Single post: Ghidul unui gamer: Jocuri bune pe iOS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Ghidul unui gamer: Jocuri bune pe iOS

    Well, m-am decis sa deschid threadul acesta dupa ce m-am plictisit de ideea tampita cum ca pe iOS exista numai jocuri de 2 lei (si nu ma refer in niciun caz la pret aici, care de obicei este excelent pe device-urile cu iOS). Multi vad probabil in App Store doar jocuri de genul Candy Crush sau Angry Birds, ceea ce personal cred ca e o mare dovada de ignoranta, atata timp cat jocurile respective exista bine-merci si pe alte console gen PS3, Xbox 360 and so on.

    In momentul de fata cand vorbesc despre gaming serios pe iOS-ul celor de la Apple, ma refer strict la iPad. Cred ca un iPhone are ecranul mult prea mic pentru a te bucura intr-adevar de un joc avand in vedere ca touchscreen controls ocupa cel putin 25% din ecran (cei cu maini mari stiu exact despre ce vorbesc). Inca nu avem iPad 5 (care va fi un adevarat power horse) prin urmare voi folosi ca referinta iPad 4, o tableta pe care o puteti gasi deja chiar si la preturi sub 300 EUR.

    Pentru cei care totusi nu se descurca cu touchscreen-ul pe un iPad sau iPhone, exista zeci de solutii alternative pentru a controla jocurile de iOS cu ajutorul unui gamepad. Voi discuta mai jos despre metode gen iControlPad pentru a iPhone (merge chiar si pe Android) sau despre BluTrol care va permite sa folositi chiar gamepadul de PS3 pentru a va juca pe iPad sau iPhone.

    Desi puteti folosi un gamepad, eu voi merge pe ideea ca un gamer adevarat se adapteaza si invata sa foloseasca ceea ce are la indemana. Nu am mouse, ma adaptez sa folosesc un gamepad. Nu am gamepad, ma adaptez sa folosesc touchscreen-ul. Poate cine stie, in viitor nu vom avea nici touchscreen si ne vom adapta sa folosim device-uri gen Google Glass. La urma urmei aceasta a fost ideea din spatele Kinect-ului, nu?

    Mai este un element pe care multi il ignora, si anume faptul ca daca doriti, va puteti transforma iPad-ul intr-o adevarata experienta de consola (si nu una portabila). Pe langa adaugarea de gamepad, puteti sa va jucati pe un TV cu ecran de 50-60" fara mari probleme. Acest lucru se realizeaza fie prin achizitia unui cablu special de la Apple pentru a va conecta pe HDMI, fie prin wireless via AirPlay. Pentru AirPlay va este necesar fie un receiver sau un device care stie sa faca streaming AirPlay, fie de un AppleTV. Acelasi lucru valabil si pentru experienta audio. Daca nu doriti sa folositi micul speaker de pe tableta, puteti fie folosi casti, fie puteti conecta boxe pe Bluetooh, fie pe AirPlay. Personal recomand AirPlay-ul intrucat sunetul se transmite digital, fara pierderi.

    Anyway, sa trecem mai departe si sa discutam despre avantajele jocurilor de pe iOS. Multi probabil nu stiu ca pe acelasi cont de iTunes puteti folosi aceleasi purchase-uri de pe AppStore pe 10 (zece) device-uri! Cu alte cuvinte, daca in familie aveti 4 iPhone-uri, 3 iPad-uri si 3 iPod-uri si ati cumparat jocul X cu 0.99 USD pe acelasi cont, il puteti juca pe toate cele 10 device-uri fara sa mai dati un leu in plus. Si fiecare device va folosi propriile save-uri (inclusiv pe iCloud), deci nu trebuie sa va faceti griji ca nu veti putea separat sau chiar in acelasi timp.

    Un alt mare avantaj al jocurilor de iOS este pretul. Va recomand sa va faceti cont pe US si sa folositi gift cards. In felul acesta veti avea cel mai mare value. De exp. puteti gasi gift card de 100 USD la 90 USD, iar preturile la jocuri fiind in USD (fata de EUR) iesiti la un pret real in RON mult mai mic. Voi discuta mai jos si despre modalitatea prin care va puteti face cont pe US fara probleme.

    In afara de asta, sa nu uitam ca preturile la jocuri sunt de obicei in range-ul de 0.99 USD - 6.99 USD. Mai mult, Apple ofera de ceva vreme "Game of the week" for free. Cu alte cuvinte in fiecare saptamana Apple va da gratuit un joc care s-a vandut foarte bine. Extra, aproape la orice sarbatoare oficiala (sau ne-oficiala), publisherii fac super mega discount-uri. De exemplu Electronic Arts sau Gameloft, de Craciun, 4th of July, Easter, etc. ofera toate jocurile la 0.99 USD sau Free! Mai exista si posibilitatea de a folosi anumite aplicatii (vom discuta si despre ele mai tarziu) prin care sa beneficiati periodic de jocurile platite fara sa dati nici macar un leu.

    Totodata, legat de gaming pe iOS, a nu se uita faptul ca va puteti juca si face bani in acelasi timp. Pentru mai multe detalii va recomand sa cititi sfaturile lui JeNeI de aici: http://www.consolegames.ro/forum/f44...icatii-jocuri/.

    Acum sa trecem la ce este cu adevarat important: jocurile serioase! Voi incerca sa adaug periodic titluri care pe mine m-au impresionat (si care m-au facut sa ma joc pe o tableta mai mult decat pe o consola portabila gen PSP). Si care de multe ori ma tin mai mult pe tableta decat chiar pe PS3 sau Xbox 360. Atentie, nu se exclud unele pe altele... insa mai ales cand sunt plecat, pe un iPad am marele avantaj ca pot sa si lucrez, pot sa ma uit la filme, sa fac browsing adevarat... si toate astea cu o autonomie mai mare de 10 ore, pe un ecran cu Retina Display (care mie unul mi se pare senzational), cu sunet de nota 10.

    P.S. Cei care doriti sa contribuiti si sa adaugati jocuri serioase (console grade quality) aici, va rog sa respectati formatul (template-ul) folosit de mine. Neaparat adaugati notele, screenshot-uri, trailer sau gameplay videos. Cele care nu au cel putin un mini review din partea voastra, vor fi sterse automat.

    Update: titlurile listate in acest thread pana acum (pentru a va ajuta sa va faceti mai usor lista de cautari): Star Wars: Knights of the Old Republic, Chaos Rings for iPad, Galaxy on Fire 2 HD, Bastion, Real Racing 2 HD, XCOM: Enemy Unknown, N.O.V.A. 3 - Near Orbit Vanguard Alliance, Walking Dead: The Game, Deus Ex: The Fall, Wild Blood, Grand Theft Auto: Vice City, Orc: Vengeance, Warhammer Quest, Order & Chaos Online, Anomaly: Warzone Earth HD, Dead Space for iPad, Rayman Jungle Run, DoDonPachi Resurrection HD, Infinity Blade II, Sonic CD, Horn, ERA TD HD, Sine Mora, Zenonia 5, Death Dome, Braveheart HD, World of Goo HD, Death Rally, Real Boxing, Asphalt 8: Airborne, Dungeon Hunter 4. To be updated!
    Attached Images Attached Images consolegames_ghid_jocuri_bune_ios.jpg