Ma gandesc ca pana acum vuiau forumurile din afara in legatura cu acest lucru.

  6. #6 SP
    Member maniac360's Avatar
    Daca e adevarat, asta e veste mare!
    Sa fie oare asta raspunsul lui Microsoft la region free-ul jocurilor de pe ps3?

  7. #7 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Daca e adevarat, asta e veste mare!
    Sa fie oare asta raspunsul lui Microsoft la region free-ul jocurilor de pe ps3?
    Cred ca da si va asigur ca asa este puteti incerca.

    Quote Originally Posted by the_fool2k View Post
    Ok, tot este posibil ca jocul sa fie Region Free si sa scrie PAL pe coperta. Iti recomand sa ii dai un FIFA, NHL, NBA de la EA Sports. Aceste jocuri sigur nu sunt region free. DJ Mo a intiut bine cand te-a intrebat asta. Pe de lata parte, daca spui ca inainte primea mesaj cu regiunea gresita si acum nu, atunci sigur nu prea stiu ce sa zic. Sigur ati folosit acelasi joc si prima si a doua oara (cand a mers?)

    Ma gandesc ca pana acum vuiau forumurile din afara in legatura cu acest lucru.

    Si pe mine ma mira poate ca nimeni nu s-a gandit la asta voi mai face ceva teste voi incerca pe consola mea jocuri NTSC sa vad daca merg si va mai tin la curent,.

  8. #8 SP
    Diesel k1du's Avatar
    E adevarat.Chiar imi merg jocuri pal pe consola luata din US.consol3 mi-a dat ultimate alliance acu` 2 ore si merge perfect si e PAL.Si cred ca e de la NXE.
    Attached Images Attached Images dsc00123.jpg dsc00125.jpg

  9. #9 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Din cunostintele mele Ultimate Alliance este Region Free, cu toate ca scrie PAL pe el. Cel mai bine fa cum a spus the_fool2k, ia un sport de la EA si verifica.

  10. #10 SP
    Member St Mael's Avatar
    Am mai spus si eu, Marvel UA este region free. Forza sau Godfather sunt region locked, astea nu au mers?

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Xbox360� Regional Compatibility Guide

    Pe carcasa n-o sa-ti scrie niciodata PAL/NTSC. Iti scrie doar zona pentru care se vinde. Indiferent daca jocul este region free sau nu.
    Ia uita-te pe link-ul pe care ti l-am dat eu si baga un joc de acolo. O sa vezi ca am dreptate.

  12. #12 SP
    Member St Mael's Avatar
    Pai cine a zis ca scrie "PAL/NTSC"? Eu am vrut sa spun ca pe carcasa scrie PAL SAU NTSC chiar daca jocul este region free.

    P.S. Inca vreau sa stiu daca Godfather sau Forza au mers, acestea sunt region locked.

  13. #13 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Va multumesc tuturor pt. sfaturi s-ar putea sa fie cum spuneti voi maine mai testezi niste jocuri si testez pe consola mea un joc NTSC.Daca v-am indus in eroare cumva va rog sa ma scuzati ramane sa vedem maine dar repet va datorez toate scuzele si respectul meu daca am gresit.

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by St Mael View Post
    Pai oricum pe carcase o sa fie scrisPAL/NTSC chiar daca jocul este region free
    Am inteles eu aiurea am sarit peste cuvantul chiar
    Oricum, folositi lista de compatibilitati cu incredere.

  15. #15 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    Va multumesc tuturor pt. sfaturi s-ar putea sa fie cum spuneti voi maine mai testezi niste jocuri si testez pe consola mea un joc NTSC.Daca v-am indus in eroare cumva va rog sa ma scuzati ramane sa vedem maine dar repet va datorez toate scuzele si respectul meu daca am gresit.

    Nu face nimic . Daca intr-adevar este cum ai spus tu, atunci intr-adevar ar fi o veste mare. Anunta-ne daca ai mai testat ceva.

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Spune-i prietenului tău să testeze cu jocurile Army of Two - Army of Two (EU) [not region free]. Dacă-i merge Army of Two e bine, dar dacă-i dă acel mesaj gay (cum că nu e bună regiunea, etc) atunci...

  17. #17 SP
    Member winkus's Avatar
    Eu am un Guitar Hero 3 la care scria pe carcasa, pe fata in coltul de sus NTSC si rula pe consola PAL deci chiar nu conteaza ce scriu aia acolo, conteaza care sunt blocate sigur. Daca faci cum zice Ronan si merge atunci ai o consola "Region free" intra-adevar.

  18. #18 SP
    Junior Member GameTime's Avatar
    concluzia e ca tu folosesti numai jocuri Region-Free.....i-a incearca un No Region Free sa vezi daca mai merge !

  19. #19 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Am facut testele si este adevarat ca eu am dat jocuri region free cele PAL ca forza 2 nu merg.Imi cer mii de scuze ca v-am indus in eroare si rog un moderator sa stearga thread-ul su sa il inchida.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ruleaza Android din Windows! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 28-01-2013, 19:21
  2. Tomb Raider Xbox 360 nu ruleaza in 720p By Bobby in forum Console News
    Replies: 25 Last Post: 29-12-2008, 00:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts