Single post: Vanzarile PlayStation 3 ating cifra de 80 milioane de unitati

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Vanzarile PlayStation 3 ating cifra de 80 milioane de unitati

    Pentru multi consola PlayStation 3 de la Sony a fost o mare perioada de timp cea care a "pierdut startul" (Microsoft lansand consola Xbox 360 cu aproape un an mai devreme). Pentru multi PlayStation 3 a insemnat mare durere de cap in ceea ce priveste developmentul (Sony folosind o arhitectura PowerPC cum nu s-a mai folosit in game development pana in acel moment). Pentru multi PS3-ul a parut a fi consola menita sa ocupe tot timpul podiumul pe pozitia a doua.

    Si iata ca totusi, la mai bine de 7 ani dupa lansare, Sony se poate mandri cu PlayStation 3, numarul vanzarilor atingand impresionanta cifra de 80 de milioane de unitati! Comparativ, nici Xbox 360 nu sta rau (cu aproximativ 78 de milioane), insa nu trebuie sa uitam ca a avut un avans de aproape un an. Cred ca totul se datoreaza in special celor de la Sony si a developerilor care nu au renuntat la platforma (asa cum fac multi acum cu Wii U-ul celor de la Nintendo).

    Avand in vedere ca noua consola PlayStation 4 nu va veni cu backward compatibility si considerand ca PlayStation 2-ul incet incet este retras de pe piata, am un feeling ca exista sansele ca PlayStation 3 sa mai reziste pe piata cel putin 3 ani de acum inainte. Nu stiu daca are sanse sa bata la vanzari PlayStation 2-ul (care a atins de mult cifra de 150 milioane de unitati vandute), insa cred ca poate intrece PlayStation-ul (care s-a vandut in aproximativ 100 de milioane de bucati).

    Nu pot sa spun decat "Long live and prosper!". Eu unul consider ca in momentul de fata (mai ales acum ca vin sarbatorile si Black Friday-ul), consola PlayStation 3 are cel mai bun value pe piata, si ofera unele dintre cele mai bune jocuri si exclusivitati. Bravos Sony!
    Attached Images Attached Images playstation-3.jpg