Quote Originally Posted by Bizzare View Post
Insa refuz sa cred ca de 7 ani Ms a mers doar in pierdere cu xbox-ul, avand in vedere ca au vandut mai bine de 70 mil de unitati.
Nu trebuie sa refuzi... trebuie doar sa dai un search: Report: Microsoft's Xbox division has lost nearly $3 billion in 10 years - Neowin. Si ceva mai grav: Microsoft Loses $2 Billion Per Year On Xbox, Analyst Says | The Escapist.

A nu se intelege gresit. Eu nu ma bucur de ce se intampla. Dar sunt genul care crede ca ar trebui mai putini bani bagati in reclame tampite (daca va uitati pe statistici, Microsoft cheltuie mai mult pe reclame decat Apple, HP, Dell + altii la un loc), si venit cu solutii exclusive. De exp. Xbox-ul a pierdut teren deoarece a avut parte de exclusivitati din ce in ce mai putine (si mai slabe). Fix that, and you'll sell more!

Acum insa s-ar putea sa fie ceva mai grav... deoarece din start au plecat cu un handicap hardware (unde le-a stat mintea, nu stiu) pe Xbox One. Dar repet, exclusivitatile si functiile extra plus fiabilitatea si serviciile conteaza mai mult decat performanta hardware. Pentru asta exista deja PC-urile ultra performante (era sa zic "exista Mastercard")...